"מה הלאה" מאיץ לקראת פתיחת הטריידים, והיום – מיאמי היט.

מה היה לנו?

את הסיפור של ההיט העונה כולם מכירים. במהלך העונה הרגילה הם היו Feel good story – קבוצה טובה ונחמדה שנתפסה כמי שאין לה מספיק כוח אש כדי להצליח בפלייאוף. הסיפור המרכזי היה הפריצה של הצעירים – אדבאיו השתדרג לאולסטאר ושחקן חמישית הגנה שניה, נאן היה חזק במירוץ לרוקי העונה, הירו נכנס לחמישיית הרוקיס השניה ורובינסון הפך במפתיע לאחד הקלעים המובילים בליגה.

ואז קרו שני דברים: הטרייד שהביא לקבוצה את איגואדלה וקראודר, והבועה. הצעירים של מיאמי הגיעו לבועה כשהם נותנים עוד קפיצה קדימה (פרט לנאן שנדבק בקורונה ולא הצליח לחזור לכושר של לפני הבועה). איגי וקראודר נתנו לקבוצה עוד קשיחות והגנה. ההיט נראו מצוין בבועה, ולקחו את היכולת הזו לסוויפ מול הפייסרס, להדחה מפתיעה וקלה מהצפוי של  יאניס ומילווקי, ואז לניצחון בגמר על בוסטון. מול הלייקרס, לא מעט בגלל פציעות של דראגיץ' המצוין ואדבאיו, זה כבר לא הספיק – אבל מיאמי השתדרגו במחי פלייאוף יחיד מעוד קבוצה טובה לקונטנדרית, אולי שנים קדימה, ובאטלר השתדרג לשחקן פרנצ'ייז אמיתי שלא ממצמץ מול השחקנים הטובים בליגה.

התוכנית

"הרכב מנצח לא מחליפים" גורסת הקלישאה. ואכן, נראה שהמסלול הפשוט והמתבקש שעומד מול מיאמי הוא לא לגעת בכלום. יש ארבעה צעירים שאמורים להשתפר, יתר השחקנים בשיאם, או לפחות לא יותר מדי אחריו (דרגיץ'). לכאורה עדיף לא לגעת בכלום.

זו לא התוכנית, מסתבר. מיאמי מתכננת להמר בכל הכוח על קיץ 21', ועל יאניס ספציפית. לפי השמועה ההיט לא הולכים לחתום על חוזים ארוכים בקיץ הזה כדי להשאיר לעצמם את הגמישות להחתים את יאניס על חוזה מקסימום – ואולי להביא אותו עוד העונה אם מילווקי תשתכנע שהוא לא מתכוון להישאר.

יש שלושה שחקנים משמעותיים שמסיימים, או עשויים לסיים, חוזה בקבוצה – דרגיץ', קראודר ואוליניק (אופציית שחקן). על דרגיץ' אפשר לטעון ברצינות שהוא היה השחקן הכי טוב בקבוצה עד סדרת הגמר. קראודר היה חלק גדול מההגנה הנפלאה של מיאמי, ויכולת הקליעה שלו מבחוץ עשתה פלאים להיט עד שהלכה לאיבוד מתישהו באמצע הסדרה מול בוסטון. אוליניק היה פחות משמעותי, אבל סיפק דקות איכותיות והצליח להתעלות כשנדרש לכך. גם מאיירס לנארד מסיים חוזה, אבל קשה להאמין שההיט ישקיעו בו יותר מדי.

שחקן נוסף שעומד בפני הארכת חוזה אפשרית הוא באם אדבאיו, שנראה שמיאמי לא הולכת להאריך לו את החוזה כבר העונה. אל דאגה, הוא לא הולך לשום מקום – אבל עדיף להיט לחכות לקיץ הבא עם קצת יותר מקום מתחת לתקרה.

למיאמי תהיה גם MLE העונה, ויהיה מעניין לראות מה יעשו איתה. בהנחה ששומרים מקום ליאניס, סביר שההיט יחפשו להחתים שחקן על חוזה לשנה, אולי עם אופציה לשנה נוספת.

מהצד השני – אם יכול להיות שיאניס כן יחתום על הסופרמקס במילווקי, ואז ההיט יכולים ללכת בכיוון אחר לגמרי. הם התעניינו בדנילו גלינארי בעונה שעברה, וייתכן שיחתימו אותו דרך ה-MLE או בהחתמה ישירה אם יצליחו לשכנע את דרגיץ' וקראודר לחתום בסכומים סבירים. אפשרות נוספת היא להביא אותו מהת'אנדר דרך סיין אנד טרייד.

מהלכים אפשריים

המהלך שמיאמי תרצה לעשות -אוליניק לוקח את האופציה שלו, דרגיץ' וקראודר מקבלים חוזה לשנה אחת בסכום גבוה יחסית. ההיט שומרים על הקבוצה שהגיעה לגמר ומאפשרים לעצמם גמישות כלכלית מקסימלית לקיץ 21. את ה-MLE הם ישמחו לחלק בין הארי ג'יילס וג'מייקל גרין, שניהם עם חוזה לשנה עם אופציה.

אם ההיט ישתכנעו שיאניס לא חותם, נראה סביר להחתים את דרגיץ' וקראודר לארבע שנים כל אחד, להביא את גלינרי על MLE ל-4 שנים ולנסות להביא כוכב נוסף במהלך העונה בטרייד על אוליניק ואיגודאלה.

סיכונים

השאלה הגדולה שעומדת מול מיאמי היא האם היכולת שראינו בפלייאוף אכן תמשיך איתנו הלאה, או שזו היתה התעלות חד פעמית. כמעט כל השחקנים בקבוצה הצליחו יותר ממה שמקובל היה לחשוב שהם יכולים, ולפחות לפי אתרי ההימורים מיאמי רחוקה מלהיות פייבוריטית גם בעונה הבאה. אם היא לא תנצל את ההזדמנות ותחתים כוכב, אנחנו יכולים לראות נסיגה מהעונה המופלאה הזו.

סיכון נוסף הוא פציעות. באטלר ידוע כשחקן שסובל מפציעות מציקות כל הקריירה. גם דרגיץ', שהפתיע בכושר שחזר אליו בגיל 34 ואחרי עונה שבה כמעט לא שיחק. אדבאיו צעיר ולא קיבל דקות של שחקן חמישיה עד העונה, אז ייתכן שהפציעה בגמר מסמנת משהו גם להמשך הקריירה.