למי שלא מכיר את ליגת המכללות אולי השם "ג'ה" יצלצל כמוכר ואולי יותר מזה, אבל האם זה רק ג'ה בעמדת הרכז או שישנם עוד שמות מעניינים למי מהקבוצות שמעונייניות ברכז אך ג'ה לא יהיה על הלוח עבורן. אז למי מכם שלא מכיר או עוקב אחרי העמוד שלי, לפניכם כמה מהרכזים המעניינים במכללות השנה.

לחלקים הקודמים בכתבה, מוזמנים להקליק על הלינקים הבאים: סנטרים , פאוור פורוורדים.

ג'ה מוראנט – מוריי סטייט, גיל 20, שנה שנייה

מידות: 3'6 (1.91 מ'), 77 ק"ג.

שורה סטטיסטית: 24 נק', 5.6 רב', 10.3 אס', 2 חט' ב-59% מהשדה, 32% משלוש, 80% עונשין ו- PER 32.3 ב- 36 דקות למשחק.

שורה סטטיסטית 2018 (אם יש): 12.7 נק', 6.5 רב', 6.3 אס', 0.9 חט', 0.4 חס' ב- 52% מהשדה, 30% משלוש, 80% עונשין ב-34 דקות למשחק.

מה אפשר לכתוב על ג'ה מוראנט שעוד לא קראתם, כנראה שהרבה. אביו, טי מוראנט, שיחק בתיכונים עם ריי אלן ולא הצליח לקדם את קריירת הכדורסל שלו בהמשך. טי ואשתו, ספורטאית לשעבר אף היא, אימנו את ג'ה בקפיצות על גלגל של טרקטור, 50 פעם כל יום וכשזה הפך להיות קל יותר, התחילו לעבוד על יד שמאל. שליטה בכדור, מסירה, קליעה ועוד. טי מספר שתמיד נתן לג'ה להרגיש שהוא לא מספיק טוב בכדי לייצר אצלו את הרצון להוכיח שהוא אכן טוב מספיק. חבריו מוסיפים ומספרים שג'ה היה מוסר את הכדור ב- Bullet pass  דרך חריצים קטנים ביותר בתור משחק, Skill Challenge… רק אומר. הוא נתגלה למוריי סטייט בכלל בטעות כשעוזר המאמן ג'יימס קיין בכלל הגיע לצפות בשחקן אחר ודידה משום מה לאולם צדדי והתפעל עמוקות ממה שראה מהילד. המאמן הראשי של מוריי סטייט קרא למוראנט "גאון כדורסל" ואמר שהוא משלב איי קיו כדורסל גבוה עם יכולות אתלטיות מרשימות. הוא מספר שנכנס לאולם יום אחד וראה את ג'ה זורק משלוש והכדורים צוללים פנימה אחד אחרי השני. ואז הוא אומר "פתאום שמתי לב – הוא משתמש ביד שמאל".

ג'ה כמעט והכפיל את הנתונים שלו מהשנה הראשונה במכללות והוא נסק בדירוגי הדראפט במהירות שמזכירה לי את לונזו בול. הוא אתלטי ביותר, מהיר, חזק למרות המשקל הנמוך לכאורה (לי נראה שהוא שוקל קרוב יותר ל-83 ק"ג), הזריקה טובה ואני מאמין שכאשר ישחק בקבוצה, בה לא יהיה מוקד תשומת הלב של ההגנה, האחוזים ישתפרו, ראיית המשחק שלו מצוינת והוא גם ריבאונדר טוב. ההגנה? יש עוד על מה לעבוד אבל אני חושב שהוא בסדר גמור. מה שבטוח זה שאופי של פייטר נטוע בו עמוק בשורשים.

אזור בו השחקן אמור להיבחר: 2-7

קבוצות שישקלו לבחור בו: פיניקס סאנס, אורלנדו מג'יק, שיקגו בולס וממפיס גריזליס

תקציר –  ג'ה מול SIUE

ההטבעה מעל שחקן –

דריוס גארלנד – וונדרבילט, גיל 19, שנה ראשונה.

מידות:  3'6 (1.91 מ'), 78 ק"ג.

שורה סטטיסטית: 16.2 נק', 3.8 רב', 2.6 אס', ב-58% מהשדה, 47.8% משלוש, 75% עונשין ו-PER 22.9 ב-27.8 דקות.

שורה סטטיסטית 2018 (אם יש): אין.

