עונת 2021-22 הסתיימה עם קאמבק מרשים ואליפות מרגשת של גולדן סטייט. בצד השני של ארה"ב, דוראנט וקיירי דאגו שלא נשתעמם באוף סיזן ושנשאר עסוקים. גם במזרח וגם במערב יש קונטנדריות שהתחזקו, יש קבוצות שמתכננות את הטנקינג שלהן ומריירות על ויקטור וומבניימה ויש את הניקס. אה, כן. ופופ ולברון בדרך לנפץ שיאים אישיים. לקראת העונה הקרובה, קבלו את פרויקט 'קבוצה ביום' של 'הכדור הכתום'.

הקבוצה היום: אטלנטה הוקס

נשארו: טריי יאנג, דיאנדרה האנטר , ג'ון קולינס , קלינט קפלה, בוגדאן בוגדנוביץ׳, אונייקה אוקונגוו, ג׳יילן ג׳ונסון

עזבו: דילון רייט (חופשי לוושינגטון) ,קווין נוקס (חופשי לדטרויט), גורג'י ז'אנג (חופשי לסן אנטוניו), שריף קופר (חופשי לקליבלנד), דנילו גלינארי (עבר בטרייד לסן אנטוניו, שוחרר וחתם בבוסטון), קווין הוארטר (טרייד לסקרנטו) , טימותי לואוו-קברו, לו ווילאמס, סקיילר מייז (שלושת האחרונים חופשיים ללא קבוצה)

הגיעו: פרנק קמינסקי, ארון הולידיי, כריס סילבה, ארמיוני ברוקס, מאליק אליסון, טייסון אטיין, ג'ארט קולבר (שוק חופשי), דג'ונטה מארי (טרייד מסן אנטוניו), ג'סטין הולידיי (טרייד מסקרמנטו), ויט קרייצ'י (טרייד מאוקלהומה סיטי),  אי ג'י גריפין, טייריס מרטין (דראפט).

מתנדנדים: ג'ארט קולבר (חוזה לא מובטח)

חמישייה: דג'ונטה מארי, טריי יאנג, דיאנדרה האנטר, ג'ון קולינס, קלינט קאפלה.

ספסל: בוגדן בוגדנוביץ, אונייקה אוקונגוו, ג׳יילון ג׳ונסון, פרנק קמינסקי,מוריס הארקלס, איי.ג׳יי גריפן, ג׳סטין הולידיי, ארון הולידיי, טייריס מרטין, ג׳ארט קולבר וטייסון אטיין

המהלכים הגדולים של עונת 2021/22:

אז מה היה לנו שם?

אחרי שהגיעו למרחק 2 ניצחונות מגמר הפלייאוף, הנהלת אטלנטה הגיעה להחלטה הכי הגיונית בקיץ שעבר, להשאיר את הקבוצה כמו שהייתה בעונה לפני כן. האוהדים רצו גם בעונה הזאת להשאיר חותם בפלייאוף אבל במציאות ההוקס בקושי הגיעו לשם. פתיחת עונה חלשה העידה על חוסר עקביות של הקבוצה, מה שגרר הפסדים מרובים. במשך כל העונה, הקבוצה נשארה סביב המאזן של 50%.

״כדורסל טוב תמיד מתחיל עם הגנה טובה״ (בוב נייט). ציטוט ידוע שמסביר בפשטות את כישלון הקבוצה וחוסר שביעות הרצון של האוהדים כלפיה. עם כמה שההתקפה הייתה טובה, כך ההגנה הייתה מחרידה.דירוגים סופיים הראו שאטלנטה הקבוצה ה 2 הכי טובה מבחינת התקפית אך בין 5 הקבוצות הכי גרועות הגנתית. דבר שלא מאפיין את נייט מקמילן ההוקס אשר הצליח לשפר את הגנת משמעותית בעונתו הראשונה עם ההוקס.

