הסדרה שכולם בשני הצדדים ציפו לה אוחששו ממנה, תלוי באיזה גישה אתם (משני מחנות האוהדים) הגיעה והיא כאן.

מאזן ומה הן עשו במהלך העונה הסדירה ביניהן

3-1 לסלטיקס כאשר בהפסד היחיד של בוסטון ג'יילן בראון לא שיחק. בוסטון יכולה לצאת מעודדת מהתוצאה, פילדלפיה יכולה להיות מעודדת שלרוב במשחקים ג'ואל אמביד עשה מה שהוא רצה. בשני המפגשים האחרונים בסדרה העונתית אמביד היה בערך היחיד מפילדלפיה שהיה יעיל, כשבוסטון פחות התאמצה על לסגור אותו ויותר נעלה את כל השאר.

 

הכוכבים

אמביד בספק למשחק הפתיחה ובסימן שאלה לשאר הסדרה, ואין ספק שאיתו או בלעדיו זו סדרה שונה לגמרי. אמביד במהלך הסדרה העונתית סיים עם 36.8 נקודות, 11.8 ריבאונדים ו-4.3 אסיסטים למשחק מול בוסטון, ב-61.2 אחוז מהשדה. אם ניקח בחשבון שדווקא מבחוץ הוא היה מתחת לממוצע, ניתן להניח שהוא יכול בהחלט להיות אף יותר דומיננטי בסדרה הזו. בעבר נטען שבוסטון יודעת לעצור אותו ויושבת לו בראש. ובכן, המאמנים הללו כבר לו כאן, הורפורד הזדקן מעט ואמביד בשני המשחקים האחרונים קלע 93 נקודות, אז כנראה שזה כבר לא רלוונטי. על פי אתר הליגה הורפורד שמר על אמביד במשך 66 פוזשנים במלהך המפגשים העונה, בהם אמביד קלע ב-64.3 אחוז מהשדה. בוסטון תצטרך למצוא פתרון טוב יותר מול הסנטר. אם הוא יתקרב ליכולת השיא שלו מהעונה, הוא כנראה יהיה השחקן הטוב בסדרה.

הטוען לכתר השחקן הטוב בסדרה זה כמובן ג'ייסון טייטום מבוסטון. טייטום פתח את העונה מצויין ונראה לפרקים כשחקן טופ 3 בליגה, מאז התקרר קצת, בוסטון התקררה קצת  ותחזיות ירדו. למרות זאת הוא שחקן כנף עם יכולת טובה מאוד בשני צידי המגרש, שגם פה ליריבה אין הרבה תשובות עבורו ואין הרבה שחקני כנף טובים שיוכלו לסגור אותו. אחד שכן זה דנואל האוס שלא קיבל הרבה דקות במהלך העונה אך צפוי לקבל יותר דקות כנראה מול שחקני הכנף של בוסטון, ויחד איתו ג'יילן מקדניאלס שהגיע בדדליין משארלוט, שיודע לשמור טוב על שחקני פנים ועל שחקני כנף, והיו לו כמה משחקים די טובים נגד בוסטון במדי ההורנטס. מקדניאלס קיבל 16 דקות למשחק בסדרת הסיבוב הראשון מול ברוקלין, וגם כאן כנראה נראה עליה בדקות, בוודאי אם אמביד לא ישחק.

כוכבי המשנה – כאן היתרון דווקא אצל הסלטיקס. ג'יילן בראון במהלך העונה על תקן מספר 2 אך אין ספק שהוא מעלה הילוך ונראה טוב יותר במהלך הפלייאוף, לרמת דיוני המי שחקן פלייאוף טוב יותר הוא או טייטום. זה כמובן מעמיד לסיקסרס דילמה, מכיוון שאם ממילא אין הרבה שומרי כנף טובים, על מי משניהם לשים אותם? זה לא סתם שפילי ניצחו את בוסטון במשחק שבראון לא היה, ושאת אותו משחק טייטום סיים עם 19 נקודות 7-20 מהשדה.

כוכב המשנה של הסיקסרס הוא כמובן ג'יימס הארדן שהרוויח מהפיקנרול עם אמביד, במה שהפך להיות אחד המהלכים הקטלניים העונה, אלא שהארדן מלבד הפיקנרול עושה המון בידודים, והצעד הראשון שלו כבר לא מה שהיה פעם, והיכולת לא שם. מול ברוקלים הארדן סיים עם 7-25 מהצבע. לא משהו שהסיקסרס יכולים להיות מעודדים. אמנם לברוקלין יש הרבה שומרי פרימטר טובים, אך גם לבוסטון…

הארדן כבר לא הגארד שמעניש בחומרה שחקנים שמזלזלים בהגנה או אף שומרים טובים. מול דרק ווייט בסדרה העונתית הוא קלע 1-6 ב-42 פוזשנים. זה לא ממש ההארדן שפילדלפיה שילמו עליו לא מעט. מצד שני יש לו בעברו לא מעט הופעות גדולות, גם בפלייאוף. והאם הפעם שמר את עצמו לסדרה חשובה?

