השוק החופשי יפתח ב-1.7, אז קבוצות יוכלו לדבר עם שחקנים חופשיים ולהגיע לסיכומים בעל פה. כמו שלמדנו בעבר, הסיכומים האלה לא מחייבים (ע"ע דיאנדרה ג'ורדן). החל מה7.7 בחצות הלילה אפשר להתחיל לחתום על חוזים רשמיים. אנחנו פה נסכם עבורכם את מצב העניינים בקבוצות השונות, מי המטרות, ומה התוכניות. מתחילים מהבית האטלנטי.

בוסטון סלטיקס

שחקנים חתומים:אל הורפורד, אייברי בראדלי, אייזיה תומאס, ג'יי קראודר, ג'יילן בראון, מרכוס סמארט, טרי רוז'ייר.

מהדראפט: ג'ייסון טייטום (סיבוב ראשון), סמי אוג'ליה, קאדים אלן, ג'אבארי בירד (סיבוב שני).

אופציות: טיילר זלר (חוזה לא מובטח), קלי אוליניק (חופשי מוגבל), דמיטריוס ג'קסון (לא מובטח), ג'ורדן מיקי (לא מובטח)

מסיימים חוזה: אמיר ג'ונסון, ג'ונאס ג'רבקו, ג'יימס יאנג, ג'רלד גרין.

שכר מובטח:  61,733,926$

מצב העניינים: טוב תודה. באמת טוב כשיש לך את כמות הנכסים הגדולה ביותר וכל שמועה על טרייד גדול מתחילה ונגמרת בך. הסלטיקס אכן מסומנים כקבוצה שתעשה לפחות מהלך גדול אחד בשוק החופשי. זו ההזדמנות האחרונה של הקבוצה לעשות מהלך שכזה, אחרי שכבר בעונה הבאה היא תצטרך לשלם חוזה גדול לאייזיה תומאס, אייברי בראדלי (ולטענת דני איינג' – הוא יעשה את זה) וגם מרכוס סמארט, כך שהגמישות שלה מתחת לתקרת השכר תוגבל משמעותית. הקבוצה כרגע מעל תקרת השכר,אך יכולה לפנות מקום לחוזה מקס' על-ידי שחרור כל השחקנים החופשיים שלה בקיץ הקרוב (וזה כולל גם את משיכת הצעת ההיענות לקלי אוליניק, החופשי מוגבל בנוסף לאמיר ג'ונסון, זלר, ג'ונאס ג'רבקו וג'יימס יאנג). הירידה האחרונה בתקרת השכר מסתמנת כקריטית עבור הסלטיקס, וייתכן שתגרור צורך בהעברת שחקן חיוני יותר, דוגמת טרי רוזייר או אפילו סמארט, כדי לפנות מקום מתחת לתקרה.

שני היעדים המרכזיים של הקבוצה הקיץ הם גורדון הייוורד ובלייק גריפין, כשהשמועות הן שהקליפרס רואה בסלטיקס את האיום הגדול ביותר להחתים את הכוכב. הסלטיקס נמצאים במצב טוב גם מול הייוורד, וינסו להבקיע את אחד היעדים בקיץ. יעד טרייד מרכזי של הקבוצה, ג'ימי באטלר, כבר נלקח על-ידי הטימברוולבס בהצעה שנראה כי הסלטיקס יכלו לעקוף, אך לדברי מקורות, הסלטיקס לא הסכימו לשים לא את הבחירה השנה ולא את הבחירה של הנטס בשנה הבאה תמורת באטלר. כך שנראה כי איינג' מתעתד להתמקד יותר בשוק החופשי, או לחילופין – לשלוח חבילה עבור פול ג'ורג'. הקבוצה עדיין מנסה להחתים את כוכב הפייסרס, כשהשמועות האחרונות מצביעות אפילו על ניסיון להעביר את ג'ורג' עם החתמה שלו לשנתיים נוספות של חוזה מקס', לצד החתמה של הייוורד. הקבוצה יכולה לעשות זאת מבחינה טכנית (תצטרך לפנות קרוב ל-24 מיל' דולר מתחת לתקרה). האם זה שאפתני מדי? נחיה ונראה.

