קוואי לנארד הראה לנו לאורך הקיץ האחרון שהוא באמת FUN GUY, וכאילו כדי להדגיש את זה סופית, בנה לנו הכרזה עם מתח לכל אורכה, וטוויסט מרהיב בעלילה: רעידת אדמה שהיכתה במלוא מובן המילה בלוס אנג'לס היום, וככזו, כללה אפקט דומינו נרחב ברחבי הליגה. אז מה היה לנו?

מה הקליפרס קיבלו? את קוואי לנארד (חוזה מקס', 142 מיל' ל-4 שנים) ואת פול ג'ורג'

מה הת'אנדר קיבלו? תפתחו פנקס: את שיי גילג'ס אלכסנדר, דאנילו גלינארי, בחירות סיבוב ראשון לא מוגנות מהקליפרס (2022, 2024, 2026), בחירות של מיאמי (לא מוגנת ב-2021, מוגנת 1-14 ב-2023) ואת הזכות להחליף בחירות ב-2023 ו-2025.

(לא מעורבות בטרייד אבל כפועל יוצא)

מה הלייקרס עשו? החתימו את דני גרין מהשוק החופשי (30 לשנתיים), נתנו חוזה חדש לקונטוויס קולדוול-פופ (16 לשנתיים), קיבלו בחזרה את ג'אוויל מגי והשאירו עוד 11 מיל' בקאפ-ספייס.

מה הראפטורס קיבלו? כלום ושום דבר.

 

הצד של הקליפרס

סטיב באלמר היום, אילוסטרציה:

באלמר כבר חזה את זה כבר לפני שנתיים. מייד לאחר הטרייד על בלייק גריפין הוא טען שהקבוצה לא מעוניינת ב-REBOOTING, אלא ב-RETOOLING. להישאר תחרותית אך גם לשמור על גמישות. זה עורר פרץ צחוק בלתי נשלט מצד פרנסי הליגה, שראו תוכניות כאלו קורסות שוב ושוב, ובוודאי לא מצליחות להגיע למימוש כקונטנדרית אמיתית (אפילו התוכנית חסינת הסיכונים של הסלטיקס התפוצצה למדי). אצל הקליפרס, התוכניות לא קרסו – בינתיים.

כמו שצפינו כבר עם מעברו לטורונטו, קוואי לנארד לקח את הכישרון למרכז לוס אנג'לס (בהמשך לאנהיים), שזו לא נסיעה ארוכה מדי מביתו בדרום קליפורניה, ונחת בקליפרס, ולא בצד הצהוב-סגול. ההגעה קשורה בהכרח בדיוק לאותו RETOOLING שעליו באלמר דיבר. פרנ'צייז מתפקד הוא פרנצ'ייז אטרקטיבי (שלום ניקס), והיכולת של הקליפרס לנצח את רוב הטריידים שלהם בשנים האחרונות, לצד היכולת לנצח 48 משחקים ולעמוד איתנים מול הווריורס, הייתה אחלה פרזנטציה-לפני-הפרזנטציה עבור לנארד.

אבל זה היה רק חלק אחד במשוואה. ככלות הכל, למרות העומק המרשים של הקליפרס, גם הרפטורס ובעיקר הלייקרס הציעו הזדמנות טובה הרבה יותר לזכות באליפות. וכאן נכנס לתמונה פול ג'ורג'.

זה פול ג'ורג' היום. זו לא תמונת אילוסטרציה. ג'ורג' מגיע הביתה, גם אם באיחור של שנה, אבל כמובן לצד האדום. כנראה שבאמת אי אפשר רק לדוג כל היום. התקשורת והאוהדים היו מאוד נמרצים במרדף אחר קוואי, איך הם פספסו את זה?

לנארד היה מאוד אקטיבי בניסיונו להביא כוכב נוסף, בדגש על פול ג'ורג'. בקשתו נפלה על אוזן קשבת, כשסוכנו של כוכב אוקלהומה סיטי ביקש טרייד לקליפרס בימים האחרונים.

האמת שקל להבין למה פול ג'ורג' היה הבחירה המדויקת שלו. לאורך הפרי-אייג'נסי חלמנו, ולו רק מבחינת כדורסל, על ההתאמה העתידית של קוואי לנארד וקווין דוראנט. פול ג'ורג' הוא בהחלט לא קווין דוראנט, אך ההתאמה של שני הפורוורדים ההיברידיים הללו היא בדיוק מה שקוואי ביקש, כשהדמיון במשחק של השניים קיים ומשלים אחד את השני בצורה נהדרת.

