מיאמי היט 80 – בוסטון סלטיקס 93 (3-2 לסלטיקס)

הבוסטון סלטיקס במרחק נצחון אחד מעלייה לגמר

בוסטון סלטיקס המשיכה את הדומיננטיות שלה ממשחק 4 עם נצחון שני ברציפות על ההיט במיאמי במשחק 5. ג'יילן בראון עם 25 נקודות ו-4 ריבאונדים הוביל את החבורה בירוק וג'ייסון טייטום הוסיף 22 נקודות, 12 ריבאונדים ו-9 אסיסטים, למרות פתיחה רעה שלו ועושה רושם שהכתף עדיין מפריעה לו.

ההיט היו אלה שהובילו במחצית, אך הסלטיקס הפכו את התוצאה במחצית השניה עם יכולת טובה בשני צידי המגרש. בנוסף לטייטום הסלטיקס קיבלו דקות טובות מאל הורפורד שהחזיק את בוסטון במשחק במחצית הראשונה, וסיים עם 16 נקודות, 7 ריבאונדים ו-5 אסיסטים, כמו גם עבודה הגנתית טובה. דרק ווייט הוסיף 14 נקודות ו-5 אסיסטים. כעת הסלטיקס במרחק נצחון אחד מהופעה ראשונה בגמר מאז 2010.

במיאמי באם אדבאיו עם 18 נקודות ו-10 ריבאונדים, וגייב וינסנט עם 15 נקודות היו הקלעים הבולטים, כשההיט ממשיכים עם יכולת קליעה מזעזעת כשהלילה עם 30-94 מהשדה, 7-45 מעבר לקשת.

בוסטון יחפשו לסגור עניין במשחק 6 מול הקהל הביתי, בעוד מיאמי תחפש להחזיר את ההכרעה למשחק 7 אצלה בבית.

ההיסטוריה בצד של בוסטון

משחק 5 הינו לרוב משחק מכריע וחשוב מאוד בסדרה, במיוחד אם הסדרה בשיוויון 2-2. היסטורית בצב כזה המנצחת במשחק 5 לוקחת את הסדרה בכ-82 אחוז מהמקרים. מספר מרשים אך גם הגיוני לאור העובדה שהקבוצה המפסידה חייבת לנצח 2 ברצף. ראוי לציין שרק בסיבוב הקודם זה בדיוק היה המצב בין בוסטון ומילווקי.

אמנם ההיסטוריה לא לצד מיאמי אך זה לא בלתי אפשרי. מיאמי צריכה פוקוס וכשירות רבה משחקניה והשאלה היא לאור העייפות שראינו מהם בשני המשחקים האחרונים, האם עדיין נשאר להם מספיק במיכל כדי לעשות זאת. ברמה כזו של עייפות ופציעות לשני הצדדים, נצחון הוא פחות עניין של כשרון ויכולת, ויותר קשיחות ואופי. מיאמי מתגאה בתרבות שלה, וזה בדיוק הזמן להראות מה בדיוק עומד מאחורי הסיסמה.

ג'ימי באטלר

ג'ימי באטלר הוא ללא ספק ה-כוכב של מיאמי והגו טו גאי שלה. אך הוא פשוט לא הגיע ל-3 המשחקים האחרונים. אחרי שקלע סה"כ 14 נקודות במשחקים 3 ו-4 יחד, באטלר קלע רק 13 נקודות במה שאולי המשחק החשוב ביותר העונה של מיאמי. נכון, הוא סובל מדלקת בברך, ואריק ספולסטרה האשים את פייטון פריצ'ארד ששיחק על הדלקת, אך הוא ממש לא השחקן היחיד שמשחק פצוע. גם לא הכוכב היחיד שמשחק פצוע בסדרה הזו. ג'ימי לקח 18 זריקות וקלע 4 מהן, כולל 1-5 מעבר לקשת.

בנוסף להחטאות בלטה בהיעדרה האגרסיביות שלו. באטלר ידוע כשחקן מאוד אגרסיבי ואינטנסיבי, אולם עושה רושם שזה נעלם במשחקים האחרונים. במשחקים הראשונים הוא הראה שהוא יכול להגיע לקו כמעט בכל התקפה, עם החדירות ויכולת סחיטת העבירות שלו. אולי זה הפציעה, אולי זו העייפות אולי זו ההגנה של בוסטון שמצליחה לנטרל אותו, אבל נראה שהאגרסיביות ההתקפית שלו פשוט לא שם, ומיאמי לא הולכים לנצח בלעדיו, בטח לא כפי ששיחק במשחק הזה.

