בקושי הספקנו להתאושש מעונת 2019-20 מלאת האירועים שהסתיימה באוקטובר ואנחנו כבר עם הפנים לעונה הקרובה, שתהיה מקוצרת ותכיר לנו פיצ'ר חדש: טורניר פליי-אין על המקום השמיני בכל קונפרנס. בנוסף, נתחיל להתרגל לנציג החדש שלנו מעבר לים, דני אבדיה, ולשלל פנים מוכרות בקבוצות חדשות. אז אילו הפתעות מחכות לנו הפעם? ב-23 בדצמבר נתחיל לגלות.

לקראת פתיחת עונת 2020-21, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: יוטה ג׳אז

לדף הקבוצה

נשארו: מייק קונלי, רודי גובר, דונובן מיטשל (האריך חוזה), בויאן בוגדנוביץ׳, ג׳ו אינגלס, ג׳ורדן קלארקסון (הוחתם מחדש), רויס אוניל, ג'ורג' ניאנג, ג׳ואן מורגן, ניגל וויליאמס גוס.

עזבו: טוני בראדלי (דטרויט), אד דייוויס (ניקס), אנטה טומיץ׳ (ניקס) ורייג׳ון טאקר (קליבלנד), עמנואל מודיאי.

הגיעו: דרק פייבורס (שוק חופשי), שאקיל האריסון (שוק חופשי), יודוקה אזבוקי (דראפט), אלייג'ה יוז (דראפט).

חמישייה: מייק קונלי, דונובן מיטשל, ג׳ו אינגלס, בויאן בוגדנוביץ׳, רודי גובר.

ספסל: רויס אוניל, ג׳ורדן קלארקסון, דרק פייבורס, שאקיל האריסון, ג'ורג' ניאנג, , יודוקה אזבוקי, ג׳ואן מורגן, ניגל וויליאמס גוס, אלייג'ה יוז.

המהלכים הגדולים של עונת 2019-20

אז מה היה לנו שם?

לעונה שעברה יוטה נכנסו עם הרבה ציפיות. הם הביאו את מייק קונלי בטרייד ממפיס, החתימו את בוגדנוביץ׳ בשוק החופשי וציפו לעשות את קפיצת המדרגה המיוחלת לקונטנדרית במערב. בפועל המצב היה קצת יותר מסובך. הקבוצה לא התחברה ופתחה את העונה בצורה מגומגמת. קונלי לא הראה את היכולת לה הם ציפו, ודווקא לאחר שנפצע הם הצליחו לחבר כמה ניצחונות. ג׳ורדן קלארקסון, שהגיע בטרייד מקליבלנד באמצע העונה, הצליח לתרום מהספסל, ויוטה ביססה את עצמה באזור 4-5 במערב. ואז הגיע ה-11.03. לפני משחק מול אוקלהומה סיטי גובר אובחן כחולה קורונה, מה שגרר את הליגה לפגרה כפויה של שלושה חודשים. בנוסף לרודי, גם הכוכב השני של הג׳אז, דונובן מיטשל, אובחן כחולה. במהלך פגרת הקורונה החלו לצוץ דיווחים בתקשורת על מתח בין גובר למיטשל. הוא לא אהב את הגישה קלת הדעת של גובר שהתבדח על המחלה לפני שאובחן, האשים אותו בכך שהדביק אותו (למרות שאי אפשר היה לדעת מי הדביק את מי), ולא אהב את זה שגובר מתלונן בכל פעם שלא מוסרים לו. לאחר נתק של מספר שבועות, הם דיברו, יישרו את ההדורים ונראה היה שהדברים הסתדרו.