התקופה בטורונטו הבהירה שלנארד בראש ובראשונה מעדיף את הכדור אצלו, גם אם הוא נחבא אל הכלים. אחרי הכל, ההתקפות שלהם התחלקו לשתיים העונה – בידודים של קוואי, אל מול הנעת כדור של שאר הקבוצה. ולפול ג'ורג', כמו שראינו בתקופתו בת'אנדר, אין שום בעיה לחלוק את הכדור. הוא כמובן לא ביישן (21 זריקות בממוצע למשחק), אך מאפשר למשחק ההתקפה להתנהל גם לצידו.

אלמנט אקוטי נוסף הוא הקליעה מבחוץ של ג'ורג'. ללנארד כשחקן מוביל כבר היו כמה פרטנרים מוכשרים בעמדת הפורוורד – להבדיל כמה הבדלות – בדמותם של למרקוס אולדרידג' ופסקאל סיאקם, אך זו תהיה הפעם הראשונה שבו הוא ישתף פעולה עם כזה שבאמת מרווח את המגרש ביציבות (מעולם לא כיבדו את הקליעה של סיאקם, וזה הוכח בשלבים מתקדמים בפלייאוף), וזה יאפשר לו לעבוד. הרפטורס מעולם לא יכלו להעלות הרכב כזה באופן עקבי, עקב המיס-מאצ'ים שהרכב כזה יצר, אך 62.4+ נט רייטינג במרחב מדגם מצומצם מעיד על כך שלא מן הנמנע שזוהי הדרך שבה לנארד ממקסם עצמו.

הקליפרס שילמו המון בתמורה לשילוב בין השניים. אם לנסח את זה בצורה אחרת – הם שילמו כמעט כל מה שהיו יכולים, ואז כשהגיע שלב תשלום החשבון הוסיפו עוד. על פניו, הלייקרס עשו מהלך דומה על אנתוני דיוויס, וקיבלו את אנתוני דיוויס, כשהקליפרס קיבלו "רק" את פול ג'ורג'. ג'ורג' שחקן מאוד מרשים, שאף היה מועמד ל-MVP אשתקד. אבל בגיל 29, ועם היסטוריית פציעות מגוונת, הוא לא בדיוק השחקן שהיית מצפה לקבל תמורתו את מספר הבחירות הגבוה ביותר בשנים האחרונות, יחד עם רוקי מבטיח וחוזה נגמר של שחקן סוף-אולסטאר. יחד עם זאת, מבחינת הקליפרס החשיבה הייתה כמובן שהטרייד הוא לא עבור ג'ורג'. הוא עבור ג'ורג' ולנארד, שלא היה מגיע בלעדיו. וכשמסתכלים על זה ככה, זה כנראה נו-בריינר.

זה לא אומר שאין שאלות פתוחות שהקליפרס צריכים לענות עליהן כדי לסגור את הסגל. מונטרז הארל הוא שחקן עילאי, אך ההגנה הבינונית שלו על הטבעת ויכולת ריבאונד לא טובה היו שני דברים שצרמו בהגנה הקבוצתית אשתקד (הקליפרס היו במקום 20 באחוזי ריב'). החסרונות האלה מעלים את השאלה אם הקבוצה צריכה לחפש גם ביגמן מוכח – עם כל הכבוד לאיביצה זובאץ –  כדי להיות ורסטילית יותר מול ביגמן מפלצתיים שייפגשו במערב – כשאנתוני דיוויס הוא הדוגמה הקלאסית. יחד עם זאת, קשה להתעלם מכך שהקבוצה הביאה את שני הסופרסטארים ההגנתיים הטובים בליגה בעמדות הפרימטר ופנימה. זה לבדו אמור לשדרג קבוצה שהייתה במקום ה-25 מבחינת אחוז הזריקות בטבעת של היריבה, ובמקום ה-27 מבחינת איבודים שגרמו ליריבה, וכנראה להזניק אותה לעשירייה הראשונה בדירוג ההגנתי.

