הלילה תתחיל סדרת חצי גמר המערב בין גולדן סטייט ווריורס וניו אורלינס פליקנס. הפעם הקודמת ששתי הקבוצות נפגשו בפלייאוף הייתה בסיבוב הראשון של פלייאוף 2015, והווריורס נצחו את הסדרה בסוויפ. כולנו זוכרים את משחק מספר 3 בסדרה, שלמעשה הכריע את גורלה. הפליקנס הובילו ב-20 הפרש 6 דקות לסיום והווריורס עשו קאמבק מדהים שכלל שלשת שיוויון של סטף קרי בשניה האחרונה.

גם אנתוני דייויס זוכר את הסדרה ההיא, וישמח לנקמה

היום, מדובר ב-2 קבוצות שונות לחלוטין. ג'רו הוליידי ואנתוני דייויס הם שני השרידים היחידים מאותה קבוצה. הצטרפו אליהם ראג'ון רונדו, ניקולה מירוטיץ', איטוון מור ואחרים. הסגל של הווריורס, לעומת זאת, כולל רק שינוי אחד מרכזי, אבל הוא שינוי עצום – קווין דוראנט כמובן. מאז אותה סדרה הווריורס ביקרו ב-3 גמרים וזכו ב-2 אליפויות והפליקנס לא הצליחו לחזור לפלייאוף עד העונה. השנה דייויס רושם נצחון ראשון במשחק פלייאוף ונצחון ראשון בסדרת פלייאוף.

הפליקנס מגיעים עם מומנטום והמון אנרגיה אחרי הסוויפ שהנחילו לפורטלנד. תוסיפו לזה את ההרגשה המצויינת להראות לכל הפרשנים שהם טעו לגביהם, ובענק.

https://twitter.com/PelicansNBA/status/987842528266334209

גולדן סטייט נראתה בינונית נגד הספרס. מה ראינו בסיבוב הראשון שרלוונטי גם לסדרה הזו?

ניו אורלינס – פורטלנד

הפליקנס ניצחו את פורטלנד על ידי זה שהוציאו את הכדור מהידיים של דמיאן לילארד. הם עשו כל מה שנדרש, שמירות כפולות ומשולשות, אובר פליי עם המון אגרסיביות ופיזיות. לילארד ירד ב-26.5 נקודות בעונה הרגילה עם 3 שלשות ו-44% מהשדה ל- 18.5 נקודות עם 2.3 שלשות ו-35% מהשדה. גם בתחום ניהול המשחק הם פגעו בו מאוד, כשהוא מסיים עם את הפלייאוף עם 4.4 אסיסטים על 4 איבודים, לעומת 6.6 על 2.8 איבודים בעונה הרגילה. קואץ' ניק בחן את ההגנה שלהם

השורה התחתונה של קואץ׳ ניק – הפליקנס נתנו לשאר השחקנים בפורטלנד לנצח אותם, אבל שאר השחקנים בפורטלנד אמרו, לא תודה. הגנה כזו לא תעבוד נגד גולדן סטייט וכאן צריך לבחון 2 אופציות האם קרי משחק או לא.

במידה וקרי לא משחק, שחקן המטרה של ניו אורלינס יהיה מן הסתם קווין דוראנט. רוב ההתקפות של הווריורס יעברו דרכו. הבעיה היא שהיחיד שיכול לנסות להצר את צעדיו של דוראנט הוא אנתוני דייויס, וגם זה לא בטוח. לדייויס יש את האורך, לא בטוח שיש לו את המהירות והזריזות. בכל מקרה, במידה ודייויס ישמור על דוראנט כל החיפוי שיש לפליקנס מאחורה יתבטל כי דייויס לא יוכל לעזור. מירוטיץ' לא שומר מספיק טוב, ולשאר השחקנים של הפליקנס אין את האורך הדרוש להפריע לדוראנט. תוסיפו לזה את העובדה שלווריורס יש צוות מסייע טוב ומנוסה שישמח לקחת כל מתנה שיתנו לו, ואת העובדה שדוראנט הוא מוסר טוב מאוד, והגנה כמו שראינו נגד פורטלנד לא תעבוד.

אם קרי משחק, זה סיפור אחר לגמרי, והרבה יותר קשה. קרי לא מתעקש על הכדור ואין לו בעיה למסור אותו ולתת למישהו אחר לנהל את המשחק. לפליקנס אין מספיק שחקנים שיכולים להתמודד עם קרי, קליי ודוראנט בלי להשאיר חורים מתחת לסל.

האם המיתוס על פלייאוף רונדו נכון? גם אם כן, צריך לזכור שהמיתוס נכון רק לצד ההתקפי.

