קיץ 2017 היה יותר מעניין מהפלייאוף. כוכבים שעוברים מקבוצה לקבוצה במגה טריידים, שחקנים חופשיים שחותמים על חוזים גבוהים. המרדף אחרי הסופרסטארים הקיץ היה חסר פשרות והניב כמה קבוצות מאוד מעניינות. לקראת פתיחת עונת 2017-18, הכדור הכתום עם פרוייקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: ניו אורלינס פליקנס

לדף הקבוצה

מי עזב: דונאטס מוטיונאס (סין), טים פרייז'ר (וושינגטון), קווינסי פויינדקסטר (שיקגו), קווין קוק, אקסל טופאן.

מי הגיע: ראג'ון רונדו (חופשי, שיקגו), איאן קלארק (חופשי, גולדן סטייט), דאריוס מילר (חופשי, גרמניה), טוני אלן (חופשי, ממפיס).

חמישיה: ראג'ון רונדו, ג'רו הולידיי, דאנטה קאנינגהאם, אנתוני דייויס, דמארכוס קאזינס.

ספסל: אטוון מור, איאן קלארק, ג'ורדן קרופורד, טוני אלן, דריוס מילר, עומר אשיק, אלכסיס אג'ינסה, צ'יק דיאלו, סולומון היל (פצוע), פרנק ג'ונסון (פצוע).

המהלכים הגדולים של עונת 2016-17:

אז מה היה לנו שם?

כהרגלם בקודש הפליקנס פתחו את העונה שעברה עם חיסורים של שחקנים מרכזיים. ג'רו הולידיי תמך באשתו שהרופאים גילו אצלה סרטן בזמן שהייתה בהריון. לאחר הלידה היא נאלצה לעבור ניתוח ראש להסרת גידול. הולידיי החמיץ את החצי הראשון של נובמבר. גם טייריק אוונס לא פתח את העונה, הוא סחב בעיות ברכיים משנים קודמות. הפליקנס פתחו עם טים פרייז'ר ואטוואן מור בתור הגארדים הבכירים שלהם. נצחון ראשון הושג במשחק השמיני, וכשהולידיי חזר המאזן של הפליקנס היה 2 – 10. לרגע היה נראה שהולידיי לבדו מסוגל לשנות את המומנטום אחרי שהפליקנס ניצחו 4 משחקים ברציפות, אלא שהריצה הזו נגמרה מהר והפליקנס, לאורך רוב העונה, היו 10 משחקים מתחת ל-50%.

2 דברים מעניינים קרו בניו אורלינס בעונה שעברה. אחד מהם היה האולסטאר שהתקיים בניו אורלינס ואנתוני דייויס היה ה-MVP. הדבר המעניין השני היה שבסיום המשחק אוהדי הפליקנס קיבלו את הבשורה שדמארכוס קאזינס בדרך לשחק עם אנתוני דייויס. 2 הביגמנים הכי כשרוניים בליגה באותה קבוצה. למרות המאזן הגרוע, איכשהו הפליקנס עדיין היו בתמונת הפלייאוף, ומכיוון שאת הבחירה שלהם הם העבירו בטרייד, הם ניסו לעשות ריצה אחרונה. זה לא כל כך הצליח. עמרי כספי שהגיע עם קאזינס נתן משחק ראשון מצויין, נפצע מייד ונחתך מהקבוצה. טרנס ג'ונס היה טוב עד הטרייד, ונחתך. לפליקנס היה מחסור בשחקני כנף איכותיים. קאזינס לבדו לא היה מספיק בשביל לשנות את התמונה ואיתו הפליקנס היו במאזן  7 – 10. לא מספיק בשביל ריצת פלייאוף. עוד עונה של אנתוני דייויס ירדה לטמיון.