גם בהיבט ההתקפי הקבוצה יכולה להראות קצת מבלבלת. החמישייה הפותחת הצפויה – בברלי-שאמט-לנארד-ג'ורג'-זובאץ', או המסיימת – בברלי-וויליאמס-לנארד-ג'ורג'-הארל, כוללת המון כישרון עם המון שחקנים שיוצרים לעצמם נהדר, אך מעט מאוד כאלו שיוצרים לאחרים, אם בכלל. זה מרגיש כמו קבוצה שבה ידרכו אחד לשני על האצבעות, עד שנזכרים – זה מבנה כמעט זהה של הקבוצה המוצלחת למדי מהעונה שעברה, כשאת טוביאס האריס (2.7 אסיסטים למשחק) ודאנילו גלינארי (2.6) מחליפים לנארד וג'ורג' הכישרוניים יותר.

הקליפרס לא הצטיינו במסירות שנה שעברה, כש-58 אחוז מהסלים שלהם בלבד הגיעו לאחר אסיסט (מקום 21 בליגה), אך עדיין היו מהקבוצות ההתקפיות המובילות בליגה. גם ג'ורג' ולנארד מעולם לא היו מוסרים מצטיינים, אבל הם בטח טובים יותר מהאריס-גלינארי, כך שהאיכות ההתקפית של אותה קבוצה מוצלחת בהחלט אמורה להישאר ואפילו להשתפר. במובן הזה, יהיה מעניין לבחון את ההיררכיה בין לו וויליאמס לבין שני הסטארים , לאחר שבשנים האחרונות וויליאמס קפץ לעמדה דומה יותר לגו-טו-גאי מאשר שחקן שישי קלאסי. עם זאת, נראה שעבור וויליאמס זו סה"כ חזרה לעמדה טבעית יותר, לאחר שבילה את שנותיו הטובות לצד שני כוכבים מרכזיים (או אחד, אבל מאוד מרכזי).

אם חוזרים לנקודה שבה התחלנו, נכון – המחיר שהקליפרס שילמו גבוה, וקשה להצביע על הטרייד כגאוני בצורה בלתי רגילה. לכל סופרסטאר יש מחיר, ובסופו של יום הקליפרס שילמו את מחיר הברזל עבור פול ג'ורג' – אבל בשורה התחתונה לורנס פרנק בנה קבוצה עמוקה ואדירה.

גם אם הקליפרס יהיו בלי אף בחירה שמגיעה בזמן הפריים של ג'ורג' או לנארד (הראשונה רק ב-2022), וגם אם ההעברה של כל בחירות הדראפט האפשריות פגעה במידת מה ביכולת שלו לעשות טריידים במהלך העונה כדי לעשות התאמות עדינות, הוא עדיין שמר על כמה שחקנים טובים על חוזי ביניים (לו וויליאמס, פטריק בברלי) לצד מספר נכסים צעירים (לאנדרי שאמט האטרקטיבי, ג'רום רובינסון שעדיין חי, בחירות 2020, 2021). כך שבניגוד לאחות הצהובה-סגולה, יש פה עדיין הרבה חלקים נעים שיכולים לשמש לחיזוק הקבוצה. הסיכון שהוא לקח אדיר, אך כך גם הרווח. מה שמוביל אותנו אל…

הצד של הת'אנדר

הקליפרס הם ודאי הקבוצה הכי משמעותית בטרייד הזה, אבל זה אף פעם לא הרגיש כמו דילמה מבחינתם. הת'אנדר עשו את הבחירה המעניינת ביותר, וזו בבירור הייתה בחירה. סם פרסטי פעל במחשכים, כהרגלו, ובפעם השנייה בקריירה הוא שלח סופרסטאר בטרייד (והפעם לא כזה בסימן שאלה. כזה של הביוקר). התמורה שהוא קיבל היא חסרת תקדים – 7 בחירות סה"כ, רובן לא מוגנות (כולל אחת של מיאמי), סטאר צעיר בהתהוות בדמותו של שיי גילג'ס-אלכסנדר (שג"א) וחוזה נגמר של סף-אולסטאר בדמותו של גלינארי. זו תמורה אדירה, וכנראה גדולה יותר מכל טרייד על סופרסטאר אי-פעם. הקליפרס, כאמור, שילמו את המחיר מבחינתם הן על קוואי והן על ג'ורג', אבל הת'אנדר מצידם שלחו רק את ג'ורג'.

