בקושי הספקנו להתאושש מעונת 2019-20 מלאת האירועים שהסתיימה באוקטובר ואנחנו כבר עם הפנים לעונה הקרובה, שתהיה מקוצרת ותכיר לנו פיצ'ר חדש: טורניר פליי-אין על המקום השמיני בכל קונפרנס. בנוסף, נתחיל להתרגל לנציג החדש שלנו מעבר לים, דני אבדיה, ולשלל פנים מוכרות בקבוצות חדשות. אז אילו הפתעות מחכות לנו הפעם? ב-23 בדצמבר נתחיל לגלות.

לקראת פתיחת עונת 2020-21, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: פילדלפיה 76

לדף הקבוצה 

נשארו: ג'ואל אמביד, בן סימונס, טוביאס האריס, מייק סקוט, שייק מילטון, מטיס ת'ייבול, פורקאן קורקמאז.

עזבו: אלק ברקס (חופשי, לניקס), ראול נטו (חופשי, לוויזארדס), גלן רובינסון III (חופשי, לקינגס), קייל אוקווין (חופשי), אל הורפורד (טרייד לת'אנדר), ג'וש ריצ'ארדסון (טרייד, למאבריקס), זאייר סמית' (טרייד, לפיסטונס), נורוול פלה (שוחרר), מריאל שייאוק (שוחרר).

הגיעו: דוויט הווארד (חופשי), ג'סטין אנדרסון (חופשי), דריק וולטון ג'וניור (חופשי), ראיין ברוקהוף (חופשי), סת' קרי (טרייד מדאלאס), דני גרין (טרייד מהת'אנדר), טרנס פרגוסון (טרייד מהת'אנדר), וינסן פוארייה (טרייד מהת'אנדר), טוני בראדלי (טרייד מדטרויט), טייריס מקסי (מהדראפט), אייזיאה ג'ו (מהדראפט), פול ריד (מהדראפט) דקוטה מתיאס (חוזה דו כיווני).

חמישיה: ג'ואל אמביד, בן סימונס, טוביאס האריס, דני גרין, שייק מילטון.

ספסל: מייק סקוט, מטיס ת'ייבול, פורקאן קורקמאז, סת' קרי, דוויט הווארד, ג'סטין אנדרסון, דריק וולטון ג'וניור, ראיין ברוקהוף, טרנס פרגוסון, וינסן פוארייה, טוני בראדלי, טייריס מקסי, אייזיאה ג'ו, פול ריד, דקוטה מתיאס.

המהלכים הגדולים של עונת 2019-20:

אז מה היה לנו שם?

לעונת 2019-20 הסיקסרס הגיעו עם הר של ציפיות. בקיץ טוביאס האריס חתם על חוזה של 180 מיליון דולר ל-5 שנים, אל הורפורד, אחד השחקנים הבודדים שיכולים לעצור את אמביד, חתם על 109 מיליון דולר ל-4 שנים ובמהלך של סיין אנד טרייד עם מיאמי, הגיע ג'וש ריצ'ארדסון במקומו של ג'ימי באטלר. בפילי בנו קבוצה גבוהה, אתלטית ואגרסיבית והציפיה מהסיקסרס בתחילת העונה היתה להגיע לפחות לגמר המזרח.

בפועל, פילי לא הצליחה להתחבר, לא על המגרש וגם לא מחוצה לו. היא סיימה את העונה הסדירה במקום השישי המאוד מאכזב במזרח ועפה בסוויפ בסיבוב הראשון בפלייאוף ע"י בוסטון. כאשר מה שהכי בלט לעין בעונה של הסיקסרס היה ההבדל בין משחקי הבית למשחקי החוץ. ב-65 המשחקים ששוחקו עד ההשבתה של הליגה, פילי החזיקה במאזן שלילי ונוראי של 24-10 במשחקי החוץ (29.41% הצלחה). בבית, לעומת זאת, היא החזיקה במאזן חיובי של 29-2 (93.5% הצלחה). הטבלה הבאה מראה את ההבדלים בבירור. 

