לדעת באיזה דראפט לבחור חשוב לא פחות ולעיתים יותר מאשר באיזה מיקום אתה בוחר – ב-97 אם לא קראו לך סן אנטוניו (בחירה ראשונה) היית יכול להנות מבילאפס (3), מקגריידי (9) ושורה של שחקנים בינוניים. רק שנה קודם לכן שמות כמו אלן אייברסון, סטפן מארבורי וריי אלן קטפו את המקומות הגבוהים כששחקנים כמו אנטואן ווקר, פג'ה סטויאקוביץ', ג'רמיין אוניל ועוד איזה שניים – בראיינט ונאש שהתמקמו מחוץ לחמישייה הראשונה.

דראפט 2017 מעורר באז דומה ל-1984, 1996 ו-2003. גם אם קשה עד בלתי אפשרי להשוות את רמת הכישרון של השנים ההן, התייצבות תקרת השכר בשנה הבאה על 102 מיליון והחוזים הגבוהים אשתקד מעלים משמעותית את החשיבות של שחקנים תחת חוזה רוקי. קבוצה בבנייה כמו סקרמנטו כבר העדיפה לקבל ערך נמוך מאוד בעבור אחד מהגבוהים הטובים בליגה, בין השאר כדי לשפר עמדות בדראפט הנוכחי. ישנן עוד לא מעט קבוצות שיכולות ואף צפויות לנקוט באותה גישה:

מיאמי היט – צפוייה לבחור במקום ה-13

רוב המנהלים של קבוצה עם רצף של 13 נצחונות רצופים, היו כנראה היו מזמינים את השחקנים והמאמן לארוחה יוקרתית. פט ריילי כנראה רוצה לרצוח את ספולסטרה והשחקנים של ההיט. בעונה שכוונה מלכתחילה למטרות טניקנג עם הוויתור על וויד, מיאמי רחוקה רק שני משחקים ממקום בפלייאוף. בהנחה שבוויטסייד אי אפשר לגעת מטעמי חוזה וחשיבות, האופציה הריאלית ביותר לטרייד היא דראגיץ' – בייחוד כשאר לא פחות מחמישה רכזים עם פוטנציאל גבוה צפויים להיבחר בעשירייה הראשונה בדראפט הקרוב. דראגיץ' שכבר חצה את גיל ה-30 אוחז בחוזה סביר של 37 מיליון לשנתיים הקרובות. האם ריילי ירצה לפרק לגמרי קבוצה בתנופה? סביר להניח שאחד מהג'נרל מנג'רס הבכירים בליגה ינסה לחזק את הקבוצה דווקא בשוק החופשי או באמצעות טריידים עתידיים.

יעדים אפשריים לדראגיץ' על פי שמועות: המג'יק והקינגס * לא ברור אם כבר רלוונטי*.

ניו יורק ניקס – צפוייה לבחור במקום ה-8

המתח בין פיל ג'קסון לכרמלו אנתוני הגיע לשיא השבוע כשהכוכב נסע לאול-סטאר בין השאר כדי לנקות את הראש מהבלאגן סביבו. אנתוני כבר הצהיר שלא יעמוד בדרכם של הניקס אם יגידו לו שהכיוון הוא בנייה מחדש. האול-סטאר שיכול להטיל וטו על טריידים יצטרך לאשר את היעד, מה שמגביל מאוד את מה שהניקס יכולים לקבל עבורו. אם יתמזל מזלם בסביבות הבחירות 5-10 ג'ונתן אייזק פורוורד גבוה עם קליעה נהדרת מפלורידה סטייט (סטייל ראשארד לואיס) יכול למלא את החסר כמעט מיידית.

יעדים אפשריים לאנתוני על פי שמועות: הקליפרס, הסלטיקס והקאבלירס.

דאלאס מאבריקס – צפוייה לבחור במקום ה-7

המאבס לא יגיעו השנה לפלייאוף, ותהליך הבנייה שתכננו מארק קיובן ודוני נלסון סביב שנותיו האחרונות של נוביצקי נכשל עד כה. עוד תמרור אזהרה הוא חוסר היכולת של המאבס לסגור עם שחקנים חופשיים מאז הזכייה באליפות (כשהשיא הגיע בקיץ 2015 עם הפיאסקו סביב ג'ורדן). הרבה קבוצות מחפשות סנטר עם אימפט הגנתי כמו בוגוט (שמסיים חוזה) מעבר לזה אף אחד לא צפוי לגעת בדרון וויליאמס, האריסון בארנס או ווסלי מתיוס אלא במקרה של ביי אאוט לחוזה של וויליאמס.

