לכולנו ברור טוב מאוד מי הנבל האמיתי בגמר ה NBA, אבל בין משחק למשחק יש כרגע 3 ימי מנוחה, ימים שגורמים לנו לחשוב על הדברים מחדש, ואנחנו כאן כדי ליישב את הסוגיה הכל כך חשובה הזו, מיהו הנבל האמיתי בסרט שנקרא גמר ה NBA.

 

לברון ג'יימס זה השחקן שהכי כיף לשנוא היום בליגה. זה השחקן שאוהדי קליבלנד שרפו את החולצות שלו רגע אחרי ה"הכרזה" והיום מעריצים את הקרקע שעליה הוא דורך. לברון ג'יימס הוא הרבה יותר משחקן כדורסל, הוא הדמות שבעצם מסובבת את הסרט שנקרא ה NBA.

עד אמצע שנות ה 90 בהוליווד תמיד היו מקפידים על הפרדה ברורה בין "הרעים" ל"טובים". סופרמן הוא האיש הטוב ונגדו תמיד יש כוחות של רבים שמהווים את הרעים. בשני העשורים האחרונים חל תהליך מעניין שהפך את הדמויות הרעות להרבה יותר מורכבות מפעם. ב terminator 2, זו אחת הפעמים הראשונות שמייצרים ממש בלבול בין הרעים והטובים, כאשר שני "טרמינטורים" נשלחים / מתוכנתים חזרה בזמן כדי להלחם / להגן על העתיד. ארנולד שוורצנגר שאמור לייצג את הטרמינטור הטוב, נראה למעשה הרבה פחות מרשים ומוצלח מהגרסא החדשה שלו ה T-1000. 

בסרט המטריקס, agent smith מוצג לכולנו בתור הנבל האולטימטיבי, זה שמונע מ NEO להציל את העולם. למרות זאת יוצרי הטרילוגיה ידעו לשתול המון רמזים לאורך כל הדרך שיצרו את הצופים מספיק קונפילקטים לגבי זהותו של האחד. עד כדי כך שתיאוריות הקונספירציה האחרונות למעשה גורסות ש Agent smith הוא "האחד" ולא NEO:

איך כל זה קשור ללברון? 

לברון לא תמיד היה הנבל בסיפור, בתחילת הדרך לברון היה בעצם הגיבור. הוא זה שהגיע לליגה כדי להציל אותה ולמלא את החסר. הרבה לפני לפני שלברון "הכתיר" את עצמו למלך, הליגה הכתירה אותו בתור "הנבחר". זה שיתפוס את המקום של ג'ורדן וימלא את החלל שכל כך היה חסר שם: 

הליגה הייתה זקוקה לגיבור הזה, השחקן שרק קבוצה של 3 כוכבים מבוסטון יכולה לעצור. השחקן שכל פעם יש סביבו סגל לא מתאים והוא מנסה לטפס כנגד כל הסיכויים. כמו בהרבה סרטים אמריקאים, הנבל עבר התפתחות והשתנה לנגד עינינו עד לרגע המכריע שבו לברון הכריז שהוא לוקח את הכישורים שלו למיאמי. לברון ג'יימס הוא למעשה מגנטו מסדרת הסרטים X-men. חובבי הסדרה בטוח זוכרים את הסצינה שבה אנחנו נחשפים לכוחותיו של מגנטו. מגנטו ואימו נמצאים במחנה ריכוז והיא נלקחת ממנו ברגע ששינה אותו לעד. יש בזה משהו סימבולי כשנזכרים באחד האירועים המרכזיים האחרונים שהיו ללברון, אימא שלו ודלונטה ווסט לפני שהוא עבר למיאמי: 

 

מגנטו גדל להיות הנבל האולטימטיבי, אבל כזה שפשוט קשה מאוד לשנוא. יש לא מעט דמויות רעות אחרות מסביבו והוא למעשה עושה את מה שנראה לו הכי נכון לקבוצה שלו. הוא לא תמיד מצליח, הוא פוגע בלא מעט אנשים בדרך, אבל הוא באמת מאמין שהוא פועל נכון. עכשיו תחליפו את המילה לברון בתחילת המשפט:

אם כך הסיפור הגדול של סדרת הגמר היה המפגש בין הקבוצה הטובה בהיסטוריה לאיש "הרע" שכולם שונאים. 