מבחינת פרסטי, מדובר בהערכת סיכונים סבירה. האם כל הבחירות שהקליפרס שלחו יתבררו כבעלות ערך? כנראה שלא. האם כדאי להמר על (חוסר) היכולת של הקליפרס להעמיד קבוצה תחרותית עם ג'ורג' ולנארד בני 33, 34 או 35, ובהיעדר מחליף צעיר וברור? האם כדאי להמר על הבריאות הלא יציבה הן של ג'ורג' והן של קוואי? כנראה שכן. זהו מעגל החיים של כל קבוצת NBA (לא אתם, ספרס), וקשה לחשוב שזה יפסח על הקליפרס.

החתיכה המרכזית בטרייד מבחינת הת'אנדר – או לפחות הבטוחה ביותר – הוא שג"א. הבחירה ה-13 בדראפט שנה שעברה זה לא בדיוק הדבר הכי סקסי, אבל לאור עונת הרוקי המוצלחת אפשר למתג אותו כשחקן שלו היה נבחר בדראפט הנוכחי, היה נלחם על מקום בטופ 3 (ותודו שזה כבר נשמע יותר טוב). גם אם היה לו קשה לבלוט לצד הכוכבים האחרים בקליפרס, אלכסנדר הציג בשני הצדדים בדיוק מה שהובטח: קריאת משחק נהדרת, בין השאר בזכות שימוש בגובה שלו, לצד יכולות קליעה בטבעת (61 אחוז) במיד-ריינג' (לא פחות מ-48 אחוז) ואפילו משלוש – דבר שהיה סימן השאלה הגדול ביותר אצלו – עם 37 אחוז (אם כי עדיין יש עבודה על הטכניקה). שג"א השתמש באורך שלו גם בצד ההגנתי, כשהיה אחד המגנים היציבים בקליפרס.

ועדיין, משהו מרגיש מעט חמצמץ. פרסטי הוא ג'י אם מנוסה וטוב ומנהל מו"מ קשוח, והדבר הראשון שלומדים בטכניקת מו"מ בליגה הוא שתמיד צריך להשיג את השחקן הטוב ביותר. מעט מאוד קבוצות מנצחות בטרייד שבו הן שולחות את השחקן הטוב ביותר, ולכן אנחנו ממעטים לראות טריידים שמתבצעים על סופרסטארים, אלא אם כן מוצמד לג'י אם אקדח מטאפורי לרקה. על פי כל הדיווחים האחרונים מאזור אוקייסי, זה בדיוק מה שקרה בימים האחרונים – סוכנו של ג'ורג' ביקש טרייד מהקבוצה, ופרסטי נענה כמעט בלי היסוס, במטרה להימנע מסיטואציות קרקסיות הדומות לאלו של ג'ימי באטלר או אנתוני דיוויס.

הבחירה שלו אמיצה. ההצעה של הקליפרס היא אכן חסרת תקדים, ולראשונה מביאה לפרסטי המון נכסים (אחרי שבשנים האחרונות לא הצליחו להציע הצעה מספיק אטרקטיבית עבור שחקנים כמו אייברי בראדלי) או אפיק לבנייה מחדש. לא נראה שפרסטי היה מצליח להגיע להצעה טובה יותר לו היה מחכה. אף לא בחירה אחת, כאמור, מגיעה במהלך השיא של שני הכוכבים, וכולן מגיעות במהלך ה"דאבל-דראפט", דראפטים שיכללו גם את שחקני התיכון וגם את שחקני המכללות. זהו מתכון לבחירות גבוהות הרבה יותר גבוהות מהבחירות בטווח 25-30 שהפסימיסטים חוזים לקבוצה, וגם בעלות הרבה יותר ערך. זו בהחלט הצעה אדירה, שמתאימה לדיווחים האחרונים על כך שפרסטי גרם למלחמת הצעות בין הרפטורס לבין הקליפרס, שבה הרפטורס הפסידו כיוון שפשוט לא הסכימו להוסיף מספיק בחירות.