קיץ חם

הפליקנס פתחו את הקיץ עם 84 מליון דולר בשכר מובטח, אבל עם המון חורים. דייויס וקאזינס לקחו 41 מליון דולר, השאר התחלק בין סולומון היל, אטוון מור, עומר אשיק, אלכסיס אג'ינסה וקווינסי פוינדקסטר. היל הגיע בקיץ שעבר על חוזה לא ברור (52 מליון דולר לשחקן ששוחרר במהלך חוזה הרוקי שלו), עזר לשפר את ההגנה, אבל לא קלע מספיק טוב ולא תרם מספיק בהתקפה. מור גארד נפלא מהספסל. השאר לא יותר משחקני קצה ספסל. ג'רו הולידיי הפך לשחקן חופשי, ולפליקנס לא הייתה ברירה, הם היו חייבים שיחזור. הם נתנו לו הצעת גודפאדר של 125 מליון דולר והולידיי חתם. הולידיי לבדו לא פותר את החורים בפליקנס והם שוב במצב שאין להם יכולת להמשיך להתחזק.

הפליקנס הצליחו לגייס את ראג'ון רונדו לפרוייקט על חוזה זול (3 מליון דולר לעונה). רונדו אמור לשחק עם הולידיי ביחד בחמישיה, כיוון שאין גארדים בכירים אחרים. הם החזירו את דריוס מילר לניו אורלינס אחרי שנתיים בבמברג הגרמנית, והחתימו את איאן קלארק מהספסל של האלופה על חוזה מינימום. אז הגיע הפציעה של היל ששיבשה את כל התוכניות. ניו אורלינס נפטרה מהחוזה של פויינדקסטר שלא שיחק כבר יותר משנה, והוסיפה לסגל את טוני אלן ודאנטה קנינגהאם שיעבו את הרוטציה בעמדות 2-3. אם רק הייתה מצליחה למצוא שחקן אחד שייתן לה את ההגנה של אלן והקליעה של קלארק, זה היה הרבה יותר אפקטיבי. אלן הוא חור בהתקפה, קלארק הוא חור בהגנה.

עכשיו יתפללו בניו אורלינס שהולידיי ישאר בריא, אחרת זה עוד חוזה רע שמתווסף לאוסף נכבד של חוזים רעים.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

כהרגלם בקודש, הפליקנס יצאו לעונה הבאה עם חיסורים של שחקנים מרכזיים. סולומון היל קרע את ההאמסטרינג ואמור לחזור בשלהי העונה אם בכלל. פרנק ג'ונסון הרוקי שנבחר במקום ה-31 שבר את הרגל ויעדר עד חג המולד לפחות. בקבוצה שגם ככה אין לה שחקני כנף זו מכה קשה מאוד. דאנטה קאנינגהאם הוחזר וכנראה יתחרה עם טוני אלן על המקום של היל בחמישיה, שבה יש יותר שאלות מתשובות. מצד אחד קאנינגהאם קלע (להגיד יותר טוב מאלן זה מובן מאליו), 39% בעונה שעברה, אבל הוא יותר 4 מ-3 ולא ממש יכול לשמור על ה-3 של הליגה. אלן שומר מצויין, אבל חור בהתקפה. 2 רכזים, 2 שחקני פנים מרכזיים, ועכשיו צריך לבחור בין ריווח בהתקפה להגנה. איך זה אמור לעבוד?

נתחיל בחדשות הטובות עבור הפליקנס. השילוב של דייויס וקאזינס אמור להיות הרבה יותר טוב אחרי קיץ ארוך ומחנה אימונים. קאזינס קולע מצויין מ-3 יחסית לגבוה, ויעזור לפתוח את הרחבות עבור התנועה של דייויס. דייויס לא צריך את הכדור ביד בשביל להיות יעיל. הוא יודע לנוע מצויין בלי כדור ולסיים מצויין. ישחקו לידו 3 שחקנים עם ראיית משחק מעולה שידעו לזהות את שברירי השניה שבהם הוא פנוי וזה אמור להסתיים בהרבה האלי הופים. בחמישיה של דייויס ואלן הפליקנס יראו הגנה קשוחה וחזקה יותר. השניים שומרים אישיים מצויינים ועוזרים מצויינים. קאזינס ידאג לנקות את הלוחות מאחורה.