האקס פקטור הכי גדול אבל זה כמובן הבריאות. הארדן נוטה להסתבך בפלייאוף בענייני בריאות, אמביד גם לא מעט. זו יכולה להיות הפעם הראשונה בעידן אמביד שפילדלפיה עוברת סיבוב שני. בוסטון עם בעיות מנטאליות של היעדר קילר אינסטינקט בהחלט יכולה לשמוט משחקים שלא לצורך. אבל כל משחק שיתווסף זה סיכויים גדולים יותר לחוסר הכשירות של כוכבי פילדלפיה, והם במירוץ נגד הזמן. כמו שאמר דוק ריברס – אין כוונה לשחק עם האוכל והם חייבים לסיים את הסדרה כמה שיותר מהר.

דו קרב המאמנים:

לא קורה הרבה אבל פה היתרון הוא לדוק ריברס. ריברס מאמן מאוד מנוסה, ואמנם עם המון פאשלות בפלייאוף, אך גם ניסיון וקור רוח שהוא יודע לשדר לשחקנים שלו. בצד השני ג'ו מאזולה בפלייאוף הראשון שלו שהיו דברים טובים אך גם רעים. הוא נצמד יותר מדי לדרופ בהגנה כדי לשמור על הורפורד, גם כשההוקס כבר הגיבו בהיי פיקנרול ששיחרר את יאנג לחדירות נוחות וזריקות חופשיות מבחוץ, והוא גם אחראי עיקרי לכך שאטלנטה חזרו במשחק 5 בסיום ללא יכולת תגובה. תוך שהוא מייבש את גראנט וויליאמס על הספסל. מאזולה נודע בין אנשי הליגה כאחד מעוזרי המאמנים הטובים ביותר בסקאוטינג, והוא מצויין בהכנה למשחק. הוא הרבה פחות טוב בלהגיב תוך כדי משחק לדברים שהוא לא התכונן אליהם. גם בסדרה מול אטלנטה למשחק 6 הוא כבר הגיע עם שינויי מאצ' אפ, יותר דקות לגראנט וויליאמס והתאמות אחרות. עדיין במהלך המשחק, לא הגיב מספיק מהר.

דוק ריברס מעולם לא נחשב מהמוחות הטקטיים הטובים של הליגה, אבל הוא נחשב מאמן של שחקנים, שיודע לדרבן ולתת מוטיבציה. הוא בעיקר ידוע כמישהו שיודע לנהל קבוצה בהרכב חסר ולהוציא את המקסימום משחקני רוטציה שלא ציפו מהם להתעלות. זה משהו שבהחלט עלול להכריע השילוב, אם אמביד פצוע – ריברס יגרום לשחקנים כמו טוביאס האריס או טאקר להתעלות ולספק תצוגות קליעה, ובוסטון ממש לא תהיה ערוכה להגיב לזה בזמן, וזה עלול לעלות במשחק בכל פעם.

פלייאוף זה משחק של מאמנים והיתרון כאן נוטה בהחלט לכיוון של פילדלפיה.

 

 

גורמים נוספים:

בהיעדרו של אמביד, או בחולשתו של הארדן, מי שעשוי לתפוס את מקום הכוכב השני בפילדלפיה הוא טייריס מקסי. הגארד הצעיר עם 10 משחקים בקריירה הקצרה שלו נגד בוסטון  בהם קלע 34 אחוז מהשדה, 32.1 אחוז ל-3 ו-8.2 נקודות למשחק. הוא לא התמודד היטב מול הגארדים של בוסטון כאשר בצד השני הוא הפך למטרה קלה בפיקנרול או בחילופים. גם אם לוקחים רק את המפגשים העונה זה לא משתפר משמעותית – 10 נקודות למשחק, 35.4 אחוז מהשדה ו-21.4 אחוז מעבר לקשת. השיפור שהראה בקליעה נגד שאר הליגה לא ממש בא לידי ביטוי פה מול הסלטיקס. יצויין שבסוף העונה מקסי עבר לשחק הרבה יותר עם ההרכב הראשון, והארדן הוא הגארד שמוביל את הרכב המחליפים, וכשהוא לא צריך להיות יוצר עיקרי למקסי קל יותר לקלוע ולהוות איום התקפי. מוקדם יותר העונה לסיקסרס היה גם את מאטיס ת'ייבול, מה שאפשר לבוסטון להתעלם לחלוטין משני שחקני חמישייה של פילדלפיה ולסגור אמצע וצבע. ככל הנראה מראות כאלו עזרו להנהלת הקבוצה לשלוח את הווינג השומר הרחק לפורטלנד, אלא שגם מקסי כפי שניתן לראות כאן, זוכה להתעלמות

 

בסיבוב הראשון ברוקלין עשתה אסטרטגיה של דאבל טים וחילוף על אמביד. תוך שהשאירה לרוב פנוי את מקסי או פי ג'יי טאקר. אפשרי בהחלט שמאזולה וצוותו עקבו ורשמו לעצמם בפנקס כמה הערות על כך. זו הייתה שיטה שעבדה די טוב, אלא שלברוקלין לא היו את הכלים הנוספים הדרושים כדי לעצור את פילדלפיה או כדי להכריע בצד ההתקפי.

