"מה הלאה?" הוא ההקדמה של הכדור הכתום לעונת המלפפונים של ה-NBA. ננסה להעריך עד יום הדראפט איך כל הקבוצות הליגה רואות את עתידן ואילו מהלכים הן ינסו לבצע כדי להתקדם לשם. נתחיל מהגרועה לטובה לפי המאזן בעונה הרגילה, והיום – פיניקס סאנס.

מה היה לנו?

עונת 19-20 התחילה עם צרה גדולה בדמות השעייתו של אייטון ל-25 משחקים בגלל חומרים אחרים, אבל שחקנים אחרים התעלו. דווין בוקר השתפר כמעט בכל קטגוריה סטטיסטית, והגיע לאולסטאר לראשונה. ארון ביינס נתן תחילת עונה מצוינת ללא אייטון, והוכיח את עצמו כנכס בריווח המשחק ובהגנה. קלי אוברה, שהיה טוב מאוד גם ב-18-19, היה אפילו טוב יותר עד שסיים את העונה בפברואר ומיקאל ברידג'ס הוכיח את עצמו כנכס הגנתי וכקלע שלוש שהגנות צריכות לכבד. אייטון חזר מההשעיה כשחקן הגנה משופר בהרבה ואפילו התחיל לזרוק שלשות בבועה – גם אם לא ממש לקלוע אותן.

כל הדבר הזה היתרגם לעונה סבירה ולא יותר עד הפסקת הקורונה – ואחריה חזרה קבוצה אחרת. דווקא בלי אוברה  פיניקס חרכה את הבועה כשניצחה בכל שמונת משחקיה והיתה משחק אחד מכניסה לטורניר הפליי אין. לא מעט בזכות דאריו שאריץ'  וקאם ג'ונסון שנתנו הרבה יותר מאשר בתחילת העונה. גם קמרון פיין שהוחתם עבור הבבועה נתן הרבה יותר מהמצופה. פורטלנד וממפיס הצליחו לנצח והשאירו את הסאנס בחוץ ,מעט מאוכזבים אבל עם המון סיבות לאופטימיות.

התוכנית

לסאנס יש תוכנית, ונראה שהיא עובדת. הם הצליחו להרכיב סגל צעיר ומאוד מבטיח מסביב לבוקר, אייטון – שאין סיבה שלא יגיע לאולסטאר, רוביו היעיל ושלושה שחקני כנף אתלטיים באוברה, ג'ונסון וברידג'ס, שכולם חתומים גם לעונה הבאה. שאריץ' מסיים חוזה, וגם החוזה הגדול של טיילר ג'ונסון נגמר, מה שמפנה מקום רב מתחת לתקרת השכר. בהנחה שלא יממשו את האופציה שיש להם על שאריץ' ופרנק קמינסקי, אמורים להיות להם משהו כמו 25 M$ להוציא בשוק החופשי.

השאלה הגדולה שהסאנס צריכים לענות עליה היא האם מה שראינו בבועה הוא אמיתי, או יכול להיות אמיתי. אם כן, אז הדבר הנכון הוא כלל מס. 1 של המהנדסים : "עובד – אל תיגע". לגמרי יכול להיות שיש לסאנס מספיק כישרון כבר בסגל הנוכחי, וכל מה שנדרש זו סבלנות. כמובן שאם ניתן להשאיר את השחקנים הקיימים על חוזים סבירים ועדיין להתחזק בשוק החופשי – עדיף.

אפשרות נוספת היא להתחזק על ידי החתמת פרי אייג'נט גדול מהשוק החופשי. המשמעות יכולה להיות ויתור על שאריץ', אבל שחקן כמו גלינרי, ג'רמי גרנט או האופציה הנוסטלגית של החזרת גוראן דראגיץ' עשויות לקסום לסאנס. כמובן שאת השנים האחרונים לא יהיה קל להוציא מהקבוצות שלהן.

מי שכן יכול להיות מועמד לטרייד הוא קלי אוברה. לא שהוא שיחק רע העונה, אבל דווקא ההצטיינות שלו, לצד חוזה סביר מאוד לעונה אחת, הופכים אותו לנכס שיכול להביא תמורה רצינית. ההגנה של הסאנס היתה טובה יותר ללא אוברה וגם זה יכול להיות שיקול להעביר אותו.

מהלכים אפשריים

שימור הקבוצה – חוזה של 30 M$ ל-4 שנים לשאריץ', 6 M$ לשנתיים לפיין, ו-20 M$ לשלוש שנים לביינס. פיניקס מהמרת על הסגל הנוכחי.

פרי אייג'נט גדול – 70 M$ ל-4 שנים לג'רמי גרנט, משאירים את פיין וביינס ונותנים לשאריץ' ללכת.

טרייד – אם כריס פול יעדיף את פיניקס על הניקס, הוא יוכל להגיע לשם תמורת אוברה ורוביו, שיוכלים לנחות בניקס ולהתחיל שם תהליך של בניית קבוצה. הת'אנדר יוכלו לקבל בתמורה את הבחירות של הניקס והסאנס בדראפט הקרוב.

סיכונים

לסאנס יש הרבה כישרון, וכל ויתור עליו יכול להתפרש כסיכון – אבל גם הימור עליו הוא סיכון לא פחות גדול. אין ספק שלקבוצה יש פוטנציאל, אבל האם זה מספיק כדי לעבור סיבוב בפלייאוף, או שניים – זו שאלה לעוד שנים קדימה.