שלוש נקודות הוא טור לסיכום התופעות שראינו בשבוע האחרון בליגה. הטור יחולק ל-3 נקודות עיקריות וזריקות עונשין.

1. האימפריה מכה שנית (או בשביל הצהובים סגולים שביננו – הכח מתעורר)

אדריאן ווג' היה הראשון לדבר על זה, אני דיברתי על זה בפודקאסט שהקלטנו בשבוע שעבר, והשבוע ראינו את הצעדים הראשונים בכיוון. הלייקרס רוצים להפוך לסופר טים כבר בעונה הבאה. המטרה הראשונה שלהם תהיה להחתים בקיץ שחקן חופשי בפרופיל גבוה (דוראנט, קוואי, קליי, מידלטון), ולאחר מכן להפוך את הצעירים לאנתוני דייויס בטרייד. לדייויס יש חוזה מובטח לעונה הבאה בניו אורלינס ולאחר מכן יש לו אופציית שחקן. הפליקנס יכולים לזרוק עליו סופר מקס (באיזור ה-230 מליון דולר) אחרי העונה הבאה, ואף קבוצה אחרת לא תוכל לשלם לו שכר כזה. הפליקנס יכולים להציע לו החל מעונת 20-21 חוזה שיתחיל ב-35% מהתקרה עם עליות של 7.5% בעונה, ל-5 עונות. הפליקנס היחידים שיכולים להציע לו את זה. במידה ויעבור בטרייד, הוא יוכל להתחיל ב-30% מהתקרה, עם עליות של 7.5% ל-5 עונות. במידה ויחתום בקבוצה בלי הזכויות עליו זה יתחיל ב-30% מהתקרה, עם עליות של 4.5% ל-4 עונות. זה הבדלים עצומים.

  שנה 1 שנה 2 שנה 3 שנה 4 שנה 5 סך הכל
סופר מקס $38,500,000.00 $41,387,500.00 $44,491,562.50 $47,828,429.69 $51,415,561.91 $223,623,054.10
מקס עם זכויות $33,000,000.00 $35,475,000.00 $38,135,625.00 $40,995,796.88 $44,070,481.64 $191,676,903.52
מקס בלי זכויות $33,000,000.00 $34,485,000.00 $36,036,825.00 $37,658,482.13   $141,180,307.13

ההבדל בין החוזה הראשון לשני הוא 32 מליון דולר. ההבדל בין השני לשלישי הוא 50 מליון דולר. אם דייויס יגיע לשנה החמישית עדיין בשיאו, סביר שהוא יקבל גם שם חוזה מקסימום וזה יצמצם משמעותית את ההבדל. פציעה משמעותית בדרך תעלה לו הרבה כסף.

עד היום לא שמענו מדייויס יותר מדי על מה הוא רוצה, והוא לא אמר שהוא רוצה לעזוב את הפליקנס. גם השבוע הוא לא אמר את זה, אבל הוא אמר משהו מאוד חשוב אחר:

"אני רוצה מורשת. כל האנשים שמעריצים אותי, ילדים צעירים, אני רוצה שהם ידעו על המורשת של AD. אליפויות, הדברים שאני עושה בשביל הקהילה, להיות חבר טוב לקבוצה, לשחק חזק. כל זה משנה לי הכי הרבה. אל תטעו, כסף הוא מדהים. אבל אני חושב שבמובן של כסף מול מורשת, מורשת ינצח כל פעם." (וסליחה על התרגום הקלוקל של legacy, זו המילה הכי מתאימה שמצאתי).

