אורלנדו מג'יק

שחקנים חתומים:ביסמאק ביומבו, אוון פורניה, ניקולה ווצ'ביץ', טרנס רוס, די ג'י אוגוסטין, ארון גורדון, מריו הזוניה, אלפריד פייטון.

מהדראפט: ג'ונתן אייזק (סיבוב ראשון), ווסלי איוונדו (סיבוב שני).

אופציות: סי ג'י ווטסון (חוזה לא מובטח), דמיאן רודז (חופשי מוגבל), סטפן זימרמן (חוזה לא מובטח), פטריסיו גארינו (חוזה לא מובטח), מרכוס ג'ורג'ס האנט (חוזה לא מובטח).

מסיימים חוזה: ג'ף גרין, ג'ודי מיקס.

שכר מובטח: 77,915,080$

מצב העניינים: במצב שבו אנחנו מגששים באפילה ומנסים להבין מה הצרכים והרצונות של כל קבוצה, כמה טוב שיש אורלנדו, שכבר שיתפו עם העולם את הרצונות והדרישות שלהם בפרי אייג'נסי הבא עלינו לטובה, בתמונת הלוח שצולמה. שלא במפתיע, המג'יק הצביעו על שני צרכים עיקריים – קליעה ופורוורדים ורסטליים, שנעים בין עמדה 3 ל-4. המג'יק כבר החלו לענות לצרכים הללו כשבחרו בדראפט את ג'ונתן אייזק, 3-4 מפלורידה. אייזק הוא אכן פרוספקט מעניין, האם המג'יק יסתפקו בו? קשה לדעת. הקבוצה אמנם נכוותה בצורה קשה מהניסיון לללכת על כל הקופה בטרייד על סרג' איבקה בקיץ האחרון, והחליפה GM-ים מתוך מחשבה לעבור לבנייה סולידית יותר. היא עדיין יכולה לפנות מקום בקלות מתחת לתקרת השכר עבור חוזה מקס' או כמעט מקס', עקב השחרור הצפוי של ג'ף גרין, וכנראה גם ג'ודי מיקס ו-CJ ווטסון. יחד עם זאת, קשה לראות את המג'יק עושים מהלכים גרנדיוזיים בקיץ ויעדיפו את הטנקינג, שייתכן שיהיה נוח יותר עקב התפתחות של כמה קבוצות בתחתית. הנושאים שכן יעמדו על שולחנו על ג'ון האמונד בקיץ הקרוב הם אלו שעמדו על שולחן המג'יק בשנה וקצת האחרונות – סידור מצבת הגבוהים ועתידו של אלפריד פייטון. הקבוצה מנסה למצוא יעד מתאים לניקולה ווצ'ביץ' כבר הרבה זמן, אך הביקוש לסנטר התקפי לא מרקיע שחקים. בנוסף, זוהי השנה האחרונה של פייטון לפני סיום חוזה הרוקי. האם הקבוצה תנסה לעבוד איתו על הארכת חוזה, תתן לשוק לקבוע את מחירו או תעביר אותו בטרייד? שמועות כי האמונד בחן את השוק הן על פייטון והן על ביסמאק ביומבו במהלך הדראפט, אך לא מצא מחיר מתאים.

סיכום: טנקינג כמו שכתוב בספר.

אטלנטה הוקס

שחקנים חתומים: קנת' בייזמור, דניס שרודר, מיילס פלאלמלי, מרקו בלינלי, מלקולם דילייני, טוריאן פרינס, דיאנדרה באמברי.

מהדראפט: ג'ון קולינס(סיבוב ראשון). טיילר דורסי, אלפא קאבא (סיבוב שני).

אופציות: פול מילסאפ (אופציית שחקן), מייק דאנליבי (חוזה לא מובטח), טים הארדאווי ג'וניור (חופשי מוגבל), ראיין קלי (חוזה לא מובטח).

מסיימים חוזה: ארסן אילאיסובה, כריס האמפריז, ת'אבו ספולושה, מייק מוסקלה.

שכר מובטח:  59,668,433$

מצב העניינים: "אנחנו לא נכנסים לבנייה מחדש" אמר טרוויס שלנק, ה-GM החדש של אטלנטה לאחר הטרייד של דוויט הווארד תמורת מיילס פלאמלי ומרקו בלינלי, "אנחנו מחפשים להיות תחרותיים ולשמור על גמישות מול תקרת השכר". זה נשמע לכם סותר אבל.. אז ייתכן ששלנק לא סובל מפיצול אלא נהנה ממנו, אך בהחלט צריך לעשות סדר במהלכים ובאמירות של ההוקס עד כה. הקבוצה נכנסת לשוק החופשי עם שישה שחקנים חופשיים משמעותיים (כאלו יותר וכאלו פחות).