לבועה יוטה הגיע עם קונלי בריא, אבל ללא בוגדנוביץ׳ שנפצע לפני. בסיבוב הראשון של הפלייאוף מול דנבר הם פתחו מעולה ועלו ליתרון 3-1 בזכות תצוגות פנומנליות של מיטשל, אבל הנאגטס חזרו והשוו את הסדרה.  במשחק מספר שבע, דנבר הובילו 80-78, כדור אחרון אצל מיטשל. גארי האריס הצליח לחטוף לו, טוריי קרייג החטיא לייאפ, וגובר מצא את קונלי שהצליח לזרוק בשניה האחרונה. הכדור הסתובב סביב הטבעת ויצא, ויוטה סיימה את העונה עם טעם מר בפה.

 

קיץ חם:

לאחר עונה מעט מאכזבת, גם הקיץ הג׳אז הלכו אול אין והמשיכו לשפר את הקבוצה בהווה על חשבון העתיד. הם שילמו שלוש בחירות סיבוב שני כדי להיפטר מהחוזים של טוני בראדלי, רייג׳ון טאקר ואד דייוויס, וכך פינו מקום בתקרת השכר כדי להחתים את דרק פייבורס. לאחר שנת שבתון בפליקנס, פייבורס חזר ליוטה בצעד קצת תמוה. כבר ראינו בפלייאוף של לפני שנתיים שהצמד גובר-פייבורס מתקשה להישאר ביחד על המגרש מול קבוצות שמשחקות כדורסל מודרני, ואומנם הוא היה חסר להם בשנה שעברה, אבל לא ברור מה יהיה התפקיד שלו העונה. הוא יכול לעזור להם לייצב את ההגנה, אבל גובר לבדו מבטיח להם הגנה טופ 10 בעונה הסדירה, ובהתקפה הוויתור על הריווח ששחקנים כמו אינגלס, רויס אוניל ובוגדנוביץ׳ מספקים פשוט לא שווה את זה. גובר שיחק שנה שעברה 34 דקות בממוצע למשחק, ובשאר הדקות פייבורס ישחק כסנטר, אבל אני לא בטוח כמה דקות הוא יקבל מעבר לזה. הבעייתיות של ההחתמה נובעת בעיקר מחלוקת משאבים שגוייה. הם השקיעו את כל המיד לוול אקספשן בשחקן שפותר להם בעיה יחסית מינורית שפחות תשפיע בפלייאוף, אל מול צרכים דחופים יותר כמו עומק בכנפיים או עוד גארד יוצר.

אם כבר הזכרנו גארד יוצר, ג׳אז החתימו מחדש את ג׳ורדן קלארקסון, שהיה הכוח אש העיקרי מהספסל בשנה שעברה. קלארקסון הוא קלע חסר מצפון שלא פגש זריקה שהוא לא אוהב, אבל ליוטה זה דווקא מתאים. הוא מהבודדים שמסוגל ליצור לעצמו בכדרור, ויוטה לא יכלו להרשות לעצמם לאבד אותו.

החתמה נחמדה שעברה מתחת לראדר היתה של שאקיל האריסון משיקגו. הוא שומר פרימטר מצוין, דבר שהיה חסר בעונה שעברה, ובשביל חוזה מינימום אפשר לסלוח לו על המחסור ביכולות התקפיות.

בנוסף, הג׳אז חתמו עם מיטשל על הארכת חוזה לחמש שנים, כשהשנה החמישית הינה אופציית שחקן. לתת את השנה האחרונה כאופציית שחקן זה צעד קצת בעייתי עבור שווקים קטנים שנותן לשחקן עוד כוח ושליטה על עתידו שנה המוקדם יותר. זה עניין של משא ומתן, ויוטה נתנה למיטשל את כל מה שהוא ביקש. הוא קיבל מקסימום כסף, ובנוסף יכול להגיע עד ל-30% מתקרת השכר במידה ויגיע לחמישיית העונה השלישית בלבד. ברור שהם רוצים שמיטשל יהיה מרוצה, אבל לתת לו הכל בלי שיצטרך להתגמש במשהו נראה קצת מוזר.