בהתקפה יש לפליקנס כלים ליצור נקודות, כשאנתוני דייויס וג'רו הולידיי מובילים אותם, וראג'ון רונדו מפנה שחקנים אחרים. אי אפשר להתעלם מניקולה מירוטיץ' שהעונה רושם עונה התקפית מצויינת וגם בסדרה נגד פורטלנד היה מצוין. מצד שני ההגנה של פורטלנד נראתה רע מאוד, ולמעשה לא היה לה מאץ' אפ טוב באף אחת מהעמדות. לילארד ומקלום לא שומרים טובים, ואמינו לא יכול לשמור על חמישה אנשים. נורקיץ' לא הורגש כיוון שנתקע בפיק אנד רול של הפליקנס פעם אחר פעם, ורונדו ידע למצוא את האיש החופשי. נגד הווריורס זה יהיה הרבה יותר קשה. תומפסון הוא אחד השומרים הטובים בליגה, והוא יקבל את הולידיי כמשימה. אם קרי ישחק הוא יקבל את רונדו ומסוגל להתמודד איתו (שומר לא מוערך), אם לא, רונדו יראה את איגודלה שזה פחות נחמד. דייויס יראה מספיק אנשים ארוכים (גרין, דוראנט, מקגי, לוני) וחזקים (גרין, דוראנט, ווסט) שידחפו, ירביצו ויפריעו מתי שאפשר. הפליקנס לא יגיעו ל-ממוצע של 114 נקודות בסדרה הזו.

גולדן סטייט – סן אנטוניו

למי שלא הבין מה ההשפעה של קרי על המשחק, צריך רק להסתכל על המספרים של הווריורס מהסיבוב הראשון: 9.4 שלשות ב-33.6% (מקום 12 ב-2 הקטגוריות). ברגע שקרי לא על המגרש, כל משחק ההתקפה של הוורירס משתנה. הרבה פחות מסירות, הרבה פחות תנועה, הרבה יותר הירו בול, הרבה יותר קווין דוראנט. דוראנט למעשה הוא האיש המרכזי בהתקפה וכמעט כל הכדורים עוברים דרכו. להגנה יש הרבה יותר מקומות להביא מהם דאבל טימים. כשקרי משחק, מעבר לקליעה שלו עצמו, לקליי ודוראנט יש הרבה יותר חופש ואז גם הקליעה משתפרת משמעותית.

הספרס עשו כמה דברים נגד גולדן סטייט שנראו טוב ויכולים לעבוד גם עבור הפליקנס:

1. להמר על הקליעה של איגודלה וגרין. תנו להם מטר, תנו להם שתיים, אפילו שלוש. שיזרקו כמה שהם רוצים. הווריורס לא ינצחו את הסדרה עם גרין ואיגודלה.

2. איבודים, איבודים, איבודים – עקב האכילס של גולדן סטייט הוא האיבודים. מעבר לעובדה שהם מאבדים המון זה גם משבש לחלוטין את משחק המסירות שלהם. הפליקנס חייבים להכנס לנתיבי המסירות. יש להם שחקנים ארוכי גפיים (וגבות!) והם חייבים להמר.

3. להיצמד לקליי – תנו לדוראנט את ההירו בול, ותדאגו שקליי יגרום כמה שפחות נזק.

ההתקפה של הווריורס נראתה בינונית ומטה בסיבוב הראשון. הרבה פחות טובה ממה שהורגלנו אליו. חלק מזה נובע מהחסרון של קרי, ועדיין צריך לתת קרדיט להגנה של הספרס. לפליקנס אין הגנה ברמה הזו.

לפי הדיווחים, קרי עבר אימון מלא בחמישי ובסימן שאלה למשחק הראשון. זה אחרי ששמענו שאולי הוא בכלל לא ישחק בסיבוב השני. הווריורס שומרים את הקלפים קרוב לחזה. אחרי מה שקרה לפני שנתיים (סטף עבר פציעה דומה בסיבוב הראשון, חזר, אבל לא היה אותו שחקן), הם רוצים מצד אחד לאפשר לסטף כמה שיותר מנוחה, מצד שני להכניס אותו לעניינים מוקדם. אם הוא משחק, כל זה לא ממש רלוונטי. זו קבוצה אחרת לגמרי, כזו שלפליקנס אין ממש איך להתמודד איתה. גם כרגע זה יהיה קשה מאוד, וקואץ' ניק מסביר

תחזית

זה לא יהיה סוויפ, וסביר להניח שזה לא יהיה קל. חזרה של קרי יכולה להשפיע לחיוב, ויכולה להשפיע גם לרעה אם הקבוצה תנסה לתת לו את המקום. עדיין, גולדן סטייט קבוצה טובה בהרבה מפורטלנד, ויש לה מאץ' אפ הרבה יותר טוב עם הפליקנס. היא אמורה לעבור אותם, הימור שלי ב-6 משחקים. ואם, בכל זאת, שום דבר לא יעבוד לגולדן סטייט, אפשר יהיה לתת גם לזאזא ל״שחק״ קצת.