מס' משחקים מאזן אחוזי הצלחה דירוג התקפי דירוג הגנתי
בית 31 29-2 93.5% 113 102.7
חוץ 34 24-10 29.4% 106 112.1

זה לא סוד שבדר"כ קבוצות משחקות יותר טוב בבית מול האוהדים שלהם מאשר בחוץ, אבל אצל פילי של עונת 2019-20 מדובר בהבדל של 64%, ההבדל הגדול ביותר בין משחקי בית למשחקי חוץ מאז בוסטון סלטיקס של עונת 1954-55. אחת הסיבות להבדל הגדול ולחוסר ההצלחה של הקבוצה קשורה לפציעות של שחקני מפתח. פילי חוותה לאורך כל העונה פציעות של שחקני חמישיה וברט בראון נאלץ לשנות את ההרכבים בהתאם לפציעות. 

אבל הבעיה העיקרית של הסיקסרס העונה היתה דווקא אל הורפורד. השילוב אמביד-הורפורד לא פעל ויחד עם ההתעקשות של סימונס לא לזרוק שלשות, הצבע של פילי היה פקוק מתמיד. על מנת שהורפורד, אמביד וסימונס לא ידרכו אחד לשני על הרגליים, ברט בראון וצוות האימון היו צריכים לחשוב על פתרונות יצירתיים. הורפורד, שכל הקריירה שיחק כסנטר, הוסט לתפקיד הפאוור פורוורד והציפייה ממנו היתה לעזור בריווח המשחק של הסיקסרס. לא סגנון המשחק אליו הוא רגיל. הורפורד לא הסתדר עם התפקיד החדש ובתחילת פברואר ירד לספסל ושימש כסנטר מחליף לאמביד, אך הפציעה בגב של סימונס החזירה את הורפורד לחמישיה הראשונה אחרי 3 משחקים בלבד. ההגעה של הורפורד לקבוצה השפיעה גם על שחקנים נוספים. אמביד התקשה לשחק ליד שחקן שמשחק על אותה בלטה כמוהו וממוצע הנקודות שלו ירד מ-27.5 נק' בעונה שעברה ל-23 נק' העונה. סימונס, נתן הגנה פנומנלית, אבל התקשה התקפית (ב-14 משחקים בנובמבר הוא קלע 11.9 נק'). האריס, ששיחק בעונה שעברה בפילי בעמדה ארבע, חזר לשחק בעמדה שלוש, שנוחה לו יותר, אבל כיוון שלפילי לא היה ריווח במשחק שלה, נטל הקליעה מרחוק נפל עליו ועל ריצ'ארדסון. ריצ'ארדסון התקשה בשיטת המשחק של פילי ולא הצליח להראות יציבות התקפית לאורך כל העונה. 

הפגרה שנכפתה על הליגה, איפשרה לסימונס להתאושש מהפציעה בגב, ולהגיע בכוחות מחודשים למשחקי הבועה. אלא ששלושה משחקים לתוך הבועה, סימונס נפצע שוב, הפעם בברך, נזקק לניתוח וגמר את העונה. בפלייאוף פילי פגשה את בוסטון. בעונות אחרות יתכן והיה מדובר בסדרה פיקנטית כזאת שהאוהדים היו מריירים עליה, אבל העונה פילי הגיעה לפלייאוף כקבוצה מפורקת ובלי בן סימונס הפצוע, את בוסטון כמובן זה לא עניין והם העיפו את פילי בסוויפ מביך. אמביד ניסה להציל את המולדת עם 30 נק' ויותר מ-12 ריב' למשחק, אבל שאר החברים שלו לא פגעו, החיסרון של סימונס הורגש בעיקר בצד ההגנתי, כשהורפורד נאלץ לרדוף אחרי ג'יילן בראון ולא ממש הסתדר עם המשימה והתקפית המשיך ביכולת הרעה. האריס קלע 15.8 נק' למשחק אבל באחוזים נוראיים, 38% מהשדה ו-13%! מהשלוש, כשאת השלשה הראשונה שלו בפלייאוף הוא קולע רק במשחק הרביעי והאחרון בסדרה. ריצ'ארדסון קלע כמעט 17 נק' למשחק, אבל לא הצליח לשמור על יציבות התקפית. כאשר האחוזים שלו נפלו מ-45% מהשדה ומ-41% לשלוש ב-2 המשחקים הראשונים ל-26% מהשדה ו-31% משלוש ב-2 המשחקים האחרונים. הידית של ג'יי ג'יי רדיק מעולם לא היתה חסרה כל כך (45% לשלוש בעונה האחרונה במדי הפליקנס).

