המדור השבועי עם השאלות הבוערות והפעם התכנסו לענות: אריק גנות, דני אייזיקוביץ', טל קינן והאורחים המיוחדים מערוץ הספורט: גבריאל היידו וערן סורוקה.

 

אולסטאר נקודות לשימור נקודות לשיפור?

גבריאל היידו: אוהב את הדראפט לאולסטאר שהוא משדר טלוויזיוני אדיר. אוהב את הניקוד לאולסטאר וחושב שהליגה מצאה את הפתרון האידיאלי למשחק שמהגדרתו לא תחרותי מידי, אז אלו דברים שהייתי משמר.

הייתי מוריד את היחס של החשיבות של קולות האוהדים בבחירה לאולסטאר, ומונע משחקן להוביל קבוצה יותר משלוש שנים ברציפות (חוק על שם לברון ג'יימס).  הפיל הגדול ביותר הוא תחרות ההטבעות. בהתחשב שבכך שהליגה לא משקיעה משאבים מספקים כדי להביא את התותחים הגדולים, התחרות צריכה להיות לפני תחרות השלשות. אין משהו שפוגע בחוויית האולסטאר יותר מלסיים לילה עם תחרות הטבעות מאכזבת.

 

טל קינן: נקודות לשימור: תחרות השלשות נהדרת, תמיד מגיעים שחקנים חזקים. תחרות הסקילס מגוונת ובחירות המשתתפים היו משעשות ביותר וכמובן הסקור במשחק האולסטאר. עצם זה שצריך להגיע לסקור מסויים והמשחק אינו על זמן מוסיף למתח ולעניין של המשחק. המיני טורניר בין הרוקיז סופמורז וארבעת שחקני הג' ליג איגנייט היה סופר מרענן.

נקודות לשיפור: תחרות הדאנקים. אני לא קורא לבטל אותה אך כן לגרום לכוכבים הגדולים להשתתף בה. אולי אפילו להביא שחקני ג'י ליג פלוס כוכבי דאנק שלא משחקים בליגה (דוגמת ג'ורדן קלינגטון). משחק הסלבריטי מיותר. גם התחרות המוזרה שהייתה בן הצמדי הרוקיז סופמורס לא הייתה קשורה לסיטואציה.

 

ערן סורוקה: נקודות לשימור: ה-Elam Ending עובד, וגם פורמט הכוחות, למרות שקצת גורם לכם לשכוח מי משחק באיזה קבוצה (כאילו שקודם זכרתם את כל הסגלים, תגידו את האמת), עדיין יוצר בידור מצוין ומצ'-אפים שלא היינו מקבלים באף הזדמנות אחרת. משחק הכוכבים עצמו בשנים האחרונות די מהנה, עם פעם שלישית ב-5 שנים שבהן מסיימים ברבע אחרון אינטנסיבי ובהפרש של סל אחד. והנה גם הצעה לשיקום תחרות ההטבעות: קחו דאנקים מקצועיים מכוכבי היוטיוב המטורפים, צוותו אותם לשחקני NBA קיימים לשני ביצועים: באחד הדאנקר מסדר לשחקן, בשני השחקן עוזר לדאנקר. שימו מיליון דולר בחסות יוטיוב על הכף, שימו פופקורן במיקרו ותהנו מהתוצאה.

 

אריק גנות: נקודות לשימור: שיטת הניקוד באולסטאר עצמו, תחרות השלשות, הקבוצות בסקילז. ואם אפשר להביא את כל כוכבי העבר כל שנה ולא רק בשנת ה-75 לליגה, זה יהיה נהדר.

נקודות לשיפור: תחרות הדאנקים חייבת להשתנות. קודם כל, צריך תמריץ שיגרום לכוכבים הגדולים להשתתף. אולי מיליון דולר לזוכה, אולי שזכיה בתחרות הדאנקים תיחשב כמו הגעה לאולסטאר או לחמישית NBA מבחינת חוזה, משהו.

בנוסף חייבים לשנות את השיטה שלפיה החטאת דאנק לא נחשבת בניקוד. אולי לקצר את הזמנים, אולי שכל החטאת דאנק מורידה נקודה, כל דבר שלא יאפשר את רצף ההחטאות המזעזע הזה.

