המדור השבועי בשיתוף פוסט אפ והפעם התכנסו סער ברעם, מידן בורוכוב, משה דוידוביץ' והאורחים ניל קרמר מהעמוד 'הודיניל' ואלון ארד מהעמוד 'אוהד כורסה'.

מו במבה ״הלשין״ על דונבן מיטשל שהזמין אורחת לבועה וקיבל ביקורת, מוצדקת? או שהוא צדיק בסדום (אורלנדו)?

סער ברעם: בטח יכתבו לי בתגובות, אבל לא באמת אכפת לי מזה. לדעתי המגיפה הזו אוברייטד, גם בארה"ב. זה שהוא התעצבן על גובר שהדביק אותו נראה לי צבוע אחרי מהלך כזה. אחי, הודבקת ועכשיו אתה הולך להזמין אנשים שלא נבדקו? התעצבנת על גובר בגלל זה. אל תבלבל את המוח. מצד שני, אני יכול להבין את מיטשל. הוא ספורטאי צעיר בפריים של חייו, עכשיו הוא צריך להתנזר? הנקודה היא שבמבה הלשין עליו וזה משהו שלא לקחו בחשבון כשחשבו על הטורניר הזה. כמה אנשים יידבקו במהלך\לפניו (ואגב, הרוב בכלל לא מראים תסמינים) וירצו לשחק בכל מקרה. המעשה של במבה בעיני לא מוצדק.

 

ניל קרמר: כנראה שהוא לא הצדיק היחיד בסדום. גם כריס פול ועוד מספר שחקנים לא מבוטל לא יהסס לדווח על הפרות כאלה ואחרות. אני די בטוח שהסופרסטארים בעצמם (ע"ע CP3) ירצו שתרבות הדיווח תמשך לשארית העונה באורלנדו. צריך להבין את גודל השעה ולהתיישר לפי חוקי הליגה.

 

אלון ארד: במבה צחק כמובן, אבל אם השאלה היא האם זה מוסרי "להלשין" על מי שיפר את תנאי הבועה, התשובה היא פשוטה – כן. לשתי קבוצות בעולם יש קוד מוסרי שאוסר בטירוף "הלשנות": בני 17 ופושעים. אף אחת מהן לא דוגמה לחשיבה מוסרית מעמיקה. מטרת המילה 'להלשין' היא לייצר לחץ חברתי על חברי הקבוצה לדאוג לאינטרסים הצרים שלה במקום לאינטרסים הנרחבים של החברה. בהקשר שלנו, כל החזרה של הליגה עומדת על כרעי תרנגולת וכל אידיוט יכול לגרום לקריסתה. נכון שזה יהיה באסה? יופי, אז בואו נוציא מהלקסיקון אתה מילה להלשין ונחליף אותה ב'לדווח'. אם מישהו מפר את החוקים, הוא הבעיה, לא השליח.

 

מידן בורוכוב: המלשינון הפך לשיחת היום במרשתת. זה בהחלט לא נעים שמלשינים עלייך (כריס פול חטף והרבה בעניין) אבל בחייאת, מצב הקורונה בפלורידה ובארצות הברית רחוק מלהיות מזהיר. אם הייתי בבועה אני לא יודע אם הייתי מלשין אבל אם הייתי רואה מישהו שמפר את ההוראות הייתי מעיר לו ואם היה ממשיך בשלו הייתי מלשין (כנראה)

לדעתי מי ״שמלשין״ יכול לישון עם מצפון נקי.  

כמו שזה נראה כרגע אסור לתת לבועה להתפוצץ וכל מאמץ שמונע את זה, מבורך. הייתי מעיף את כל מי שמפר הוראות מאורלנדו.

 

משה דוידוביץ': אין לי בעיה עם שחקני כדורסל שמוודאים שהסגר נשמר וכולם בריאים. מצד שני מו במבה יכל פשוט לדבר עם דונובן מיטשל ישירות או עם הנהלת יוטה ולא להתקשר לקו המלשינון בפומבי. אחרי שהם היו נזכרים מי זה מו במבה, הם כנראה היו מטפלים בזה.