המרכזי שבהם הוא כמובן פול מילסאפ, ששלנק כבר התריע כי ייתכן וההוקס לא יצליחו לעמוד בתג המחיר שלו. מילסאפ בן ה-32 צפוי לגרור תג מחיר של כ-40 מיליון לשנה, אך חמור מכך – לאורך 5 שנים. שלנק כבר הבהיר כי הקבוצה לא תתן למילסאפ חוזה מקסימלי, (כמו שנמנעה מלהעניק לאל הורפורד את השנה החמישית שנה שעברה, דבר שעלה לה בעזיבתו) כשהצהיר כי "ייתכן שיהיו קבוצות שיצליחו להציע הצעות טובות יותר מאיתנו". מילסאפ עומד בראש מגדל הקלפים של ההוקס, כאשר כל עוד הקאפ-הולד שלו עומד מול התקרה (30 מיל' דולר), לקבוצה אין קאפ-ספייס אמיתי לעבוד איתו, אפילו אם תוותר על שאר השחקנים החופשיים (מה שהיא לא צפויה לעשות). לפי כל הסימנים, ההוקס כן ינסו להשאירו בקבוצה, אך במספר שנים מינימלי, או בשכר נמוך יותר מהמקס'. האם תהיה קבוצה שתסכים ליותר מזה? מקורביו של מילסאפ מלחששים על הנאגטס ועל הרוקטס. נחכה ונראה האם הם ישלפו את ההצעה. מה שבטוח – מילסאפ ויתר על 21 מיל' דולר באופציית השחקן, והוא לא צפוי לחתום בפחות.

כך או כך, ההוקס עומדים בפני החלטות קשות הקיץ, שכשיצטרכו לראות עד כמה לבזבז על קבוצה שבבירור לא מספיק טובה. הטרייד על דווייט הווארד כלל נגיעה ראשונה בנושא, כאשר ההוקס ניסו לגעת פה בבעיה המרכזית של הקבוצה, שהיא היעילות ההתקפית. ההתאמה עם הווארד לאו דווקא הייתה רעה ברובה (אם כי די שעטנזית), אך היעילות ההתקפית המזעזעת של הקבוצה (מקום 27 בליגה בשנה האחרונה) חייבה את הקבוצה להשיג עוד איומי קליעה. הקבוצה השיגה אמנם עוד קלעי בדמות מרקו בלינלי תמורת דוויט, אך כנראה שגם הוא וגם מיילס פלאמלי שומשו בעיקר כדי לפצל את החוזה הגדול של דווייט לשניים, שיהיה קל יותר להעביר. האם מיילס פלאמלי, שחתום ל-12.5 מיל' לשנה ב-3 השנים הקרובות הוא יותר נוח להעברה מדווייט? כנראה שלא, אבל ייתכן שלקבוצה יש עוד קלף בשרוול.

לקבוצה מספר שחקנים חופשיים שיהיו מבוקשים, בראשם טים הארדאווי ג'וניור, שנכנס בצורה נהדרת לנעליים של קייל קורבר. הקבוצה תשמח להשאיר אותו, אך מחיר השוק שלו עדיין לא מספיק ברור. הקבוצה גם תשמח להשאיר את מייק מוסקאלה, שנתן עונה טובה כסנטר מחליף ולא צפוי לעלות יותר מדי. אך תצטרך עוד לעשות הערכות לגבי ארסן איליאסובה ות'אבו סופולשה – שני ווטרנים חופשיים שיהיו מבוקשים ברמה כזו או אחרת. על שניהם יש לה את זכויות הבירד.

עם המעבר של דוויט, הקבוצה נטולה גם כל עומק בקו הקדמי, כשהנחת העבודה היא שמיילס פלאמלי לא אמור להיות סנטר פותח בליגה. למרות שלקבוצה עדיין יש את ה-MLE לעבוד איתו, נראה שהקבוצה תזדקק ליותר גמישות מתחת לתקרה כדי להביא סנטר ראוי.

שחקן שעוד לא עלה בשמועות טרייד רשמיות אך ייתכן שיעלה, הוא קנט בייזמור – בייזמור, שחתם בקיץ האחרון על חוזה מפלצתי של 70 מיל' ל-4 שנים, לא עשה את הקפיצה המיוחלת, וייתכן שהקבוצה תמהר להעדיף את טוריאן פרינס, הרוקי המוכשר, על פניו. מצד אחד, תמיד קיים שוק לשחקני כנף בליגה, אך לא בטוח האם תהיה קבוצה שתהיה מוכנה לקחת את הסיכון עם בייזמור. עם זאת, אין ספק שהקבוצה תבחן את השוק גם עבורו.

