התמונה של הג'וקר אוחז בגביע האליפות עדיין טרייה בראשינו, והנה כבר עונה חדשה בפתח. האם מלך חדש (או ישן) יקום וידיח את הג'וקר? האם ג'יילן בראון יצדיק את תואר השחקן הכי יקר בליגה? האם דני אבדיה יתקע יתד בליגה?

על השאלות הללו ועוד ננסה לענות בפרוייקט 'קבוצה ביום' של הכדור הכתום. עונת 23-24, יוצאים לדרך.

הקבוצה היום: בוסטון סלטיקס

(ינון בר שירה)

 

נשארו: ג'ייסון טייטום, ג'יילן בראון (הארכת חוזה סופרמקס, 304 מיליון ל4 שנים), דריק ווייט, אל הורפורד, פייטון פריצ'רד, סם האוזר, לוק קורנט, ג'יי.די דיוויסון (חוזה דו-כיווני)

 

עזבו: מרקוס סמארט (טרייד עבור קריסטאפס פורזינגיס ושתי בחירות סיבוב ראשון, אחת מהן הפכה לג'ורדן וולש ו4 בחירות סיבוב שני), רוברט וויליאמס (טרייד עבור ג'רו הולידיי), מלקולם ברוגדון (טרייד עבור ג'רו הולידיי) גראנט וויליאמס (חתם ועבר בטרייד לדאלאס מאבריקס תמורת בחירת סיבוב שני), דנילו גאלינרי (עבר בטרייד על פורזינגיס), מייק מוסקלה (עבר בטרייד על פורזינגיס), ג'סטין ג'קסון, בלייק גריפין, פיונדו קאבנגלה, ג'סטין שמפיין

 

הגיעו: אושיי בריסט (החתמה מינימום), למאר סטיבנס (החתמה מינימום), סבי מיכאילוק (החתמה מינימום), דלאנו באנטון (החתמה-לא חוזה מובטח), נימיאס קייטה (החתמה דו-כיווני), ג'יי סקראב (החתמה דו-כיווני), קריסטאפס פורזינגיס (טרייד מוושינגטון יחד עם בחירות דראפט עבור מרקוס סמארט, מייק מוסקלה ודנילו גאלינרי), ג'רו הולידיי (טרייד מפורטלנד עבור בחירת הדראפט של גולדן סטייט, בחירה ב2029, מלקולם ברוגדון ורוברט וויליאמס) ג'ורדן וולש (בחירה 38 בדראפט)

מתנדנדים: טיילור פאנק (חוזה למחנה האימונים)

 

חמישייה צפויה: דריק ווייט, ג'יילן בראון, ג'ייסון טייטום, קריסטאפס פורזינגיס, ג'רו הולידיי

ספסל (לפי הירארכיה ודקות צפויות): אל הורפורד, סם האוזר, פייטון פריצ'רד, אושיי בריסט, סבי מיכאיליוק, למאר סטיבנס, ג'ורדן וולש, לוק קורנט, דלאנו בנטון

 

המהלכים הגדולים של 2022-23-

 

אז מה היה לנו שם?

 

את עונת 2022-23 בוסטון סלטיקס התחילו עם שערורייה דרמטית. אימה יודוקה, המאמן שהצעיד את הסלטיקס בשנתו הראשונה עד לגמר הנ.ב.א ושתחתיו הקבוצה מצאה את הזהות שלה כקבוצה הגנתית נושכת, הושעה מאימון לשנה שלמה לאחר שהפר את תקנות המועדון להטרדה מינית (עד היום לא ברור האישום המדוייק, עקב האיפול המשפטי וחוסר הרצון של המועדון לערב שמות נוספים מלבד המאמן עצמו) רק כשבוע לפני פתיחת מחנה האימונים.

ג'ו מאזולה, שהיה עוזר המאמן השלישי בהירארכיה בעונה לפני כן (אחרי וויל הארדי שעבר ליוטה ודיימון סטודמאייר שהמשיך עם הארדי עד שעזב במהלך העונה והתמנה למאמן מכללת ג'ורג'יה טק) התמנה למאמן הזמני.

 

המאמן החדש, נאלץ להתמודד עם מועדון מלא בשחקנים מבולבלים שאהבו והעריכו את המאמן הקודם ובנוסף להכל למצוא פתרון לפציעות של דאנילו גאלינרי שקרע את הACL במהלך אליפות אירופה עם נבחרת איטליה ורוברט וויליאמס, שנזקק לניתוח נוסף בברך וחזר רק באמצע דצמבר.