ESPN השעתה את ווג׳ בגלל שענה f*** you לסנטור, זה לא מוגזם?

משה דוידוביץ': ווג' עשה שטות. יש בערך 2476 דרכים יותר חכמות, יותר שנונות ויותר אפקטיביות להעביר מסר מאשר סתם לקלל. רק על חוסר הקלאס והשכל נראה לי לגיטימי לשלוח את ווג' לבידוד של שבועיים מהמקלדת שלו. ביקורת זה לגיטימי, קללות זה לא לעניין. אלא אם כן אתה עונה ליאיר נתניהו בטוויטר.

 

סער ברעם: צפוי. ווג' הוא דמות מאוד אמינה בעולם העיתונות, ואם הוא מרשה לעצמו להגיד דבר כזה – בעוד שלא היו מקשיבים לכל שחקן – אז הם נמצאים בבעיה. מה פוליטיקאים עושים כשהם נמצאים בבעיה? לוחצים על הכפתורים הנכונים כדי לחסל את הבעיה. בדיוק מה שראינו כאן. אז ESPN השעו את העיתונאי הכי אמין שלהם, שלראייה חברי עידן עופר אמר לי "בשבוע שקוואי לנארד התלבט ושמעתי PUSH מהטוויטר עצרתי להשתין באמצע כדי לראות שיש חדש". הם שמו מוקש רציני לעצמם, וביקורת כזו היא לגמרי לגיטימית, בטח כשאתה חלק מהאנשים שמשלמים את המשכורת של הפוליטיקאי.

 

ניל קרמר: מוגזם זה לא, מוצדק… כן. היו השעיות של כתב/פרשן על מילים פחות קשות. הוא כבר הספיק להתנצל באמצעות פוסט בטוויטר. בנוסף, זה קרה באמצעות אימייל של העבודה (דומיין של ESPN). דווקא אם הוא היה מקלל אותו ורבאלית, נניח בשיחת טלפון, היה יכול לטעון לחוסר איפוק או לנסות להתנער מהאמירה הזו.

 

אלון ארד: לחלוטין. קודם כל, הסנאטור הוא זה ששלח את המייל המתגרה לווג' ולעוד כמה עיתונאים. הוא זרק חכה עם פיתיון וחיכה שמישהו יבלע כדי להפיץ את זה. ווג' יצא טמבל שהוא בלע את זה, אבל זה לא הגיע משום מקום. דבר שני, בואו, פוליטיקאים, במיוחד בעידן הפוסט-אמת, משתינים עלינו בקשת, משקרים לנו, מתעמרים בנו, גונבים מאיתנו ואז עוד מאשימים אותנו בכישלונות שלהם. אני חושב שלקלל אותם צריכה להיות זכות יסוד שמעוגנת בחוקה. אולי אפילו חובה אזרחית. כן, תשלום מיסים, גיוס לצבא ולקלל פוליטיקאים. זו אזרחות טובה.

 

מידן בורוכוב: בשנים האחרונות המדייה החברתית הפכה לבית המשפט הציבורי, כל לייק, ציוץ או ריטוויט הופך לשמן שמבעיר מדורות או למים הצוננים שמכבים אותה. עם יד על הלב, טרולים זה דבר מעצבן ואפילו מאוד. אני משתדל להמנע מעימותים שאני לא מכיר או לפחות יש היכרות וירטואלית איתם. אני בהחלט מבין את התגובה של ווז׳ אבל כאחד שמתפרנס וחי די יפה מהטוויטר היה מוטב לו להשמר ולהזהר. בימים של תקינות פוליטית ל-ESPN לא נותרו עם הרבה ברירות.

אם הייתי מקבל החלטה הייתי משעה את ווג׳, טרול או לא אתה לא מקלל סנאטור.

