בזמן שפלייאוף – הללוקה עולה לגמר איזורי פעם שנייה בקריירה.

דאלאס מאבריקס (117) – אוקלהומה סיטי ת'אנדר (116) (דאלאס עולה לגמר האיזורי)

עומר מעייני

הדאלאס מאבריקס הגיעו הלילה למשחק מספר 6 עם סיכוי לעלות לגמר מערב שני בשלוש שנים ורצון לשמור על המאזן המושלם של קיירי אירווינג במשחקים עם סיכוי לסגור את הסדרה. מצד שני אוקלהומה סיטי בהובלת שיי גילג'ס-אלכסנדר רצו לשמור את העונה שלהם בחיים ולהחזיר את הסדרה למשחק מספר 7 אצלם בבית. המשחק הרגיש בשליטה של הת'אנדר ברובו אבל קאמבק של המאבריקס שהתחיל ברבע השלישי הסתיים בקליעות עונשין מוצלחות של פי ג'יי וושינגטון 2.5 שניות לסיום, ניצחון מקומי וחגיגות בעיר דאלאס.
המאבס עלו לגמר ויחכו למנצחת במשחק מספר שבע בין דנבר למינסוטה.
תקציר המשחק בקטנה:
המהלך שהכריע את המשחק:

2.5 שניות לסיום, אחרי פוזשן הגנתי טוב של אוקלהומה סיטי, שיי שם יד על הכדור שפי ג'יי וושינגטון מנסה לזרוק לשלוש. וושינגטון מצליח לא לאבד את הכדור וממשיך בתנועה. היד של שיי פוגעת ביד שלו וגם צ'אלנג' של מארק דאגנולט לא משנה את השריקה המוצדקת לזריקות עונשין. וושינגטון קולע את שתי הראשונות, מחטיא בכוונה את השלישית (לת'אנדר אין יותר פסקי זמן) והמשחק נגמר בניצחון גדול של דאלאס.
למרות משחק שהיה בשליטה של אוקלהומה סיטי לאורך רובו, כולל 17 הפרש במהלך רבע השלישי, ברבע הרביעי דאלאס הצליחה לסגור את הפער ולהגיע למשחק צמוד.
5 דקות לסיום המשחק פי ג'יי וושינגטון קלע את הנקודה הראשונה שלו. 4 דקות לסיום הוא קלע שלשה אחרי שהשיג ריבאונד התקפה והשווה את התוצאה ל-105 לכל ולוקה במיד ריינג' אופייני העלה את דאלאס ליתרון

https://twitter.com/NBA/status/1791999255726395432?t=nmLhk6KWHQhR2H2utmt37g&s=08

ג'יי דאב בשלשה החזיר את היתרון לת'אנדר ואז שלשה ענקית של קיירי העלתה שוב ל-2 לדאלאס.
שיי השווה ושוב וושינגטון עם שלשת קלאצ' נתן יתרון 3 לדאלאס.

ג'יילן וויליאמס הצליח לחסום את קיירי אבל הכדור הגיע לדרק ג'ונס ג'וניור וזה קלע פיידאווי לעלות ל-5 הפרש אבל שיי לא וויתר

עונשין מוצלח של SGA בעבירה לפני הכנסת כדור ואז האלי הופ לצ'ט העלו את OKC ליתרון נקודה

אבל אז עשה את הטעות הקריטית שלו שלא תיתן לו לישון להרבה לילות.

סיכום הסדרה:

הצד של דאלאס:
דאלאס שחזרה הלילה במדויק את הסדרה הקודמת מול הקליפרס. כל ניצחון של אוקלהומה סיטי נענה מיידית בניצחון של דאלאס ואז ניצחונות במשחקים 5+6 הכריעו את הסדרה. אבל אם בסדרה הקודמת קוואי לאונרד חסר לקליפרס הפעם דאלאס מנצחת את OKC בהרכב מלא ומוצאת כמה נקודות חדשות להסתמך עליהן קדימה וגם כמה סימני אזהרה.