 

למרות הטלטלה, הסלטיקס עם מאזולה התחילו את העונה בצורה מדהימה ובמאזן 20-5. הם עשו זאת בדרך שונה מאוד מהקבוצה ההגנתית ששיחקה בהובלת יודוקה, עם דגש נרחב על קליעה מבחוץ וריווח "מאזולה-בול" הוביל את הסלטיקס להתקפה הטובה בליגה כשארבעה משחקני הקבוצה (ברוגדון, הורפורד, האוזר,גראנט וויליאמס) היו בטופ 10 של הליגה באחוזים משלוש. אך כשיד החמה התקררה גם הסלטיקס חזרו לקרקע ולמרות החזרה של רוברט וויליאמס הקבוצה קרטעה.

 

הסלטיקס סיימו את העונה הרגילה עם מקום שני בדירוג ההגנתי אך עם זהות שהיא קודם כל התקפית ובפלייאוף היו מאוד לא יציבים. הם ניצחו את ההוקס בשישה משחקים בסדרה שהייתה אמורה להיות פשוטה וקלה יותר, המשיכו לסדרה קשה מאוד מול פילדלפיה 76' שם הם נזקקו למטח שלשות של טייטום במשחקים 6 ו7 כדי לעלות לגמר המזרח שם היו פייבוריטים ברורים מול ההיט.

שם החלה הקריסה, הסלטיקס הפסידה בבית את שני המשחקים הראשונים, הושפלה במשחק מס' 3 והייתה נראית בדרך להדחה מביכה בסוויפ. דווקא אז הם חזרו לעצמם, הישוו ל3-3 בסדרה והיו נראים בדרך לעשות את הלא יאומן עד הפציעה של ג'ייסון טייטום בתחילת מס' 7 שהייתה למעשה הרגע בו מעשית העונה של הסלטיקס הסתיימה.

 

קיץ חם

 

בתור קונטנדרית שהגיע פעם אחר פעם לגמר האזורי ובפלייאוף 2022 גם לגמר הNBA, הסלטיקס יכלו לפרש את ההישגים שלהם עד כה בשתי דרכים.

דרך א'-  אנחנו כמעט שם. קצת יותר מזל עם פציעות, קצת פחות קליעה מטורללת של המרטינים והוינסנטים והיינו יכולים לזכות באליפות.

דרך ב'- אנחנו כמעט אבל לא. השינוי חייב להגיע לפני שיהיה מאוחר מדי.

 

בראד סטיבנס והפרונט אופיס של בוסטון קיבלו את ההחלטה הקשה והמורכבת הרבה יותר מתוך הבנה כואבת שלהרכב הנוכחי כנראה יש תקרה ריקה מבאנר אליפות.  בהינתן ההחלטה הזו, הם ניסו להעביר את מלקולם ברוגדון אך כשהטרייד כשל הזמן לקבל החלטה קשה בהרבה.

ואז שינוי הכיוון הגיע במהירות של חץ, שכוון הישר לליבם של אוהדי בוסטון. מרקוס סמארט, המנהיג, הלוחם והאיש שבמשך שמונה שנים טעם את טעמו של הפרקט בגארדן ללא הפסקה שקפץ, זינק ונפל על כדורים הוחלף בשחקן שמהווה כמעט תמונת מראה שלו- קריסטפאס פורזינגיס.

 

במקום הדם החם של מרקוס, מגיע הקור של קריסטאפס.

במקום הקבוצתיות מגיעה שחקן שלאורך הקריירה בעיקר דאג למספרים, אך עם זאת,  קשה להתעלם מהמורכבות שהייתה עם סמארט בחמישייה, בעיקר מול קבוצות בהגנה אזורית או בהגנת חילופים (אהלן אריק ספולסטרה) שבנו את הסכמה ההגנתית שלהם על העיקרון של "בואו נעזוב את מרקוס סמארט ונפתה אותו לזרוק", עם פורזינגיס יהיה הרבה יותר קשה לשמור אזורית מול הסלטיקס והגנת חילופים מולה תהיה כמעט לא רלוונטית.

כשמוסיפים את העובדה שהורפורד לא צעיר,  ושהסלטיקס קיבלו שתי בחירות סיבוב ראשון בטרייד (אחת מהן הפכה לג'ורדן וולש ו4 בחירות סיבוב שני) אפשר היה להבין את ההיגיון הקר בבחירה הזו.

עם זאת, יש עוד אספקט שקשה לי להתעלם ממנו- קריסטאפס פורזינגיס הואשם ב-2018 באונס בזמן ששיחק בניו יורק ניקס. המקרה לא הגיע לבית משפט אך כנראה גם לא הופרך. לפי בדיקות שעשיתי יכול להניח שככל הנראה (לכאורה, אין לי דרך לדעת בוודאות) שולם כסף למתלוננת כדי שתרד מהעניין. האם הוא "כשר"? יש מצב. חזקת החפות? מבין אותה. אך לי אישית קשה לעודד שחקן כשריח בעייתי כל כך נודף מהמעשה שעשה (לא רוצה להיכנס לפרטים ולפורנוגרפיה של המקרה, אך זה נראה רע), בין אם בהסכמה או לא.