עם סיום עונה שלא עומדת בציפיות, ההוקס בכל זאת הצליחה לסיים בתוך טורניר הפליי-אין ושם ניצחו את הקבוצה הצעירה והמפתיעה, קליבלנד קאבלירס. אך עם ניצחון חשוב זה, מסע כואב מאוד עמד להתחיל נגד אריק ספולסטרה ומיאמי היט. אטלנטה עמדה לשחק מול הקבוצה עם המאזן הכי טוב במזרח שלפני שתי עונות הצליחה להגיע לגמר הפלייאוף. הסדרה נגמרה לאחר 5 משחקים ובהם אטלנטה הצליחה לגנוב משחק אחד.

עם כל הדברים הלא טובים שהתרחשו בעונה הזאת, יש גם צדדים חיוביים שאפשר להסתכל עליהם. שיפורים ביכולת האישית של הכוכב של המועדון, טריי יאנג שנותן תקווה לעתיד טוב יותר למועדון. יאנג שהצליח להיבחר לקבוצת האולסטאר לאחר שהחמיץ בעונה לפני כן, גם הצליח לסיים בחמישיה השלישית של העונה. מגמת עלייה בנקודות ואסיסטים למשחק אבל בעיקר באחוזי הה כאשר סיים את העונה עם 90% מקו העונשין, 38% משלוש והכי חשוב מכל, באחוזי יעלות מהשדה, 54%.

עונה שהראתה שהקבוצה עוד צעירה וחסרת ניסיון בכדי להשפיע בפלייאוף, במיוחד נגד שאר קבוצות המזרח שממשיכות להשתפר ולהתחזק.

קיץ חם

ההוקס החליפו כמעט 50% מהסגל שלהם. 9 שחקנים חדשים נוספו ובאו רעבים להוכיח את מקומם, אם זה רוקיז חדשים, שחקנים וותיקים שישבו על חוזה מינימום לעונה אחת או שחקני במחפשים חוזה סטנדרטי בקבוצתם לאחר שהסכימו לחוזה דו כיווני לעונה הקרובה. את הכותרת תופס כמובן הטרייד הגדול שהביא להוקס את דג'ונטה מארי. כישרון מדהים שישפר את הגנת הגארדים של אטלנטה ומוסיף גם יכולת ליצור לעצמו נקודות, דבר שלא בולט בקבוצה מעבר לטריי יאנג. אולסטאר תמורת דנילו גלינארי ושלוש בחירות סיבוב ראשון עתידיות זה מחיר נמוך במיוחד לעומת קבוצות אחרות שוויתרו על הרבה יותר על מנת להביא כוכב לקבוצה שלהם.

טרייד נוסף שתפס את עיני האוהדים היה הגעתם של הולידיי ומו הארקלס תמורת קווין הוארטר. בינתיים ההוקס כבר נפרדו מהארקלס שהועבר לאוקלהומה סיטי במהלך שהוריד את אטלנטה מתחת לתקרת המס. על הנייר הטרייד עם סקרמנטו נראה כמו הפסד להוקס אך ההפך הוא הנכון. התקפת אטלנטה כבר ברמה מאוד גבוהה, עם או בלי הוארטר והדבר שלוקה בחסר זאת זה ההגנה. הולידיי (ג'סטין) הוא תוספת נחמדה להגנה, וישחק בפעם השניה עם אחיו (ארון) שהגיע בשוק החופשי.

עם בחירת כמעט לוטרי, אטלנטה הצליחו לחטוף את איי.ג׳יי גריפין. גארד גבוה שמצליח ליצור לעצמו ולאחרים זריקות בצורה אפקטיבית. במכללות הוא קלע מהשלוש ב-45% ואחוזי שדה אפקטיביים של 61%. אם נשווה את זה לרוקיז שנבחרו בטופ 5, רק צ׳ט הולמגרן מחזיק באחוזי שדה אפקטיביים גבוהים יותר. גריפין לא שיחק עדיין במדי אטלנטה משום שפספס את הסאמר ליג עקב בעיות בכף הרגל.