הסלטיקס, מן הסתם, לא יצליחו להנחית את כל הכוכבים הללו, ויצטרכו להכריע מי השחקן הכי נגיש. עם זאת, המצב בהחלט עדין וייתכן כי הסלטיקס יצטרכו להתפשר על כוכב מסדר שני (דאנילו גלינארי הוא השמועה האחרונה) או להמתין לשנה הבאה.

סיכום: הרבה יותר מדי משתנים מכדי לחזות. הסלטיקס נמצאים במצב טוב בכל החזיתות.

ברוקלין נטס

שחקנים חתומים: דאנג'לו ראסל, טימופי מוזגוב, ג'רמי לין, טרבור בוקר, אנדרו ניקולסון, ג'סטין המילטון, קאריס לה-ורט, רונדה הוליס-ג'פרסון, אייזיה וייטהד.

מהדראפט: ג'ארט אלן (סיבוב ראשון), אלכסנדר וזנקוב (סיבוב שני).

אופציות: קי ג'י מקדניאלס (אופציית קבוצה), קווינסי אייסי (חוזה לא מובטח), שון קילפטריק (חוזה לא מובטח), ג'ו האריס (חוזה לא מובטח), ספנסר דינווידי (לא מובטח), ארצ'י גודווין (לא מובטח).

מסיימים חוזה: לואיס סקולה, גרייביס ואסקז, רנדי פוי.

שכר מובטח: 61,221,618$

מצב העניינים: החביאו את השחקנים החופשיים-מוגבלים שלכם! שון מארקס מגיע העירה. הנטס אמנם הצליחו להנחית באופן מדהים את הכישרון של דאנג'לו ראסל, אך ימשיכו בטקטיקה האגרסיבית של לפתות שחקנים שמסיימים חוזה רוקי להגיע העירה, שהפכה את אלן קראב וטיילר ג'ונסון לאנשים עשירים מהצפוי אשתקד. לקבוצה עדיין יש מקום לחוזה מקס' אחד לפחות, והשניים שהקבוצה מסמנת כעת הם שוב שחקני כנף שמשחקים בשני צידי המגרש, בדמות אוטו פורטר ג'וניור מהוויזארדס וקנטביוס קולדוול-פופ מהפיסטונס. הוויזארדס ישוו בסבירות גבוהה מאוד כל הצעה שתבוא על פורטר. הפיסטונס מעט יותר מהוססים בגישתם, אך ערים לכך שהנטס עומדים להציע לשחקן הצעה לחוזה מקס' ומסתמן כי ישוו. בנוסף אל תתפלאו אם הנטס יהיו אגרסיביים בניסיון להביא את ג'ונתן סימונס או טוני סנל, אך שניהם בסבירות נמוכה יותר. בנוסף, הקבוצה תחפש גבוה נוסף שיכול לרווח את המשחק (הם אמנם חושבים שמוזגוב בריא, אך לא כאבן פינה להמשך) כך שייתכן ששחקנים כמו קלי אוליניק (שמסתמן כי הסלטיקס יצטרכו לוותר עליו) ואולי אפילו ארון ביינס יקבלו הצעה.

מלבד זאת, הקבוצה צפויה לממש את האופציות על הרוב המוחלט של שחקניה, למעט כנראה, קווינסי איסי.

סיכום: שון מארקס כבר עשה את שלו באוף-סיזן הזה. הוא יכול לנוח. הנטס עדיין יהיו מחורבנים אבל עם שביב של עתיד.

טורונטו ראפטורס

שחקנים חתומים: דמאר דרוזן, ג'ונאס ואלנצ'יונאס, דמרה קארול, קורי ג'וזף, ג'ייקוב פאלטל, לוקאס נוגיירה, ברונו קבוקלו, דלון רייט, פסקל סיאקם.

מהדראפט: אוג אנונובי (סיבוב ראשון).