 

דני אייזיקוביץ': תחרות שלשות שכוללת סנטרים, וואלה היה כיף לראות את טאונס מנצח. מעבר לזה אני מפהק ומאבד עניין משנה לשנה. כל נושא "הכוחות" היה אמור להכניס עניין אבל זה לא עובד. השחקנים צריכים לשחק על משהו אמיתי. לחזור למזרח – מערב, ולשחק על יתרון הביתיות למשל בסדרת הגמר.

זה משהו שכל ספורטאי מכל אחד מהצדדים אמור להילחם עבורו. פתאום יוקיץ', סטף ולברון צריכים באמת לשתף פעולה כדי לנצח את דוראנט (אם היה בריא), אמביד ויאניס. פתאום נשמע מעניין. זה בעצם היה כל הרעיון של האולסטאר. משחק של הטובים ביותר, לא משחק של נשמור על הרגליים והידיים (ותנחומי לכריס פול).

https://www.youtube.com/watch?v=dVk7VMF4-eQ

בוסטון ברצף ניצחונות שנקטע משחק לפני האולסטאר. מה משקף יותר, הניצחון בפילדלפיה או ההפסד בבית לפיסטונס?

דני אייזיקוביץ': הניצחון בפילדלפיה. הוציאו המון אנרגיות כדי לנצח את פילדלפיה וזה גם היה סוג של הצהרה, ואז הגיעה נפילת מתח במשחק בק טו בק והם איבדו את הראש. הפוקוס שלהם זה מה היה לפני הפגרה, וזה היה 9 ניצחונות רצופים בתצוגות נהדרות של כל השחקנים.

בוסטון קבוצה נהדרת שחווה המון עליות וירידות שקשורות בעיקר לחוסר היציבות של טייטום, דווקא ההגעה של דריק וויט לדעתי תוסיף להם קשיחות בעמדות הגארד על חשבון שרודר ואני חושב שהוא התאמה טובה יותר ויהיה מעניין לראות איך הוא ישתלב.

 

גבריאל היידו: למרות שההגנה של בוסטון בחודש האחרון היא הטובה בליגה ובפער מהשאר, אני חושב שהסטייה הסטטיסטית היא הניצחון המוחץ בפילדלפיה- הגדול אי פעם בכל ההיסטוריה בין המועדונים (48 הפרש). לבוסטון יש נטיה לשחק לרמה של היריבה שלה, הסלטיקס מובילים את הליגה עם 4 משחקים שהם הפסידו עם יתרון דו ספרתי ברבע האחרון, אלו סימנים של קבוצה לא מספיק יציבה, בעיקר התקפית. למרות שהחמישיה של סמארט- טייטום-בראון-טיים לורד—הורפורד היא עם הנט רייטינג הטוב בליגה, אני לא רואה אותם עוברים את חצי גמר המזרח, אבל לפחות אני סקרן לגבי ההמשך ונהנה לראות את הקבוצה שלי.

 

טל קינן: לטעמי הניצחון על פילי משקף יותר מאשר ההפסד מול הפיסטונס. נתחיל בעובדה שנכון לכרגע ההגנה של הסלטיקס מדורגת שנייה בליגה כאשר ב-15 המשחקים האחרונים הסלטיקס מדורגים ראשונים הגנתית בהפרש ניכר משאר הקבוצות. ההגנה של הקבוצה היא for real. אמשיך ואוסיף שסמארט ורוברט וויליאמס לא שיחקו נגד הפיסטונס, שני שחקנים משמעותיים להגנה של הסלטיקס. לבסוף אסכם בכך שהפיסטונס קלעו 16 מ-30 לשלוש, 53.4% פסיכיים שלרוב לא יחזרו כנגד קבוצות אחרות. אז נכון שאמביד זרק רק 9 פעמים נגד הסלטיקס ושיחק 26 דקות אבל אני סבור כי ההפסד מול הפיסטונס, שהגיע לאחר 9 ניצחונות רצופים, היא מעידה חד פעמית לאחר שהקבוצה התייצבה.