ועכשיו הבעיות: חמישיה של קאנינגהאם-דייויס-קאזינס היא חמישיה מאוד כבדה ואיטית ביחס לכדורסל שמשחקים היום. קאנינגהאם וקאזינס קולעים מצויין ויתנו ריווח בהתקפה, אבל הירידה שלהם להגנה והשמירה של הפליקנס על קשת השלוש תהיה בעייתית. חמישייה של אלן-דייויס-קאזינס אומר שכשקאזינס בחוץ לדייויס יהיה מקום לעבוד. כשקאזינס בפנים, הגנות יוכלו להצטופף ולמנוע ממנו את הכדור. קאזינס אחראי על הריווח ועל משחק הפנים שזה המקבילה של עולם הכדורסל ללהרים כדור ולרוץ לנגוח. להגנות שישחקו נגד הפליקנס יהיה בכל התקפה 2 שחקנים שמהם הם יוכלו להביא עזרה על קאזינס ודייויס וזה יקשה עליהם את החיים. אלווין ג'נטרי היה עוזר מאמן כשגולדן סטייט שיחקה נגד ממפיס ב-2015 ופשוט התעלמה בהגנה מאלן. עכשיו הוא יצטרך לדאוג שקבוצות אחרות לא ישתמשו באותה טקטיקה.

זה יכול לעבוד, אם כולם ישארו בריאים ולא יהיו פציעות וחיסורים משמעותיים (מעבר לאלה שכבר יש). אבל כשמסתכלים על המשחקים של הולידיי בשנים האחרונות, זה לא נראה טוב. הוא רק בן 27 וב-2 העונות האחרונות היה יחסית בריא (67 משחקים בעונה שעברה, רוב החיסורים שלו בגלל שהיה עם אשתו, ו-65 לפני שנתיים), אבל לפני זה עשה עונה של 34 משחקים ואחריה עונה של 40. האם הוא בנוי בכלל לעונה של 82 משחקים? לפליקנס אין שום עומק בעמדות הגארד. אטוון מור הוא מחליף מצויין, אבל זה בערך מה שיש לספסל של הפליקנס להציע. קלארק הוא קלע מצויין, אבל לא עושה הרבה יותר והוא נטל הגנתי. הוא יכול לשחק כמחליף אבל לא הרבה יותר מזה. קרופורד הוא ווליום סקורר שמתאים כשחקן שישי, אבל לא ברור כמה טוב ויעיל הוא יהיה ליד דייויס ובוגי. גם בעמדה 3 אין מחליפים ולא ברור איך תראה החזרה של דריוס מילר לליגה.

בנוסף לבעיות האלה יש את אלמנט הלחץ. קאזינס מסיים חוזה בקיץ הבא. אם הפליקנס לא מגיעים לפלייאוף, איזו סיבה יש לו להשאר? להתחזק הם כמעט לא יכולים, וקאזינס חייב להגיע לפלייאוף כדי להמשיך לחשוב שהוא אחד מבכירי שחקני הליגה. הוא עדיין לא עשה את זה. עזיבה שלו בקיץ וניו אורלינס חוזרים לנקודת ההתחלה עם רק שנתיים מובטחות בחוזה של דייויס. מה ימנע ממנו לעזוב כשהחוזה שלו יגמר. נראה שהפליקנס במצב של עכשיו או לעולם לא. אם הם פותחים רע את העונה הם חייבים להתחיל לחשוב על פירוק טוטאלי והחזרת נכסים בשביל מה שיש. מצד שני, פירוק אומר כנראה סיום עבודתו של דל דמפס, ואיזה GM יעשה את הצעד שישלח אותו הביתה?

השורה התחתונה היא שהרבה תלוי בפתיחת העונה של הפליקנס, וכאן אין אופטימיות. המערב התחזק מאוד ולא יהיה פשוט להגיע לפלייאוף.

תחזית: פסימית. קשה לראות את הפליקנס מצליחים עם העומק הנוכחי בעמדות הגארד ובלי קליעה. הם יגיעו לינואר במצב רע עד גבולי, ואז תלוי מה דמפס יעשה, ישלוף אס מהשרוול או ילך לפירוק. בשורה התחתונה, הפליקנס לא יגיעו לפלייאוף.

וגאס חזתה לקבוצה 39.5 ניצחונות, חושבים שאתם יודעים יותר טוב? בואו לשחק במשחק האובר-אנדר שלנו, ואולי תזכו בספר נבחרת החלומות.