אופציות: נורמן פאוול (חוזה לא מובטח), פרד ואן-וליט (לא מובטח).

מסיימים חוזה:  סרג' איבקה, קייל לאורי, פטריק פטרסון, פי ג'י טאקר.

שכר מובטח:  76,812,613$

מצב העניינים: כרגיל בקנדה, אנחנו שוב בצומת דרכים. לקבוצה יש ארבעה שחקנים חופשיים, שכולם יהיו מבוקשים ברמה כזו או אחרת. מאסאי יוג'ירי אמנם ציין כי הקבוצה צריכה "שינוי תרבות" אחרי עוד סוויפ מביך לקאבס (וסדרה לא פחות מביכה מול הבאקס), אך למרות שנראה שהקבוצה עדיין לא מספיק טובה כדי להתמודד עם הקאבס, אין לה גם אפשרות לשנות משמעותית את סגל השחקנים (כשהקאפ-הולד של השחקנים החופשיים מעמיד אותה כבר מעל התקרה). גם אם תתן לחלק לעזוב, לא תוכל להחליף אותם בשחקנים מקאליבר דומה. האיש שעל-פיו יישק דבר הוא קייל לאורי, שאם יחליט לחתום בקבוצה אחרת אזי לרפטורס אין סיבה אמיתית לשמור על סגל השחקנים. ישנם דיווחים סותרים על רצונו של לאורי להישאר בקבוצה, אך לא מן הנמנע שמדובר במשחק פוקר כדי לקבל חוזה מקס' לחמש שנים – לאורי כבר בן 31, וחוזה לטווח ארוך לא יזדקן היטב, כך שברור שהרפטורס מהוססים לגבי זה. יחד עם זאת, ללאורי יש מספר מחזרות בליגה (הרוקטס בראשן) כך שהקבוצה תצטרך לשלם לו את הסכום המתאים (35 מיל'), בהנחה שתבחר להשאירו. איבקה הוא מקרה מעניין יותר, אך הקבוצה צפויה להשאיר את אותו תמורת 20 מיל' לשנה (שמועות כי החוזה כבר סגור), מה שיעמיד אותה הרחק מעל התקרה (באיזור ה-130 מיל'). נראה שהקבוצה לא תשמור על PJ טאקר ופטריק פטרסון (במקרה של מלחמת הצעות עליהם) ותעדיף לתת לחבר'ה הצעירים (דוגמת נורמן פאוול ושות') זמן השתפשפות.

במצב כזה, יהיה מעניין לראות מה הקבוצה תעשה בנוגע לג'ונאס ולאנצ'יונאס ודמארה קארול – העברה של אחד מהם או שניהם תוכל לסדר לרפטורס מרווח נשימה מתחת לתקרת המס. יוג'ירי כבר התבטא בעבר וטען כי העמדה הטובה ביותר של איבקה כיום היא הסנטר, כך שאין ספק שעתידו הליטאי לוט בערפל, אך הקבוצה לא הצליחה לעורר עניין סביבו, אפילו כשניסתה להצמיד אליו את הבחירה ה-23 בדראפט האחרון וכדי להעביר את קארול היא תצטרך בסבירות גבוהה להצמיד עוד נכס.

סיכום: החבורה חוזרת לעוד סיבוב! אולי לא עם אותו מאמן.

ניו יורק ניקס

שחקנים חתומים: כרמלו אנת'וני, ג'ואקים נואה, קורטני לי, לאנס תומאס, קריסטאפס פורזינגיס, קייל אוקווין, מינדגאוסקאס קוזמינקאס, גיירמו הררנוגומז.

מהדראפט: פרנק ניליקינה (סיבוב ראשון), דמיאן דוטסון, אוג'נן ג'אראמז (סיבוב שני).

אופציות: מרשל פלאמלי (חוזה לא מובטח), רון בייקר (חופשי מוגבל), מוריס אנדור (לא מובטח), צ'אסון ראנדל (לא מובטח)

מסיימים חוזה: דרק רוז, ג'סטין הולידיי, סשה ווצ'ביץ'.