 

ערן סורוקה: ג'ייסון טייטום סיפר אצל ג'ייג'יי רדיק שמדובר ב"שילוב בין סגל בריא ועירנות משופרת". בריאן סקלבריני טען אצל זאק לואו שהסוד הוא ההעברה של רוברט וויליאמס לעמדת הדריימונד גרין. הסטריק של הסלטיקס משלב את שני אלה, פלוס העובדה שעם ההיפטרות מדניס שרודר ושחרורו לחופשי של פרידום, ובעיקר עם ההגעה של דריק ווייט, אין לאימה יודוקה שחקני הגנה רעים בסגל. לכך אפשר להוסיף את היציאה ממשבר הקליעה של אבו-דיוס, הידוע גם כג'ייסון טייטום, שקלע רק ב-40% ומטה מהשדה באוקטובר ונובמבר אבל חזר למספרים הרגילים – והקבוצה שהייתה אמורה מראש להיות אחת הטובות בליגה בהגנה, מוצאת גם מספיק יציבות התקפית כדי למחוץ יריבות.

 

אריק גנות: בעיני בוסטון לג'יט לגמרי, וצריך להסתכל עליהם כעל סוס שחור במזרח. הם התחילו את העונה רע יחסית, אבל ההגנה שלהם מצויינת (דירוג הגנתי שני בליגה) והפכה להיות עוד יותר טובה עם הצטרפותו של דריק ווייט, ובהתקפה זה היה רק עניין של זמן עד שטייטום יאפס את היד. התוספת של ווייט נותנת להם עוד שחקן יוצר עם קליעה מכובדת (למרות שעדיין לא באה לידי ביטוי), ודניאל תייס נותן דקות איכותיות מהספסל.

עם רוברט וויליאמס כמועמד לגיטימי לחמישיית הגנה, יכולת מסירה טובה כמעט בכל עמדה, עומק נאה וסטאר פאוור מכובד בוסטון יכולה להגיע מאוד רחוק.

ג'ייסון טייטום התלונן על השיטה לפיה הצבעות אוהדים ומדיה יכולות להכריע גובה חוזה. האם צודק? האם עדיפה האלטרנטיבה? מה בעצם האלטרנטיבה?

אריק גנות: אפשר לחשוב על כמה אלטרנטיבות – להקטין את המשקל של קולות האוהדים בבחירות לאולסטאר, לבטל אותם לגמרי, או לא לאפשר לחוזים להיות מותנים בהגעה לאולסטאר.

מבין האלטרנטיבות האלה אני הכי אוהב את הראשונה. הבחירה בוויגינס לחמישיית האולסטאר כבר סמנה לנו שיש בעיה, אבל ביטול של בחירת האוהדים כפקטור יפגע ברמת המעורבות שלהם ובבאזז סביב הליגה, שיש לו חשיבות עצומה כמאפשר כלכלי.

בנוסף, הגעה לאולסטאר היא זו דרך לא רעה בכלל ליצור מדד אובייקטיבי שמאפשר להחליט אילו שחקנים זכאים לסופרמקס או לתנאים ייחודיים אחרים. ביטול שלה יצריך איזשהו תחליף, שסביר להניח שייצר בעיות חדשות ולא פחות חמורות.

 

דני אייזיקוביץ': טייטום מרוויח עונתית 30 מיליון דולר, פלוס, מינוס, לא ממש משנה. הוא חתום על חוזה סופר מקס. איזוני והבלמים שהליגה עושה כדי לשמר את התחרותיות בליגה יצרו כל מיני סעיפים שמאפשרים לתת קצת יותר. האם זה הוגן? לא בטוח.

מצד שני, עם יד על הלב, האם טייטום של השנה שווה סופר מקס? כרגע לא. לכן, אולי זה לא באמת הוגן, מצד שני הוא גם לא שווה חוזה סופרמקס, אז התלונה שלו "קצת" לא במקום.

הכותב מאוד בעד שוק חופשי, אבל הנ.ב.א. זה לא שוק, זה המוצר במלואו ומה שקורה בתוך המוצר שייך למוצר. אני לא רואה פתרון טוב יותר (כרגע).

