בזמן שפלייאוף לא ישנים!

 

והלילה מיאמי, הקריפטונייט של בוסטון מפתיעה בתצוגת שלשות נדירה ומנצחת בדרך לשיוויון 1-1 בסדרה.

במערב, הרעמים (ת'אנדר) מוחצים את הפליקנס ועולים ל 2-0 מבטיח בסדרה.

 

בוסטון סלטיקס 101 – מיאמי היט 111 (1-1 בסדרה)

– דני אייזיקוביץ

עם ג'ימי באטלר, בלי ג'ימי באטלר, מיאמי זו פשוט קבוצה שיש לה הילוך נסתר בפלייאוף.

הלילה זה היה טיילר הירו שפשוט התפוצץ (באטלר עדיין פצוע למי שפספס), כאשר הוא קולע 6-11 מהשלוש, בדרך ל 24 נקודות ולא פחות חשוב מוסר 14 אסיסטים. לא רק הירו התפוצץ, למעשה מיאמי כולה קולעת שיא פלייאוף של 23 שלשות (מתוך 43 נסיונות) וזה הסיפור המרכזי של המשחק.

זה וההגנה שעוצרת את פורזינגיס על 6 נקודות בלבד (1-9 מהשדה) ואת הולידיי על 9 נקודות בלבד.

 

מהלך המשחק

כבר בפתיחת המשחק ניתן היה לראות שהיד של מיאמי מאופסת הלילה, כאשר כבר ברבע הראשון הנעת כדור יפה מוצאת את ניקו לשלשה חופשית לגמרי:

 

וקצת לאחר מכן הירו מנער את השומר שלו לשלשה קלה נוספת:

ההתקפה של בוסטון מתפקדת לא רע והם נשארים צמודים, בדרך ל 28-27 למיאמי בסיום הרבע.

ברבע השני, בוסטון מעבירה הילוך וכצפוי עולה ליתרון, התחושה באוויר היא שהנה בוסטון מעבירה הילוך ומזכירה למיאמי מי בעלת הבית כאן:

https://twitter.com/celtics/status/1783286216269394402

אבל מיאמי לא מפסיקה לקלוע שלשות, ומגיע עד 13 במחצית, בדרך לשיא עונתי במחצית ושומרת את עצמה במרחק שלשה אחת בלבד מבוסטון.

רק 61-58 לבוסטון במחצית.

ברבע השלישי, מיאמי ממשיכה בדיוק באותו קצב בהתקפה, אבל מוסיפה קווץ' בהגנה, וגם מנצלת את הריווח שנוצר כדי להביא את באם לדאנקים קלילים:

https://twitter.com/MiamiHEAT/status/1783295955141370304

בבוסטון, רק טייטום ובראון מתפקדים, ופתאום המשחק פשוט בורח להם מהידיים, למרות המהלך הבא:

https://twitter.com/celtics/status/1783299008372301938

ברבע הרביעי, בוסטון רודפת אחרי מיאמי, אבל שוב מיאמי קוברת שלשה אחרי שלשה בדרך לשיא פלייאוף של הקבוצה עם 23 שלשות וניצחון חוץ כל כך חשוב:

https://twitter.com/ClutchPoints/status/1783303599545860394

 

בסיום כאמור 111 – 101 למיאמי.

 

כמה תובנות מהמשחק

1. אריק ספלוסטרה – היט קולצ'ר

אני לא ממש מאמין ב"אווירת מועדון". את האווירה יוצרים שחקנים או מאמנים.

אריק ספלוסטרה לדעתי אולי אחד מהמאמנים הטובים ביותר כיום בנ.ב.א., שנה אחרי שנה הוא מוציא מהקבוצה שלו את האקסטרא מייל בפלייאוף.

דף הסטטיסטיקה כמובן מדבר על 23 שלשות, אבל זה קורה בגלל מוכנות גבוהה מאוד של הקבוצה.

רוב הזריקות היו יחסית חופשיות והגיעו אחרי הנעת כדור מצויינת שמוצאת את השחקן הנכון, במקום הנכון ברגע הנכון.

לא רק בהתקפה, גם בהגנה.

במיאמי שיחקו כל הערב איזוריות משתנות, עם המון טראפים, שמגיעים בסיטואציות מאוד מפתיעות, אחרי חסימה של פורזינגיס, פתאום הגארד מוצא את עצמו בדאבל טים, איכשהו נדחק חזרה לחצי ובסוף משתחררת זריקת התאבדות.

שימו לב למהלך הבא, זה נראה כאילו הטראפ היה בחצי, הוא לא. הקדים לזה פיק אנד רול קלאסי שבו פורזינגיס היה אמור להתגלגל פנימה, ואיכשהו במקום זה, בראון מוצא את עצמו בחצי מול 3 שחקנים כאשר נשארו בסה"כ 2 שניות על השעון.

ההחלטה לצאת ללחץ, בזמן הנכון ברגע הנכון, זו רמת אימון מהגבוהות ביותר שיש.

