בקושי הספקנו להתאושש מעונת 2019-20 מלאת האירועים שהסתיימה באוקטובר ואנחנו כבר עם הפנים לעונה הקרובה, שתהיה מקוצרת ותכיר לנו פיצ'ר חדש: טורניר פליי-אין על המקום השמיני בכל קונפרנס. בנוסף, נתחיל להתרגל לנציג החדש שלנו מעבר לים, דני אבדיה, ולשלל פנים מוכרות בקבוצות חדשות. אז אילו הפתעות מחכות לנו הפעם? ב-23 בדצמבר נתחיל לגלות.

לקראת פתיחת עונת 2020-21, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: סקרמנטו קינגס

(שחר שוויד)

לדף הקבוצה

נשארו: דיארון פוקס (האריך חוזה), באדי הילד, קורי ג'וזף, קורי ברואר, יוגי פרל, מרווין באגלי III, האריסון ברנס, ג'בארי פארקר, קייל גאי, ג'סטין ג'יימס, דקאן ג'פריז (האריך חוזה), רישון הולמס.

עזבו: אלכס לן (טורונטו), קנת בייזמור (גולדן סטייט), בוגדן בוגדנוביץ' (אטלנטה), הארי ג'יילס (פורטלנד)

הגיעו: פרנק קמינסקי, חסן וייטסייד (שניהם מהשוק החופשי), טייריס הליברטון, רוברט וודארד II, ג'המיוס ראמזי (דראפט)

מתנדנדים: באדי הילד

חמישייה: דיארון פוקס, באדי הילד, האריסון בארנס, נמניה בייליצה, חסן וייטסייד

ספסל: פרנק קמינסקי, קורי ג'וזף, רישון הולמס, ג'בארי פארקר, מארווין באגלי, קורי ברואר, דקאן ג'פריז, ג'סטין ג'יימס, קייל גאי, טייריס הליברטון

המהלכים הגדולים של עונת 2019-20:

אז מה היה לנו שם?

סקרמנטו התחילה את העונה עם שאיפות להגיע לפלייאוף ולשבור בצורת של 14 שנים. הציפייה הייתה לראות קפיצת מדרגה נוספת של פוקס והילד יחד עם באגלי הצעיר המבטיח. אבל לצערם הפתיחה הייתה קשה עם הפסד ב-29 הפרש לפיניקס במשחק הראשון, שגם כלל פציעה של באגלי שלבסוף השביתה אותו עד לתחילת דצמבר. ואז הם הפסידו גם ב-32 ליוטה במשחק השלישי ובסך הכל רשמו 5 הפסדים רצופים מתחילת העונה. אין מנוס, החמישייה הייתה פשוט חלשה מדי. דווקא אז היה נדמה שיש סימן לאופטימיות כשהקבוצה ניצחה 6 מתוך 8 המשחקים שלאחר מכן. המפתח היה בוגדנוביץ' שהעלה את הממוצע ב-10 נקודות.

אבל בשביל הקינגס זה לא היה מספיק. חוסר יציבות של פוקס, הילד ובוגדנוביץ', בתוספת צוות מסייע לא מספיק טוב בדמות נמניה בייליצה והאריסון בארנס, הוביל להפסדים רבים. הקבוצה הצליחה להגיע עד לדצמבר עם מאזן סביר אבל אז ספגה 8 הפסדים רצופים שהורידו אותה למטה. דצמבר שהיה חודש קשה לקבוצה אמנם נגמר אבל שבוע וחצי לאחר מכן התחילה הקבוצה רצף של 6 הפסדים שקבר באופן מעשי את סיכוייהם להגיע לפלייאוף.

לאחר רצף ההפסדים השני, שכלל הפסד לדטרויט ב-21 הפרש, לוק וולטון המאמן ניסה לעשות שינוי. זה התחיל בטרייד ששלח את טרבור אריזה לפורטלנד תמורת קנת בייזמור והמשך בשינוי בחמישייה. עד אז הילד ופוקס פתחו והילד היה זה שמוביל את המשחק. הוא קלע הכי הרבה עם 20 נקודות למשחק, זרק הכי הרבה ובכלל שיחק הכי הרבה דקות בקבוצה – 34 למשחק. ועדיין הקבוצה הפסידה. הפסידה הרבה.