יעדים אפשריים לבוגוט על פי שמועות: הסלטיקס והקאבלירס.

mark stien twit mavs

מינסוטה טימברוולבס – צפוייה לבחור במקום ה-6

מינסוטה די מרוצה מהחמישייה שלה להוציא שחקן אחד – ריקי רוביו שהחיבור בינו לבין ת'יבודו לא צלח העונה. האם חילוף ישיר בין רוז מניו יורק או ג'קסון מדטרויט ידרדר מספיק את מיניסוטה בדירוג? כנראה שלא, בייחוד שהצדדים האחרים יותר מעוניינים ברוביו מאשר ההיפך. עדיין רוביו זמין כנראה ועם כריס דאן כגיבוי עתידי – ת'יבודו שאוהב את רוז יעדיף כנראה לשלם הרבה פחות לפרוספקט מהדראפט – דניס סמית' מנורת' קרוליינה סטייט יכול להשתלב מעולה בהרכב האתלטי של הוולבס אבל צפוי להיבחר כבר בחמישייה הראשונה.

יעדים אפשריים לרוביו על פי שמועות: הניקס והפיסטונס.

אורלנדו מג'יק – צפוייה לבחור במקום ה-4

הטרייד של איבאקה ריסק סופית את הקבוצה ואם עד עכשיו אלפריד פייטון שרד את ניסוי אולדיפו והנגיסה של מספר רכזים בדקות המשחק שלו – כנראה שהבייבי של רוב הניגן כבר לא מסומן כרכז המוביל, אולי אפילו לא כחבר בסגל. ללא איבאקה הקו הקדמי של אורלנדו הפך לעוד יותר מוגבל התקפית וניקולה ווצ'ביץ' הפך בשנייה לשחקן הרבה יותר משמעותי ברוטציה. אורלנדו עדיין בוחרת גבוה וטרייד של רג'י ג'קסון שמוערך מאוד מצידו של הניגן על פייטון לא ריאלי כרגע כי אין למג'יק יותר מדי נכסים. עדיין צעד של נואשות לא יפתיע מצידם של המג'יק, המג'יק בעלי האוריינטציה ההגנתית ישמח לקבל גארד יוצר סטייל לורנזו בול – שיבחר כנראה במקום השני לאור העובדה שלסאנס, לייקרס ובוסטון כבר יש רכזים ו-פולץ נחשב בעל פוטנציאל גבוה ממנו.

יעדים אפשריים לפייטון על פי שמועות: הפיסטונס.

ל.א. לייקרס – צפוייה לבחור במקום ה-3

אחרי שאספה את ראסל בדראפט 2015 עם הבחירה השנייה, בלייקרס קרובים מאוד לקבל שוב בחירה גבוהה ואפשרות להנחית גארדים טובים יותר משמעותית בדמותם של פולץ ובול שצפויים להיבחר בשתי המקומות הראשונים ושניהם טובים בצורה משמעותית מראסל. הלייקרס יכולים למסור את ראסל אחרי הדראפט ולא לגעת בצעירים אחרים. אופציה טובה מאוד לקבל בחירת דראפט נוספת 20+ השנה היא דרך לו וויליאמס שצובר עניין בעיקר מוושינגטון.

יעדים אפשריים לוויליאמס על פי שמועות: הוויזארדס והג'אז.

פיניקס סאנס – צפוייה לבחור במקום ה-2

הסאנס נמצאים בסוג של צומת דרכים – מצד אחד בלדסו בעונת שיא של נקודות ואסיסטים. מצד שני בוקר, וורן ולן נמצאים עדיין בשנות ה-20 המוקדמות שלהם. שוב כמו הרבה קבוצות הסאנס צפויים להיות במיקום בו יהיה זמין רכז טוב, האם הם רוצים להתחייב לבלדסו או לנסות ולמקסם את העונה הטובה והבריאה שלו כבר עכשיו? לפי ההצהרות של ראיין מקדונו "זאת הרמה הכי גבוהה שראיתי ממנו [בלדסו]… אני חושב שהוא יגע לשיא בדיוק כשבוקר יפרח". עם חוזה של 15 מיליון לשנתיים הקרובות קשה לראות את פיניקס מזיזה את בלדסו לפני הדראפט – עוד על הסיטואציה של פיניקס בטור הנפלא של זאק לאו.