קיץ חם

הכתובת היתה על הקיר. אחרי העונה המסויטת שפילי עברה, ובמיוחד אחרי הכישלון בפלייאוף, ברט בראון פוטר מתפקידו כמאמן הקבוצה. בראיון בוידאו אחרי המשחק בו הסיקסרס הודחו מהפלייאוף, ריצ'ארדסון נשאל בנוגע לדעתו על ברט בראון וענה:

“He’s a good guy, a good man, he means well,” Richardson said. “I think that going forward he’s got to have some more accountability. I don’t think there was much accountability this season and I think that was part of our problem.”

ריצ'ארדסון התבטא בצורה דומה כבר במהלך העונה וגם אמביד והורפורד לא חסכו בביקורות. בראון לא מאמן גרוע, הוא הביא את פילי חזרה לפלייאוף אחרי השנים השחונות של התהליך, ורק על זה מגיע לו צל"ש, אבל הוא לא מתאים לאמן קבוצה עם שאיפות לאליפות. את התפקיד קיבל דוק ריברס, 3 ימים בלבד אחרי שפוטר מהקליפרס. האם הוא יהיה האיש הנכון להוביל את פילי ולהביא טבעת לעיר האחווה? הוא נחשב מאמן מוערך, עם טבעת אליפות כמאמן בוסטון ב-2008, אבל הוא גם מגיע לסיקסרס אחרי שנה לא מוצלחת בקליפרס. עונה בה שיחקו אצלו 2 כוכבים וסגל משלים נהדר, אבל חוסר ההצלחה לחבר את הקבוצה והתרסקות בפלייאוף הביאו לפיטוריו. המממ … נשמע מוכר?

פילי, בצעד מפתיע, החתימה את אלטון ברנד על הארכת חוזה, אבל גם הביאה את דריל מורי כנשיא לענייני כדורסל של המועדון. דריל מורי עזב את הרוקטס אחרי 13 שנה בתפקיד הג'נרל מנג'ר. בהודעה הרשמית מורי אמר שהוא צריך הפסקה מכדורסל, שהוא רוצה לבלות יותר זמן עם המשפחה שלו. כשבועיים לאחר מכן ווג' הפיל את אחת הפצצות שלו, דריל מורי לוקח את המוריבול לפילי. מורי לא בזבז זמן ואחרי כמה שבועות בתפקיד, הוא תיקן כמה כשלים בסגל הקבוצה, והראה לברנד איך עושים את העבודה כמו שצריך. 

ריווח, ריווח, ריווח היתה המנטרה שברנד נאלץ לשנן. 2 אולסטארים צעירים, שחיים בעיקר בצבע, צריכים קלעי שלשות לצידם. מורי, שועל קרבות ותיק ומנוסה, העביר את אל הורפורד בטרייד לת'אנדר יחד עם בחירות דראפט (תיאו מלדון – בחירת סיבוב שני מהדראפט האחרון ובחירת סיבוב ראשון מוגנת בדראפט 2025) והזכויות על וסילי מיצ'יץ', גארד סרבי שנבחר בדראפט 2014, את הדרך ההפוכה עשה דני גרין, שבכלל הועבר לת'אנדר מהלייקרס במסגרת הטרייד על שרודר, יחד איתו עברו גם וינסן פוארייה וטרנס פרגוסון. בטרייד נוסף, הפעם עם המאבריקס. ריצ'ארדסון והזכויות על טיילר ביי, שנבחר במקום 36 בדראפט האחרון עברו לדאלאס וסת' קרי ו-44 אחוזיו לשלוש עברו לפילי. שם כזכור מאמן דוק ריברס, החם של קרי.