 

2. טיילר הירו

לילה מהחלומות עבור הילד. הוא היה המנוע והמרכז של ההתקפה של מיאמי, כאשר הוא מוסר לא פחות מ 14 אסיסטים לצד ה 24 נקודות שלו. אבל הסיפור המעניין, זה שהוא מצליח גם לשמור לא רע בכלל, וזו בדר"כ נחשבת לנקודת התורפה שלו. שימו לב לסטטיסטיקה המאוד מעניינת שמוצגת כאן:

https://twitter.com/SportsCenter/status/1783311321515127018

3. כל מטאטא יורה

לא רק הירו, זה פשוט היה לילה מושלם של כל שחקן שאיכשהו קשור למיאמי.

באם מסיים ערב אדיר של 21 נקודות, 10 ריבאונדים ו 9-13 מהשדה.

קיילב מרטין מסיים עם 21 נקודות עם 5-6 מהשלוש.

ג'וביץ' קולע "רק" 11, אבל 3-4 מהשלוש, חיימה ג'אקז 14, הייסמית' 9 (3-5 מהשלוש). זה לא משנה מי הרים את הכדור במיאמי, כמעט תמיד זה מסתיים בטבעת.

 

4. ג'ייסון טייטום וג'יילן בראון

לפני שיתחילו כל הביקורות, טייטום היה נהדר הלילה. נקודה. 28 נקודות, 8 ריבאונדים, 10-20 מהשדה, ובזמן שהוא שיחק (41 דקות) בוסטון הייתה בפלוס 6. לבקר אותו יהיה פשוט לא פייר.

ג'יילן בראון גם מסיים משחק לא רע בכלל עם 33 נקודות וגם באחוזים יפים (13-23) אבל שימו לב לנתון הלא סביר הבא.

הדקות של טייטום הגיעו ברובן ביחד עם הולידיי (10+) והורפורד (8+).

הדקות של בראון היו ביחד עם וויט ופורזינגיס.

אז פורזינגיס מסיים ערב נוראי של 6 נקודות, 8 ריבאונדים, 1-9 מהשדה וגולת הכותרת 32- ב 30 דקות משחק.

בראון וקובי וויט כל אחד משחק 37 ו 36 דקות בהתאמה והם מסיימים עם 22- ו 23- בהתאמה.

 

על הנייר הפתרון נראה די ברור, לערבב את הקלפים. לתת יותר דקות של הולידיי עם בראון וקובי וויט עם טייטום ולגבי פורזינגיס, סביר להניח שלא נראה עוד משחק כזה שלו. פורזינגיס פשוט עשה את כל המהלכים הכי גרועים שיש וגם לא פגע גם כאשר היה חופשי לחלוטין.

5. ההתקפה של בוסטון

ולסכם את כל הסיפור הזה, בוסטון לא שיחקה את הכדורסל הרגיל שלה. מיאמי הייתה במעין איזורית רוב המשחק, ובוסטון שיחקה שונה מהרגיל.

זה ממש זכור היטב מהפלייאוף הקודם, שם ראינו את הורפורד, עם משחקים נוראיים של 0-5 מהשלוש ותרומה אפסית, והלילה במקום שזה יקרה להורפורד זה קרה לפורזינגיס. משהו באופן שבו בוסטון משחקת כאשר היריבה מפתיעה ומוציאה אותה מהאיזון פשוט לא עובד נכון.

אבל היופי בפלייאוף, זה שיש לך המון הזדמנויות לתקן, ואני בטוח שבבוסטון יכינו את שיעורי הבית ויגיעו מוכנים כבר למשחק מספר 3.

 

 

 

 

אוקלהומה סיטי ת'אנדר 124 – ניו אורלינס פליקנס 92 (2 – 0 בסדרה לת'אנדר)