הייתי מצפה, נאיבי שכמותי, שמועדון שחווה רק לפני שנה פרשת הטרדה מינית על ידי המאמן, היה חושב על כיוון אחר למרות ההתקפה על הפרקט. שוב, לא רוצה להכנס לסוגיות משפטיות (מותר לו לשחק, מותר לקבוצות לרצות שישחק אצלן) כותב את זה כאוהד ברמה רגשית בלבד.

האדוות מהטרייד על פורזינגיס, הותירו את מלקולם ברוגדון שכרגע פגוע ומשחק "ברוגז" עם המועדון. היה ברור שלא ניתן היה להמשיך ככה וטרייד עליו הוא שאלה של זמן

עזבו בנוסף לסמארט גם גראנט וויליאמס שעזב לדאלאס, בעסקה שנדף ממנה ריח של סאלארי דאמפ. גראנט הספיק בדרך לדאלאס לפאדקסט על מאזולה ולהסביר כמה הוא פחות התאים מיודוקה.

 

היה נראה כאילו הסגל צפוי להישאר כפי שהוא אך כשמילווקי באקס הרעידו את הליגה עם הטרייד על דמיאן לילארד היה ברור שבוסטון חייבים להגיב. בבוסטון הגיבו בצורה דרמטית והעבירו את רוברט וויליאמס "טיימלורד", רב הפוטנציאל ואהוב האוהדים, יחד עם ברוגדון ו2 בחירות דראפט עבור ג'רו הולידיי במהלך שאותת בצורה ברורה- בבוסטון שמו את כל הז'יטונים ופחות מאליפות בשנתיים הקרובות יהיה כישלון.

בין כל המהלכים המפוצצים כמעט ונשכחו  ג'ורדן וולש שנבחר בסיבוב השני ולא מעט החתמות מינימום שלא צפויות להשפיע יותר מדי (אולי בריסט או מיכאליוק יתרו קצת).

 

מעבר לכך, אחרי זמן רב של שקט בגיזרתו, חתם ג'יילן בראון על הארכת חוזה סופרמקס על 304 מיליון דולר. האם הוא "שווה את הכסף?" -לא. כי זה לא עובד ככה. אתה לא באמת יכול להצמיד ערך דולרי ליכולת כשכל תוצאה מלבד ג'יילן חותם בבוסטון הייתה אומרת הלכה למעשה פירוק הצמד טייטום-בראון וסגירת חלון האליפות הנוכחי.

 

ועכשיו? מה עכשיו? 

בוסטון סלטיקס יודעת שכל תוצאה שאינה אליפות תיחשב ככישלון. הם הלכו אול-אין. החוזה לבראון, הטרייד על סמארט, הטרייד על ג'רו, כל הבנייה של הקבוצה כפי שהיא-כולם מוליכים לשחקן אחד- ג'ייסון טייטום. עד לפני שנתיים בערך היה נראה שהתקרה של טייטום לא תהיה גבוהה מטופ 10-15ה בליגה. אך למרות שגם גדולי מקטרגיו מתקשים להציב אותו הרחק מהטווח של 5-8 בליגה, הוא עדיין צריך לעשות עוד קפיצת מדרגה בשביל להיות השחקן שלוקח את בוסטון לארץ המובטחת. מה נדרש ממנו? יציבות בקליעה, יכולה גדולה יותר לעשות מניפולציה על ההגנה, שימוש בכח שלו בפוסט ובעיקר, יכולת לייצר תפוקה עקבית גם מול ההגנות הטובות ביותר. קודם כל, זה המפתח המרכזי לעונה הזו עבור בוסטון.

מעבר לכך, הטריידים על פורזינגיס והולידיי יובילו בהכרח לשינוי נרחב בהגנה. אם בעבר ההגנה של הסלטיקס התבססה בעיקר על חילופים בפיק אנד רול והגנה אישית סולידית שמנעה חדירות לצבע וכפתה זריקות מיד ריינג', בפרסונל הנוכחי של הסלטיקס יאלצו הרבה יותר לשחק בהגנת "דרופ" בפיק אנד רול ולבנות על יכולת המעבר בחסימות של ג'רו שעזרה למילווקי כל כך בהגנת הדרופ שלה כשקריסטאפס פורזינגיס ינסה לתפקד כמעין ברוק לופז. מצב כזה יכול לאפשר לשחקני הפרמטר להעז ולתקוף הרבה יותר את מובילי הכדור בידיעה שיש הגנה על הטבעת מאחוריהם. בשלבים המאחורים, מול קלעים גדולים בפול-אפ, הגנה כזו יכולה לקרוס. כדי להצליח למנוע את זה בפלייאוף הסלטיקס יהיו חייבים לקוות להורפורד רענן שלא משחק כמו בן 38 וג'רו הולידיי את דריק ווייט שמצליחים להקשות על הלילארדים, הגארלנדים והמקסים שמולם עד כמה שאפשר, גם ללא הגנת חילופים האוטומטית.

הסלטיקס הייתה שנה שעברה קבוצה נמוכה, כשבראון שיחק עמדה 3, טייטום שיחק לרוב בעמדה 4 ובעמדה 5 שיחק רק אחד הגבוהים. השנה הם ינסו לשלב בין שני הרכבים. ההרכב ה"נמוך" עם הורפורד על הספסל או ההרכב שיסתמך הרבה יותר יותר על הסייז כשהורפורד ופורזינגיס משחקים יחד ואחד הגארדים על הספסל. במקרה הזה בראון וטייטום יחזרו לעמדות 2-3. כמובן שתהיה לזה משמעות הגנתית נרחבת כפי שדנתי בפיסקה למעלה אך תהיה גם משמעות התקפית. פורזינגיס יכול לקלוע או ללכת לפוסט אם מציבים מולו שומר נמוך, טייטום ובראון יהיו חזקים יותר וגדולים יותר מול השומרים שיוצבו מולם ויהיה קשה הרבה יותר להחליף מול הקבוצה הזו.

האם בוסטון ישתמשו בסייז אך ורק כדי להעלות את כמות הניסיונות מבחוץ או שמה, ינצלו את הריווח לחיתוכים, תנועה וכדור שילך גם פנימה לפורזינגיס או טייטום? קשה לדעת, אך מקווה מאוד שכן. גם אם לאורך עונה רגילה התקפה המבוססת על נסיונות קליעה מרובים מבחוץ תצליח סטטיסטית, בפלייאוף הקבוצה צריכה גם תוכנית ב' וג' וד'.

ג'ו מאזולה, מחוזק בצוות עוזרים חדש (כולל סם קאסל, צ'ארלס לי ופיל פרסטי כעוזרים וג'ף ואן גאנדי כיועץ בכיר) וחזק בהרבה  מההשאריות של יודוקה שנה שעברה יצטרך להוכיח גמישות רבה הרבה יותר ולהתגבר על האתגרים הרבים בדרך. להבדיל משנה שעברה, יש לו את כל התנאים להצליח. עם זאת, להבדיל משנה שעברה, כנראה שלא יהיה מי שיתרץ עבורו אם יכשל.

אספקט אחרון יכול להכריע רבות על גורל העונה הזו והוא אולי החשוב מכולם. אם אצטט את סבתא שלי "העיקר הבריאות". כל שחקן מרכזי שלא יהיה כשיר ברגע האמת יכול להכריע את גורל העונה והמצב בגזרה אינו מזהיר. קריסטפאס פורזינגיס סבל בעברו מפציעות רבות והוא עדיין  צריכים להוכיח שהברכיים שלו לא עשויות מחרסינה. הורפורד היה בריא לאורך מרבית הקריירה אך מה לעשות שבמונחי כדורסל הוא קשיש, עם כמה שלא נעים לי לקרוא ככה לשחקן שנולד כמוני ביוני 1986.  ג'יילן בראון סבל מלא מעט פציעות המסטרינג ואפילו ג'ייסון טייטום שעד כה היה "איירון מן" לאורך הקריירה, יודע שבסוף כל שחקן נפצע מתישהו וצריך מעבר לכל ההכנות הפיזיות גם המון מזל כדי להיות בריא ברגע הנכון.

בוסטון סלטיקס יודעים שברגע האמת, הם חייבים את כל הטופ 6 שלהם בריאים ומוכנים לקרבות שאולי יוכלו להחזיר את האליפות לעיר השעועית.

 

תחזית– הכי קל יהיה לתת תחזית שמרנית ומקסימום להתבדות לטובה. עונה של 57 נצחונות, מקום שני במזרח והפסד בגמר המזרח למילווקי בסדרה של 7 משחקים.

אבל לא. הקבוצה הזו לא נבנתה לעוד "כמעט"

אז צלמו מסכים, מוזמנים באהבה להשתמש בזה נגדי-  עונת 2023-24 תסתיים עם אליפות של בוסטון סלטיקס.