הפעם האחרונה שפיניקס הגיעה לפלייאוף הייתה ב-2010, כשסטיב נאש ואמארה סטודמאייר (לימים בהפועל ירושלים) הובילו את הקבוצה. בסוף אותה עונה, אחרי ההדחה מהפלייאוף, אמארה עזב לטובת הניקס, כאשר שנתיים אחריו נאש עזב לטובת הלייקרס.

בכל התקופה מאז עזיבתם של שני הכוכבים את הקבוצה, פיניקס ממשיכה לנסות ולחזור לעצמה, תהליך שנמשך עד היום. בחלק מהזמן הזה, הם היו טובים.

בעונת 2013/14 פיניקס העבירה בטרייד את גורטאט לוושינגטון תמורת מיילס פלאמלי, וכך החל מירוץ הטנקינג. באופן מפתיע, הסאנס היו רחוקים ניצחון אחד בלבד מלהגיע לפלייאוף. מי שהובילו את הקבוצה היו הגארדים גוראן דראגיץ' (אלוף אירופה 2017, למקרה ששכחתם) ואריק בלדסו (שעבר למילווקי ב-7/11). מי שהשלים אותם הם שחקנים צעירים ומוכשרים כמו האחים מוריס, אלכס לן (בחירה חמישית בדראפט) וגם שחקנים ותיקים יותר כמו אקס חולון פי ג'יי טאקר ומיילס פלאמלי.

בעונה שלאחר מכן הסאנס החתימו את התאומים מוריס בחוזים מצויינים, 52  מיליון דולר לארבע שנים ביחד. ולגולת הכותרת שלנו, אייזאה תומאס (כן, כן, ההוא הנמוך מקליבלנד), גם כן בחוזה ל-4 שנים במהלכם היה צפוי להרוויח 27 מיליון דולר. פיניקס החתימו אותו בעיקר בגלל הנטייה לפציעות של בלדסו, שדרש חוזה מקסימום לאחר חצי עונה בלבד בקבוצה. המהלך הזה יצר 2 בעיות. הראשונה, אייזאה תומאס, אריק בלדסו וגוראן דראגיץ' הם שלושה רכזים טבעיים שרגילים להחזיק בכדור. מה שגרם למתיחות בחדר ההלבשה, שכן הם לא יכולים לשחק ביחד. בעיה נוספת, הגובה שלהם יצר בעיות בהגנה ובריבאונד. בלדסו מתנשא לגובה 1.85, תומאס ל-1.75 ודראגיץ' ל-1.93, ממוצע של 1.84 מטר. הסאנס סיימו במקום ה-17 בריבאונדים (43.2) למשחק. הגבוהים המרכזיים בקבוצה היו אלכס לן ומיילס פלאמלי, וזה פשוט לא מספיק טוב.

אנחנו מתקרבים לטרייד דד ליין. כאן, הדברים מתחילים להסתבך, אז כדאי שתחזיקו חזק.

דראגיץ' דרש חוזה של מאה מיליון דולר, והסאנס סירבו לדון בבקשתו. דראגיץ' צייץ בטוויטר ש"אני לא סומך עליהם (על פיניקס) יותר. אני לא מרגיש בנוח במצב שלי בקבוצה", כשלמעשה היה ברור שהוא לא מרוצה מהשכר שלו, וזו הסיבה לבקשתו לטרייד. יום לאחר מכן, הוא כבר היה במיאמי תמורת דני גריינג'ר, ג'ורדן המילטון ו-2 בחירות סיבוב ראשון.

לא רק דראגיץ' עזב, פיניקס שלחה גם את אייזאה תומאס לבוסטון תמורת מרקוס ת'ורטון ובחירת סיבוב ראשון נוספת.

הסאנס, שבכל מקרה היו קצרים ברוטציית הגבוהים, אך העמידו סוללה רחבה של גארדים, החליטו שהם רוצים את הגארד ברנדון נייט ממילווקי, כדי שיעבור לשחק בעמדה 2, לצד בלדסו. הם שלחו את מיילס פלאמלי, לו היה חלק מרכזי ברוטציה, טיילר אניס ובחירת דראפט. נייט ובלדסו מעולם לא התרגלו לשחק ביחד. גם בגלל פציעות חוזרות ונשנות של שניהם, וגם בגלל הפריצה של דווין בוקר, עליו ארחיב בהמשך.

https://twitter.com/DevinBook/status/920114487608295425

אז כולנו מסכימים שהסאנס עשו כאן כמה טעויות נוראיות, אבל מה תרמו השחקנים שהגיעו לקבוצה?

דני גריינג'ר – מעולם לא שיחק בקבוצה.

מרקוס ת'ורטון – שיחק 11 משחקים בלבד בקבוצה.

ג'ורדן המילטון – בהמשך הקריירה שלו הוא הוצע להפועל חולון.

