השוק החופשי יפתח ב-1.7, אז קבוצות יוכלו לדבר עם שחקנים חופשיים ולהגיע לסיכומים בעל פה. כמו שלמדנו בעבר, הסיכומים האלה לא מחייבים (ע"ע דיאנדרה ג'ורדן). החל מה7.7 בחצות הלילה אפשר להתחיל לחתום על חוזים רשמיים. אנחנו פה נסכם עבורכם את מצב העניינים בקבוצות השונות, מי המטרות, ומה התוכניות. ממשיכים עם הבית הצפון מערבי.

אוקלהומה סיטי ת'אנדר

שחקנים חתומים: ראסל ווסטברוק, סטיבן אדאמס, ויקטור אולדיפו, אנאס קאנטר, אלכס אברינס, קייל סינגלר, דאג מקדרמוט, דומנטאס סבוניס, ג'וש יוסטיס.

מהדראפט: טרנס פרגוסון (סיבוב ראשון).

אופציות: אנדרה רוברסון (חופשי מוגבל), ג'רמי גראנט (אופציית קבוצה), סמיח כריסטנסון (חוזה לא מובטח).

מסיימים חוזה: טאג' גיבסון, ניק קוליסון, נוריס קול.

שכר מובטח: 110,037,026$

מצב העניינים: העדיפות הראשונה של הת'אנדר בקיץ הזה צריכה להיות ראסל ווסטברוק. ווסטברוק יכול להפוך לשחקן חופשי בקיץ הבא, והת'אנדר יכולים הקיץ הזה לתת לו את הסופר מקס ולנעול אותו 6 עונות קדימה. בלי ווסטברוק אף אחד לא יבוא לראות את המשחקים. מכאן צריך לנסות להתחזק, אבל לא ברור איך עושים את זה. בקיץ שעבר הם נתנו חוזים גדולים לאולדיפו ואדאמס, וביחד עם ווסטברוק וקנטר הם סותמים את גג השכר. יש חלומות על בלייק גריפין (יליד העיר), אבל זה לא יקרה בלי לפנות את קנטר מהגג. קנטר שחקן התקפה יעיל, אבל שחקן הגנה גרוע, ובפלייאוף האחרון הת'אנדר לא הצליחו למצוא לו יותר מדי דקות על המגרש. הם אולי יצליחו לפנות אותו לקבוצה שלא אכפת לה לקחת את השכר, אבל זה יצטרך לבוא עם נכסים.

במידה וגריפין לא יבוא, צריך להתמקד בהשארת טאג' גיבסון. גיבסון רוצה כסף והרבה, אבל הקיץ הזה הוא לא הקיץ שעבר, וקשה לדמיין קבוצה שתזרוק עליו חוזה בלתי סביר (אבל מי מאיתנו חשב על החוזה של מוזגוב?). אם יצליחו להחתים את גיבסון באותו שכר כמו עכשיו (9 מליון לעונה) זה אחלה החתמה. יותר מזה, צריכים לתת לו ללכת. סביר שינסו להחזיר גם את אנדרה רוברסון, מהסיבה הפשוטה שאין להם ממש איך להביא מישהו טוב יותר במקומו.

סיכום: יחיו וימותו על ווסטברוק. הארכת החוזה שלו תהיה קיץ מוצלח לת'אנדר וגם לאוהדי ה-NBA. אם החוזה שלו לא יוארך, כל הקיץ נשמע על קבוצות אליהן הוא יעבור בקיץ הבא.

דנבר נאגטס

שחקנים חתומים: קנת' פאריד, ווילסון צ'אנדלר, דארל ארתור, ג'אמיר נלסון, וויל בארטון, עמנואל מודיאיי, ג'אמאל מורי, טריי ליילס, חואנצ'ו הרננוגומז, גארי האריס, מאליק ביזלי, ניקולה יוקיץ',

מהדראפט: טיילר לינדן (סיבוב ראשון), ולטקו קנקר, מונטה מוריס (סיבוב שני)

אופציות: דאנילו גאלינרי (אופציית שחקן), מייק מילר (חוזה לא מובטח), מייסון פלאמלי (חופשי מוגבל).

מסיימים חוזה: רוי היברט.