– איתי הרמתי

במשחק השני של הערב, אוקלהומה סיטי מביסה את ניו אורלינס בתצוגה חד צדדית ועולה ליתרון 2-0 מבטיח בסדרה.
הסיפור המרכזי היום במשחק הייתה העליונות ההתקפית של הת'אנדר נגד חוסר ההגנה המשווע של הפליקנס. הת'אנדר עלו ליתרון כבר ברבע הראשון וסיימו אותו עם 35 נקודות וב-12 הפרש על הפליקנס, כאשר ברבעים השני והשלישי היה עוד מאבק של ניו אורלינס אבל ברבע הרביעי הם התפרקו לחלוטין.
בנוסף לההגנה הנוראית של הפליקנס במשחק, 2 סיבות מרכזיות להפסדם היום היה ריבוי הטעויות שלהם שכלל 18!!! איבודי כדור שתורגמו ל-22 נקודות ישירות של הת'אנדר ואחוזים נוראיים מהשלוש (27%) ב-26 זריקות לעומת 48% מהשלוש של אוקלהומה סיטי ב-29 זריקות (הבדל של 7 שלשות יותר לטובת אוקלהומה סיטי).
המפתחות לניצחון של אוקלהומה סיטי:
מופע התקפי נהדר ומשחק קבוצתי מעולה – כפי שנאמר, אוקלהומה סיטי היום נתנה תצוגה התקפית מופלאה והם פשוט רקדו על המגרש כאשר שחקני חמישייה הופיעו בגדול כשכולם סיימו בדאבל פיגרס במעל ל-45% מהשדה לכל אחד. הת'אנדר עשו כל העולה על רוחם בהתקפה החל מתחילת המשחק כאשר צ'ט הולמגרן התחיל לוהט את המשחק כאשר לאחר 6 דקות היה כבר עם 13 נקודות. היעילות ההתקפית של התא'נדר באה לידי ביטוי בנוסף לסקור הגבוה, באחוזים האדירים שלהם מהשדה ומהשלוש כאשר הם סיימו היום את ההתמודדות עם 59% מהשדה ו-48% מהשלוש , כאשר הם קלעו לא פחות מ-14 שלשות!
בנוסף, הת'אנדר כמו שהם הרגילו אותנו במהלך העונה, גם היום סיפקו משחק קבוצתי מעולה כאשר במשחק הורגש שכל הקבוצה הייתה מעורבת דבר אשר התבטא בניצחון המובהק שלהם על הפליקנס באסיסטים, כאשר אוקלהומה סיטי סיימה עם 25! אסיסטים לעומת 16 אסיסטים של ניו אורלינס.

שיי גילג'וס-אלכסנדר – הקנדי הפשוט בלתי נגמר של הת'אנדר שנותן עונת שיא ענקית בקריירה ומועמד בכיר לMVP (באופן אישי, אני חושב שהוא ויוקיץ' המועמדים הבכירים לזכייה ועומד להיות קרב צמוד) היה היום אדיר כאשר גם היום הנהיג את הקבוצה והוביל אותה אל ניצחון קל, והופיע בגדול בשני צידי המגרש כאשר הוא קלע מכל מקום על המגרש וסיים את הערב עם 33 נקודות באחוזים מופלאים של 68% מהשדה ו60% מהשלוש, עם 5 אסיסטים, 3 ריבאונדים ועם 2 חטיפות גדולות (שיי בטופ 3 בליגה בחטיפות העונה) שהובילו לנקודות קלות במתפרצת. הקנדי הצעיר בן ה25 שהוביל את הת'אנדר למקום הראשון בעונה הסדירה ממשיך להפציץ ומראה שאוקלהומה סיטי פה בשביל להישאר ושהם מתכוונים ללכת הכי רחוק שאפשר.

צ'ט הולמגרן – הרוקי העצום (תרתי משמע) של אוקלהומה סיטי שנותן עד כה עונה אדירה וללא ויקטור וומבניאמה היה זוכה בקלות בתואר רוקי העונה, הראה כמה הוא חלק חשוב מהחבורה הצעירה והמוכשרת של הקבוצה, כשסיפק היום משחק מדהים כאשר כבר מההתחלה היה חם וקלע 13 נקודות מהירות ב6 דקות. צ'ט שסיים היום עם מדד הפלוס מינוס הגבוה ביותר בקבוצה – 32 (כלומר בדקות שהוא היה על המגרש אוקלהומה קלעה 32 נקודות יותר מיריבתה) היה קודם כל אדיר כהרגלו מספר 1 בהגנה, שבנוסף ל2 החסימות שלו הוא גרם ללקיחת זריקות קשות של הגבוהים של ניו הפליקנס וגם לקח 6 ריבאונדים חשובים בהגנה. בצד ההתקפי, צ'ט היה בלתי ניתן לעצירה כאשר הוא קלע היום 26 נקודות באחוזים מצוינים של 69% מהשדה ואפילו שלא כהרגלו גם קלע 3 שלשות ב-50%.

בקטנה על המשחק:
אוקלהומה סיטי רקדה היום על המגרש וסיפקה משחק פשוט יפהפה לצפייה כאשר את הקבוצתיות האדירה שציינו ניתן לראות במהלך המופלא מהרבע השני שמתחיל בג'וש גידי, ממשיך לצ'ט הולמגרן, עובר לוויגינס שמוסר לג'יילן וויליאמס שמחזיר במסירה אדירה לוויגינס:

וכעת, נעבור למחצית השנייה עם המהלך העוצמתי של המשחק , שמתחיל בוויליאמס ומסתיים בהטבעה כוחנית של צ'ט:

https://twitter.com/okcthunder/status/1783334589647270072

ונקנח עם 3 מהלכים גדולים שעל 2 מהם שיי פשוט מראה לנו אומנות מהי, צפו ותהנו:

כעת, לאחר שאוקלהומה עולה ליתרון 2-0 מבטיח ביותר, הסדרה עוברת לניו אורלינס שלמרות החיסרון המורגש מאוד של זאיון וויליאמסון שמשפיע מאוד על הסדרה, חייבת להתעורר ולספק משחק 3 על גבול המושלם בשבת כדי שיהיה להם שמץ של סיכוי לעשות משהו בסדרה הזאת.

 

הטופ 5 היומי