השינוי של לוקה:
דונצ'יץ' סיים את הסדרה עם 24.7-10.5-8.7 באחוזי קליעה טובים אבל ראינו שינוי מהותי תוך כדי. השיא השלילי הגיע במשחק מספר 4 כשאמנם הסתיים עם טריפל דאבל אבל גם עם 7 איבודים, 30 אחוז מהשדה והמון דיבור עם השופטים שנראה שפשוט הוציא אותו מהמשחק. למשחק 5 לוקה הגיע עם ההחלטה לחזור לשחק עם חיוך (מילים שלו) ובשני המשחקים הבאים הוא העמיד ממוצע של 30-10-10.5 ב-52.9 אחוזים לשלוש. יכול להיות שגם פיסית הוא הצליח להחלים מעט מכל המכות שהוא קיבל וזה יהיה סופר משמעותי לסדרה הבאה.

דרק וושינגטון:
30 נקודות למשחק במשותף מדרק ג'ונס ג'וניור ופי ג'יי וושינגטון. אוקלהומה סיטי נתנה להם את המבטים הפנויים והם קלעו אותם. מהלכי קלאצ' מצד שניהם כשכל משחק מישהו מהם תופס דקות חמות ומפרק את ההגנה של אוקלהומה סיטי.
השינוי בקליעה משלוש של וושינגטון בין העונה הרגילה (31.4%) לבין הסדרה (46.9%) הוא קיצוני ועולה השאלה האם הוא יוכל לשמור על האחוזים האלו גם מול קבוצות הגנה גדולות יותר כמו דנבר ומינסוטה.

הקרב בצבע:
במשחקים שדאלאס ניצחה הקרב על הריבאונדים הוכרע לטובתה בתוצאה 46.3-36.5 לעומת המשחקים שאוקלהומה סיטי ניצחה שהריבאונד היה 48.5-43. הנתון הזה מצטרף לנתון המדהים שלפיו דרק לייבלי הוביל את הסדרה במדד פלוס מינוס עם פלוס 11.8 ב-23 דקות למשחק. או כמו שלוקה אמר בסיום משחק מספר 6 "I’m just glad the Mavs drafted him"
ההתקפה של הת'אנדר פחדה להיכנס לצבע מול הגודל של דאלאס והידיים של השחקנים הצעירים שלה לא עמדו בלחץ. 33.5 אחוז לשלוש לקבוצת קליעה מצוינת כמו OKC זו דרך טובה לאבד סדרה וזה מתחיל בהגנת הצבע של דאלאס.
בגמר המערב תחכה לדאלאס קבוצה הרבה יותר גדולה פיסית, לא משנה מי תנצח במשחק מספר 7. הקרב על הצבע יהיה משמעותי גם בסיבוב הבא ודאלאס יקוו למשחקים טובים יותר מגאפורד שהיה בסדרה פחות טובה.

ההגנה של דאלאס:
דאלאס לא בפלייאוף מדהים התקפית עד כה, אבל היא מפצה על זה בהגנה חזקה ומפתיעה. הם החזיקו את אוקלהומה סיטי על ממוצע של 106 נקודות למשחק אחרי שבעונה הרגילה הם קלעו 120 נקודות למשחק. ההגעה של וושינגטון בטרייד דד ליין שינתה לגמרי את ההגנה של המאבס, היכולת שלו לשמור על כמעט כל העמדות היא קריטית ובהתאם גם ההשפעה של ההסתבכות שלו בעבירות משמעותית מאוד לדאלאס. דרק לייבלי כרגע הוא המוביל של דאלאס בפלוס מינוס ובדפנסיב רייטינג (100 עגול ומרשים), אבל הוא יהיה תלוי ביכולת שלו לסיים את המבטים שהוא מקבל בצבע ולא רק דאנקים קלים.
צריך להגיד שגם לוקה וקיירי העלו רמה בהגנה והם לא נותנים סלים קלים כמו בעונה הרגילה. אז אמנם שיי קלע 32 נקודות למשחק אבל שאר שחקני אוקלהומה סיטי לא נכנסו לקצב שלהם וזה הכריע משחקים.