לברון הודיע שיעלה עם חולצה ללא כיתוב, הוא שם את עצמו מעל למחאה? מה השיקולים שלו?

מידן בורוכוב: לברון עיצבן אותי והפתיע אותי עם התגובה שלו. הייתי מצפה ממי שלא מפסיק להשמיע את קולו, היה לפחות עולם עם כיתוב סמלי של BLM על החולצה. כנראה ששוב השיקול המסחרי ניצח ולברון עלול להפסיד יותר מאשר להרוויח, אם יכנס לניואנסים של כיתובים על חולצתו. לברון שם את עצמו בכמה דרגות מעל הליגה ובעיני עצמו הוא המלך. מלך אמיתי היה נוהג כפשוט עם ומגלה סולדיריות עם עמו.

 

משה דוידוביץ': גם עובדי האו״ם קונים נעליים. וברצינות – לא ברור למה דווקא לברון, שבאמת עומד בראש מאבקים בצורה מעוררת כבוד והערכה, החליט דווקא הפעם להיות בלי כיתוב. אולי הוא רוצה שישאלו אותו על זה ואז יש לו נאום חוצב  להבות מוכן מראש, אולי ביער של כיתובים דווקא חוסר כיתוב יבלוט, ואולי פשוט הוא כבר אמר את כל מה שהיה לו להגיד. ואולי פשוט הוא שכר את אי יחסי הציבור של השולמנים אז יצא קצת מעפן.

 

סער ברעם: הוא שם את עצמו ראשון במיתוג, מעל הכל. מכל מה שלמדתי על לברון עד היום, הוא בעדיפות הראשונה תמיד. בהתחלה, כשהיה צעיר, שם את הרומנטיקה מעל חוסר היכולת כשנדבק לקליבלנד עד 2010. לאחר מכן הלך לקבוצה עם שוק עמיד בהרבה, "חזר הביתה" כדי להביא אליפות ושוב עזב לטובת קריירה אחרי הקריירה. עם כל הכבוד למחאות, לכסף, לנאמנות – לברון במקום הראשון. לכן הוא יעלה עם חולצה איך שנראה לו, יגיד מה שבא לו, ויפנה לקהל שהכי נראה לו. זה עובד לו כשחקן, מוביל דעת קהל ולמעריצים האדוקים שלו. החבטה מעניין הונג-קונג הספיקה לו. הוא לא עושה את אותה טעות פעמיים.

 

ניל קרמר: השיקולים שלו, הן "להשאר ממוקד במטרה", כלומר לזכות באליפות. הוא מעוניין שהפוקוס יישאר על זה. וגם: אנתוני דיוויס הלך בעקבות לברון ואמר שיישאר עם שמו על הגב. הוא (או כל שחקן אחר) מעוניינים "להשאיר את הפוליטיקה" מחוץ לספורט ולהשאר כמה שיותר מרוכזים. אפשר להבין אותם.

 

אלון ארד: בהתחשב במגוון הדי נרחב שהוצע לשחקנים, אני לא קונה את זה שהוא פשוט לא מצא ביטוי שהוא מזדהה איתו. התגובה שלו לנושא די רמזה שהוא פשוט קצת נעלב שלא פנו אליו להתייעצות לגבי המשפטים (הוא גם אמר בראיון שזה בסדר שלא פנו אליו, אבל אם זה היה באמת בסדר מלך הפאסיב-אגרסיב של הליגה בכלל לא היה מזכיר את זה). זה ההסבר הקצת הייטרי שלי, אבל שום הסבר אחר לא מתיישב לי. התנגדות לפוליטיזציה של המשחק? לא בדיוק הסטייל של לברון. סיבות כלכליות? חולצות כאלה יימכרו בהמונים. מצטער, פאסיב-אגרסיב זה הדבר היחיד שעולה לי לראש.

רונדו יהיה בחוץ עד לאמצע הסיבוב השני – מכה קלה בכנף או מהותי לסיכויי הלייקרס ללכת עד הסוף?