בבחירה מס' 21 בדראפט 2020 פילי בחרה את טייריס מקסי, פוינט גארד פיזי, שישמש כיוצר נוסף על המגרש מלבד סימונס. הבחירה במקסי קצת מוזרה לטעמי, שכן הוא לא קלעי שלשות טוב (רק 29% לשלוש במדי קנטאקי), קצת סותר את מנטרת הריווח מהפסקה הקודמת. במקום 49 פילי בחרה את אייזאה ג'ו, עוד קלעי שלשות לאוסף ובבחירה 58 נבחר פול ריד, פורוורד אתלטי והגנתי. עמדה נוספת שהיתה צריכה חיזוק בפילי היתה עמדת הסנטר המחליף. את התפקיד קיבל דוויט הווארד. הווארד, אחרי שנה מוצלחת בלייקרס וטבעת אליפות על האצבע, חתם לעונה אחת ויאייש את עמדת הסנטר המחליף בדקות שאמביד ירד לנוח. 

ועכשיו מה, מה עכשיו?

אחרי 3 עונות בהן ברט בראון וצוות האימון שלו לא הצליחו להפיק את המיטב מצמד האולסטארים שברשותם, המשימה עברה לדוק ריברס. למזלו של ריברס, דריל מורי מנהל את העניינים בפילי והוא הביא לקבוצה קלעי שלשות שכל כך חסרו לה בעונה שעברה. סת' קרי (44% לשלוש בקריירה) ודני גרין (40% לשלוש בקריירה) שניהם קלעי שלשות מוכחים, הרוקי אייזאה ג'ו (37% לשלוש בקריירת המכללות שלו), יחד עם טוביאס האריס, שצריך להוכיח שלא סתם קיבל חוזה ענק והשיפור במשחק של שייק מילטון ופילי מעמידה סוללה מרשימה של קלעים. גם לחיזוקים בהגנה מורי דאג. כאשר דני גרין ודוויט הווארד הם השמות המוכרים ברשימה. שחקני הגנה נוספים הם טרנס פרגוסון, שנמצא בליגה בזכות ההגנה שלו, ושני הרוקיז טייריס מקסי ופול ריד שניהם שחקנים פיזיים ואתלטיים. שלושת האחרונים יהיו חייבים לעבוד על הקליעה שלהם כדי להיות רלוונטיים בקבוצה כמו פילי. ההגעה של הווארד מוסיפה עומק לספסל של פילי. הווארד הוכיח בעונה האחרונה, שהוא יכול לעלות מהספסל ולתת דקות טובות של הגנה חזקה, ריבאונדים וטראש טוק. סוף סוף יהיה מחליף ראוי בעמדת הסנטר בדקות שאמביד לא ישחק. ריברס מקבל קבוצה שכוללת 2 אולסטארים צעירים ומבטיחים וסגל משלים נהדר שירווח להם את המגרש. 

ועכשיו לעבודה. החלק התיאורטי של המוריבול הסתיים, הגיע זמן ההוכחות.

