התמונה של הג'וקר אוחז בגביע האליפות עדיין טרייה בראשינו, והנה כבר עונה חדשה בפתח. האם מלך חדש (או ישן) יקום וידיח את הג'וקר? האם ג'יילן בראון יצדיק את תואר השחקן הכי יקר בליגה? האם דני אבדיה יתקע יתד בליגה?

על השאלות הללו ועוד ננסה לענות בפרוייקט 'קבוצה ביום' של הכדור הכתום. עונת 23-24, יוצאים לדרך.

הקבוצה היום: דטרויט פיסטונס

נשארו:קייד קאנינגהאם, ג'יילן דורן, בויאן בוגדנוביץ', ג'יידן אייבי, קיליאן הייז, ג'ארד רודן (דו כיווני), אייזיאה ליבר, ג'יימס ווייזמן, אלק ברקס, סטנלי אומדה, באדי בוהיים, אייזיאה סטיוארט, מארווין בגלי.

עזבו: יוג'ין אומורוי (נחתך, חתם בוושינגטון), אר ג'יי המפטון, נרלנס נואל (עבר בטרייד ונחתך) קורי ג'וזף (חתם בגולדן סטייט), רודני מקגרודר ( חופשי).

הגיעו:   טוסאן איוובאומן, מלקולם קזלון (דו כיווני), ג'ונטיי פורטר, זאווייר סימפסון,   מונטה מוריס, ג'ו האריס, אוסר תומפסון, מרכוס סאסר,

מתנדנדים:  ג'ונטאי פורטר,

חמישייה: קייד קאנינגהאם, ג'יידן אייבי, אוסר ת'ומפסון, בויאן בוגדנוביץ' ג'יילן דורן.

ספסל: ג'יימס ווייזמן, מארווין בגלי, קיליאן הייז, אייזיאה סטיוארט, אייזיאה ליבר, אלק ברקס, סטנלי אומדה, באדי בוהיים, ג'ונטאי פורטר

המהלכים הגדולים של עונת 2022/23:

נסתפק בשל קאנינגהאם?

אז מה היה לנו שם?  דטרויט החלה אחרי עוד עונה שבה הייתה בתחתית, ולא הצליחה לאסוף כשרון מיוחד בדראפט. גם חוסר המזל בהגרלות תורם לכך לא מעט. למעשה ההבטחה הגדולה שהשיגו היא קייד קאנינגהאם. אלא שכמה משחקים לתוך העונה קייד נפצע והקבוצה השביתה אותו במה שנראה היה כצעד עבור טאנקינג, ומאוחר יותר העלה חד שאכן פציעה רצינית. הרוקי  ג'יידן אייבי נקרא לדגל לרכז. אייבי גארד מוכשר ואתלטי, אבל בהחלט הראה למה עדיף אותו כמוביל כדור שני. אייבי גם עדיין לא הראה יותר מדי יכלות קליעה טובות כשסיים עם 41 אחוז מהשדה ו-34 אחוז מבחוץ, יחד עם יכולות ניהול משחק די בינוניות. אבל זה מה שהפיסטונס רצו. כי אם עדיין לא טאובים מספיק, אז עדיף אולי לאסוף עוד כמה כשרונות בדרך.

חלק מאיסוף הכשרונות היה האסטרטגיה של דטרויט להפוך למקלט הזדמנות שניה עבור ביגמנים. אסטרטגיה שאולי קצת הגזימו איתה. אחרי שצירפו את מארווין בגלי מסקרמנטו, צירפו בדדליין גם את ג'יימס ווייזמן מגולדן סטייט. זאת למרות שכבר יש להם אתת אייזיאה סטיוארט וג'יילן דורן, שהם בחירות הדראפט של דטרויט. ואם בקו הקדמי היה עמוס הקו האחורי נראה מדולל משהו.

