עונת 2021-22 הסתיימה עם קאמבק מרשים ואליפות מרגשת של גולדן סטייט. בצד השני של ארה"ב, דוראנט וקיירי דאגו שלא נשתעמם באוף סיזן ושנשאר עסוקים. גם במזרח וגם במערב יש קונטנדריות שהתחזקו, יש קבוצות שמתכננות את הטנקינג שלהן ומריירות על ויקטור וומבניימה ויש את הניקס. אה, כן. ופופ ולברון בדרך לנפץ שיאים אישיים. לקראת העונה הקרובה, קבלו את פרויקט 'קבוצה ביום' של 'הכדור הכתום'.

סיכום עונת 2021-22

הקבוצה היום: קליבלנד קאבלירס

נשארו: קווין לאב, ג'ארט אלן, קאריס לוורט, דריוס גארלנד(הוחתם על הארכת חוזה), אוון מובלי, צ'די אוסמן, אייזק אוקרו, דילן ווינדלר, דין וייד (הוחתם על הארכת חוזה),

עזבו: ראג'ון רונדו (חופשי ללא קבוצה), לאורי מארקנן, קולין סקסטון (טרייד ליוטה), מוזס בראון, אד דייויס

הגיעו: ריקי רוביו, רובין לופז, ראול נטו (שוק חופשי), דונובן מיטשל (טרייד מיוטה), ממדי דיאקיטה, שאריף קופר, ג'מורקו פיקט

מתנדנדים: אייזיה מובלי, אר ג'י נמברד

חמישייה: דריוס גארלנד, דנובן מיטשל, אייזק אוקורו, אוון מובלי, ג'ארט אלן

ספסל: ריקי רוביו, ראול נטו, קאריס לוורט, דין וייד, דילן ווינדלר, צ'די אוסמן, לאמאר סטיבנס, קווין לאב, ממדי דיאקיטה, שאריף קופר, ג'מורקו פיקט

המהלכים הגדולים של עונת 2021/22:

אז מה היה לנו שם? 

אחרי פתיחה של תשעה ניצחונות וחמישה הפסדים, קליבלנד רשמה חמישה הפסדים רצופים, וכולם כבר ציקצקו שקליבלנד תישאר קליבלנד. בנוסף להפסדים הקאבלירס הפסידו את קולין סקטון שעבר ניתוח לאיחוי מיניסקוס. אלא שדווקא אז הקאבלירס הצליחו לחבר כמה רצפים שהביאו אותם עד המקום השני במזרח. זה קרה בזכות שלושה דברים:

1. דריוס גארלנד רשם שיפור עצום וסיים את העונה עם ממוצעים של 21.7 נקודות, 8.6 אסיסטים, 1.3 חטיפות, כשהוא קולע ב-46% מהשדה, ו-38% מהשלוש. גארלנד נבחר למחליפים של האולסטאר, ובנוסף סיים במקום השלישי בהצבעות לשחקן המשתפר של העונה.

2. אוון מובלי הפך לביאה מחדש של אנתוני דייויס (כשזה עוד היה בריא)

3. השילוב של מובלי וג'ארט אלן הקשה על היריבות להגיע לטבעת מול קליבלנד, ושלח את קליבלנד למקום החמישי בליגה בדירוג הגנתי. קליבלנד התחילה בסגנון שמאז אומץ גם על ידי בוסטון וההוקס. לא ששני סנטרים היה משהו שלא עשו בעבר, אבל הסגנון הזה בו אחד מהם מוצב הגנתית על החוליה החלשה התקפית של היריבה ושמש בעצם כ"פרי סייפטי" המגיע לעזרה מהוויק סייד, בצורה הזו, הייתה משהו חדש. היכולת ההגנתית של מובלי שיכול לבצע הכל, בין אם איזורית, אישית חילופים וכל דבר אחר עזרה מאוד. זה שידרג את קליבלנד הגנתית והציב אותה בצמרת המזרח בתחילת העונה עד שהגיעו הפציעות מאוחר יותר.

קליבלנד הייתה אחת הקבוצות המפתיעות והמרשימות בליגה בחצי הראשון של העונה. אלא שבחצי השני המזל הרע תפס אותה והפציעות פגעו בה. ריקי רוביו היה מצויין מהספסל וקרע את ה-ACL. ג'ארט אלן החמיץ את 18 המשחקים האחרונים של העונה, ומתוכם קליבלנד הצליחה לנצח רק 6. הקבוצה שנראתה בטוחה בפלייאוף, הדרדרה למקום השמיני במזרח ולפלייאין, שם נאלצה לפגוש יריבות קשות עם הרבה יותר ניסיון ממנה. במשחק הראשון היא הפסידה לברוקלין. במשחק השני ג'ארט אלן חזר, אבל זה היה מעט מדי, מאוחר מדי, והקאבלירס הפסידו לאטלנטה. הם אמנם לא הגיעו לפלייאוף, אבל קליבלנד השאירו עם טעם של עוד.