אלון ארד: כל עוד אנחנו לא מאמינים גדולים בתיאוריה הגורסת שפלייאוף רונדו (אותו ראינו בערך פעמיים בעשור האחרון) עדיין בין החיים, אז מכה היא לא אובדן רונדו עצמו אלא איכות השחקנים שייאלצו לקבל דקות בהיעדרו ובהיעדר אייברי בראדלי. דני גרין, קיי סי פי, אלכס קארוסו, ג'יי אר סמית' וקווין קוק? זה לא קו אחורי אידיאלי וכל פציעה נוספת כבר עלולה למוטט אותו. האם כרגע זו פגיעה מהותית? לא. אבל זו גם לא מכה קלה בכנף. 4 במדד דני חלוץ.

 

מידן בורוכוב:  עם כל הכבוד לרונדו הלייקרס נראת מצויין בלעדיו. הרכז האמיתי של הלייקרס הוא לברון, בעונה היסטורית הוא כנראה יהיה מלך האסיסטים של הליגה לראשונה בקריירה.

ההיעדרות של רודנו לא קריטית למרות שעמדת הרכז היא העמדה הכי פחות עשירה בלייקרס. קוק וקארוזו ימלאו את החסר ויש מספיק זמן לרונדו לחזור בזמן.

מכה קלה בכנף עבור הצהובים סגולים.

 

משה דוידוביץ': רונדו לכשעצמו זו לא בעיה גדולה מאוד לליקרס. שיאו הרחק מאחוריו, ההגנה שלו נוראית, והכדור גם ככה רוב הזמן יהיה בידיים של לברון. גם ההיעדרות  של איברי בראדלי לכשעצמה אינה אסון גדול. אבל, ששניהם ביחד לא משחקים, אז קולדוול פופ ואלכס קארוסו יצטרכו לתת יותר, ואם חלילה אחד מהם נפצע אז חלילה דיון וויטרס וג'יי אר סמית' יצטרכו לעזור ללברון לקחת אליפות – ורק הסבל הנפשי שעובר על לברון בגלל המשפט הזה עלול לעלות להם באליפות.

 

סער ברעם: לטעמי מהותי לסיכויי הלייקרס ללכת עד הסוף. עם כל הכבוד ללברון וקארוסו, רונדו הביא ניסיון פלייאוף עצום בעמדת הפוינט גארד. אני לא רואה ששניהם מחזיקים אותה עד השלבים האחרונים של הליגה. מה שעד עכשיו לא לקחנו בחשבון הוא גם העדרותו של אייברי בראדלי (ובמקומו… ג'יי אר סוויש!) שפוגעת קשות בהגנה של הלייקרס. לברון יצטרך לבוא 10 בשני צידי המגרש, בלי לעשות הנחות לאף אחד. הוא יעשה את זה בהתחלה, אבל לדעתי, לא יצליח לעשות את זה למשך כל הטורניר. יש המון דברים שמונעים טורניר הוגן ויהיה מדובר באליפות עם סולמית הפעם. רק לו יש מה להפסיד מהטורניר הזה.

 

ניל קרמר: מכה קלה בכנף במבט ראשוני, ללייקרס יש מספיק עומק להסתדר בלעדיו. אני חושב שאם רונדו היה הפצוע היחיד, כלומר בראדלי לא היה נפצע, זו הייתה מכה קלה בלבד. אך בעקבות המצב, כמו שנאמר על היעדרות בראדלי, זה הזמן של  אלכס קארוסו להתעלות. שומר פרימיטר טוב עם הובלת כדור וקליעה לא רעה. המשמעות המסתמנת הנוספת היא שוויטרס/קוק יקבלו דקות נוספות.

שחקנים מתלוננים על התנאים בבועה, האם זה ראוי כשהמצב הכלכלי כל כך רעוע? או שיש צדק בדבריהם?