שכר מובטח: 75,463,860$

מצב העניינים: עוד קבוצה שמשדרת עסקים כרגיל, רק שבמקרה הזה עסקים כרגיל הם כאוס מוחלט. אם נתעלם מהרעש סביב פורזינגיס, שמסתמן כרעש רקע (הניקס אכן מקשיבים להצעות טרייד עליו, אך זה נשמע יותר כצעד ענישתי), הניקס עומדים באוף-סיזן בפני כמה דברים מרכזיים. כל עוד הקאפ-הולד של דריז רוז נמצא בתקרה, הקבוצה סתומה לחלוטין מבחינת תקרת השכר ולא תוכל להביא שחקנים. הקבוצה תצטרך להכריע האם לשמור את רוז (שהביע רצון להישאר בניקס, גם תמורת הנחה) במה שכנראה יהיה חוזה של 15-17 מיל' לעונה, או לחפש פתרונות במקומות אחרים. הקבוצה כן מצאה פתרון בבחירת הצרפתי פרנק ניליקינה בבחירה ה-8, אך כנראה תרצה להצמיד אליו גם רכז בכיר יותר כדי להעביר את המושכות בקלות יותר. גם אם הקבוצה תוותר על רוז לחלוטין, היא עדיין צפויה לפנות רק באיזור ה-15 מיל' מתחת לתקרה. ההחתמה של ג'סטין הולידיי, שהקבוצה מאוד רוצה להשאיר, תכריע עד כמה קאפ-ספייס יישאר לקבוצה בקיץ – הניקס יכולים להשתמש בזכויות ה-EARLY-BIRD שיש להם על הולידיי (ובכך להשתמש ב-15 מיל' כדי להחתים שחקנים אחרים) אך הזכויות הללו מוגבלות לחוזה של עד 8 מיל' בעונה. אם הולידיי ידרוש יותר, הניקס יצטרכו להשתמש בקאפ-ספייס כדי להחתים אותו. אך 8 מיל' נראה כמו מחיר סביר, כך שלקבוצה יהיה כסף לבזבז בשוק החופשי – אם כי לא לחוזה מקס'.

השחקנים החופשיים שהניקס כבר הביעו עניין בהם הם שחקנים בדמותו של קורטני לי – שחקנים בשני הצדדים. היעד הריאלי הוא פי ג'י טאקר מהרפטורס. הקבוצה גם הביעה בעניין בג'ונתן סימונס מהספרס, אך הם צפויים להתחרות ב-29 קבוצות אחרות. טאקר הוא בהחלט יעד ריאלי. הוא אמנם בן 32 כבר, אך חוזה קצר באיזור ה-10-12 מיל' בעונה הוא מחיר סביר לשחקן יעיל.

לניקס יש חוזים שהם ישמחו להעביר הלאה, כשג'ואקים נואה הוא הבכיר מביניהם, אך נראה שהם יצטרכו להצמיד נכסים משמעותיים מדי לנואה כדי שקבוצה תסכים לקחת אותו, כך שהאפיק הזה נראה פחות ריאלי. גם ניסיונות הגירוש של כרמלו מהעיר עדיין לא עובדים לג'קסון, כשכרמלו הודיע לאחרונה כי יעדיף להישאר לעוד שנה בקבוצה (המלחמה כמובן תימשך, אך גם העברה שלו לא תפנה מקום אדיר).

אפילו אם הקבוצה תצליח בדרך נס לפנות מקום מתחת לתקרה, יותר ויותר קולות של סוכנים מדברים על כך ששחקנים מבקשים לא להגיע לניו יורק. יחס הניקס לשחקניה, שיטת המשולש והטיפול של הקבוצה בסוגיית כרמלו ופורזינגיס הופך את היעד לפחות ופחות אטרקטיבי, ויקשה עליה להביא שחקנים חופשיים נוספים.

סיכום: הקרנבל חוזר עם כל המשתתפים מלבד דריק רוז.