קליאן הייז אמנם הראה ניצוצות אחרי שכבר נחשב אכזבה, אך עדיין לא מספיק כדי לבנות עליו לעתיד. הוא קלעי רע שהיה שמח לקלוע באחוזים הבינוניים של אייבי, אם כי הראה לפחות בסיס לניהול משחק סביר עם ממוצע של 6.2 אסיסטים על 2.3 איבודים ב-28 דקות למשחק. שאר עמדות הגארדים אוישו על ידי חבורת וטרנים שלקבוצה בהחלט לא היה שום רצון להמשיך איתם. קורי ג'וזף רודני מקרודר שהיו בעיקר להעביר את הזמן במהלך הפסדים, ואלק ברקס, שדווקא הראה יכולות, כשלא היה פצוע.

סאדיק ביי הראה יכולת התקפית לא רעה ויכולת הגנתית סבירה. הבעיה איתו שהוא טוב, אבל לא מספיק טוב למה שרוצים, ובטח שלא מספיק טוב לחוזה שהוא יבקש. חוזה שכנראה יכביד על דטרויט, קבוצה קטנה, שלא כל כך יכולה להרשות לעצמה להתפרע ביי נשלח בטרייד לאטלנטה תמורת הפוטנציאל של ווייזמן כשהאחרון לא מספיק טוב בשביל לדרוש חוזה גבוה, ובהחלט בר ויתור. ווייזמן דווקא הראה מעט פוטנציאל, אולם לא מספיק על מנת להתקבע כסנטר הפותח בחמישיה.

 

קיץ חם: עוד לא הספיקו השחקנים להגיע לחדר ההלבשה לאחר המשחק האחרון של העונה, והמאמן דווין קייסי הודיע שהוא פורש לטובת תפקיד בהנהלה. היו שמועות לפני שההנהלה לא מרוצה ממנו ושהוא לא מרוצה מעצמו ומהתפקיד, ושדי נמאס לו. אז הוא קיבל בעיטה למעלה, הצטרף להנהלה ונרגע קצת מהבעיות. אלא שאז צריך היה להביא מאמן חדש ובדטרויט החליטו ללכת על שמות. מונטי וויליאמס פוטר מפניקס אחרי עוד פלייאוף מאכזב שדי הוריד מהמניות שלו, ותכנן לקחת שנה חופש, גם בגלל ענייני חוזה. (כאן חשוב לציין בהערה שאם מאמן או שחקן תחת חוזה נחתכים, ואז חותמים כשהחוזה הקודם עדיין בתוקף, הכסף שהם מקבלים מהמקום החדש יורד מהשכר שמקבלים מהמקום הקודם.) מונטי רצה שנה עם המשכורת מפניקס מבלי שסוג של יעבוד בחינם, ואז דטרויט נתנו לו הצעה שאי אפשר לסרב לה <הכנס תמונה של מרלון ברנדו ב'סנדק' כאן>, את החוזה הגדול בהיסטוריה למאמן, עם 13.5 מיליון לעונה. והוא אכן לא הצליח לסרב להצעה.

בדראפט אחרי שהיו ציפיות שיבחרו בקאם תומאס או ווינג אחר כמו ג'ראס ווקר, הם הלכו על התאום הפחות טוב מהתומפסונים. אוסאר תומפסון הוא ווינג 2.01 שיכול גם לשמש כמוביל כדור. קיבל המון מחמאות על היכולת ההגנתית המגוונת, ולפורוורד אחר שהגיע אתלטי ושומר מצויין אך בלי קליעה – ג'יילן בראון. הפיסטונס ישמחו כמובן אם אוסאר יפתח קליעה כמו שבראון פיתח עם השנים אך כנראה שלפחות בתחום האתלטיות, אוסאר הרבה יותר טוב מבראון. למעשה הוא ואחיו נכנסו וכנראה בטופ 10 אתלטים בליגה.

לאחר לא מעט שמועות על טרייד, אייזיאה סטיוארט קיבל חוזה חדש של 60 מיליון ל-4 שנים. ג'ו האריס הגיע על תקן הגארד הוטרן שיתמוך בצעירים מהספסל ויעבה את עמדות הגארד.

שאר הקיץ  היה די משמים עבור הפיסטונס,  שעדיין לא מכוונים לאנשהו ובעיקר מתכננים לראות איך הצעירים מתחברים.  ההחתמות היו בעיקר של שחקנים שדי בספק אם תזהו ברחוב.

 

ועכשיו מה, מה עכשיו?