בעונתו האחרונה בקליפרס, ריברס, ע"פ השמועות, נתן לפול ג'ורג' ובעיקר לקוואי לנארד, לעשות מה שמתחשק להם. הם החליטו מתי ואם להגיע לאימונים, כמה זמן לשחק ומתי לנוח, דבר שגרם למרמור אצל שאר שחקני הקליפרס. אם השמועות נכונות, האם ריברס יוכל להתנהל בצורה שונה עם אמביד וסימונס? האם הוא האיש שיוציא מהם את המקסימום? נכון לכרגע נראה שהכיוון חיובי. תחת ריברס מתוכננים בהתקפה יותר תרגילי פיקנ'רול שיקנו לאמביד וסימונס יותר חופש פעולה, וכשההגנה של היריבות תתכווץ עליהם, העונש יגיע מכיוון קשת השלוש שם יחכו קלעי שלשות מצוינים. מבחינת ההגנה, ריברס מתכנן הגנה אגרסיבית יותר של פילי על מוביל הכדור בפיקנ'רול, דבר שהיה חסר לפילי בסדרה מול בוסטון בפלייאוף האחרון. 

הסגל של פילי לעונת 2020-21 כולל 12 שחקנים חדשים וצוות אימון חדש לגמרי. הכל נעשה על מנת למקסם את היכולות של צמד הסופרסטארים וזה כשלעצמו צריך לדרבן את אמביד וסימונס לתת עבודה. כי אם העונה פילי שוב תיכשל ואם העונה אמביד את סימונס לא יצליחו להוציא מעצמם את המקסימום, הבא בתור שישלם את מחיר הכישלון יכול להיות אחד מהם. איך שלא יהיה, הניסוי אמביד-סימונס חייב להסתיים העונה. אם הניסוי יצליח פילי תהיה קונטנדרית גם בשנים הבאות, אבל אם הניסוי יכשל טרייד על סימונס או אמביד יהיה בגדר חובה. 

ואי אפשר בלי לדבר על הזקן שבחדר. ג'יימס הארדן דורש טרייד, כאשר היעדים המועדפים עליו הם ברוקלין, פילי, מיאמי ומילווקי. נכון לכתיבת שורות אלו ג'יימס הארדן עדיין שחקן של הרוקטס, אבל הוא ממש לא רוצה להיות שם. לתחילת מחנה האימונים של הרוקטס הוא לא הופיע, ובמקום הוא העלה לאינסטגרם שלו תמונות בהם הוא נראה חוגג במסיבות ובמועדוני חשפניות. יותר ברור מזה הוא לא יכול להיות. היעד המועדף על הארדן הם הנטס, אבל הרוקטס רוצים אולסטאר בתמורה. הנטס לא יעבירו את דוראנט ולרוקטס יש כבר הד קייס שמשתקם מפציעה בדמות ג'ון וול, אז אין להם שום סיבה לרצות את קיירי אירווינג. מבין ארבעת הקבוצות, לפילי יש את הסיכוי הכי טוב להנחית את הארדן אצלה. קודם כל כי דריל מורי שם ודבר שני, לפילי, בניגוד לשלושת הקבוצות האחרות שהזכרתי, יש נכסים שהיא יכולה להעביר תמורת הארדן. בראשם אולסטאר צעיר ומוכשר העונה לשם בן סימונס. כרגע לפחות, שני המועדונים טוענים שאין להם כוונה לעשות טרייד על הכוכבים שלהם.

תחזית

פילי של העונה נבנתה נכון. אולסטארים צעירים ומוכשרים, אבל עם נטיה לפציעות, וסגל משלים נהדר שיחפה על החולשות שלהם וירווח להם את הפרקט. בתקווה שישארו בריאים, אני מהמרת שפילי תסיים את העונה באזור ה-50 ניצחונות ובמקום שני או שלישי במזרח.

לגבי הארדן, ההימור שלי הוא שיהיה טרייד. העולם שייך לכוכבים. אם הארדן ירצה טרייד בסופו של דבר הוא יקבל טרייד. השאלה לאן יעבור. מסתמן שהטרייד דדליין העונה יהיה ב-25 למרץ 2021. מה שנותן לקבוצות מספיק זמן כדי לבחון את הכלים החדשים שברשותם. במידה ובמהלך העונה הארדן עדיין ידרוש טרייד ובמידה והניסוי של פילי יכשל, לא אתפלא אם דריל מורי ידאג להביא את הארדן לעיר האחווה.