 

גבריאל היידו: מבין את התסכול של טייטום והוא באמת נפגע כלכלית אבל אלו דברים שהיו כתובים בחוזה. בנוסף, הבחירות של חמישיות העונה נקבעות בידי אנשי תקשורת מנוסים שתפקידם לברור מבין כל הרעש שהאוהדים והפודקאסטים מייצרים, ולבחור לפי ראות עיניהם ושיפוט דעתם. לא יודע איזה פתרון טוב יותר אפשר לעשות מאשר לבחור אנשים שזה התפקיד שלהם.

 

טל קינן: מסכים לחלוטין עם טייטום ואפילו דיברתי על זה בחלק מהטורים. ברגע שיש סעיפי בונוס הקשורים להשתתפות באולסטאר, אשר מושפעים משיקולים לא מקצועיים (אוהדים) צריך לטפל בכך. השאלה שאני שואל היא מדוע אנשי תקשורת מקבלים כח בבחירות שחקנים לאולסטאר ואפילו בבחירות חמישיות עונה? זוכרים שמארק גאסול נבחר לשחקן ההגנה ולא היה בחמישיית ההגנה הראשונה? האם זה הוגן? מי החליט שאנשי תקשורת בהכרח אנשי מקצוע. אמנם זה נוגד את העיקרון של האולסטאר (שהוא למשוך אוהדים מזדמנים לצפות בליגה), אך אני סבור כי יש להקים ועדה שתכלול בחלקה אנשי תקשורת מאמנים לשעבר ונציגים מטעם הליגה שיקבעו את החמישיות לאולסטאר וגם את חמישיות העונה.

 

ערן סורוקה: הצבעות האוהדים קובעות את החוזה של השחקנים. הצבעות התקשורת קובעות את החוזה של השחקנים. מה עדיף, שהצבעות השחקנים יקבעו את החוזה של השחקנים? אתם זוכרים שכשהשחקנים התבקשו לבחור לאולסטאר, הם נתנו קולות לקוואי לנארד ובן סימונס שלא שיחקו העונה דקה, או לרוקי של סקרמנטו נימיאס קווטה שקלע העונה 19 נקודות במצטבר? מה עדיף, ללכת על סטטיסטיקות, כמו מדד PER? אין מישהו מספיק אובייקטיבי, כך שאין באמת אלטרנטיבה. אם כבר, הייתי מחלק את ההצבעות לאולסטאר 34% לאוהדים, 33% תקשורת ו-33% שחקנים, כדי למנוע את האנדרו וויגינס הבא (ושוב, גם כאן אלמלא פציעות של קוואי, דייויס ופול ג'ורג', זה לא היה קורה).

הקבוצות לצפות בהן בחלק האחרון של העונה?

ערן סורוקה: קודם כל צריך להסתכל על כל המזרח עד סוף העונה, האזור הזה משוגע לגמרי. ואין קבוצות יותר מעניינות משתי המעורבות בעסקת הארדן – איך יילך השילוב בין הארדן לאמביד בפילדלפיה, ואיך תיראה ברוקלין החדשה ב-5-6 שבועות שנשארו; זה לא נשמע הרבה זמן, אבל אם כולם ישחקו, הם עוד עשויים לצבור יותר משחקים יחד משלישיית הארדן-קיירי-דוראנט הטרייד ייקום דמה בשנה ורבע. במערב, הלייקרס החבולים עם לברון העצבני נראים כמו קבוצה שעומדת להתפוצץ מבפנים. אם זה יקרה, ניו אורלינס וסקרמנטו המתחדשות והמשופרות – הראשונה עם יותר כוח אש בקו האחורי, השנייה עם יותר כוח אש בקו הקדמי – עוד יכולות להשאיר את לברון מחוץ לפלייאוף.

 

אריק גנות: תלוי מה רוצים לראות. אם המטרה היא כדורסל מעניין, אז המופע של לאמלו בול בשארלוט או הפוזישנלס בסקטבול של טורונטו. אם רוצים לראות קונטנדריות בהתהוות, אז פילדלפיה, ממפיס או בוסטון. אם רוצים לראות את הכדורסל הכי טוב – אז שיקגו, גולדן סטייט ופיניקס (למרות הפציעה של פול).