דריוס גארלנד הוא רכז מהיר ואתלטי, הוא הראה הרבה מאוד לפני שנפצע. אין ספק שוונדרבילט בלעדיו היא קבוצה חלשה בהרבה. הבעיה היא שהוא נפצע וקרע את ה-ACL וזו פציעה שמשפיעה משמעותית על האתלטיות, המהירות והכח המתפרץ של השחקן. הרבה מדרגים אותו בטופ 10 עדיין ואני מסכים. אונונובי עבר פציעה דומה וצנח בדראפט ואנחנו רואים כמה הוא טוב היום. מצד שני אני יודע שזה יכול להשפיע עליו משמעותית.הדראפט השנה חלש כך שאני לא אאשים קבוצה שתהמר עליו גם בטופ 10 אבל אני חושב ש-12-22 זה הטווח שהייתי לוקח אותו. בטופ הייתי מנסה להשיג משהו שיכול לתרום לי ולא להמר.

אזור בו השחקן אמור להיבחר: 8-20

קבוצות שישקלו לבחור בו: אטלנטה הוקס (2 בחירות כרגע בטופ 12) ממפיס גריזליס, וושינגטון וויזארדס, דטרויט פיסטונס, מינסוטה טימברוולבס, ניו אורלינס פליקנס.

תקציר העונה המקוצרת של גארלנד –

מרקוס הווארד – מרקט, גיל 20, שנה שלישית

מידות: 0'6 (1.83 מ'), 81 ק"ג

שורה סטטיסטית: 25 נק', 4 רב', 4.2 אס', 1.1 חט' ב-44.6% מהשדה, 43.3% משלוש, 91% עונשין ו-PER 27.8 ב-32.7 דקות למשחק.

שורה סטטיסטית 2018 (אם יש): 20.4 נק', 3.2 רב', 2.8 אס', 1 חט' ב-53.3% מהשדה, 40% משלוש, 94% עונשין ב-31.5 דקות למשחק.

מדובר בגארד הכי מסוכן במכללות בשנתיים האחרונות. הוא מסוכן מכל טווח, קולע מ"טווח קארי", חודר, מוסר, והכי חשוב פשוט צובר עוד ועוד נקודות על הלוח. הוא הסיבה שמרקט היא לא בדיחה השנה. הוא לא יהיה שחקן משפיע ב-NBA אבל בדראפט חלש כמו זה של השנה הוא יכול להיכנס לסוף הסיבוב הראשון, בטח אחרי משחק 53 הנקודות שלו בינואר (ששבר את שיאו הקודם של 51 נק' בשנה שעברה). מה שמדאיג אצלו הן המידות. כיום קבוצות רוצות שחקנים מרשימים יותר. יחד עם זאת אני מעריך שקבוצה שתבחר בו לא מתכננת שיהיה אולסטאר אלא שיעלה מהספסל ויתן תנופה ואנרגיות מהספסל ואת זה הוא בהחלט יכול לעשות.

אזור בו השחקן אמור להיבחר: 35-48

קבוצות שישקלו לבחור בו: כל קבוצה שצריכה עזרה בנקודות מהספסל (כן דריל מוריי אני מסתכל עלייך).

תקציר –  

משחק 53 נק' –

קובי ווייט – נורת' קרוליינה (UNC), גיל 19, שנה ראשונה.

מידות: 5'6 (1.96 מ'), 87 ק"ג.

שורה סטטיסטית: 16.2 נק', 3.3 רב', 4.1 אס', חטיפה ו-2.9 איבודים ב-50% מהשדה, 37.8% משלוש, 81% עונשין ו-PER – 19.9 ב-27.3 דקות למשחק.

שורה סטטיסטית 2018 (אם יש): אין.

שחקן מעניין שאני מאוד אוהב. הוא מהיר וערמומי ויחד עם זאת אוהב לשחק פיזי. אני מעריך מאוד את העובדה שהוא מוסר מהר בהתקפות מתפרצות ולא מחכה ליצור משהו בחצי השני בהכרח או מגיע עד לאיזור הצבע לפני המסירה אלא משחרר כשרואה שיש מישהו במצב טוב יותר. הוא מה שנקרא A Willing Passer שזה בתרגום חופשי, שחקן שאוהב למסור, אבל בואו לא נתבלבל, הוא מסוגל להמטיר 30 נקודות בכל ערב נתון. הוא קולע מצויין מכל טווח ואפילו אוהב לזרוק משלוש קצת יותר מאשר מטווח 2 נקודות ועם 37.8% משלוש יש לו סיבה טובה לעשות כך. הוא מנהל את המשחק טוב גם בהתקפות עומדות מול הגנה מסודרת. ההגנה שלו טובה אך עדיין טעונת שיפור ולא יזיק לו להעלות מסת שריר, משהו שככל הנראה יבוא ברמה הבאה. אם הקבוצה שלכם זקוקה לרכז ובוחרת באיזור הבחירה ה-13-27 – הוא הימור לא רע בכלל. הוא אולי לא יציב כמו טרה ג'ונס אך יש לו ארסנל שלם של מהלכים ויש לו פוטנציאל גבוה יותר להצליח.

