הקיץ של גולדן סטייט ווריורס לא היה טוב. ההחתמה של דמארכוס קאזינס הפתיעה את כולם ומיצבה את המעמד של הווריורס כקבוצת כוכבים. הרבה אוהדים כבר הכריזו עליהם כאלופים בעונה הקרובה. המון פרשנים נתנו לווריורס ציונים גבוהים על ביצועי הקיץ שלהם, והרבה מזה קשור להגעה של קאזינס, אבל כשבוחנים דברים לעומק, הווריורס לא פתרו אף אחת ממעט מאוד הבעיות שהיו להם. זה נשמע כמו צרות של עשירים, אבל אלו עדיין צרות. האם הם ישפיעו על העונה הרגילה? כנראה שלא. למעט קטסטרופה נוראית, קשה לראות משהו שימנע מהווריורס להגיע לפלייאוף, שם הם אמורים לעבור בקלות את הסיבוב הראשון, וכנראה גם את השני. מה קורה משם? בואו נבחן את זה.

לגולדן סטייט יש בליגה 3-4 יריבות. קבוצות שבסדרה של שבעה משחקים יכולות לקחת את הווריורס לקצה. ב-2017 אלו היו הספרס שהצליחו לעשות את זה במשחק אחד, וברגע שקוואי נפצע, זה נגמר. ב-2018 אלו כמובן היו הרוקטס שהגיעו לסדרה של שבעה משחקים עם יתרון ביתיות. הפציעה של כריס פול הכריעה את ההתמודדות. מי זו תהיה ב-2019? יש כמה מועמדות:

1. יוסטון – יוסטון, לדעתי, נחלשה בצורה משמעותית. היא איבדה את טרבור אריזה ולוק אמבה א-מוט, אשר ביחד עם פי ג'י טאקר הרכיבו קו חזק, שיכל להתמודד הגנתית עם החמישיות הרגילות והנמוכות של הווריורס. ההגנה של הרוקטס הצליחה לשבור את משחק המסירות של הווריורס ולהפוך את ההתקפה שלהם להתקפת בידודים. בצד השני, הרוקטס הלכו בעצמם לבידודים וניצלו את המיסמאצ'ים שהגנת החילופים של הווריורס איפשרה. אניס שחקן צעיר, אבל לא ממש מתקרב להגנה או ליכולת הקליעה של אריזה. כרמלו הוא חור הגנתי. בעונה שעברה ריאן אנדרסון לא ראה דקות מכיוון שכל פעם שעלה על הפרקט הווריורס חגגו עליו. כרמלו בגילו וביכולת הנוכחית לא שונה בהרבה. מייק דאנטוני יצטרך למצוא פתרונות. כל זמן שפול על הפרקט והארדן שם, יוסטון עדיין יכולה לראות את עצמה כקונטנדרית, אבל הבעיות שלה מול הווריורס התעצמו.

2. אוקלהומה סיטי – בעונה שעברה היו אנשים שהימרו על OKC כקבוצה שתנצח את הווריורס. אז זה הצחיק אותי. השנה, לדעתי, הם האיום המשמעותי ביותר במערב. נתחיל מהעובדה שכרמלו לא שם. כרמלו חורר להם את ההגנה, ולא ממש החזיר בהתקפה. עם ג'רמי גראנט בהרכב יש להם חמישיה הרבה יותר הגנתית. לאוו-קאברט וטרנס פרגוסון נותנים להם אופציות הגנתיות לחמישיות נמוכות עם ג'ורג' ב-4 וגראנט ב-5. שרודר ואברינס עושים אותו דבר עם חמישיות התקפיות. נואל ופטרסון מספקים גיבוי לגבוהים מהספסל. בנוסף, נראה שווסטברוק וג'ורג' מגובשים מאוד ויכולים להוביל את הקבוצה הזו ביחד. הת'אנדר מגבשים זהות הגנתית והתקפית. עם 2 כוכבים וסגל עמוק, הם יכולים על הנייר לאיים על הווריורס. אם ווסטברוק יחלוק במנהיגות ובהתקפה עם ג'ורג' זה גם יקרה בפועל.

3. בוסטון סלטיקס – האיום הגדול מהמזרח מגיע מהסלטיקס, אבל ההנחה היא שאם הסלטיקס לא יעלו מהמזרח, הקבוצה שתנצח אותם טובה מספיק (טורונטו עם קוואי? פילדלפיה?). סגל עמוק, כוכבים, מאמן מצויין. כל המרכיבים.

יש קבוצות נוספות שבמקרים מיוחדים יכולים לעלות מדרגה: ניו אורלינס, אם החיבור עם פייטון וראנדל יצליח מעל המשוער, הלייקרס כי זה לברון, הספרס כי בשורה התחתונה הם הוסיפו לסגל של שנה שעברה את דמאר דרוזן. השלוש מלמעלה הן העיקר ועליהן הווריורס צריכים להסתכל עליו.