החל מהמשחק שאחרי דטרויט, בוגדנוביץ' פתח במקום הילד וההשפעה הייתה מהירה. הסרבי אמנם לא כיכב וקלע רק 13 נקודות למשחק, אבל כנראה הקיצוץ בדקות המשחק של הילד השפיע. באדי שיחק קצת פחות מ-23 דקות והקבוצה ניצחה ב-17 הפרש את שיקגו. משם הקינגס הצליחו לשפר את המאזן שלהם ומאותו רגע ועד סוף העונה מאזנם עמד על 15-12. לשם ההשוואה, עד לאותו משחק הוא היה 16-29. ההורדה ההדרגתית המשיכה עד לסוף העונה ובבועה הילד שיחק רק 21.4 דקות למשחק. למרות הירידה בדקות חל שיפור בנתוניו האישיים. הוא מן הסתם קלע פחות, אבל עדיין היה דומיננטי עם 17.8 נקודות ב-25.2 דקות ושיפר את אחוזי הקליעה לשלוש מ-36.4% ל-44.7%.

אחרי פגרת הקורונה הקבוצה הגיעה לבועה, אבל עם סיכויים קלושים להגיע לפלייאוף ולא הרשימה במיוחד. פוקס אמנם העלה את הממוצעים עם 26.2 נקודות, וגם בוגדנוביץ הפציץ 19.6 נקודות למשחק, אבל זה היה מאוחר מדי ולאחר מאזן 3-5 בבועה הקבוצה סיימה את העונה במקום ה-12 במערב. נקודת האור מהעונה הייתה כאמור בוגדנוביץ', שהעלה את הממוצעים ל-15.1 נקודות למשחק והראה דומיננטיות בתור הגארד הפותח לצד דיארון פוקס.

https://twitter.com/NBA/status/1291474616041512962

קיץ חם

המהלך המשמעותי שסקרמנטו עשתה הקיץ הוא דווקא המהלך שהיא לא עשתה. הקינגס יכלו להשוות את ההצעות שקיבל בוגדנוביץ' אך בחרה שלא. אטלנטה הציעה לו חוזה בגובה 72 מיליון דולר לארבע שנים וסקרמנטו החליטה שהיא מוותרת עליו. החלטה דרמטית לאור העבודה שבוגדן היה הקלעי השני בטיבו בקבוצה וללא ספק היה חלק משמעותי שהצליח כבר להשתלב במועדון. ההחלטה נובעת ממניעים כלכליים ומכך שהמועדון כנראה סימן דווקא את הילד כגארד המוביל של הקבוצה לצד פוקס, למרות שמפברואר הוא סופסל לטובת הסרבי, כאמור. לפי ווג', במקור בוגדנוביץ' היה אמור לעבור למילווקי בעסקת סיין אנד טרייד, שהייתה נותנת לסקרמנטו לפחות תמורה עליו. אבל בסופו של יום העסקה הזו נפלה, יש האומרים בגלל עניינים טכניים של טמפרינג ויש הטוענים כי בוגדנוביץ' הבין שהוא יכול לקבל יותר בשוק החופשי, ובקליפורניה נותרו בידיים ריקות.

במקביל, הקבוצה החתימה את דיארון פוקס על חוזה מקסימום לחמש שנים, שיכניס לו במינימום 163 מיליון דולר ובמקסימום 196, אם ייבחר לאחת משלוש חמישיות העונה (השכר מדורג בהתאם לחמישייה שאליה יבחר). החתמה מעולה של מי שללא ספק הוא הכוכב המוביל של הקבוצה.

בדראפט סקרמנטו בחרה את טייריס האליבורטון במקום ה-12. מדובר ברכז גבוה (1.96 מ') ששיחק שתי עונות במכללת איווה. האליבורטון הוא לא קלעי גדול אבל הוא מאד וורסטילי. הוא מוסר מעולה עם 6.5 אסיסטים למשחק ולוקח הרבה ריבאונדים בזכות גובהו עם 5.9 ריבאונדים למשחק. בנוגע לקליעה, יש לו אמנם זריקה קצת מוזרה אבל הוא קולע לשלוש ברמה גבוהה ובמכללות עמד על 42.6% מחוץ לקשת.