אזור בו השחקן אמור להיבחר: 13-27

קבוצות שישקלו לבחור בו: כל קבוצה שצריכה רכז/רכז מחליף ובא לה להמר על האפסייד של ווייט.

תקציר –  

איו דסומו – אילנוי, גיל 18, שנה ראשונה.

מידות: 5'6

שורה סטטיסטית:14.3 נק', 4 רב', 3.2 אס', 1.3 חט', ב-49% מהשדה, 34.5% משלוש ו-70% עונשין ו-PER-17.3 ב-31 דקות למשחק.

שורה סטטיסטית 2018 (אם יש): אין.

דסומו שחקן רזה אבל ארוך מאוד, גובהו 5'6 (1.98 מ') ומוטת הידיים שלו מאוד ארוכה (לא מדווח כמה בינתיים). הוא קליל ואתלטי וזה בתוספת למידות שציינתי הופך אותו לשחקן שלא פשוט לעבור. הוא נחשב למגן מצוין ברמת הקולג' ומזכיר לי מעט את ניליקינה כשהגיע ל-NBA. ההבדל הגדול והמשמעותי בינו לבין ניליקינה הוא שדסומו שחקן מצוין בהתקפה. הוא תורם בנקודות, אסיסטים ובריבאונד ולא מאבד הרבה. מעבר ליכולת יש לו אופי בלתי מתפשר ומוסר עבודה גבוה. לאחר הלוטורי הוא וטרה ג'ונס יהיו הרכזים הטובים ביותר על הלוח כשלדסומו יש איכויות שלטרה חסר.

אזור בו השחקן אמור להיבחר: 18-35

קבוצות שישקלו לבחור בו: כל קבוצה שצריכה רכז הגנתי שיכול לעשות קצת מהכל. הייתי ממתין לראות אם אני יכול להשיג אותו בסיבוב השני כי אם לא עדיין יהיו אופציות טובות.

דסומו בהפסד מול מישיגן –

איזכורי כבוד:

קוונטין גריימס – קנזס- היה מדורג מאוד גבוה בתחילת העונה ולא הרשים אך הפוטנציאל עדיין שם ואם יצנח לסיבוב שני הוא שווה הימור.

אשטון האגאנס – קנטאקי – שחקן הגנתי טוב אבל לא הרשים כמו גריימס. 

טיילר הירו – קנטאקי – מוביל כדור משני גבוה שיודע להשתמש בגוף.

רומיאו לנגפורד – אינדיאנה – שחקן אינדיווידואליסט שהיה מאוד מחוזר אך לא הרשים. מדורג גבוה בדראפט אך לדעתי לא שווה את הדירוג. 

ג'יילן לקיו – לא שיחק במכללות, בחר להתאמן לדראפט בסגנון מיטצ'ל רובינסון, מדובר בקומבו גארד עם שליטה מרשימה בכדור.

ג'ורדן פורד – סיינט מארי'ס – גארד נמוך וזריז שקולע מצוין משלוש וחודר לסל בסגנון סטיב נאש, לא מוסר הרבה וחבל.

ג'יילן פיקט – סיינה – בנוי טוב, מזכיר בחלק מהמשחק שלו את שיי גילג'וס אלכסנדר בכך שהוא נכנס לצבע ומתמצא בקלות, מעמיד ממוצעים קרובים לטריפל דאבל. 

ג'ון אקסל גודמנסון – דווידסון – מוביל כדור גבוה ורחב, שחקן מיוחד שמזכיר לי במעט את לוקה דונציץ… לעניים כמובן. שחקן מצוין שמעמיד כמעט טריפל דאבל בכל משחק.

טרה ג'ונס – דיוק – שחקן הגנה מצוין וקלעי שלוש טוב, מנהל את המשחק של דיוק מצוין. מזכיר מאוד את אחיו טאיוס שמשחק במינסוטה.

מקווה שנהניתם… היום עברנו על כמה מהרכזים המעניינים במכללות – בפעם הבאה – סמול פורוורדים.

מוזמנים לשתף ולהגיב ובנוסף, אשמח לשמוע מה אתם חושבים.