העתיד בדטרויט יקבע קודם כל, ולפני הכל על פי קייד קאנינגהאם. "בן סימונס עם קליעה" וגם "התשובה האמריקאית ללוקה דונצ'יץ'" היו חלק מההשוואות להן זכה הרכז של הפיסטונס. הוא ממש לא מאכזב, והפוטנציאל להשוואות האלו עדיין לגמרי שם. העניין הוא שכאן מגיע ה"אבל".  והאבל הזה אומר שיש סימני שאלה שמתחילים לצוץ.
בראש ובראשונה עניין הבריאות. בהתחלה ההנחה הייתה שהפציעה שלו וההחלמה נמשכו על ידי דטרויט מסיבות של טאנקינג. אלא שמסתמן שאולי היה שם משהו חמור משחשבו, או לפחות דיווחו בהתחלה. קאנינגהאם בקצת ששיחק היה מוביל כדור די טוב רק שקצת התקשה במה שדטרויט עשו. למרות זאת הוא סיים עם ממוצע של 19.9 נקודות למשחק, ו-6 אסיסטים (3.3 איבודים) למשחק ב-33 דקות. על פי הדיווחים הוא ניצל חלק מזמן הפציעה לעבוד על הקליעה, עד כמה שיכל. חוץ מזה שיש את חוק השנה השלישית שבד"כ שחקנים בשנה השלישית חווים פריצה לאחר שנתיים שבהם למדו והתרגלו לליגה. לא ברור עד כמה הייתה לקייד ההזדמנות להתרגל לליגה בשנה שעברה, אבל זה חלק מהסיבה שלא מעט בונים עליו שיפרוץ וישתפר השנה.
הסיבה השניה היא מה שקרה עם הנבחרת האמריקאית. קייד קיבל זימון לנבחרת אך העדיף לשמור על החלמה רגועה, מה שהעלה תהיות לגבי הבריאות. במקום זאת הוא הצטרף לנבחרת האימונים שאמורה לדמות את היריבות ובהכנה על פי הסיפורים, פשוט שחט את נבחרת ארה"ב. לאור מה שראינו אח"כ באליפות אולי זה לא אומר יותר מדי… אבל בהחלט כן משפר את איך שהוא נתפס לקראת העונה הקרובה.

הפיסטונס בעונה שעברה שיחקו פיקנרול ב-20 אחוז מהמהלכים שלהם, והיו באחוזון ה-3 בליגה בזה. זה רע. זה אומר שהם היו בתחתית הליגה. הם שיוועו למוביל כדור איכותי.

בנוסף ניתן לראות שרוב המהלכים שלהם היו ספוט אפ, כלומר עלייה לקליעה אחרי כדרור. לאור העובדה שהשחקן העיקרי שלהם שיודע ליצור לעצמו זה קייד, ניתן להבין למה לא הלך להם כל כך גם בגזרה הזו.

כמובן שניתן לטעון שהטבלה לא ממש רלוונטית. קודם כל כידוע הפיסטונס היו בטאנקינג אז למי אכפת להיות יעיל? וכמובן מתחלף מאמן וישחקו אחרת. עדיין ניתן להניח שכל המהלכים יתחילו עם קאנינגהאם, ועדיין יצטרכו אותו במיטבו. ומיותר לציין שהרכש החדש מהדראפט לא ממש הולך לשפר את זה, כן?

הרוקי שנבחר בדראפט האחרון, אוסאר תומפסון עשוי לפתוח כבר מהמשחק הראשון. זו אחת השאלות סביב הקבוצה כרגע ויתכן מאוד שילך לשם. אוסאר 1.98 עם ווינגספאן ארוך של 2.13, אתלטיות מרשימה ויכולת כדרור די טובה לרוקי. כאמור סובל מבעיות קליעה ואחוזים רעים, אך הוא שומר טוב מאוד המספק ורסטיליות הגנתית (קרי: ניתן להשתמש בו במספר אפשרויות וסכימות הגנתיות, כמו גם מול עמדות ושחקנים בגדלים שונים) מעמדת הווינג. זה לפחות יספק יותר יכולת הגנתית ממה שסאדיק ביי נתן, ולא שהוא היה רע. כמובן לאור בעיות הקליעה של שאר שחקני החמישיה מובן מה הטיעונים נגד לפתוח עם אוסאר.