ועדיין, הוויתור הזריז על הסופרסטאר מעורר ולו מעט תמיהה. כי ההצעה של הקליפרס – על אף האטרקטיביות שבה – חסרה את הבלו-צ'יפ הברור. הסופרסטאר שייכנס לנעליו של ג'ורג'. שג"א הוא מועמד ראוי, וקשה להפריז במידה שבה חיבבו אותו בקליפרס (עד לרמה שהצהירו כי לא יחתימו רכז סופרסטאר במקומו), אבל הוא עדיין לא שם. בטח לאור העובדה שרק לאחרונה הקליפרס הצליחו לעשות את ה-RETOOLING הבלתי-אפשרי, ועוד יותר לאור העובדה שמיאמי – עוד בחירה מאוד אטרקטיבית – איבדה מערכה לאור החתמתו של ג'ימי באטלר.

כדאי לחשוב גם מה עוד היה בשוק – האם הסלטיקס לא היו מכניסים לדיון את ג'ייסון טייטום ואת הבחירה של ממפיס, כשהם יודעים שהם מקבלים את ג'ורג' לשנתיים לפחות? האם זו הצעה יותר טובה? לכל הפחות היא מעט יותר ברורה. ועד כמה חיוני היה לתת לג'ורג' את מבוקשו במדויק – עד לרמת הקבוצה? אלו שאלות שחשוב להעלות, גם אם חושבים שפרסטי עשה מהלך חכם. אבל שאלת מיליון הדולר בכלל קשורה לשחקן השני שהת'אנדר קיבלו בעסקה.

דאנילו גלינארי מגיע לאוקייסי לאחר עונתו הטובה והבריאה בקריירה, ולמעשה מאפשר לה ללכת בשני צירים. אם שג"א ושאר הבחירות מושכים לציר של בנייה מחדש, אסור לשכוח שהם יכולים גם לשמש כנכסים עתידיים בטרייד על סופרסטאר שיאפשר לה להיות קבוצה תחרותית כבר העונה. בראדלי ביל, שמיצב עצמו כאולסטאר ברור ושחקן טופ 20 בשנים האחרונות, הוא השם ההיפותטי שעולה לא מעט בהקשר של הקבוצה, וחבילה שכוללת רק חלק מהנכסים שהגיעו מהקליפרס אמורה להספיק כדי להנחית אותו.

גלינארי הוא כמובן לא פול ג'ורג', אבל כשהוא בריא הוא בהחלט ציוות ראוי לווסטברוק. גם אם הוא מוריד את הת'אנדר רמה מבחינת הציפיות, הוא מאפשר לקבוצה להתחרות, לפחות על הפלייאוף (ובעונה שבה אין אף קונטנדרית ברורה – זה הרבה מאוד). עכשיו תוסיפו לזה את ביל או סופרסטאר אחר ואולי קיבלתם תשובה לשאלה מה הבלו-צ'יפ מבחינת הת'אנדר כאן. לכן השאלה שבאמת צריכה להישאל בעיניי היא אם פרסטי התייחס לגאלו קודם כל כחוזה להשוואת משכורות (שגם מאפשר לו להימלט מאימת המס עבור קבוצה בינונית) ואיך הוא רואה את השנים הקרובות של הקבוצה.

מה שמוביל אותנו לשאלה האחרונה ואולי המהותית ביותר בטרייד הזה  – אם הטרייד היה בכלל הצבעת אי-אמון בראסל ווסטברוק. פול ג'ורג' הבהיר שזה בהחלט לא המצב:

https://twitter.com/Yg_Trece/status/1147417137180319744

כל הדיווחים הם על כך שווסטברוק וג'ורג' ביחסים מצוינים מבחינה בין-אישית, אבל עם כל הכבוד ליחסים, זו בדיוק לא הנקודה פה. המערב – והליגה כולה – מעולם לא היה פתוח יותר, כך שהדבר ההגיוני היה לתת לקבוצה הזו סיכוי נוסף. הת'אנדר היו אמורים להיות טובים יותר בשנה הבאה, עם ריצה מחודשת של גרעין הקבוצה, וחיזוק בקצוות של כמה שחקנים סבירים (כמו מייק מוסקלה). עבור ג'י אם שמאמין בגרעין הקבוצה, או עבור שחקן שמאמין בגרעין הקבוצה לא אמורה להיות שאלה – תמיד כדאי לנסות ולהגיע רחוק. אולי תצליחו לזכות באליפות. זה בד"כ פותר את כל הצרות. אחרי שתי הדחות בסיבוב הראשון – ולא צמודות במיוחד – נראה שפול ג'ורג' כבר העריך מחדש את יכולות הקבוצה הנוכחית, בדגש על עמיתו האולסטאר, ולכן השאלה היא אם גם פרסטי הגיע למסקנה דומה. דוגמית למחשבה של פרסטי ראינו אמש, כשהתגלה כי פרסטי הציע לרפטורס גם את ווסטברוק, לצידו של ג'ורג', במטרה לבנות מחדש לחלוטין. נראה האם הוא ימשיך לנסות דברים דומים.