המילה אליפות הוצנעה שם, ותאכלס הוא בהחלט יכול להתהדר באחלה מורשת, אם לא סופרים נצחונות ואליפויות, וכמובן שסופרים אותם. ניו אורלינס נמצאת בפוזיציה מזעזעת בכל מה שקשור לזה. בקיץ הקרוב מירוטיץ' וראנדל יהיו שחקנים חופשיים. שניהם ידרשו הרבה יותר כסף ממה שהם מרוויחים עכשיו. למירוטיץ' אפשר לשלם אבל זה יסתום את הגג ואת היכולת של הפליקנס להמשיך להתחזק. לראנדל הם אפילו לא יכולים לשלם כי אין להם זכויות בירד עליו. בקיץ הקרוב ניו אורלינס תצטרך שוב לחפש בשוק מציאות, ושוב להסתמך על השילוב של הולידיי ודייויס, שעד כה לא ממש הוביל אותם לשום מקום. רק בעוד שנתיים-שלוש הפליקנס אולי יצליחו לחשוב על יותר מזה. וגם אז זה יהיה בניה מחדש. אני לא חושב שלדייויס יש סובלנות לתהליך הזה ולחכות עד שיהיה בן +30, כשהאופציה לשחק ליד לברון ולהפוך לקונטנדר בין לילה על השולחן. אורן טען שאני משליך את המחשבות שלי על הפליקנס על דייויס, אבל כל הסימנים מראים שדייויס כבר שם – הוא עבר לסוכנות קלאץ', סוכנות שבה לברון שותף, ומופעלת על ידי החבר הכי טוב של לברון. הוא לא היה עושה את זה אם היה מתכנן לחתום על הסופר מקס בניו אורלינס. בשביל זה הוא לא צריך סוכן. ארוחת הערב עם לברון אחרי המשחק בשבוע שעבר זה רק בונוס.

הפליקנס ממשיכים לומר שהם לא עושים טרייד על דייויס. יכול מאוד להיות שהם אכן יסרבו. הבעלים לא מעורב, וטרייד על דייויס יהיה כנראה המהלך האחרון בתפקיד (בקריירה? מישהו ייקח את דל דמפס אחרי התקופה בניו אורלינס?) של דמפס. ככה לפחות יש לו עוד שנה עד שדייויס עוזב. כמובן שעזיבה ללא תמורה של דייויס היא אסון נוראי לפליקנס. ללייקרס יש נכסים שיכולים לעזור לפליקנס להתאושש – אינגראם, בול, קוזמה והארט. אני חושב שהלייקרס יתעקשו לשמור על קוזמה או הארט (אישית אני מעדיף את הארט, נראה לי שרוב האוהדים יעדיפו את קוזמה), אבל בסופו של דבר כנראה יעשו הכל בשביל להוציא את הטרייד הזה לפועל ולא לחכות עוד שנה לדייויס.

אם הלייקרס גם ישאבו את דוראנט\קליי מהווריורס, זה הופך אותם לקבוצה הכי טובה בליגה בין לילה. גם אם לא, עם קוואי הם שם, עם מידלטון הם באיזור.

הדרך היחידה שהפליקנס יכולים לדפוק את התוכנית הזו היא להתעקש להעביר את דייויס כבר העונה, ולדרוש בתמורה חוזים נגמרים. הלייקרס לא יקחו את הסיכון שהוא יעבור לקבוצה אחרת, והקאפ ספייס שיש להם בקיץ יפגע. הם לא יוכלו להציע שכר מקסימום. אם הפליקנס ימשיכו לאבד גובה, אולי עדיף להם לעשות את זה ככה. מניח שקבוצות אחרות ינסו בעצמן להשיג את דייויס אבל סביר שדייויס יבהיר לכולם שהוא לא חותם בשום מקום על הארכת חוזה למעט הלייקרס, וזה יוריד את הערך שלו בעיניהן. זה עדיין לא אומר שהן לא ינסו. מה שבטוח יהיה מעניין.

2. הללוקה לעולם

קשה שלא להיסחף אחרי לוקה דונצ'יץ'. גם אני נסחפתי עם התגובה הזו בדף הפייסבוק של הכדור הכתום (אנחנו עדיין מחכים שמישהו יבצע את זה וישלח לנו) הוא עושה דברים שמשאירים אותנו עם הפה פעור, כמו השלשה מלמעלה. הוא מיוחד, אין ספק בכך. הוא יהיה שחקן ענק. הוא עדיין לא. זו לא ביקורת. הוא לא היה אחראי להצלחה של דאלאס כמו שעכשיו הוא לא ממש עוזר להם לעצור את רצף ההפסדים. גם לברון לא הפך את קליבלנד לקבוצת פליייאוף בעונת הרוקי שלו. גם דוראנט לא. גם דייויס לא. דונצ'יץ' בעיני ברמה הזו. עוד 5-6 עונות אף אחד לא יאמין שהוא נבחר רק שלישי בדראפט, ואף אחד לא יאמין שהוא עבר בטרייד.