סיכום: מילסאפ צפוי להכתיב פה את הכל. ההבדל בין לפרק הכל לבין עוד ניסיון לקפוץ לפלייאוף.

וושינגטון וויזארדס

שחקנים חתומים: בראדלי ביל, ג'ון וול, יאן מהינמי, מרסין גורטאט, מרקיף מוריס, ג'ייסון סמית', תומאס סטורנסקי, קלי אוברה, כריס מקלו, טים פרייז'ר

אופציות: אוטו פורטר (חופשי מוגבל), בויאן בוגדנוביץ' (חופשי מוגבל), טריי בורק (חופשי מוגבל), שלדון מקקלין (חוזה לא מובטח),  דניאל אוצ'פו (חוזה לא מובטח).

מסיימים חוזה:  ברנדון ג'נינגס.

שכר מובטח:  91,906,361$

מצב העניינים: הוויזארדס מגיעים אחרי עונה מצוינת אך עם מעט גמישות כדי לתקן. הקבוצה סבלה באופן מכריע מחולשת הספסל שלה, שכנראה עלה לה בסדרה מול הסלטיקס. ג'ון וול אמנם מסתכל קדימה ואומר שהקבוצה "רחוקה חתיכה אחת" מלהתמודד על אליפות, ומודה כי הוא מנסה לשדל באופן אקטיבי את פול ג'ורג' להגיע לקבוצה, אך במצב הנכסים הנוכחי של הקבוצה – כנראה ששיפורים מעט יותר נקודתיים יהיו הדרך לקחת צעד אחד קדימה. הקבוצה כבר הביאה את טים פרייז'ר כחיזוק לספסל, במקום ברנדון ג'נינגס וטריי בורק שהקבוצה צפויה לוותר על שירותיהם. אך לקבוצה עדיין לא צפוי להיות מרווח מתחת לתקרת השכר, כשהשאלה שתעמוד בפני ארני גרונפלד היא רק כמה מס הקבוצה יכולה לספוג. הוויזארדס האריכו הצעת היענות הן לאוטו פורטר והן לבויאן בוגדנוביץ', וייאלצו לבזבז לא מעט כדי להשאיר את שניהם. פורטר צפוי לקבל הצעת חוזה מקס' (בטוח שיקבל אחת מהנטס, כנראה שעוד כמה קבוצות יעמדו בתור) והוויזארדס יאלצו להשוות. גם ההסכם עם בוגדנוביץ' לא צפוי להיות זול, שכן, כאמור – לקבוצה אין אף לוורג' או סיכוי להחליף את בויאן במשהו שאפילו קרוב אליו. משהו מעניין ששווה לשים לב אליו בקיץ הוא הסנטר מרצ'ין גורטאט – גורטאט כבר אמר כי הוא ידבר עם ההנהלה על עתידו בקבוצה, עקב החתמתו של יאן מהימי הצעיר ממנו על אותה עמדה (ובחוזה גדול יותר). גרונפלד אמנם אמר רק לפני יומיים כי גורטאט הוא חלק אינטגרלי מהעתיד של הקבוצה לעוד הרבה זמן, אך בהתחשב בכך שהקבוצה משלמת 28 מיל' ביחד לשני שחקנים שלא יכולים לשחק יחדיו, ייתכן שגם העברה של גורטאט תעמוד על הפרק. בנוסף, הקבוצה תחפש שחקן/שחקנים לבזבז את ה-MLE עליהם ולחזק את הספסל.

מלבד זאת, הקבוצה שמה בראש סדר עדיפויות את החתמתו של ג'ון וול על הארכת חוזה, לפי שיטעם את השוק החופשי. הקבוצה יכולה להציע לוול הארכת סופר-מקס', אך וול כבר אמר קודם לכן כי יצטרך לראות מפת דרכים של הקבוצה לאורך זמן לפני שיסכים להתחייב לזמן ארוך. צפו למו"מ אגרסיבי גם בתחום הזה.

סיכום: שינויים קטנים ובטוחים.

מיאמי היט

שחקנים חתומים: כריס בוש (פרש), חסן וייטסייד, גוראן דראגיץ', ג'וש מקרוברטס, טיילר ג'ונסון, ג'אסטיס ווינסלו.

מהדראפט: באם אדביו(סיבוב ראשון).

אופציות: ויין אלינגטון (חוזה לא מובטח), דיון וייטרס (אופציית שחקן), ווילי ריד (אופציית שחקן), ג'וש ריצ'רדסון (חוזה לא מובטח), רודני מקרובר (חוזה לא מובטח), אוקארו וייט (חוזה לא מובטח).