שכר מובטח: 55,208,214$

מצב העניינים: הסגל של דנבר הוא לא לפה ולא לשם. המון וטרנים, אבל אף אחד שמסוגל להרים קבוצה. ניקולה יוקיץ' אחד שמלהיב את הדמיון של אוהדי ה-NBA, אבל עדיין לא ברור כמה הוא מסוגל לסחוב על עצמו קבוצה. בקיץ שעבר הקבוצה ניסתה להביא את דווין וייד שאמר שהם הרשימו אותו מאוד אבל לא תודה. זה מזכיר את מה שהווארד אמר לווריורס ב-2013. נראה ששתי הקבוצות הרוויחו. השאלה היא למי מפנים את הכסף. דנילו גאלינרי יכול לעזוב, אבל בסכומים שהוא דורש אולי עדיף להביא כוכב אחר. יש שמועות שדנבר מוכנה לקחת את החוזה של לאב בעסקה סיבובית, אבל הם לא מוכנים לותר על נכסים מרכזיים בטרייד כזה. קנת' פאריד (ממנו הם גם ככה מנסים להפטר כבר כמה עונות), ווילסון צ'אנדלר (לא מנסים להפטר, אבל לא בדיוק אנט'צבל) ועמנואל מודיאיי שכנראה הבינו שלא יצא ממנו הרכז שרוצים.

כנראה שהתוכנית היא לבנות סביב ניקולה יוקיץ' והצעירים. דנבר ישימו את ניהול ההתקפה בידיים של יוקיץ', וישחקו עם 2 קלעים לידו, מורי והאריס שיכולים גם לשמור ברמה גבוהה. עם ליילס והרננוגומז יש להם גם קליעה בעמדות הפורוורד. פאריד לא שומר טבעת טוב, ולא קולע מבחוץ והציוות שלו עם יוקיץ' לא משהו. פלאמלי שומר טבעת ולא קולע מבחוץ. גם לאב עונה רק על קריטריון אחד מהשניים הדרושים. מצד שני, אין יותר מדי שחקנים כאלה ואולי צריך להתפשר על הכי טוב שאפשר למצוא (לאב). להשאיר את פלאמלי לא יהיה זול (מסתכל על החוזה של האח ואומר שלו מגיע יותר), ואולי עדיף להשקיע את הכסף במקום אחר. פול מילסאפ יכול להיות אופציה מאוד מעניינת עבור דנבר. לא קלע ענק אבל מסוגל לזרוק שלשות, ושומר מצויין. גם איבקה, אבל הוא פחות טוב ולא יותר זול ממילסאפ. דנבר יחפשו את הכוכב שיוביל אותם, והשאלה היחידה היא האם יצליחו להגיע לתוצאה שונה מזו שהגיעו אליה עם וייד.

סיכום: דרוש שחקן מקס לצרף לסגל. את הכסף יתנו בסלקטיביות.

יוטה ג'אז

שחקנים חתומים: רודי גובר, דרק פייבורס, ג'ו ג'ונסון, אלק ברקס, דנטה אקזום, רודני הוד, ג'ואל בומבלבוי

מהדראפט: דונובן מיטצ'ל, טוני בראדלי (סיבוב ראשון), נייג'ל וויליאמס גוס (סיבוב שני)

אופציות: גורדון הייוורד (אופציית שחקן), בוריס דיאו (חוזה לא מובטח), ג'ו אינגלס (חופשי מוגבל), ראול נטו (חוזה לא מובטח).

מסיימים חוזה:  ג'ורג' היל, שלווין מאק, ג'ף וויטי.

שכר מובטח: 65,708,485$

מצב העניינים: לקח ליוטה המון זמן לעשות את הקפיצה לקבוצת פלייאוף, אבל בעונה האחרונה היא עשתה אותה ונראתה מצויין. עכשיו צריך להמשיך, אבל שעון החול אזל. גורדון הייוורד שהוא השחקן המרכזי בהתקפה של הג'אז שחקן חופשי בקיץ הקרוב, ויכול לעזוב. הייוורד כבר ניסה לעזוב בעבר, וחתם על הצעת חוזה בשארלוט. למזלה של יוטה הוא היה חופשי מוגבל והיא לא היססה להשוות את החוזה שלו. היא איבדה שנה מובטחת (אם הייתה מחתימה אותו בעצמה יכלה לתת לו 5 עונות, אבל בשארלוט חתם רק על 4), ועכשיו הכל יכול להתפרק. אם הייוורד עוזב, קשה לראות את היל ממשיך, ובלי השניים האלה הקבוצה תתקשה להמשיך להתקדם. ליוטה שווה לתת להיוורד כל סכום שיבקש. אם תצליח להשאיר אותו סיכוי טוב שגם היל יחזור, וביחד עם השניים והסטייפל טאוור יש ליוטה מה למכור במערב הקשה. אם הייוורד עוזב נשאר רק עם השאלות ובניה מחדש.

סיכום: תשאר גורדון, תשאר.

מיניסוטה טימברוולבס

שחקנים חתומים: ג'ימי באטלר, ריקי רוביו, ג'ורג'י ז'אנג, אנדרו וויגינס, קול אולדריץ', קארל-אנתוני טאונס, נמניה בייליצה, טיוס ג'ונס.