שינוי נוסף שקרה הקיץ היה בגזרת הבעלים. ראיין סמית', שהחזיק עד עכשיו באחוזים בודדים מהקבוצה, רכש את הקבוצה עבור 1.66 מיליארד דולר. סמית׳, שגדל בעיר כאוהד הקבוצה, עשה את הונו כשמכר ביחד עם אחיו את החברה שהקימו, קואלטריקס, תמורת 8 מיליארד דולר.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

השארית העיקרית מהאוף סיזן הינה סיטואציית רודי גובר. זוהי השנה האחרונה בחוזה של הסנטר הצרפתי, והג׳אז עומדים בפני דילמה. מצד אחד, הם לא רוצים לאבד אותו בחינם בקיץ במידה ולא יסכמו איתו על הארכת חוזה. מהצד השני, יש חשש מכך שהקבוצה הגיע לתקרה שלה עם גובר, ולהחתים אותו על הסופרמקס (שלו הוא זכאי בזכות הזכיות שלו בשחקן ההגנה) נראה כמו גול עצמי סטייל החוזה של ג׳ון וול. הארכת חוזה בסביבות ה-110 מילון ל-4 נראית סבירה לשני הצדדים, אבל לא בטוח שגובר יתרצה, ויכול להיות שהוא יעדיף להמר על עצמו בשוק החופשי בקיץ עם הרבה קאפ ספייס. מעל לכל עומדת שאלת היחסים בין גובר למיטשל. האם באמת הכל הסתדר? האם לא עדיף להעביר את גובר בטרייד במהלך העונה כדי לרצות את מיטשל? לא ברור כרגע מה יהיה ערך הטרייד של גובר, אבל אם הוא ומיטשל לא מסתדרים הוא כנראה לא יחתום שם בקיץ, ולכן עדיף להשיג עליו משהו לפני שהוא עוזב בחינם.

מבחינה מקצועית אין הרבה שינוי משנה שעברה. בוגדנוביץ׳ ימשיך לקלוע מבחוץ, אינגלס ימשיך להיות יוצר משני נחמד, ורויס אוניל אולי ישפר קצת את הקליעה, אבל עיקר השיפור אמור להגיע מהתאקלמות של מייק קונלי. הרכז הוותיק לא הרגיש בנוח בשנה הראשונה שלו מחוץ לממפיס, והתקשה להיכנס לקצב במהלך העונה. בבועה הוא נראה הרבה יותר טוב, אבל הוא עדיין לא היה השובר שוויון שציפו לו.

דבר נוסף שיהיה מעניין לשים לב עליו זה היכולת של דונובן מיטשל. אחרי פלייאוף מעולה של 36.3 נקודות ו-51% (!!!) משלוש על תשעה ניסיונות, עולה השאלה האם הוא יכול לשמור על רמה כזאת גם מחוץ לבועה (היעדר יציעים מאחורי הסל, מרחק גדול יותר בין קווי החוץ והספסלים, והעובדה שהם שיחקו באותם מגרשים אמורים להעלות את אחוזי הקליעה). הוא היוצר המרכזי של הג׳אז, וגם אם קונלי יישא יותר בנטל, הקבוצה עדיין תהיה תלויה בו כדי להצליח.

נקודת חולשה עיקרית מהשנה שעברה היתה הספסל. ההגעה של קלארקסון באמצע העונה חיזקה אותו, אבל גם איתו זה לא היה מספיק. פייבורס יעזור לשמור על רמה סבירה בדקות שגובר ישב, אבל הספסל ימשיך להוות נקודת תורפה.

תחזית:

ההמשכיות משנה שעברה פלוס ההגעה של פייבורס שמכיר את המערכת תעזור להם בעונה עם מחנה אימון וקדם עונה כל כך קצרים. הם לא עשו מהלכים משמעותיים, והקבוצה בגדול נשארה אותו הדבר. מקום שישי מערב והפסד מכובד בסיבוב הראשון.