פילדלפיה 76

שחקנים חתומים: ג'ארד בייליס, בן סימונס, ג'ואל אמביד, ג'אליל אוקאפור., ניק שטאוסקאס, דריו שאריץ', ג'אסטין אנדרסון, טימות'י לוו-קאברוט.

מהדראפט: מרקל פולץ, אנג'ייס פנצשקינס (סיבוב ראשון), ג'ונה בולדן, ג'אוון אוונס, סטרלינג בראון , מתיאס לסורט(סיבוב שני).

אופציות: ג'רלד הנדרסון (חוזה לא מובטח), רישון הולמס (לא מובטח), רוברט קובינגטון (חוזה לא מובטח, פילדלפיה כבר הבטיחה אותו), טי ג'י מקונול, שון לונג, אלכס פוייטרס (חופשי מוגבל)

מסיימים חוזה: טיאגו ספליטר, סרחיו רודריגז.

שכר מובטח: 35,959,973$

מצב העניינים: הסיקסרס כהרגלם ימשיכו להתעלם מכך שיש אוף-סיזן גם אחרי מועד הדראפט. לקבוצה יש מקום לחוזה מקס' ואפילו שניים, אך לאחר טיזינג של כמה ימים, הבחירה הצפויה במארקל פולץ צפויה להניא את הקבוצה מלהציע חוזה מקסימלי לקייל לאורי. בריאן קולאנג'לו הדגיש כי הקבוצה מעוניינת לשמור על גמישות מתחת לתקרה לא רק השנה, אלא גם שנה הבאה, לכן אין סיבה לצפות לחוזים גדולים. יחד עם זאת, חשוב לציין כי כבר בשנה הבאה הקבוצה תצטרך לפתוח את הארנק ולשלם עבור ג'ואל אמביד ורוברט קובינגטון, כך שההזדמנות לצרף שחקנים חופשיים היא עכשיו. שני השחקנים מועמדים להארכת חוזה כבר עכשיו. בעוד אצל קובינגטון הקבוצה יכולה להציע הצעה מינימלית בלבד כעת (40 ל-4) שהוא צפוי לסרב לה, לאמביד היא בהחלט יכולה להציע הצעה באיזור המקס'. האם אמביד יעדיף להמר על עצמו להמשך העונה או לחתום כעת? האם הסיקסרס מספיק מאמינים בבריאותו כדי להחתים אותו כבר עכשיו על חוזה ארוך טווח? בובי מארקס מהורטיקל (לשעבר בברוקלין נטס) הציע שהקבוצה צריכה להחתים את אמביד על חוזה דומה לזה שהקבוצה חתמה עם ברוק לופז, שמאפשר לה פיצוי של 50 אחוז במקרה של פציעה בעונה השניה. על כל פנים, הקבוצה תצטרך לחשוב האם ההנחה שהקבוצה תקבל בהחתמה מוקדמת של אמביד כבר בקיץ הקרוב לא תעלה לה בשנים הבאות.

הקבוצה צפויה לוותר על המשך שירותו של סרחיו רודריגז, לאחר שטיג'יי מקונול הוכיח עצמו כשחקן עדיף לקבוצה, וגם על אופציית הקבוצה של ג'ראלד הנדרסון, ותביא שני ווטרנים במקומם.

העניין המרכזי של הקבוצה בקיץ יהיה סביב ג'אליל אוקאפור. לכל אדם בליגה (כולל אוקאפור) ברור כי השחקן אינו נמצא בתוכניות העתידיות של הקבוצה, ויפתיע אם יפתח את העונה הקרובה במדי הסיקסרס, כשהקבוצה תנסה להוציא עבורו ככה"נ בחירת סיבוב ראשון. האם תצליח? תחת תג המחיר של חוזה רוקי אוקאפור הוא הימור ששווה לקחת, אך העובדה שהוא שיחק רק 51 משחקים בעונה החולפת תיאלץ את הקבוצה להתפשר.

סיכום: שום דבר גדול.