"מה הלאה" מאיץ לקראת פתיחת ההעברות, והיום – יוטה ג'אז.

מה היה לנו?

העונה שעברה היתה עונה מהסוג שכבר הפך לסטנדרט של יוטה בשנים האחרונות. עונה רגילה טובה, סיום באזור מקום 4-5, והפסד בסיבוב הראשון או השני בפלייאוף. בויאן בוגדנוביץ' ומייק קונלי הגיעו במקום ריקי רוביו ודריק פייבורס. בוגדנוביץ' היה מצוין ברוב העונה אבל נפצע ולא הצליח לחזור לבועה ולפלייאוף; קונלי סבל מעונה קשה מאוד, רצופת פציעות ויכולת ירודה.

בבועה קונלי נראה טוב יותר, והג'אז לקחו את דנבר המצוינת ל-3-1 בדרך למשחק שביעי שהוכרע בהחטאת שלשה שלו.

התוכנית

לג'אז יש קבוצה טובה מאוד. מיצ'ל הוכיח את עצמו כסטאר, בוגדנוביץ' נתן להם ריווח שלא היה להם בתקופת פייבורס, גובר הוא מועמד תמידי ל-DPOY ואינגלס ואוניל מספקים הגנה, ריווח ויכולת מסירה. החמישיה של גובר, מיצ'ל, בוגדנוביץ', אינגלס ואוניל הגיעה לנט רייטינג של 13.7 נק' מעל היריבות שלה במהלך העונה – טוב אפילו מזה של הלייקרס עם לברון ו-AD.

הבעיה הגדולה של הג'אז נמצאת בספסל. קלרקסון היה מצוין מאז שהגיע מקליבלנד, אבל חוץ ממנו אין שם כלום. הוא מסיים חוזה ויקבל חוזה של משהו כמו 10 M$ לעונה איפשהו, והג'אז יצטרכו להחליט אם זה אצלם.

כל זה מתרגם לקבוצה טובה מאוד שאינה קונטנדרית. מצד אחד – לא קשה לדמיין אותם עוברים את דנבר ואפילו מגיעים לגמר עם בוגדנוביץ' בריא.מהצד השני, הם לא יעברו את הלייקרס, וגם לא את הקליפרס אם יצליחו להתחבר מחדש אחרי הפלייאוף הרע שלהם.

בעיה גדולה נוספת היא סך המשכורות. הג'אז נמצאים מעל תקרת השכר עוד לפני החתמה של קלרקסון, וכנראה שיגיעו לתשלום מס מותרות אם יאריכו לו חוזה. חוזים ארוכים לשחקנים שלהם יכניסו אותם לקטגוריה של מס מותרות בשנים עוקבות, שהיא יקרה בצורה שאינה הגיונית לקבוצה משוק קטן.

למייק קונלי יש אופציית שחקן על 34 M$ שהוא יצטרך להיות מטורף כדי לא לקחת. לגובר יש חוזה לעונה הבאה, והוא זכאי להארכת חוזה, שיכולה להיות סופרמקס – סכום אדיר של 247 M$ ל-5 שנים. על הבעיות עם קונלי כבר דיברנו, ועל גובר והכעס עליו, בעיקר מכיוון מיצ'ל, דובר כבר רבות. ייתכן שהג'אז יחפשו טרייד על אחד מהם – על קונלי כדי לחסוך בעלויות, או על גובר כי לא רוצים לתת לו חוזה גדול ומעדיפים לקבל עליו משהו עכשיו במקום להסתכן באובדן שלו בקיץ הבא.

מהלכים אפשריים

שימור הקבוצה בלי להתפרע כלכלית – קלרקסון מקבל 40 M$ ל-4 שנים, וממשיכים.

כסף גדול יותר – דריק פייבורס מקבל סכום דומה כדי לחזור לקבוצה, והבעלים מוכן לשאת בהוצאות.

טרייד – מייק קונלי לספרס, מילס וגיי ליוטה שחוסכת כסף ומרחיבה את הספסל.

סיכונים

כנראה שהסיכון הגדול ליוטה הוא שגובר יילך ללא תמורה. איתו ועם מיצ'ל הם ימשיכו להיות קבוצת פלייאוף רצינית, בלי גובר תידרש בניה מחדש.