מהדראפט: ג'סטין פאטון (סיבוב ראשון)

אופציות: ג'ורדן היל (חוזה לא מובטח), שאבאז מוחמד (חופשי מוגבל).

מסיימים חוזה: ברנדון ראש, אדריאן פיין, עמרי כספי.

שוחרר וירד מהספרים עקב פציעה מתמשכת: ניקולה פקוביץ'.

שכר מובטח: 74,932,127$

מצב העניינים: מה צריכה קבוצה צעירה ומבטיחה שלא שומרת? ג'ימי באטלר. ת'יבודו מצליח להתאחד עם הכוכב שלו מהבולס, שחקן שהוא גידל ושחק לא מעט. באטלר אמור ללמד את הילדים מחוייבות למשחק, מחוייבות בהגנה, ואיך לנצח. השאלה היחידה היא איך זה אמור להסתדר. באטלר צריך את הכדור ביד בשביל להיות אפקטיבי, כנ"ל וויגינס ורוביו, וכל התקפה שלא עוברת דרך ק"אט היא התקפה רעה. מעבר לזה, למעט קא"ט אף אחד לא קלע שלשות אמין (אלא אם כן רוביו ימשיך את הכושר מהחצי השני של העונה שעברה ואז אין ממש מה להמשיך לדבר). הפתרונות לתיבודו. לקבוצה יש עוד כסף להמשיך להתחזק (רדיק?) אבל תצטרך לשלם הרבה כסף בשביל להביא שמות גדולים למיניסוטה. מעבר לזה צריך לזכור שבקיץ הבא וויגינס אמור לקבל הארכת חוזה שתהיה באיזור המקסימום (זכאי לחתום עליה כבר הקיץ), וקיץ אחריו ק"אט. אם תיבודו ייקח על עצמו עוד חוזה יקר וארוך הקיץ, מיניסוטה תהיה עמוק בתוך המס עוד 2 עונות, ולא ברור איך הבעלים יגיב.

עם באטלר מיניסוטה חייבת להגיע לפלייאוף. כל דבר פחות מזה יהיה כשלון. יהיה מעניין לראות את הדינימיקה בין באטלר ותיבודו, והאם באטלר ימשיך לנזוף בחברים שלו דרך העיתון, או שיעשה גם דברים חיוביים בחדר ההלבשה. באטלר לא יכול להמשיך עם הגישה משיקגו וחייב למצוא דרך יותר חיובית להגיע לחברים שלו לקבוצה מאשר דרך הטוויטר.

סיכום: כבר עשו את המהלך הגדול שלהם לקיץ, האם יש להם עוד אחד בקנה?

פורטלנד טריילבלייזרס

שחקנים חתומים: דמיאן לילארד, סי ג'י מקלום, אלן קראב, אוון טרנר, מייארס לאונרד, מוריס הארקלס, אל פארוק אמינו, אד דייויס, נואה וונלה, יוסוף נורקיץ', שאבאז נאפייר, ג'ק ליימן.

מהדראפט: זאק קולינס, קיילב סווניגן (סיבוב ראשון).

אופציות: פסטוס אזילי (חוזה לא מובטח), פט קונאטן (חוזה לא מובטח), טים קוורטרמן (חוזה לא מובטח).

מסיימים חוזה: –

שכר מובטח: 132,928,775$

מצב העניינים: כשידברו על הקבוצות שבזבזו כסף בלי הבחנה בקיץ הקודם, ידברו קודם כל על הבלייזרס. זה נכון שהלייקרס נתנו חוזים מגוחכים יותר, אבל הם לא סתמו את עצמם שנים קדימה, והצליחו כבר להוריד אחד מהספרים. פורטלנד תקועה עם חוזים מגוכחים ששמים אותה עמוק בתוך מס המותרות. היא לא יכולה להתחזק, ולא ממש יכולה להרשות לעצמה לצנוח ללוטרי ולהתחיל לחלק את הנכסים שלה רק בשביל להפטר מהחוזים הבעייתיים.

דמיאן לילארד וסי ג'י מקלום הם היחידים על חוזה סביר. אחרי זה יש את אלן קראב, שחקן ספסל שמרוויח 19 מליון דולר. אוון טרנר, שחקן ספסל שמרוויח 17 מליון דולר. מאיירס לאונרד ומו הארקלס שמקבלים באיזור ה-10. אין ממש עתיד עם הסגל הזה, ופורטלנד תמשיך להלחם על הפלייאוף בעונות הקרובות. עם ההתחזקות של דנבר, מיניסוטה, ניו אורלינס, סביר יותר שהיא תתחיל לראות את הפלייאוף מהבית.

סיכום: אני יודע מה עשיתם בקיץ הקודם, ואתם הולכים לשלם על זה כבר בעונה הזאת.