מסיימים חוזה: ג'יימס ג'ונסון, יודוניס האסלם, לוק באביט

שכר מובטח: 80,626,528

מצב העניינים: אחרי פתיחה מצוינת לקיץ, כשהקבוצה הצליחה להסיר את החוזה של כריס בוש מהתקרה (כשגם אם בוש יעשה קאמבק פלאי לא צפוי לחזור אליה), לקבוצה יש 36 מיל' דולר לבזבז בקיץ. הקבוצה צפויה להרים את האופציה שלה על ווין אלינגטון (ולדאבונה לא יכולה הייתה למנוע מג'וש מקרוברטס להרים את שלו), ועכשיו עומדת בפני פרשת דרכים. הקיץ הוא קיץ קריטי לקבוצה מבחינת האפשרות לבזבז על שחקנים חופשיים, שכן בשנה הבאה החוזה של טיילר ג'ונסון צפוי לקפוץ אל איזור ה-20 מיל' ולאפשר לקבוצה הרבה פחות גמישות מול התקרה. לקבוצה אמנם יש מקום לחוזה מקס', אך פט ריילי יצטרך להכריע עד כמה לרדוף אחרי שחקן מקס', לעומת השארה של השחקנים החופשיים, ג'יימס ג'ונסון ודיון ווייטרס ו-ווילי ריד, ששלושתם מימשו את האופציה לצאת מהחוזה אחרי עונה אחת. לקבוצה אין זכויות בירד על השחקנים, וההיט יעדיפו שהשחקנים יחתמו על חוזים קצרים של שנתיים כדי לשמור על גמישות מקסימלית מול התקרה, אך ההנחה היא שיעדיפו בטיחות כלכלית. ריילי מצידו, בוודאי שישמח לרדוף אחרי השמות הגדולים, וצריך חיזוק מיידי בעמדת ה-3-4, אך אם לא ישיג את הייוורד או בלייק גריפין (שנראה ריאלי יותר מאי פעם), יצטרך להכריע עד כמה הוא מעדיף עוד סטאר בינוני (כאשר השמועות מדברות על רודי גיי, גאלינרי ודומיהם) על 2-3 שחקנים מועילים. החדשות המעודדות עבור ההיט הן שהשוק לא נראה חם במיוחד על ווייטרס, כשהחוזה העתידי שלו נאמד בין 8 ל-10 בעונה, כך שהיא תוכל להכיל אותו בלי בעיה. האם זה יהיה המצב? נחיה ונראה.

סיכום: מרדף אגרסיבי אחרי שחקני עילית כמו שרק פט ריילי יודע.

שארלוט הורנטס

שחקנים חתומים: דוויט הווארד, ניקולאס באטום, מייקל קיד-גילכריסט, מרווין וויליאמס, קמבה ווקר, ג'רמי לאמב, קודי זלר, פרנק קמינסקי.

מהדראפט: מאליק מונק (סיבוב ראשון), דווין בייקון (סיבוב שני)

אופציות: רמון סשנס (אופציית קבוצה), כריסטיאן ווד (חופשי מוגבל), טרבון גרהאם (חוזה לא מובטח), ג'וני אובריינט (לא מובטח), בריאנטה וובר (לא מובטח).

מסיימים חוזה: בריאן רוברטס.

שכר מובטח:  106,535,403$

מצב העניינים: מה עושה קבוצה שכבר מחויבת ל-106 מיל' בשנה הקרובה אך ניצחה רק 36 משחקים בשנה שעברה? הימורים. כבר עכשיו האוף-סיזן של הקבוצה הוא הצלחה מסחררת, אחרי שריץ' צ'ו הצליח להפוך את מיילס פלאמלי ומארקו בלינלי לדווייט הווארד. האם הווארד הוא החיזוק שהקבוצה צריכה? לא בהכרח, קודי זלר כבר הוכיח שהוא סנטר פותח והתזזיתיות שלו נהדרת עבור ההורנטס הן בצד ההגנתי והן ההתקפי. אך הווארד תמורת הורדת החוזה הגרוע של מיילס פלאמלי מהתקרה הוא בהחלט הימור שהקבוצה הייתה חייבת לקחת, ומוסיף לה עוד עומק וחידוד לצד ההגנתי, תחום שהיא נחלשה בו בשנה האחרונה (ירידה למקום ה-18 ביעילות הגנתית). עוד דבר שהקבוצה צריכה הוא קליעה וסקורינג – הבחירה במאליק מונק היא כל מה שצ'ו יכול היה לחלום עליו ועוד, כך שלמעט חיפוש של רכז מחליף (במקום רמון סשנס, שהקבוצה צפויה לוותר על אופציית הקבוצה שיש לה עליו) באיזור ה-MLE, האוף-סיזן הזה צפוי להיות נטול ריגושים עבור אוהדי ההורנטס.

סיכום: כלום ושום דבר.