קיירי:
מצד אחד, עשה מלא מסביב לקליעה. ג'ייסון קיד קרא לו הדבק של הקבוצה ובאמת הוא סיים עם נט רייטינג חיובי אבל ממוצע של 15.7 נקודות לא יספיק לגמר המערב. קיירי התקשה מול השומרים הארוכים והזריזים של OKC ואם הוא יפגוש את השמירה של מינסוטה בשלב הבא, זה לא יהיה קל יותר.

 

הצד של אוקלהומה סיטי:
סה"כ אוהדי ומנהלי אוקלהומה סיטי יכולים להיות מרוצים מאוד מהעונה. מקום ראשון במערב, מאמן העונה, הסגל הכי צעיר לנצח סדרת פלייאוף והופעה מעולה של שיי גילג'ס-אלכסנדר בפלייאוף מנבאים עתיד וורוד לת'אנדר.
שיי ה-MVP הבא?
שיי סיים את הפלייאוף עם ממוצעים של 30.2-7.2-6.4 באחוזים טובים מהשדה של 49.6/43.2/79 והוסיף 1.3 חטיפות ו-1.7 חסימות על 2.2 איבודים. שיי הוא מניה בטוחה. הת'אנדר יודעים מה הם יקבלו ממנו בכל ערב והשורה שלו עקבית ומצוינת. היכולת שלו להשתלט על דקות במשחק ובעיקר בסוף משחקים היא יכולת של סופרסטאר והוא רק בן 25. לאוקלהומה סיטי יש את אבן הפינה הכי יציבה (חוץ מאולי ניקולה יוקיץ') שעליה אפשר לבנות הלאה.

 

הצוות המסייע:
רוב הצוות המסייע של הת'אנדר עשה פלייאוף לא רע. ג'יילן וויליאמס הגארד עם 18.7 נקודות, צ'ט הולמגרן עם 15.6 ולו דורט עם 10.6. האחוזים ירדו בפלייאוף בצורה משמעותית לכולם 38.9 אחוז לשלוש הפכו ל-35.6 אחוז ומול דאלאס ל-33.5 אחוזים לא מספיק טובים. אבל זה לגיטימי לקבוצה כל כך צעירה. שני השחקנים המובילים מלבד שיי היו בהופעות פלייאוף ראשונות ואמנם עשו טעויות אבל ממש לא ביזו את המעמד והאוהדים של הת'אנדר יקוו שהם רק אספו את הצלקות הראשונות שלהם בדרך למעלה.
מה עושים עם ג'וש גידי?
לעומת שאר השחקנים, גידי סבל מנפילה חופשית בפלייאוף. אחרי עונה רגילה טובה של 12.3-6.4-4.8 ו-33.7 אחוזים סבירים לשלוש הוא נפל בפלייאוף ל-8.7-3.6-2.1 כשבסדרה האחרונה הוא יוצא מהחמישייה, יורד לאזור ה-10 דקות למשחק וקולע 18.8 אחוזים מזעזעים לשלוש. כנראה שזה סוף הדרך שלו בקבוצה שמשופעת בגארדים ושיש לה את קייסון וואלאס הרוקי שהוכיח שהוא יכול להתפתח לאחד השומרים הטובים בליגה.
חסרונו של הסנטר הקלאסי:
אוקלהומה סיטי שיחקה עם הרכבים נמוכים כל העונה כשצ'ט הוא הסנטר הפותח והמחליף שלו הוא ג'יילן וויליאמס שגם לא בדיוק גבוה וכבד. בהתאמה הם הפסידו בריבאונד ברוב המשחקים שלהם. בגלל שהיתרון שלהם הוא בריצה ובפלייאוף המשחק מאט אז ההפסדים האלו בצבע היו יותר משמעותיים. ובסדרה מול דאלאס ממש בלט ההבדל בין הנצחונות של OKC בהם היא ניצחה בריבאונד לעומת הפסדים שבהם הובסה בקרב זה. אפשר להניח שהם יחפשו להתחזק בעמדה לקראת העונה הבאה.

הטופ 5 היומי