אז מה בעצם הווריורס עשו?

עזבו: עמרי כספי (זה קרה לפני הפלייאוף, אבל בואו לא נהיה קטנוניים), זאזא פאצ'וליה, ג'אבייל מקגי.

בלי קבוצה: ניק יאנג (לא צפוי לחזור), דייויד ווסט (פורש?).

מתנדנדים: פטריק מקו (חופשי מוגבל – צפוי לחזור על הצעת ההענות).

הצטרפו: דמארכוס קאזינס, יונאס ירבקו, ג'ייקוב אוונס (רוקי), דנואל האוס.

הצירוף של דמארכוס קאזינס מדליק את הדמיון. על הנייר, הסנטר הוא העמדה החלשה של הווריורס. בפועל, הווריורס לא ממש צריכים משם יותר מדי, להיפך, החמישיות החזקות שלהם ב-4 העונות האחרונות היו "נטולות" סנטר. דריימונד גרין תפקד בהגנה כסנטר, כשיש לו את הכח והחכמה לשמור על סנטרים יריבים במקביל לעזרה האדירה שהוא מספק בהגנה. בהתקפה לווריורס היו חמישה שחקנים שיכולים לאיים על הסל מכל מצב, ובכל פעם שקרי ודוראנט מקבלים את הדאבל טים, מישהו נשאר לבד. הסנטרים של הווריורס נדרשו לדברים שונים, כתלות בזהות השחקן. ג'אבייל מקגי נדרש לחסום בהגנה, ובהתקפה להוות איום מתמיד להאליהופ. זאזא פאצ'וליה נדרש לשים גוף בהגנה, ובהתקפה לבצע חסימות ולסייע בהנעת הכדור. דייויד ווסט עשה תפקיד דומה, קצת פחות טוב בהגנה, קצת יותר טוב בהתקפה. קאזינס הוא שחקן שונה מכל אלה. הוא מוביל כדור, הוא שחקן פוסט, הוא מוסר מצויין ויש לו  גם קליעה משלוש (הכל נכון ללפני הפציעה – אף אחד עדיין לא יודע בדיוק איך הוא יחזור ממנה). הוא פותח לווריורס אופציות חדשות לחלוטין בהתקפה, אופציות שמאמן כמו סטיב קר ידע מן הסתם לנצל. הבעיה היא שהוא משנה לחלוטין את הסכמה ההגנתית. יוסטון, וקליבלנד בעבר, הראו איך להתמודד עם ההגנה של הווריורס: בידודים וניצול מיס מאצ'ים מול חילופים. חסימה לשחקן המרכזי מהשחקן עליו שומר ה"יעד", חילוף ומשם חדירה לסל והוצאת כדור במקרה הצורך. קליבלנד ויוסטון היו בנויות בדיוק בשביל זה. 2 יוצרים נהדרים באחד על אחד (לברון וקיירי בקליבלנד, הארדן ופול ביוסטון) שהם גם מוסרים מצויינים. קרי היה המועמד המוביל למיס מאץ' בגלל הגודל שלו, קאזינס ייקח את מקומו כיוון שהוא לא ממש יכול לשמור על גארדים זריזים, לא לפני הפציעה, ובטח לא אחריה. לכל אחת מהקבוצות שצויינו למעלה יש את השחקן הזה: הארדן ופול ביוסטון, ווסטברוק וג'ורג' ב-OKC, קיירי בבוסטון. לכל אחת מהקבוצות גם יש מאץ' אפ מצויין בהגנה נגד חמישיה של הווריורס עם קאזינס, אם כי ליוסטון קצת פחות. בוגי מייצר לקר בעיות חדשות בהגנה. בנוסף, התקפה שהיא כל כך יעילה, טובה והיסטורית, כמה כבר אפשר לשפר אותה באמת?

מצד שני ראינו בעונה האחרונה בעיה מרכזית אצל הווריורס שאפשר לומר שאפילו החמירה הקיץ: העומק בעמדות הגארד-פורוורד. החסרון של אנדריי איגודלה בסדרה נגד יוסטון היה סופר משמעותי. הוא לא נהיה צעיר יותר, והפציעה ממנה הוא סבל בסדרה נגד יוסטון (בעיות בשריר הירך האחורי) היא בעיה שחוזרת על עצמה (בדומה למה שקורה לכריס פול). סטף קרי וקווין קוק יכולים לשחק רק בעמדה 1. הגודל שלהם לא מאפשר להם לשחק ביחד. זה משאיר אותנו עם קליי תומפסון, קווין דוראנט, אנדרה איגודלה, שון ליווינגסטון, ג'ייקוב אוונס הרוקי ודנואל האוס. גרין משחק בעיקר ב-4 וב-5. דוראנט מקבל דקות גם ב-4 וב-5. פציעה של אחד מקרי, קליי, דוראנט, איגודלה, ליווינגסטון היא בעיה עבור הווריורס. פציעה של שניים יכולה להיות הרסנית. זה משאיר את הקבוצה בלי שום עומק. זה לא רק דוראנט, קליי וגרין שחשובים, גם איגודלה (סופר חשוב) וליווינגסטון. איגודלה כבר מרגיש את הגיל. אמנם כשהוא על המגרש איכות המשחק שלו לא נפגעת, אבל הכמות כבר ירדה. פחות דקות, פחות משחקים. ניק יאנג היה סביר למספר דקות והוא הלך. אוונס עדיין לא ידוע כרוקי. האוס לא הרשים ממש ב-23 משחקים בפיניקס בעונה שעברה.