ניל קרמר:  כנראה שלא נעשה תיאום ציפיות מספיק טוב בין השחקנים לליגה. בוודאי שזה לא ראוי כשיש מצוקה כלכלית אמיתית בחוץ. אך יחד עם זאת ואולי בגלל שנעשה פה מאמץ גדול מאוד והקרבה של כל שותף בחזרתה של הליגה, היינו מצפים שהשחקנים יקבלו את התנאים הטובים ביותר על מנת שירגישו בנוח. ככה שאפשר להבין אותם. עוד פחות משבועיים חוזרת הליגה וכל זה יישכח. אני מקווה.

 

אלון ארד: שמענו תלונות בהתחלה, בעיקר משחקנים שוליים למדי. אבל דוגרי מהר מאוד הקולות השתנו ונשמע שהשחקנים התיישרו עם דף המסרים של "הכל בסדר. אלה לא התנאים אליהם אנחנו רגילים, אבל לא נורא."  זה מסר שטוב מבחינת יחסי ציבור גם לשחקנים שלא יתפסו כמפונקים ומנותקים וגם לליגה שתיתפס כמי שדואגת לשחקנים שלה כמו שצריך ושהרימה הפקה ברמה גבוהה. אני מאמין שכל עוד התנאים באמת יהיו בסדר פלוס (ונראה שהם יותר מכאלה) לא נשמע יותר מדי תלונות. לאף אחד אין מה להרוויח מזה.

 

מידן בורוכוב: באיזה סרט השחקנים חיים??? אני מבין שזה לא כל כך אופטימי להיות בבועה אבל לדבר על התנאים כאילו מדובר על מחנה צבאי או מלון דרכים בדרך לאלבקורקי. התנאים של השחקנים בדרכים לא יותר טובים וחלק מהמלונות ברמה יותר נמוכה מהתנאים באורלנדו. מי שמתלונן בימים קשים אלו חייב להתבייש, יש לא מעט אנשים באמריקה שהתנאים בבועה הם חלום שלא יחוו לעולם.

מעט צניעות לא תזיק לשחקנים שהתלוננו על התנאים, מוטב לשמור על פה סגור ולא רק בבופה.

 

משה דוידוביץ': לשחקני אנביאיי מגיעים תנאים של שחקני אנביאיי. זה לא סופשבוע שדאות. שמים אותם חודשיים פלוס בבידוד, בלי משפחות, בלי חברים, בל כל הפמליה שלהם – תנו להם תנאים טובים. כל הבועה הזו עולה עשרות מיליוני דולרים – אז עוד מאה אלף דולר בשביל לוודא שהאוכל מעולה ולא רק ״טוב״ או שהחדר מספיק גדול וכו' – נראה לי כמו דרישה לגיטימית. המצב הכלכלי הרעוע לא רלבנטי – הבועה הזו אמורה לייצר מאות מיליוני דולרים במשכורות וזכויות שידור וכו' – אז תעשו את זה כמו שצריך.

לא שאני אומר שכל התלונות מוצדקות – אבל צריך לתת את התנאים המקסימלים.

 

סער ברעם: מבחינתי, שיסתמו את הפה שלהם. האבטלה גואה, ואני מניח שלא רק בישראל. כל "המנהיגים" בעולם מכינים אותנו למשבר כלכלי. עדיף שייקחו כמה שיעורים מאנטואן ווקר ואלן אייברסון בזמן הזה. כדאי לשחקנים שיש להם כסף להשקיע כמה שיותר ממנו עכשיו. אני, באופן אישי, צופה אינפלציה רצינית. תיקחו מה שנותנים לכם, ואם אתם רוצים להצטיין בטורניר, תשקיעו במה שנראה לכם לנכון. אם זה להכשיר שף קבוצתי שלא נגוע בקורונה כדי שיכין אוכל, יאללה. אם זה לישון במיטה שאתה לא בוחר את הכרית שלה לפי סוג רוך, תתמודד. אני ישנתי בטנק 7 חודשים. מצד שני, תתלונן. זה יוריד לך את המניות בעתיד במילא.