מאזולה אוהב מאוד לשחק '5 אאוט' עם שחקניו, שזו את הסיבות לשימוש המוגזם מעט בדרופ כדי לשמור את הורפורד פחות עייף, אך מנגד משמש  כקלי מצויין כנגד קבוצות אחרות המשתמשות בשיטה דומה עם סנטר גדול וכבד. , למשל פילדלפיה. במהלך הסיבוב הראשון ריברס הגיב לכך לא מעט פעמים עם שימוש באיזורית, שעבדה יפה. אם ניזכר שבוסטון מתקשה יותר מהראוי כנגד איזורית, יתכן מאוד שנראה לא מעט דקות כאלו מצד ריברס במהלך הסדרה.

מאזולה הגיב במשחקים המאוחרים עם חילופים, אך שם הורפורד התקשה מאוד מול הגארדים של הסיקסרס ואין ספק שגם מול הגארדים של פילי הוא יתקשה למדי. בסיבוב הראשון הסיקסרס הגבירו את כמות הבידודים שלהם, אך באופן מפתיע למרות יתרון גודל ברור, אמביד לא עלה בכמות הפוסט אפים שלו, ואולי גם הפעם במידה וישחק ריברס יעדיף להמשיך בפיקנרול שלו עם הארדן ובבידודים של הארדן ומקסי.

https://twitter.com/vshufinskiy/status/1650545021450432512

בנוסף לא ברור אם מסיבות בריאותיות או מכיוון שהוא ממש אוהב את ה-5 אאוט שלו, מאזולה לא שיתף המון את רוברט וויליאמס, ששנה שעברה היה מועמד לשחקן ההגנה. אמנם עבר פציעה ושיקום בקיץ, אך מאזולה כאן מתעדף התקפה וקליעה (יש שיאמרו קת יותר מדי הסתמכות על שלשות) על פני היעזרות ברוברט וויליאמס, שכששותף הראה שהוא יעיל מאוד בעצירת הפיקנרול של ההוקס. הארדן מקסי ואמביד ומי שלא יהיה הביגמן של הסיקסרס לא ממש מהירים וזריזים כמו טריי יאנג וקלינט קאפלה, אך עדיין הפיקנרול שם גרם לבוסטון ובמיוחד להורפורד להיראות רע. ללא ספק מול הפיקנרול של הארדן ואמביד ידרשו הרבה יותר דקות של שני הוויליאמסים.

החסרון של רוברט וויליאמס הוא שהוא נטול קליעה מה שמאפשר לאמביד להיות "עליו", לתת לו את הכמה מטרים ולהיות בעצם בצבע. במשחק הרביעי שהיה הנצחון של פילדלפיה, זה מה שריברס עשה והיה אחראי ללא מעט מהריצה של הסיקסרס שהובילה לנצחון, וכנראה שהיתרון של הורפורד שכופה על אמביד לצאת החוצה (בוודאי עם ברך פגועה) יהיה משהו שיפתה מאוד את מאזולה. לפילדלפיה יש הגנה מצוינת במהלך העונה, שמסתמכת על כך שאמביד משמש כ"פרי סייפטי" שניצב על שחקנים ללא יכולת קליעה. מאזולה כאן בדילמה ודי ברור להיכן הנטייה שלו. כל מה שצריך זה שהורפורד יתחיל לקלוע כמה זריקות.

מאוחר יותר באותו משחק (שפילי ניצחו) ריברס הרשה לעצמו אפילו לעשות חילופים מול בוסטון, ולהשאיר שחקן כנף לא רחוק מהורפורד. באותו משחק זה עבד מכיוון שהורפורד סיים אותו עם 3-10 מעבר לקשת.

לבוסטון יש עוד ביגמן עם קליעה מבחוץ – בלייק גריפין שבמהלך המשחק השני בסדרה העונתית היה לא רע וסיים עם 15 נקודות. גריפין עשוי להיות השפן שמאזולה ישלוף לדקות מסויימות. בסופו של דבר בוסטום ישאפו לשים הרכב קליעה ולמשוך את אמביד החוצה, והסיקסרס ינסו להימנע מזה.

תחזית וניחוש שלכם: ברור שאני "קצת" משוחד אבל אני מאמין שבוסטון ב-7. ויוצא כאן מנקודת הנחה אמביד ישחק, והכל הטעייה של ריברס שנועדה להרדים את בוסטון ולפגוע לה בהכנה.  אם לא יהיה בריא אז בוסטון ב-6 וככה או ככה פילדלפיה שוב בעידן אמביד, לא עוברת סיבוב שני.