זה שמזלזל בסובבים אותו, זה שפוגע בכוכבים שלידו (ד"ש מקווין לאב), זה שמעיף מאמנים כי הם לא באים לו בטוב בעין – הנבל. 

הכל הלך לפי התוכנית, הקבוצה הטובה (גולדן סטייט) והשחקן שכולם אוהבים (קארי) הובילו בסדרה 3-1 בקלות. כל מה שנשאר להם לעשות היה לנצח את המשחק החמישי. אלא שאז גריימונג גרין (תציצו בלינק הבא עד הסוף…לא טעיתי בשם) נתן לתחביב שלו להשתלט ופתאום יש לנו סדרה פתוחה לחלוטין:

 

לברון ג'יימס ניצל את ההזדמנות והפך את הקערה על פיה תוך כדי שהוא מפגין תצוגות כדורסל אדירות, כאלה ששמורות ל real heroes against all odds:

עוד מוטיב מעניין שחוזר בסרטים האמריקאיים הוא שהגיבור חייב לעשות את זה נגד כל הסיכויים. הוא חייב להצליח כשנדמה לכולנו שזה כבר לא יקרה, נניח מפגש בין כוכב יחיד לקבוצה הטובה בהיסטוריה. אז לברון אסף סביבו לא מעט כוכבים, אבל הם קרסו אחד אחרי השני ופתאום כל מה שנשאר מקליבלנד זה באטמן (לברון) ורובין (קיירי אירווינג). קווין לאב כל כך גרוע שאוהדי קליבלנד פתחו קמפיין לגיוס כספים כדי שהוא לא ישחק יותר. דלבדובה ומוזגוב שהיו חלק חשוב במאבק של קליבלנד בקיץ האחרון משחקים במשותף 12 דקות שבהן הם תורמים 4 נק' בלבד. גם שאמפרט שזכה לחוזה שמן בקיץ תורם 2.5 נק' בלבד ב 18 דקות משחק.

מי כן שם ובגדול, לברון ג'יימס. לג'יימס יש הרבה קופים להוריד מהגב וזה הקיץ השני ברציפות שהוא סוחב את קליבלנד את הקבוצה בדומיננטיות שכבר קשה שלא להתחבר אליו. הוא עושה הכל מהכל, הגנה, התקפה, חסימות, ריבאונדים, אסיסטים, הכל!!! כמה הכל? 

הוא מוביל את שתי הקבוצות בשתי קטגוריות שונות:

בנוסף להתעלות של לברון, ולסיפור של דריימונד גרין, כמובן שהגמר מורכב מעוד כמה סיפורים שבעצם מספרים את ההחלשות של הקבוצה הטובה בהיסטוריה (בעונה הסדירה). סטף קארי לא לוקח אחריות כמו שכולם מצפים ממנו ואיבד את העשתונות במשחק 6, אנדרה איגואדלה שאמור להיות הקריפטונייט של לברון נפצע בגב ופתאום אנחנו שמים לב שיש כאן למעשה קבוצה כנגד שחקן בודד, ואם אנחנו נצמדים לעלילה של הסרט האמריקאי, השחקן הבודד לא אמור להיות הנבל. 

 

עכשיו צריך לנבא מי ינצח במשחק מספר 7. הסרטים האמריקאיים לימדו אותנו דבר אחד, בסופו של דבר הטובים מנצחים והנבלים מפסידים, הבעיה היחידה היא שכרגע לא ברור מי הוא הנבל ומי אמור להיות הטוב בסיפור הזה.

אז מה אתם אומרים, מי הנבל האמיתי?