 

הצוות המסייע של מיאמי

קייל לאורי סובל מפציעה בהאמסטרינג כל הפלייאוף, אך הוא שיחק במשחק 5 והיה פשוט רע. ב-25 דקות של משחק לאורי לא הצליח לקלוע והחטיא את כל 6 הזריקות שלו. הוא גם לא ממש עשה יותר מדי בגזרת ניהול המשחק וסיים עם 0 אסיסטים. הנתונים הגבוהים אצלו בבוקס סקור הם האיבודים (3) ועבירות (5).

די ברור שלאורי לא בכשירות מלאה, אך מעט מאוד שחקנים במצב כזה בשלב זה של העונה, ואם הוא משחק אז הפציעה איננה תירוץ. ואם הוא משחק כזה גרוע אז אולי הוא לא צריך לשחק, כי הוא ממש לא עזר למאמצים של מיאמי הלילה.

וזה לא עזר למיאמי שהשחקן השני בקו האחורי לצידו של לאורי מקס שטרוס, גם כן החטיא את כל הזריקות שלקח. יחד לאורי ושטרוס עשו 0-15 מהשדה. זו תצוגת הקליעה הגרועה ביותר של קו אחורי בפלייאוף מאז 1970, ועושה רושם שמול בוסטון מיאמי שוברת כמה וכמה שיאים שליליים.

גם שאר שחקני מיאמי די מאכזבים בסדרה הזו. עם כל הכבוד להיט קולצ'ור ולמציאת מציאות, בסופו של דבר מי שמייצר נקודות בהתקפה, או בכלל התקפה זה ג'ימי, באם, וטיילר הירו. כולם בחירות סיבוב ראשון ומלבד ג'ימי גם בחירות לוטרי. (למרות הנקודות של גייב וינסנט בגארבג' מול הלבנבנים של בוסטון), וכנראה שאסופת המציאות הזו טובה כדי לשמור על הקבוצה במקום גבוה בעונה הסדירה, כשלכוכבים יש היעדרויות מפציעות או סיבות אחרות.

ג'ואל אמביד בינתיים עם טיזינג לבאטלר

 

(עוד) ערב קליעה מזעזע מבחוץ

באנגלית יש ביטוי שמתרגם מילולית ל"לא מצליח לקלוע כדור חוף לתוך האוקיינוס." ומי שצפה הלילה במיאמי חשב כנראה על זה (או ביטוי דומה) בכל הקשור ליכולת קליעת השלוש שלהם. מיאמי לקחו 45 זריקות מבחוץ וקלעו רק 7. למי שהמחשבון רחוק לו זה יוצא 15.6 אחוז. וזה האחוז השני הכי נמוך בהיסטוריית הפלייאוף של ה-NBA, עבור קבוצה עם לפחות 40 זריקות.

 

כשקבוצה זורקת כל כך גרוע מתבקש שהם ישנו גישה וינסו לחדור יותר פנימה. ההיט לעומת זאת לא שינו כלום במהלך המשחק ופשוט ניסו את אותם דברים שוב ושוב. זה מתקשר לשני דברים: הראשון זה עייפות, ואין ספק ששתי הקבוצות נראו עייפות, והליגה לחלוטין צריכה לשקול בכל סדרה הוספת יום מנוחה אחרי משחק 4 ולפחות עוד יום מנוחה גם אם קבוצה מסיימת סדרה קודמת במשחק 7. ונזכיר באמת שהסלטיקס הגיעו לסדרה הזו עייפים יותר.

הדבר השני זו ההגנה של בוסטון. הסלטיקס באופן עקבי אחת מהגנות השלוש הטובות בליגה בשנים האחרונות (ולמעשה מאז בראד סטיבנס כמעט בכל שנה בטופ 5 של הליגה). ובצבע ניצב רוברט וויליאמס שעושה רושם מרתיע את שחקני ההיט מלהיכנס לצבע, ולא רק את אדבאיו.  וכחלק מהגנת הפרימטר יש לציין את דרק ווייט שהיה פשוט מצויין היום, כמו גם את אל הורפורד. שניהם בהחלט נותנים פייט מרשים לג'ייסון טייטום במאבק על השחקן היעיל של בוסטון בסדרה הזו.

בקטנה:

ג'ייסון טייטום עבר את 1500 הנקודות בפלייאוף, והוא השחקן השני הכי צעיר להגיע למספר הנקודות הזה, אחרי קובי בריאנט.