אבל אולי הסיפור הכי מעניין לצפיה יהיו הסיפורים הטרגיים (כרגע) של הלייקרס וברוקלין. שתי קבוצות שנבנו כקונטנדריות כמעט בלתי מעורערות ונפלו קורבן לפציעות, חסור התאמה מקצועית ובעיות אישיות מכל הסוגים והמינים. האם הם יצליחו להתאושש? איך לברון ודוראנט, הכוכבים אולי הכי גדולים בליגה, ישחקו עם קבוצות שלא רוצות או לא יכולות לקחת אותם רחוק?

 

דני אייזיקוביץ': פילדלפיה וברוקלין. שתיהן עברו שינויים דרסטיים ממש לאחרונה. שתיהן רוצות ללכת כל הדרך אל התואר, ולשתיהן אין הרבה זמן לעשות תיקונים. הן מבחינתי הקבוצות הכי מעניינות.

איך יעבוד שיתוף הפעולה בין הארדן לאמביד.

האם סימונס יספיק להיכנס לכושר משחק לפני הפלייאוף? האם ברוקלין תכנס לפלייאוף מהמקום השמיני במזרח? האם יש מצב שהיא תפגוש בסיבוב הראשון את פילדלפיה והארדן?

בתחושה שלי, זה הולך להיות *הסיפור* של סיום העונה.

מעבר לזה, יהיה מעניין לנסות לראות כיצד הפציעה של כריס פול תשפיע על פיניקס, איכשהו זה מוביל אותנו לנקודה החמישית.

 

גבריאל היידו: ממפיס- כי האפסייד שלהם זה גמר נבא וכי הם הקבוצה הכי מלהיבה בליגה, ואסור להחמיץ כל שנייה שג'ה מוראנט על הפרקט.

מילווקי- כי בחרתי בהם להגיע לגמר ועכשיו זה הזמן להעביר הילוך לקראת הפלייאוף. הבסיס של האליפות שם, אבל צריך לחבר את שאר החלקים, ויאניס מתמודד חזק על האמויפי

מינסוטה- כי הם בקו עליה מתמיד, אנתוני אדוארדס לג'יט, ופלייאוף העונה יהיה שיחוק גדול

פילי- כי אני סקרן לדעת מתי לראשונה אמביד בעונת אמויפי ומחויבות שיא, יעביר ביקורת על חוסר המקצוענות של ג'יימס הארדן

גולדן סטייט- כי אם קליי תומפסון ודריימונד גרין מגיעים לפלייאוף בכושר טוב, וקרי בחצי יכולת מהאולסטאר הם הקבוצה לנצח.

 

טל קינן: טורנטו יהיו מעניינים. האם יצליחו לתפוס מקום בשמינייה הראשונה או שאפילו יברחו מהפלייאין? הלייקרס תמיד מעניינים אבל השנה הכדורסל שלהם נורא. מצד שני צריך לשים עין על מה שיקרה שם כי זה כנראה ישפיע על הקיץ. כמובן שיהיה מעניין לבחון את הארדן בפילי ואת סימונס בנטס. ממליץ לשים עין על בוסטון. אם יסיימו במיקום הנכון ויקבלו את ההגרלה הנכונה הם יכולים להגיע עד גמר המזרח. אני מקווה שדריימונד גרין יחזור בקרוב כי אני אשמח לראות איך הווריירס נראים בסגל מלא לקראת הפלייאוף ומעבר לכך אני תמיד ממליץ לראות את דנבר כי יוקיץ' הוא וואו (he is the real MVP).

https://youtu.be/FSXUDRgirZE

עד כמה משמעותית הפציעה של כריס פול על סיום העונה של פניקס?

טל קינן: לטעמי זה הדבר הכי טוב שקרה להם. פציעה באגודל היא פציעה קלה יחסית. ניתן להתמודד איתה ולשחק גם תוך כדי הפציעה, אז קל וחומר כאשר פול ישב חודשיים בחוץ ויהיה לו זמן להתאושש. בנוסף, יהיה לפול זמן התאוששות ארוך מהעומס שחווה העונה (משחק 33 דקות למשחק, כמעט 2 דקות יותר מבעונה שעברה). הסאנס לא ידרדרו בטבלה כי יש להם סגל עמוק ויש להם את דווין בוקר. נשארו לסאנס עוד 24 משחקים ולוז לא נוראי, מאמין שיצליחו לשמור על המקום הראשון במערב וכנראה גם בליגה. זה הזמן של בוקר להראות שהוא השחקן החשוב בסאנס.