כך או כך, שלושה כוכבים הסתדרו בשורה עבור פרסטי, שקיבל המון עבור הסופרסטאר הלא מרוצה שלו. האם דברים יכולים להשתבש? תמיד. אבל זה ידרוש ששג"א לא יממש את הפוטנציאל שלו ושכל הקבוצות המעורבות בטרייד (מיאמי, קליפרס) יצליחו מעל המצופה בכל עונה. הסבירות לכך קיימת, אבל היא לא מאוד גדולה. אני כן חושש פחות מסנריו דמוי הברוקלין נטס בקרב הקליפרס (לעומת הסבירות לכך במהלך הדומה של הלייקרס), אבל גילג'ס-אלכסנדר לצידם של המון בחירות סיבוב ראשון אמור להספיק כך או כך.

ויש גם את הצד של הלייקרס

גם עוברי אורח תמימים נפגעים בהתנגשות. קשה לקרוא ללייקרס תמימים, אבל הם בהחלט נפגעו. עד כמה? לא כ"כ הרבה. כמובן שהעובדה שהם לא הצליחו להשיג סופרסטאר שלישי לצידם של דיוויס ולברון היא בעייתית, אבל הבנייה העתידית שלהם לא באמת נפגעה. גם אם הלייקרס פספסו כוכבים אחרים נוספים כששמו את כל יהבם במרדף אחרי קוואי, לא נראה שהם באמת רצו לרדוף אחריהם, או שהכוכבים באמת שקלו את הלייקרס כאופציה (אולי למעט דאנג'לו ראסל).

מבחינת שחקנים משלימים, נראה שללייקרס כבר הייתה תוכנית ב' ברורה, כך או אחרת. הם אולי היו יכולים להביא את סת' קארי על 32 מיל' ל-4 השנים הקרובות, אבל ההבדל בינו לבין השחקנים שהם כן הצליחו להביא כנראה שולי. דני גרין המתין בסבלנות כדי לקבל 30 מיל' לשנתיים הקרובות, ג'אוויל מגי חיכה אף הוא, למרות הצעות דומות מקבוצות אחרות, קונטוויס קולדוול-פופ המתין וזכה לפינוק בדמות 16 מיל' לשנתיים הקרובות, וגם קווין קוק ימלא את הספסל. וכל זה כשלקבוצה נשארו 8 מיל' נוספים (ו-4.7 מיל' כחריגת ROOM EXCEPTION) כדי לרדוף אחרי מרכוס מוריס, אייברי בראדלי ודומיהם. גם אם לא זה אידיאלי, השוני בין הקבוצה שאמורה להיבנות כעת לבין הקבוצה שהייתה נבנית לו קוואי היה בוחר את קבוצתו מוקדם יותר, הוא כנראה לא משמעותי עד כדי כך.

ומה עם טורונטו?

על פניו זו הקבוצה שנשכחה. האכזבה עמוקה, אבל לא הייתי ממהר לבטל אותה כקונטנדרית מהר כל כך. האם הם נפגעו קשות? ודאי. האם יש להם יכולת למלא את החלל של קוואי? לא באמת. האם הגרעין של סיאקם-לאורי-גאסול, לצד איבקה, ואן-וליט, אנונונבי וכו' עדיין מסקרן? בהחלט. במזרח ללא קונטנדרית ברורה, יכולים להספיק להם קפיצה של אחד מהגרעין המרכזי של הקבוצה (סיאקם אני מסכל עליך) ושימוש נבון בחריגת ה-MLE כדי לחזור לאותו מעמד של שאר הקבוצות המובילות.

ובקטנה

מחר מציינים באוקלוהמה-סיטי את "יום פול ג'ורג'", שנקבע לפני שנה.