הקבוצה חיזקה את הספסל עם שחקנים שמסתובבים בליגה כבר מספר עונות כמו פרנק קמינסקי, ארון הולידיי, וארמיוני ברוקס. כבר לא צעירים, אבל עדיין לא יכולים להחשב וטרנים.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

נייט מקמילן וטריי יאנג יצטרכו להראות מחדש את עוצמת הקבוצה ואת היכולת שלהם להוביל אותה לריצה משמעותית בפלייאוף. עם מזרח מפוצץ בכישרון, המשימה הזאת הופכת לקשה יותר מרגע לרגע אך, הוספה של שחקני  אולסטאר יכולה לעזור להגשים את שאיפות אלו.שלושה דגשים חשובים שחייבים להשתפר על מנת להפוך את הקבוצה לאיום בליגה הם:המשחק ההגנתי, דומיננטיות בריבאונדים,מאזן משחקי החוץ וחלוקת הדקות בין השחקנים הצעירים.

מבחינה הגנתית, זה לא סוד שההוקס התקשתה בשנה שעברה. הגנה קבוצתית לקויה גרמה להתמוטטות הגנתית. ערבוביה מעוררת כאב ראש של עזרת יתר וחוסר תקשורת אפשרה לשחקני הכנף של היריבה לחגוג. ההוקס אפשרו ליריבים לקלוע ב-47% מהשדה ו-36% משלוש. הנהלת אטלנטה יודעת ששיפור בצד ההגנתי הוא המשימה החשובה ביותר שלהם לקראת העונה הקרובה. הם השיגו את המטרה הזו על ידי הבאת דז'ונטה מארי ושאר השחקנים הוותיקים בעלי חשיבות הגנתית.

הריבאונדים גם הדרדרו בעונה האחרונה. לאחר הזכייה בתואר הריבאונד בעונת 2020-21, הממוצע של קאפלה ירד מ-14.3 ריבאונדים למשחק ל-11.9. החסרונות של ההוקס על הקרשים הם מעבר לקאפלה, שלעתים קרובות היה מחוץ לעמדה לאחר שעזר בהגנה. הקבוצה סיימה במקום ה-20 בריבאונדים למשחק (ירידה של 15 מקומות) ובמקום ה-14 באחוז הריבאונד (ירידה של שבע מקומות). שחקן אחד שצריך שצריך לשפר את יכולתו בעניין זה הוא דיאנדרה האנטר. מספרי הריבאונד של הסמול פורוורד בגודל 2 מטר ומעלה היו בשוויון לממוצעים של טריי יאנג. עם תוספת דקות לעונה הקרובה לאחר עזיבתו של הרטר, הצפי ממנו שיגדיל את כמות הריבאונדים למשחק.

משחקי החוץ הבליטו את חולשת ההוקס והמשיכה לפגוע במאזנם. 16 ניצחונות מתוך 41 משחקים שם את אטלנטה כקבוצה הכי חלשה במשחקי חוץ בין כל הקבוצות שהגיעו לפלייאוף כולל פלאיי-אין. למרבה המזל, להוקס יש את לוח הזמנים החמישי הקל ביותר ויצטרכו לנסוע הרבה פחות מאי פעם העונה.

הדבר האחרון שצריך לשים עליו דגש זה חלוקת הדקות. שחקנים כמו איי.ג׳יי גריפן (בחירה 16) , טייריס מרטין (בחירה 51), ג'יילן ג'ונסון ודיאנדרה האנטר יצטרכו להילחם על דקות וגם יצטרכו לקבל כמות מספקת מנייט מקמילן כדי לממש את את הפוטנציאל שלהם ולהשביע את רצונם.

תחזית

עם 45-50 ניצחונות, ההוקס יסיימו בתוך השמיניה במזרח. המשחק ההגנתי ישתפר. שילוב איכותי בין יאנג למארי וריצה טובה בפלייאוף הם השאיפות הכי גדולות של הנהלת אטלנטה אך קשה לראות  את זה קורה משום שהמזרח כלכך חזק העונה. דבר זה אינו מפחית מאיכות הקבוצה ואולי תצליח להראות יותר איום בעונות שאחרי.