ברנדון נייט – משחק עד עצם היום הזה בפיניקס, מדובר בגארד מוכשר, אך לא יציב ונוטה להיפצע. למעשה פיניקס מנסה עד היום להשתחרר ממנו, באין דורש.

כאמור, ב-2013 פיניקס החתימה את התאומים מוריס ל-4 שנים בחוזה של 52 מיליון דולר לשניהם ביחד. לון באבי, שהיה נשיא המועדון סיפר שהוא ניגש לתאומים, ואמר להם שהסאנס ישלמו להם 52 מיליון דולר, והם יחליטו כמה יקבל כל אחד. מרקיף ומוריס חזרו אליו תוך דקות והחליטו שמרקיף יקבל 32 מיליון דולר, בעוד שמרכוס יקבל 20. כמו כן, התאומים קיבלו ההבטחה כי ישחקו יחד. התאומים הסתבכו בצרות לאורך כל עונת 2014/15, כשאפשר למנות סכסוך עם המאמן, ריב מתוקשר עם האוהדים, הסתבכות עם החוק וכו' וכו'. ההנהלה שלא הייתה מעוניינת בשירותיהם עקב סיבות מובנות, ניסתה להעביר את שניהם בטרייד לקראת הדדליין של שנת 2015 לבולס, אך העסקה נפלה ברגע האחרון. לקראת עונת 2015/16 פיניקס העבירה את מרכוס בטרייד, בניסיון להחתים את למרכוס אלדריג' בקבוצה. מרכוס ומרקיף הרגישו פגועים וטענו שוויתרו על כסף כדי לשחק יחד וכי את ההודעה על הטרייד הם קיבלו מהתקשורת ולא מהקבוצה. מרקיף, לו היה חוזה בקבוצה הצהיר כי הוא לא מתכוון להמשיך לשחק עבור הסאנס, ולאחר מספר חודשים עבר גם הוא בטרייד לוויזארדס. כך הפסידה פיניקס שני שחקנים שהיו יכולים לקבל תפקיד משמעותי בקבוצה.

פיניקס ממשיכה לדשדש עד היום באיזור ה-20 ניצחונות לעונה, וזה לא צפוי להשתנות בקרוב. אבל כדי להשאיר אופטימיות לאוהדי הקבוצה מאריזונה, אמנה מספר סיבות שייגרמו לכם לחשוב חיובי:

  • בדראפט 2015/16 בחרה הקבוצה את דווין בוקר במקום ב-13. בוקר הוא קלעי מחונן, בעל פוטנציאל גדול. האם הוא יכול לסחוב את פיניקס על הגב? כנראה שלא. כולנו זוכרים את משחק 70 הנקודות שלו נגד בוסטון סלטיקס בעונה שעברה, וזו רק ההתחלה. השנה, דווין יכול לעלות מדרגה נוספת בדרך להפיכתו לאולסטאר, גם משום שהשנה הוא לא ישחק עם אריק בלדסו, ויקבל יותר חופש בהתקפה, וגם בגלל שאני מאמין שהוא צריך להשתפשף עוד קצת. דווין בדרך להיות השוטינג גארד הטוב בליגה.
  • אריק בלדסו עזב. הטרייד האחרון שביצעה הקבוצה היה הטרייד המתוקשר על אריק בלדסו. הוא עבר למילווקי בתמורה לגרג מונרו ובחירת סיבוב ראשון. בלדסו לא היה מרוצה בקבוצה ונראה כי העובדה הזו העכירה את האווירה בחדר ההלבשה. מונרו מוסיף הרבה כוח ומסה לצבע, דבר שהיה כל כך חסר לקבוצה הזו בשנים האחרונות, והקבוצה כבר נראית יותר טוב יחד איתו.
  •  צעירים מוכשרים. לפיניקס היו (ועוד יש) המון בחירות דראפט. היא ניצלה אותן כדי לבחור שחקנים צעירים, מוכשרים יותר ומוכשרים פחות, אך במכלול, פיניקס נמצאת בתהליך "הצערת הקבוצה".טי ג'יי וורן, טיילר יוליס, מרקיז כריס, דראגן בנדר וג'וש גקסון (שני האחרונים נבחרו בבחירה רביעית).

לסיכום, פיניקס הגיעה למצב שבו היא נמצאת, בעיקר בגלל החלטות שגויות של הנהלת הקבוצה וגם חוסר מזל. בעיניי נראה כי לסאנס יש את הכלים לחזור לפסגה, יחד עם צעירים מוכשרים ובחירות דראפט עתידיות. העפלה לפלייאוף כנראה שלא נראה השנה, ואולי גם לא בזו שאחריה. אוהדי פיניקס – הסבלנות שלכם תשתלם.

20 המהלכים הטובים ביותר מהעונה שעברה: