אוף סיזן עמוס במיוחד עבר על ה-NBA. הרבה שחקנים משמעותיים החליפו קבוצות, בין אם זה בשוק החופשי או בטריידים. ולכל שחקן כזה שעובר קבוצה יש השפעה גדולה על הפנטזי – ערך השחקנים בקבוצה אותה עזב, ערך השחקנים בקבוצה אליה הוא מגיע וכמובן ערכו שלו.

בכתבה הזו נסקור את המהלכים המרכזיים של הקיץ וההשפעה שלהם על הפנטזי לעונה הקרובה.

אטלנטה מתפרקת מנכסיה

 • דווייט האוורד מועבר בטרייד לשארלוט תמורת נזיד עדשים.
 • פול מילסאפ חותם בדנבר בסיין אנד טרייד, שבמסגרתו דנילו גאלינרי עובר מדנבר לקליפרס.
 • טים הארדווי ג'וניור (חופשי מוגבל) חותם בניקס על הצעה מגוחכת שאטלנטה כמובן לא משווה.

אטלנטה המשיכה בתהליך אותו החלה בעונה שעברה של בניה מחדש סביב דניס שרודר. אחרי שג'ף טיג הועזב בקיץ הקודם וקייל קורבר הועבר במהלך העונה, התהליך הושלם הקיץ עם עזיבתם של מילסאפ והווארד.

ההשפעה הכי גדולה כמובן תהיה על מה שנשאר מהקו הקדמי של אטלנטה. דוויין דדמון הובא כדי לעזור למייק מוסקלה בעמדת הסנטר וכנראה שיהיה פה טיים-שר, כאשר מיילס פלאמלי שהגיע בטרייד על דווייט יקבל גם כן כמה דקות. אול אין אול, סיטואציה להמנע ממנע בפנטזי. בעמדת הפאוור פורוורד איליאסובה הוחתם לעונה למלא את החור, והוא יצטרך גם לעזור לטוריאן פרינס בעמדת הסמול פורוורד. מאחוריו יחכה ג'ון קולינס הרוקי. איליאסובה יכול להיות סוס שחור אם יצליח להתייצב ולהשאר בריא וטוריאן פרינס כבר הראה מה הוא יכול לתרום אחרי שקייל קורבר עזב באמצע העונה הקודמת, וכעת עם יותר זריקות וזמן על הפרקט אני צופה עונת פריצה. בנוסף, מצפה לעליה קלה בתפוקה של דניס שרודר וקנת' בייזמור שיצטרכו לקחת יותר על עצמם בהתקפה.

המעבר של דווייט לשארלוט לא אמור לשנות יותר מדי את ערכו, אבל הוא כן פוגע מאוד בערך של קודי זלר ופרנק קמינסקי שייראו הרבה פחות דקות בעמדת הסנטר. אני אישית אמנע מהם בדראפט, לפחות עד הסיבובים האחרונים.

הסיין אנד טרייד של מילסאפ הורג כל ערך שנשאר לקנת' פאריד בדנבר. מצד שני מילסאפ יקווה לחזור לעצמו אחרי עונה פחות טובה, ולצד שחקן כמו ניקולה יוקיץ' זה בהחלט יכול לקרות. אני צופה עונה טובה יותר עבורו.

העזיבה של גאלינרי למעשה מקפיצה את ווילסון צ'נדלר לחמישיה. הערך שלו צפוי לעלות, אבל לא יותר מדי – הוא שיחק מעל 30 דקות למשחק גם ככה. וויל ברטון כנראה יראה מקפצה בדקות כי יקבל יותר דקות בסמול פורוורד, בנוסף לדקות שלו מאחורי גארי האריס בעמדת הקלעי. גלינארי עצמו הוא שידוך טוב עם הקליפרס שכבר הרבה זמן מחפשים שחקן לעמדת הסמול פורוורד. העונה כבר אין סיבה לפזול לכיוונו של ווסלי ג'ונסון. גלינארי היה מצוין אשתקד, והוא יהיה מצוין גם בקליפרס – אם יצליח להשאר בריא יכול להתברר כגניבה (כרגע הוא נבחר בממוצע במקום ה-79 בדראפט ביאהו).

טים הארדאווי ג'וניור נתן חצי עונה שני מצוין באטלנטה אשתקד (17.5 נקודות עם 2 שלשות למשחק ב-47% מהשדה אחרי האולסטאר), מה שהספיק לניקס להציע לו חוזה מופרך (71 מיליון ל-4 שנים). בניקס ההגעה שלו תפגע בערך של קורטני לי, ולדעתי הוא עצמו גם כן לא ישחזר את המספרים מאטלנטה.

מינסוטה מתחמשת, שיקגו מתפרקת

 • ג'ימי באטלר עובר לוולבס תמורת זאק לאבין, קריס דאן ותוספות
 • ראג'ון רונדו עובר לפליקנס בהעברה חופשית
 • טאג' גיבסון וג'מאל קרופורד חותמים במינסוטה

אחד המעברים הגדולים של הקיץ הוא המעבר של באטלר למינסוטה. המעבר הזה הופך את מינסוטה מיידית לקבוצת פלייאוף לגיטימית במערב הקשה, ואת שיקגו לקבוצת לוטרי. להבדיל מאחרים אני חושב שההשפעה של ההגעה של באטלר למינסוטה על השחקנים הנוכחיים תהיה פחות דרמטית – היוסג' רייט של באטלר בשיקגו (26.5%) היה גבוה בפחות מ-5% מהיוסג' רייט של לאבין במינסוטה (21.7%). כזכור, לאבין נפצע באמצע העונה שעברה, והשחקנים שיוסג' רייט שלהם עלה עקב זאת היו בעיקר אנדרו וויגינס וריקי רוביו (ולא טאונס). רוביו כבר לא שם, ואנדרו וויגינס יהיה הנפגע העיקרי מההגעה של באטלר – לדעתי הוא ייסוג חזרה למספרי טרום פציעת לאבין, ואף פחות. באטלר עצמו יעשה את מה שבאטלר עושה.

ההגעה של גיבסון וקרופורד היא בעיקר בשביל להביא מנהיגות ומנטליות של ווינרים (יחסית, כן?) לחדר ההלבשה. מבחינת פנטזי לא אמורה להיות יותר מדי השפעה על שחקנים כמו ז'אנג או וויגינס, ושניהם צפויים לראות באזור ה-20 עד 25 דקות למשחק כגיבויים הראשונים ל-2 עמדות הגארד (קרופורד) והפנים (גיבסון).

העזיבה של רונדו לפליקנס תשפיע בעיקר עליו כי בשיקגו הוא איבד אמון די מוקדם בעונה שעברה גם ככה. הפליקנס צפויים לפתוח איתו לצד הולידיי בקו האחורי, והוא שווה הימור בשלבים יותר מאוחרים של הדראפט בתקווה שיוכל לחזור לפחות למספרים שלו בסקרמנטו לפני שנתיים.

בשיקגו המצב אולי אפילו יותר גרוע מאשר אטלנטה, כי להם אין אפילו שחקן לבנות סביבו. לאבין לא יפתח את העונה בגלל הפציעה שלו, ווייד בינתיים שם אבל לא רוצה להיות ולא מתאים לתהליך הבניה מחדש ששיקגו מתחילה. לא ברור אם ניקולה מירוטיץ' יישאר כי שיקגו עוד לא הגיעו איתו לסיכום. זאק לאבין פצוע ולא יפתח את העונה, ועדיין לא ברור מתי בדיוק הוא אמור לחזור. מה זה משאיר? ג'ריאן גרנט וקריס דאן יחלקו דקות בעמדת הרכז, ואני לא צופה ערך לאף אחד מהם. בסמול פורוורד תהיה רוטציה גם כן עם שחקנים כמו פול זיפסר, ג'סטין הולידיי ודנזל ולנטיין. השחקן היחיד שכרגע ניתן לסמוך עליו בבולס זה רובין לופז הסנטר. להבדיל משחקנים של אטלנטה, אני הולך לנסות להמנע כמה שיותר משחקני הבולס בדראפט.

הדומינו של בוסטון ודטרויט

 • גורדון הייוורד חותם בבוסטון כשחקן חופשי
 • אייברי בראדלי עובר לדטרויט תמורת מרכוס מוריס
 • דטרויט מושכת את הצעת ההענות לקק"פ שחותם בלייקרס

בוסטון עוד תופיע ברשימה הזאת שוב, אבל למרות הטרייד ההוא, זה המהלך היותר משמעותי לטעמי. הייוורד עובר מקבוצה שבה הוא היווה את מרכז ההתקפה של קבוצתו למקום שבו יצטרך לנגן כינור שני. אבל אופי המשחק הקבוצתי של בוסטון לא אמור לפגוע לו במספרים הכוללים יותר מדי, והיעילות אף צפויה לעלות. מצד שני ביוטה נפער חור גדול בהתקפה (27.5% יוסג' רייט ליתר דיוק), והשאלה הגדולה היא מי יהנה מההפקר. המועמד הטבעי הוא רודני הוד, אבל עם היעילות הנמוכה שלו זה לא בהכרח רעיון טוב. סיכוי טוב שיוטה תערב יותר את שחקני הפנים במשחק ההתקפה עכשיו שיש לה רכז טבעי (נגיע גם לזה עוד מעט), ואם זה יקרה רודי גובר יכול להפוך להיות שחקן טופ-10 (אם גם יעלה את אחוזי העונשין) ואולי נקבל את דריק פייבורס הישן והטוב חזרה.

מרקוס מוריס היה אמור לאבד מערכו בבוסטון, אבל עקב העזיבה של קראודר בטרייד הוא צפוי לשמור על ערכו. המשמעות עבור דטרויט היא שפתאום ג'ון לואר הפך להיות שחקן חמישיה וצפוי לעליה בתפוקה. בנוסף טוביאס האריס צפוי לבלות יותר בעמדה 4 העונה, וסטנלי ג'ונסון גם כן אמור לקבל יותר דקות.

אייברי בראדלי יתפוס את מקומו של קק"פ בדטרויט הן בעמדה והן בתפקוד כעוגן הגנתי. הוא היה מצוין אשתקד לפני הפציעה ונמצא בשנת חוזה, כך שיש למה לצפות.

קק"פ עצמו נמצא בסיטואציה דומה בלייקרס אחרי שחתם לעונה אחת. אבל יש לו הרבה יותר תחרות על העמדה עם ג'ורדן קלרקסון שאורב לדקות מהספסל. בסופו של דבר הייתי מצפה ממנו לשמור על הדקות והתפוקה שלו בגלל היכולות ההגנתיות שלו. מצד שני קלרקסון צפוי להפגע קצת עקב ההגעה שלו ושל בול מהדראפט, אבל גם הוא יקבל את הדקות שלו בסופו של דבר, כאשר יגבה את שתי עמדות הגארד.

רכזים מוסיקליים

 • ג'ף טיג חותם בהעברה חופשית במינסוטה
 • ריקי רוביו מועבר בטרייד ליוטה
 • ג'ורג' היל חותם בהעברה חופשית בסקרמנטו
 • דארן קוליסון חותם בהעברה חופשית באינדיאנה

4 קבוצות שהחליפו רכזים בינן לבין עצמן. המרוויחה הגדולה היא כנראה מינסוטה שקיבלה רכז טוב שאינו מהווה נטל התקפי כמו רוביו ועדיין הוא לא שוט-פירסט (כמו היל) ומספיק טוב הגנתית. טיג כנראה ייקח חלק קטן יותר בנטל הקליעה, אבל אולי יעלה ביעילות.

ריקי רוביו עובר לשחק בקבוצה שמסתמכת על סגנון משחק קבוצתי שתפור עליו היטב, ואני רואה פוטנציאל לשיתוף פעולה קטלני עם דרק פייבורס. רוביו ממש התפוצץ אחרי האולסטאר אשתקד (16 נק' עם 10.5 אס' למשחק), ואין שום סיבה שלא יצליח לשחזר את המספרים הללו ביוטה. יחד עם זאת ליוטה יש בעיה רצינית עם קלעים, כי הייוורד והיל היוו יותר מ-50% מהיוסג' רייט של יוטה ועשו את זה עם אחוזים מצוינים (מעל 47% מהשדה כל אחד) לשחקני קו אחורי. רוביו לא קלעי יעיל וכך גם שאר חבריו לקו האחורי, כך שיוטה תהיה חייבת לשנות את סגנון המשחק שלה בכדי להצליח, ולפיכך בכדי שרוביו יצליח.

סקרמנטו הביאה את דיארון פוקס מהדראפט כדי שיהיה הרכז הפותח שלה, ואז הביאה את היל. יש סיכוי טוב ששניהם יפתחו יחד בקו האחורי המבולגן של הקינגס, אבל סקרמנטו היא קבוצה בבניה מחדש, ואני לא חושב שלהיל יהיה תפקיד מרכזי כמו שהיה לו ביוטה, בטח ככל שהעונה תלך ותתקדם. מצד שני, התחרות שלו כל כך חלשה, שייתכן והוא ימשיך לנפק את המספרים הנפלאים מיוטה (17 3.5 4 עם חטיפה ו-2 שלשות למשחק ב-48% מהשדה ו-80% מהקו).

דארן קוליסון חוזר לקבוצה שבה הוא נחל הצלחה יחסית מוקדם יותר בקריירה שלו, אבל הפעם הוא יצטרך לחלוק את עמדת הרכז עם קורי ג'וזף שהגיע מטורונטו. יחד עם זאת הוא אף פעם לא היה שחקן של מספרים גדולים חוץ מחצי עונה אחת בסקרמנטו. הוא עדיין צפוי לקבל לפחות 25 דקות לערב, כך שהוא כנראה ישמור על המספרים שלו, אולי עם ירידה קלה.

אינדיאנה משנה כיוון

 • פול ג'ורג' עובר לאוקלהומה סיטי תמורת ויקטור אולדיפו
 • מונטה אליס מנופה
 • סי.ג'י מיילס עובר לטורונטו בתמורה לקורי ג'וזף בסיין-אנד-טרייד
 • בויאן בוגדנוביץ' חותם בהעברה חופשית

ג'ורג' בא להיות הסייד קיק של ווסטברוק באוקלהומה סיטי. המשמעות העיקרית היא שווסטברוק לא ישחזר את עונת הטריפל דאבל מאשתקד. מצד שני אולי כמות האיבודים שלו תקטן קצת, עכשיו שהוא לא צריך להיות המוציא לפועל בכל התקפה והתקפה כשהוא על המגרש. באוקלהומה סיטי יש כ"כ מעט כשרון התקפי שהמספרים של ג'ורג' עצמו לא אמורים להפגע יותר מדי.

לעומת זאת העזיבה שלו, יחד עם העזיבה של אליס, פוערת וואקום גדול בכנפיים באינדיאנה שאותו אולדיפו יכול וצריך לנצל כדי לתת עונת פריצה אמיתית סוף כל סוף. בנוסף אפשר לצפות גם ליותר מעורבות התקפית של מיילס טרנר, שהוא אבן הפינה האמיתית לבניה מחדש של אינדיאנה.

בוגדנוביץ' מגיע לאינדיאנה אחרי עונה טובה בברוקלין ו-וושינגטון, והוא צפוי לעלות בחמישיה בעמדת הסמול פורוורד ואולי נראה שיפור מסוים בתפוקה שלו, אבל התקרה שלו נמוכה למדי.

קורי ג'וזף בעיקר הולך לדרוך על הבהונות של דארן קוליסון.

סי.ג'י מיילס הולך לראות שיפור במעמדו ויתפוס את מירב הדקות בעמדת הסמול פורוורד של טורונטו אחרי שקארול נשלח בטרייד לברוקלין ופי.ג'י טאקר עזב בהעברה חופשית.

אפקט לונזו בול

 • דיאנג'לו ראסל נשלח יחד עם מוזגוב בטרייד לברוקלין תמורת ברוק לופז.
 • ברוקלין רוכשת את דמארי קארול ואלן קראב בטריידים עם טורונטו ופורטלנד.

עם הבחירה של בול בדראפט, הלייקרס נתנו הצהרה על כך שהוא הפנים של הפרנצ'ייז עכשיו בדמות העברתו של השחקן שנבחר שנתיים קודם לכן באותו המקום בדראפט – דיאנג'לו ראסל – לברוקלין. ראסל צפוי להנות מיותר חופש פעולה ופחות תחרות על זריקות בברוקלין, וצפוי להשתפר בווליום לפחות. יעילות זה נושא אחר כבר. בברוקלין הוא צפוי לחלוק את הקו האחורי עם ג'רמי לין, שלא אמור להפגע יותר מדי מההגעה של ראסל.

ברוק לופז לעומת זאת כנראה יצטרך לוותר על נגיעות בכדור בהתקפה אחרי שהיה האיש המרכזי בהתקפת ברוקלין, ואני לא יודע כמה שלשות ייתנו לו ליידות בלייקרס אחרי שזרק מעל ל-5 פעמים לשלוש בברוקלין בעונה החולפת, כך שאם הוא לא ייזכר איך להוריד ריבאונד, ייתכן ונראה נסיגה משמעותית במספרים הכוללים שלו. העזיבה שלו מותירה את ברוקלין עם חור גדול בעמדת הסנטר, שם כנראה תהיה רוטציה בין מוזגוב, הרוקי ג'ארט אלן וטיילר זלר שחתם כשחקן חופשי. בגדול – סיטואציה להמנע ממנה.

דמארי קארול ואלן קראב בעיקר יבטלו אחד את השני בעמדת הסמול פורוורד, כאשר קארול ישחק קצת גם בעמדת הפאוור פורוורד וקראב ישחק קצת בעמדת הקלעי. יש סיכוי שהם ישפרו את המספרים המאכזבים שלהם מהעונה שעברה, אבל לא הייתי בונה על זה יותר מדי. טורונטו מצאה תחליף לקארול בדמות סי.ג'י מיילס, ופורטלנד לא באמת צריכה תחליף, כמו שהיא לא היתה צריכה מלכתחילה להשוות את ההצעה המגוחכת (75 מיליון ל-4 שנים) שהוא קיבל מאותה ברוקלין בקיץ הקודם.

הקליפרס מאבדים נכסים

 • כריס פול עובר בטרייד ליוסטון תמורת פטריק בברלי, לו וויליאמס ונספחים.
 • ג'י ג'י רדיק וג'מאל קרופורד חותמים בפילדלפיה ומינסוטה בהתאמה בהעברות חופשיות.
 • פי.ג'י טאקר חותם בהעברה חופשית ביוסטון.

https://twitter.com/HoustonRockets/status/885995637195632641

עם כל הכבוד לג'ורג', לבאטלר ולקיירי, זהו כנראה הטרייד הגדול של הקיץ. זו שאלה מאוד מעניינת איך פול והארדן יסתדרו יחד, אחרי שהארדן הפך בעונה שעברה לרכז דה-פקטו של יוסטון. עם פול על המגרש זה לא יימשך, והארדן הרבה יותר אפקטיבי עם הכדור ביד מאשר בלעדיו. מספר האסיסטים שלו צפוי לרדת באופן משמעותי (אזור 7-8 לדעתי), אבל כמות האיבודים צפויה לרדת ואולי נראה עליה באחוזי שדה. כריס פול עצמו צפוי להמשיך ולתת את מה שהוא נותן גם ביוסטון, אולי עם ירידה קלה בנקודות. הנפגע העיקרי מהגעת פול צפוי להיות דווקא אריק גורדון שקיבל הרבה מאוד דקות מהספסל לצדו של הארדן בעמדת הקלעי, והעונה כמות הדקות האלו צפויה לקטון באופן משמעותי, גם עקב ההגעה של פי.ג'י טאקר, מה שאומר שנראה פחות חמישיות של 3 גארדים עם גורדון בעמדה הסמול פורוורד (30% מהזמן על הפרקט אשתקד).  טאקר עצמו יגבה את שתי עמדות הפורוורד, ולא צפוי לתרום יותר ממה שתרם בטורונטו בתפקיד דומה.

הקליפרס איבדו למעשה את כל הקו האחורי שלהם, והחליפו את פול, רדיק וקרופורד בלו-וויל, בברלי ותאודוסיץ'. אאוץ'. בברלי ולו-וויל יחלקו את עמדות הגארד יחד עם אוסטין ריברס והרוקי מילוש תאודוסיץ'. במילים אחרות, הם יקבלו הרבה דקות על הפרקט, וגם יהיו מעורבים יותר בהתקפה בהשוואה ליוסטון של הארדן. אני צופה לשניהם עונה טובה מאוד, במיוחד לו-וויל.

רדיק חתם לעונה אחת עם תלוש שכר גבוה בפילדלפיה שהיתה חייבת להגיע לשכר מינימום. הוא צפוי להשתלב בתפקיד הקלעי הפותח ולמלא תפקיד דומה לזה אותו מילא בקליפרס. כנ"ל לגבי קרופורד במינסוטה שיתפקד כמחליף ראשון לגארדים.

הקרב על המזרח גם באוף-סיזן

 • קליבלנד מעבירה את קיירי אירווינג לבוסטון תמורת אייזאה תומאס וג'יי קראודר.

טרייד מפתיע למדי, במיוחד מצידה של קליבלנד. כנראה שהשמועות על מתיחות בין לברון לקיירי נכונות. קיירי אירווינג עובר לקבוצה שבה הוא יוכל להיות אלפא דוג. הוא מגיע אחרי העונה הכי טובה שלו בקריירה, וזה לצדו של לברון. כפי שראינו עם אייזאה תומאס, בוסטון טובה לרכזים סקוררים. הכל מצביע לכיוון עונת שיא של קיירי. אייזאה תומאס מצד שני גם פצוע, כאשר חומרת הפציעה לא ברורה, וגם עובר לקבוצה שונה בתכלית, שבה הוא יצטרך לנגן כינור שני, אם לא שלישי, בהתקפה (הרבה דיבורים על לערב את לאב הרבה יותר בהתקפה העונה מכיוונו של טיירון לו). קשה לראות אותו משחזר את המספרים המדהימים מהעונה שעברה.

ג'יי קראודר הוא הנפגע העיקרי מהטרייד הזה, כאשר משחקן חמישיה מוערך הוא עובר להיות גיבוי לשתי עמדות הפורוורד בקליבלנד, והתפוקה שלו תסבול מכך. הוא עדיין שווה סגל, אבל אני מתקשה לראות אותו מתקרב למספרים מהעונה שעברה, שהעמידו אותו במקום ה-50 בדירוג בסקטבול מונסטר בסיום העונה. משמעות העזיבה שלו היא שמרקוס מוריס יקבל הרבה יותר דקות ממה שהיה צפוי בהתחלה, וגם ג'יילן בראון והרוקי ג'ייסון טייטום יהנו מעזיבתו של קראודר, כאשר יהוו את הגיבוי העיקרי לעמדות 2-3-4 בבוסטון.

שאר מלפפונים מעניינים

 • רודי גיי חותם בהעברה חופשית בסן אנטוניו.
 • טוני אלן חותם בהעברה חופשית בניו אורלינס.
 • זאק רנדולף חותם בהעברה חופשית בסקרמנטו.
 • פטריק פטרסון חותם בהעברה חופשית באוקלהומה סיטי.

רודי גיי מגיע לסן אנטוניו כדי לנסות להשיג טבעת. בשביל זה הוא הקריב כסף וגם דקות משחק, כאשר בספרס הוא יגבה את קאווי לאונרד ולמרקוס אלדריג' מהספסל. הוא צפוי לאבד הרבה מערכו, אבל עדיין לתרום מספיק בכדי להיות שווה סגל בפורמט סטנדרטי. אפקט דומה לקראודר.

טוני אלן לעומת זאת חתם בקבוצה עם בור בעמדת הסמול פורוורד, במיוחד אחרי הפציעה של סלומון היל, והוא צפוי לקבל הרבה דקות. אין לו אפסייד, אבל הוא יתרום מספיק בחטיפות וריבאונד כדי להיות שווה סגל בליגות קצת יותר גדולות.

זי-בו מגיע לסקרמנטו המבולגנת. בהתחלה לפחות הוא צפוי לקבל את הדקות שלו ולספק תפוקה דומה למה שנתן אשתקד בממפיס, ואולי אף יותר, אבל בסופו של דבר מדובר בקבוצה שנמצאת בבניה מחדש (באופן מתמיד כך נראה), כך שככל שהעונה תתקדם הוא יקבל פחות דקות ויתמקד בלחנוך שחקנים כמו ווילי קאולי סטיין וסקאל לביסייה. בנוסף הוא נעצר על אחזקת מריחואנה והליגה עוד עלולה להשעות אותו – כדאי לעקוב.

פטריק פטרסון גם כן מגיע לסיטואציה נוחה, כאשר באוקלהומה סיטי לא ממש יש אופציה טובה יותר בעמדה 4. כמו טוני אלן, האפסייד שלו לא קיים, אבל הוא יקבל דקות ויחזיר שלשות וריבאונדים. צריך לשים לב שבינתיים הוא פצוע ולא בטוח שיהיה כשיר לתחילת מחנה האימונים.