כמובן שאם מדובר בפציעה של קרי הבעיה מחמירה. בלי קרי משחק ההתקפה של הווריורס הופך למבוסס על הכשרון העצום של קווין דוראנט. זה לא יפה לעין, ועדיין בעונה הרגילה זה יספיק נגד רוב הקבוצות. היעילות של כולם יורדת כשקרי לא משחק.

אף אחד לא מצפה להביא מישהו שיצליח למלא את מקומו של קרי במקרה של פציעה. כנ"ל דוראנט, קליי ודריימונד. אין להם תחליף, בטח לא זול. עדיין צריך עומק. להוריד עומס ודקות מהכוכבים, לתת להם יותר מנוחה, וכמובן אופציה במקרה של פציעה. הווריורס הוציאו את המיד לוול כולו על קאזינס, ובעצם השאירו לעצמם רק חוזי מינימום להציע. קשה למצוא ווינגמנים טובים במחיר הזה. בנוסף לבעיית העומק בכנפיים, 3 סנטרים מהועידה של סטיב קר הלכו: ג'אבייל מקגי עזב ללייקרס, זאזא פאצ'וליה לדטרויט, ודייויד ווסט עדיין לא הכריז על עתידו. השלושה שיחקו ביחד דקות משמעויות. עד החזרה של קאזינס הווריורס מסתמכים על ג'ורדן בל, קבון לוני ודמיאן ג'ונס. ג'ונס לא ממש שיחק עד היום ב-2 עונות בליגה והווריורס כנראה לא ירימו את האופציה לעונה רביעית בחוזה שלו. זה אומר שהוא לא צפוי להרבה דקות גם בעונה הקרובה. לוני היה טוב מאוד בפלייאוף, ולמרות שהווריורס ויתרו על האופציה עליו חזר לעונה נוספת על חוזה מינימום. בל היה טוב בעונת הרוקי שלו, אבל חווה מספר פציעות ולא ברור איך יסתדר עם הגדלת העומס.

לא פשוט להחזיק 5.5 כוכבים ועדיין לדאוג לעומק. הווריורס ישלמו השנה שכר באיזור ה-145 מליון דולר. הם עמוק מאוד בתוך המס, וכיוון שהם עבריינים חוזרים זה אומר שהם ישלמו באיזור ה-80 מליון דולר מס מותרות. כל חוזה מינימום עולה להם מעשית פי 6 בגלל המס. זאת אומרת ששחקן בלי ותק בליגה עולה להם כ-3 מליון דולר, ושחקן ותיק עולה להם באיזור ה-14.4 מליון דולר. הצירופים של אוונס והאוס לא ממש מזיזים את המחוג בכל מה שקשור לעומק. הקבוצה חייבת להחזיר את פטריק מקו, שכרגע עדיין אין הסכמה איתו, ואולי לחפש בשוק הנוסף ווינגמן נוסף. יש עדיין וטרנים פנויים: ג'אמאל קרופורד (לא האופציה המועדפת עלי מבחינת סגנון), ארון אפללו, קורי ברואר (מצויין). אפילו להחזיר את ניק יאנג.

בנוסף לבעיית העומק, בעייה נוספת שקיימת אצל הווריורס היא השעמום. זה נתן את אותותיו לאורך העונה הקודמת, ובסופה ראינו ווריורס מותשים. השמחה על האליפות לא הייתה אותה שמחה, כמו שהייתה בעיקר הקלה. מה אמור להביא להם את הרעב בעונה הקרובה? שמעתי כבר את התאוריה שהם ירצו לזכות באליפות בשביל קאזינס. לא רואה את קרי, דוראנט ודריימונד קמים עם המוטו הזה בבוקר. הם משחקים בשביל עצמם. אין ספק שיש שם דחף אין סופי להצליח ולנצח, אבל השובע אחרי 2 אליפויות הוא גדול.

נכון לכרגע בעיניי, הציון של הווריורס לפגרה הוא נמוך (60). החתמות מצויינות שלא ממש עוזרות או מקדמות אותן. אם יחזירו את מקו הציון יעלה ל-70. בשביל לעלות עוד הם חייבים להביא ווינגמן נוסף.