 

ערן סורוקה: בהתחשב בכך שדריימונד יחזור רק עוד 3-4 שבועות, אין באמת סכנה שגולדן סטייט תעקוף את פניקס. היחידה שיכולה לסכן את המקום הראשון זו ממפיס, שהפסידה ב-19 משחקים לעומת 10 בלבד של הסאנס. כך שהמקום הראשון די מובטח. פול יחסר בעיקר בקלאץ', אבל זו קבוצה שמנצחת בהרבה משחקים בהפרש גדול. בקיצור, המטרה תהיה לשחוק כמה שפחות את דווין בוקר כרכז, ולחלק את הדקות בעמדה בין קאם פיין לארון הולידיי ואלפריד פייטון. פיין, ספציפית, מכיר את המערכת, שיחק נהדר בהזדמנויות שקיבל בעונה שעברה בפלייאוף, וכל עוד הוא בריא, הוא יכול להריץ את ההתקפה של הסאנס לפחות ב-70-80% יעילות ממה שעשה ה-CP האחר.

 

אריק גנות: עד לסיום העונה הרגילה הפציעה לא אמורה להיות מאוד משמעותית. פיניקס עם יתרון של 6.5 משחקים על גולדן סטייט השניה, שבעצמה לא נמצאת בכושר טוב במיוחד. יש לה מחליפים לא רעים בעמדת הפוינט עם פיין, ארון הולידיי ואלפריד פייטון – בפרט פיין שהוכיח את עצמו בפלייאוף שעבר כתחליף ראוי. והיא קבוצה עמוקה באופן כללי, עם שחקנים כמו קאם ג'ונסון שכניסה שלהם לחמישיה מוסיפה המון. הם אמורים לסיים במקום הראשון.

השאלה הגדולה היא מה תהיה ההשפעה של הפציעה בפלייאוף, ופה החדשות כנראה טובות. שברי מאמץ אמורים להתאחות במנוחה, ופול יכול לשבת בחוץ חודשיים ולחזור רענן. ייתכן שהפציעה אפילו תתברר כדבר טוב.

 

דני אייזיקוביץ': פופוביץ' נהג לספסל את הטריו במהלך העונה הסדירה, כדי לתת לצעירים הזדמנות להתמודד עם לחץ ואחריות כהכנה לפלייאוף. הפציעה של פול נראית טרגית אבל אם הצוות המקצועי ידע למנף אותה זו יכולה להיות דווקא הזדמנות נהדרת לצעירים לקחת אחריות ולראות את פול מנווט גם מהספסל.

ההפסדים יגיעו והם לא מעניינים. הפער מהמקום השלישי הוא 9 ניצחונות, וגם אם יפסידו 15 מ-24 הבאים הם יהיו בטופ 4 במערב. השאלה האמיתית זה באיזה כושר יגיע כריס פול לפלייאוף. בעצם. האם הוא יגיע לפלייאוף?

למרות הכתוב, קשה לי באמת לראות בזה הזדמנות, נראה כמו סיום עצוב לעונה נהדרת.

 

גבריאל היידו: בחרתי בפגרה בפיניקס לנצח בגמר את הבאקס ולא נוהג לשנות הימורים תוך כדי עונה אבל… יאק. אין שחקן שהסאנס יתקשו יותר בלעדיו מאשר בלעדי הפוינט גארד שלהם. אפילו היתרון הגדול בראשות המערב נמצא בסכנה. עכשיו השאלה אם רכז שנושק ל-37 יכול לחזור לכושר טוב עד לפלייאוף בו מצפים מהם ללכת עד הסוף. זו כנראה השאלה המרכזית של הליגה עד לסיום העונה, והתשובה אליה תענה על המון שאלות נוספות.