עם כל המחמאות, ועם כל רגעי הקסם שהוא מספק כבר העונה, חייבים לבקר אותו. אפשר להשתפר רק אם מסתכלים גם על הדברים שהוא עושה פחות טוב. אין לי ספק שבקיץ הוא יעבוד חזק על כל הנקודות הפחות טובות שלו, וכרגע יש נקודות כאלו. זה לא פוסל את הרגעים הנפלאים שהוא מספק. זה רק הופך אותם ליותר מיוחדים. תנו לו להיות רוקי ולטעות. זה יהפוך אותו לשחקן הרבה יותר טוב בעתיד, והעתיד הזה קרוב מאוד.

3. שימו לב לרעמים

הת'אנדר במקום השלישי במערב אחרי שפתחו את העונה עם 4 הפסדים. ההגנה שלהם מדורגת שניה בליגה (102 נקודות ל-100 פוזשנים), וזה קורה בלי השומר הכי טוב של הקבוצה – אנדרה רוברסון, שעדיין פצוע. ראסל ווסטברוק עדיין הולך עם ראש בקיר, אבל נראה שפול ג'ורג' מצא את המקום לידו בשביל לככב. יש סימנים שווסטברוק נותן לג'ורג' להוביל, בעיקר כשג'ורג' לוהט. ראינו את זה ברבע הרביעי נגד ברוקלין כשג'ורג' קלע 25 נקודות וראסל זרק רק פעמיים בכל הרבע. ג'ורג' לוקח על עצמו יותר ויותר, וראסל נותן לו. גם סטיבן אדאמס וג'רמי גראנט מקבלים יותר. לת'אנדר יש את ההתקפה ה-18 בליגה, אבל ההגנה מספיקה בשביל לתת להם את המקום הרביעי בנט רייטינג. יש מקום לשיפור התקפי, וזה תלוי בעיקר בווסטברוק. זה יצריך שינוי במיינד סט. ווסטברוק מוביל את הליגה בחטיפות למשחק, וללא ספק מעורב בצד ההגנתי. אם יצליח לצמצם את מספר הזריקות הרעות ב-3-4 זה יכול להוביל לשיפור משמעותי בהתקפה של הת'אנדר. אנחנו כנראה לא צפויים להנעת כדור או התקפה מתוחכמת מדי, אבל לפעמים הגנה מספיקה.

החמישיה שלהם מחזיקה בנט רייטינג מרשים של 15.8, ודניס שרודר עם ווסטברוק משפר את ההתקפה על חשבון ההגנה. כשדניס שרודר משחק במקום ראסל הנט רייטינג קופץ ל23.3. אין להם ממש עומק מעבר לשרודר, כל מחליף הוא נפילה גדולה לעומת השחקן שאותו הוא מחליף. נואל בסך הכל בעונה טובה, אבל לא ברמה של אדאמס. פט-פט לא עושה את מה שג'רמי גראנט עושה, ולפול ג'ורג' בכלל אין מחליף (סליחה אלכס אברינס ולואוו-קאברה). בפלייאוף זה יפריע להם פחות, אבל העונה עוד ארוכה ופציעות יכולות להיות בעיה משמעותית.

בשלישי הקרוב יש הזדמנות מצויינת לצפות בת'אנדר בשעה נורמלית. הם ישחקו נגד יוסטון במסגרת משחקי חג המולד והכדור הכתום מזמין אתכם לצפיה משותפת בליאו בלומס.

זריקות עונשין

1. אוסטין ריברס וכריס פול שוב באותה קבוצה – תענוג.

קשה להאמין לסרטון שנפתח במילים כוכב ה-NBA אוסטין ריברס, אבל ניחא.

2. דיאנדרה ג'ורדן מתדרדר ל-70% מהעונשין, וב-5 האחרונים עומד על 52%. כנראה שיש דברים שלא משתנים.

3. גם אורלנדו כבר לא מרשימה עם 6 הפסדים ב-8 האחרונים והתדרדרות למקום העשירי במזרח.

4. לעומתם מיאמי עם 5 נצחונות רצופים קופצים למקום השישי-שביעי במזרח. ההגנה שלהם משתפרת ממשחק למשחק. הם במקום השמיני בדירוג הגנתי לעונה, אבל ב-15 האחרונים קופצים למקום הרביעי וב-5 האחרונים עולים לדירוג הגנתי של קצת יותר מ-100 נקודות.

5. סקרמנטו לא הולכת לשום מקום. תתרגלו לראות אותם באיזור הפלייאוף (טפו טפו טפו).