למעשה השחקן היחיד שכנראה קולע טוב ויפתח הוא בויאן בוגדנוביץ'. בויאן הוביל את הפיסטונס בנקודות שנה שעברה והיה גם שומר הפרימטר העיקרי. נטל כבד על כתפיו והוא עמד בו בגבורה לשמחת הנהלת דטרויט. לא חלילה כי הוביל לנצחונות, אלא כי הראה את ערכו. זה לא סוד שדטרויט בוחנת את השוק עבור הוטרן ובספק רב אם יסיים שם את העונה. המטרה של דטרויט לא לנצח ואין טעם להחזיק, בטח כשאפשר להשיג עליו נכסים עתידיים.

ואמנם המטרה לא לנצח (יותר מדי) אבל כן המטרה  היא לבנות יסודות טובים לעתיד. וזו המטרה העיקרית של דטרויט העונה. חלק מזה זה בנייה נכונה של הקבוצה.

בתקופה של כדורסל מודרני ללא עמדות עם דגש על משחק מהיר, דטרויט אוספת כנראה הרבה מדי סנטרים, במיוחד כאלה שכבר נכשלו במקומות אחרים. בנוסף תמוהה ההחלטה לתת לאיזייאה סטיוארט חוזה חדש ויחסית גדול לשחקן ספסל. במיוחד לאור העובדה שסטיוארט לא ממש הראה יציבות. מדטרויט עלו קולות שהמטרה להפוך את סטיוןארט לסטרץ' 4 שזה ראוי לציין, ניסוי מעניין. <הכנס מימ של אייל שני כאן> . כדי שהניסוי הזה יצליח, כדאי כמובן שסטיוארט יעלה את אחוזי השלשות שלו אל מעל ממוצע הליגה.
כשג'יימס ווייזמן פתח בכמה משחקים הוא הראה בדיוק למה הוא היה הבחירה השנייה בדראפט. מצד שני היו דקות על המגרש בהם היה ברור לחלוטין מדוע נזרק מגולדן סטייט שכן הוא אינו מבין את הסכימות  הקבוצתיות כראוי וקצת הולך לאיבוד בהגנה. משהו מוזר עבור מישהו שבתיכון למד מנדרינית בתור הבילוי לשעות הפנאי. מצד אחד זו הייתה בעיה שלו גם בווריירס, מצד שני ניתן לתת לו הנחה על כך שעבר במהלך העונה, ואולי יצליח להתאקלם טוב יותר אם יהיה עם הקבוצה ממחנה האימונים. במקרה כזה אולי יהיו לדטרויט קצת צרות של עשירים עם דילמות של מי להשאיר, ומי להעביר בטרייד בתמורה לחיזוק עתידי.

בקו האחורי לעומת זאת אין בעיות כאלו.קאנינגהאם ואייבי כאמור ציוות מעולה שמשלים אחד את השני, במידה ויממשו את הפוטנציאל. אולם מלבדם יש את אלק ברקס ו… זהו. חוסר איזון שהפיסטונס צריכים לפתור, בין אם שליחת אוסף הכשרונות מהקו הקדמי, או אחד מהוטרנים.

בסה"כ הבנייה עוד לא הסתיימה. כשהקלעי העיקרי הוא וטרן שלא בטיימליין, אין ספק שחסר כאן משהו. וזה כנראה מה שיכוונו אליו בדראפט הקרוב, בתקווה שהפעם אלוהי הלוטרי לא יאכזבו.

 

תחזית: פוטנציאל כוכבים ורוח נעורים, זה מה שיוביל השנה את דטרויט. קייד קאנינגהאם מועמד בכיר לשחקן המשתפר של העונה, אם יהיה בריא. התיאום שלו עם אייבי אמור לספק קו אחורי מעניין מאוד, ואוסאר תומפסון הולך לתת תצוגות אתלטיות והגנתיות. אם יפתרו את הבעיות שלהם וישאר בריאים, יש סיכוי לפלייאין. אבל לא בטוח שהם בכלל מעוניינים בזה.