ובשוק החופשי, בסקרמנטו הבינו כבר שלא לבנות על באגלי, אחרי שבעונה שעברה שיחק רק 13 משחקים עקב פציעות, והחליטו להביא את וייטסייד שיהיה הסנטר הפותח שלהם בעונה הקרובה. גם למחליף לוייטסייד כבר דאגו והביאו את פרנק קמינסקי מפיניקס, ובכך סגרו את גזרת הקו הקדמי.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

סקרמנטו מתחילה את העונה עם שאלות רבות. האם ההימור על הילד ישתלם? האם פוקס יעשה את הצעד הנוסף שדרוש לו כדי להוביל קבוצה מנצחת? והאם באגלי יצליח להישאר כשיר ויצדיק את הבחירה בו בדראפט לפני דונצ'יץ'?

נכון לעכשיו המצב לא נראה מזהיר. הילד העביר את חצי העונה האחרונה בעיקר בהסתכלות על בוגדנוביץ' משחק על חשבונו ומעניין לראות איך הוא ישתלב מחדש בתור שחקן חמישייה בקבוצה. על אף אמונת הקבוצה בו אני מניח שוולטון מבין שאת המפתחות יש לשים אצל פוקס. הצלחת הקבוצה או כישלונה תלוי בו, בעיקר אחרי העזיבה של בוגדנוביץ'. הוא יצטרך לנהל את המשחק ולדעת לשחק על הנקודות החזקות של הקבוצה. פיק אנד רולים עם ווייטסייד יחד ריווח של בארנס, הילד ובייליצה יכול להיות מתכון להרבה שלשות או לחילופין מהלכים באזור הצבע.

הילד יצטרך ללמוד לקחת צעד אחורה ולהבין שהמשחק לא תמיד ילך אליו. הוא צריך לעשות את התנועה הנכונה ולחפש מצבי קליעה לשלוש. אם הוא ימשיך עם האחוזים שאיתם סיים את העונה יחד עם כמות דקות יותר גדולה אנחנו יכולים לצפות למקום ראשון בכמות השלשות בעונה לאחר שבעונה השנייה סיים שני רק להארדן.

מלבד השינויים בקו האחורי, הקינגס מגיעים לעונה הקרובה עם קו קדמי מעובה. בראש וראשונה, הקבוצה הביאה את חסן וייטסייד, שחקן שנקודות החוזקה שלו הן בדיוק מה שחסר לקבוצה. סקרמנטו סיימה את העונה האחרונה כשהיא הקבוצה הרביעית הכי גרועה בליגה בריבאונדים ובבלוקים. במקרה וייטסייד הוא האיש המושלם למשימה. את העונה האחרונה הוא סיים במקום רביעי בדירוג הכדורים החוזרים ומוביל בפער ניכר את טבלת החוסמים בליגה. ההצטרפות שלו צריכה לסייע לקבוצה בפרמטרים הללו לאחר שבעונה האחרונה הסנטר הפותח שלהם היה רישון הולמס. הקבוצה לא הסתפקה בוייטסייד והביאה גם את פרנק קמינסקי שנתן עונה טובה בפיניקס בשנה החולפת. שילוב שלו ושל ביאליצה בקו הקדמי יכול לייצר חמישייה של קלעי שלשות. הקבוצה שופעת בשחקנים גבוהים כשגם ג'בארי פארקר שהגיע באמצע העונה שעברה נמצא בסגל. אני מקווה שבאגלי לא תיכנן לחזור מהפציעה בקרוב כי מצפה לו הרבה תחרות.

בכלליות, כנראה שהקינגס לא חושבים ברצינות להגיע לפלייאוף העונה, אחרת היו עושים חיזוק רציני. כנראה שאנחנו נצפה פה בעונה נוספת של בניה מחדש שיכולה לבנות בסיס טוב לעונה הבאה. בתקווה שהקבוצה תמצא לנכון להביא שחקן משמעותי לקבוצה או תזכה בבחירת דראפט טובה ובעונה שלאחר מכן תצליח לייצר ריצת פלייאוף.

תחזית: מקום 13 במערב