קיץ חם

קליבלנד מעולם לא הייתה יעד לשחקנים חופשיים בפרופיל גבוה, אלא אם כן הם רק ילד מאקרון אוהיו. ולכן, כדי להביא את הכוכב הנחשק שישלים את החמישיה הצעירה והמוכשרת שבנו שם, הם הוציאו לפועל טרייד והעבירו מספר שערורייתי של חמש בחירות סיבוב ראשון (אם סופרים את אבאג'י, בחירת סיבוב ראשון מהדראפט האחרון). אחרי שכל הקיץ דונובן מיטשל נקשר לניו יורק ניקס, קליבלנד הפתיעה ושלחה את קולין סקסטון (הוחתם על חוזה של 72 מיליון דולר ל-4 עונות), לאורי מארקנן ואוצ'יי אבאג'י (בחירה 14 בדראפט השנה) ליוטה, בתוספת 3 בחירות סיבוב ראשון לא מוגנות, והחלפת בחירות אחת, בתמורה לכוכב של הג'אז.

התחושה של קליבלנד היא שעם גארלנד, מובלי ואלן, הזמן הוא עכשיו. הטרייד עושה שכל עבור קליבלנד ומעמיד רביעיה שיכולה להצליח בליגה. לקליבלנד יש עדיין נכסים והיא תוכל להמשיך להתחזק עם החוזים הנגמרים של קווין לאב וקאריס לברט.

בנוסף למיטשל שתופס את כל הפוקוס קליבלנד החזירה את ריקי רוביו שנראה מצויין במדיה בעונה שעברה, עד שנפצע ונשלח בטרייד לאינדיאנה. עד שיחלים (ההערכה היא ינואר) היא הביאה את ראול נטו על תקן הרכז המחליף. רובין לופז הותיק הגיע וימשיך להטריד מסקוטים ברחבי הליגה.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

ההגנה של קליבלנד התבססה על היכולת של אלן ומובלי לסגור את הצבע. כשאחד מהגבוהים יצא החוצה לקו השלוש, השני חיפה עליו. לא נראה שזה ישתנה עם ההגעה של מיטשל. מהצד שלו מיטשל לא שומר גדול, אבל הוא רגיל לשחק עם סנטר שומר טבעת שמחפה מאחוריו. זה יאפשר למיטשל וגארלנד ללחוץ לקו השלוש ולהמר על חטיפות. אייזק אוקורו כנראה ישלים את החמישיה וישמש כשומר של הכוכב של היריבה. עם גארלנד ומיטשל כל מה שקליבלנד צריכה מאוקרו זה לשמור ולקלוע שלשות חופשיות.
בימים האחרונים יש דיווחים לפיהם קליבלנד אחת המעוניינות בג'יי קראודר, ושמי שיעשה את הדרך חזרה יהיה צ'די עוסמאן. קראודר בחמישייה ואוקורו מהספסל זה שהו שעשוי בהחלט לשדרג עוד יותר את הגנת הכנפיים, אם כי כרגע עושה רושם שהסיכוי לטרייד כזה אינו גבוה במיוחד.

הבעיה של הקאבלירס בעונה שעברה הייתה בהתקפה שהייתה מדורגת במקום ה-20 בליגה. עיקר הבעיה הייתה בדקות הסיום, שם יותר מדי פעמים דריוס גארלנד נתקע עם הכדור ובלי יותר מדי אופציות. ההגעה של מיטשל הופכת את ההתקפה של קליבלנד למשהו אחר לגמרי. מיטשל שחקן שרגיל לקחת על עצמו את הקליעה בדקות ההכרעה, ויחד עם גארלנד אמור להוות צמד גארדים קטלני שיהיה קשה מאוד לעצור. שיפור נוסף אמור להגיע מהצד של מובלי, שהיה כל כך טוב, ששכחנו שהוא רק בן 20. שיפור קל באחוזים לשלוש ומהקו יכול להקפיץ את מובלי לאיזור ה-20 נקודות למשחק, בלי לשנות יותר מדי.  חשוב לציין גם שאמנם קולין סקסטון היה סקורר די טוב אך לא אחד שאוהב לחלוק בכדור. מיטצ'ל משפר את הקאבס התקפית בשני התחומים.

לג'י בי ביקרסטף תהיה העונה רביעיה קטלנית, אבל יש לו גם ספסל מצויין. קאריס לברט יוכל לעלות כאינסטנט אופנס. קווין לאב הותיק יקלע שלשות ויוריד ריבאונד. רוביו (כשיחזור) יביא ניהול משחק משובח והגנה. השלושה נותנים לביקרסטף המון אופציות ברוטציה. בנוסף צ'די אוסמן ולאמאר סטיבנס ינסו לגנוב את הדקות של אוקרו כשזה לא יצליח לקלוע.

על הנייר קליבלנד נראית מצויין. פציעה כמו שחוותה בעונה שעברה עם אלן תפגע בה, אבל אין קבוצה בליגה שמסוגלת להתמודד עם פציעה של שחקן מפתח בלי להיפגע. עונה בריאה של הרביעיה המובילה של קליבלנד שווה מקום גבוה בעונה הסדירה. אחרי שמיטשל יתחבר קצת לשאר החברים, גם אליפות לא תהיה מילה גסה.

תחזית: 50 ניצחונות, טופ 4 במזרח.