1. אין כסף, אין כסף, קיץ קשה, אנחנו אומרים פה מעל דפים אלה כבר חצי שנה. והנה, חצי שעה לתוך השוק החופשי הקבוצות כבר חילקו 543 מליון דולר. מילא החוזים של כריס פול, קווין דוראנט ופול ג'ורג', אלו היו צפויים, אבל שחקנים כמו דאג מקדמוט שקיבלו 22 מליון דולר ל-3 עונות, או ארסן אילאיסובה שקיבל 21 מליון דולר ל-3 עונות. היום השני היה לא פחות מעניין עם לברון ג'יימס שמגיע ללייקרס, והם מצידם ממהרים להחתים שחקנים נוספים לידו. המרוויחות הגדולות של הקיץ בינתיים הם אטלנטה, שיקגו, וקבוצות נוספות שביולי הבא יקבלו טונות של כסף, כשיחלקו את מס המותרות.

קווין דוראנט חוזר לווריורס

טוב זה לא חדשות, או כמו שאמרו בבלי סודות – נחש נשאר נחש (בשבילכם הייטרים!)

ואז… בוגי קאזינס מגיע

זאת הייתה התגובה הראשונה, השניה והשלישית שלי. אחרי מה לעזאזל קטן, התחילו המחשבות, והמחשבות הן שזה רע לליגה, רע לשחקן ורע לקבוצה.

בוא נתחיל מאיך זה קרה – ניו אורלינס החתימו את ג'וליוס ראנדל, מה שדחק את בוגי החוצה. מכיוון שדאלאס כבר החתימו סנטר, לבוגי לא נשארו אופציות. הלייקרס כבר בזבזו כסף ובכל מקרה לא רצו לתת חוזים של יותר מעונה אחת, סקרמנטו, אטלנטה ושיקגו לא היו אופציות, וככה נגמר הכסף הגדול שבוגי יכל לקבל. אם כבר אין כסף, אז עדיף לקבוצה מסודרת עם המלצה מעמרי כספי.

למה זה רע לליגה אני חושב שזה ברור. קאזינס בגולדן סטייט זה לא קאזינס בכל מקום אחר.

https://twitter.com/Enes_Kanter/status/1013975803762266112?s=19

עכשיו בואו נדבר על למה זה רע לשחקן ולקבוצה.

קאזינס שחקן שרגיל ליצור ולנהל את המשחק. גולדן סטייט לא צריכה את זה. מעבר לזה, יש לה 5 מנהלי משחק יעילים יותר (קרי, דוראנט, דריימונד, ליווינגסטון, איגודלה). הוא מוסיף להתקפה אופציה של פיק אנד פופ, אופציה שכבר קיימת בצורה טובה יותר (דוראנט וקרי) או כמעט באותה מידה (דריימונד וקרי, כשגרין קולע). הוא לא מוסיף כלום להגנה, להיפך. הווריורס משחקים הגנת חילופים ומוצאים את עצמם מול הרבה מיסמאצ'ים. קאזינס היה כבד מדי בשביל לשמור גארדים עוד לפני הפציעה, לא ברור איך הוא יהיה אחריה. גולדן סטייט שיחקה את 2 הסדרות המכריעות בפלייאוף עם מעט מאוד דקות בסנטר. היא העדיפה גבוהים מוביליים כמו קבון לוני על פני זאזא, מקגי ואחרים. קאזינס הוא ההיפך מזה. קאזינס יהנה מהרבה האליהופים, אבל הרבה פחות נגיעות בכדור ממה שהוא רגיל, והרבה פחות מהלכים שהוא יתחיל. בפלייאוף הדקות שלו יצטמצמו ואולי יעלמו לגמרי בסדרות מסויימות. האם אתם חושבים שקאזינס הוא מסוג השחקנים שמסוגל לעודד אליפות מהספסל בלי להתלונן? האם האגו שלו יאפשר לו להפוך לג'אבייל מקגי עם דקות לא קבועות? אני בספק. הווריורס יצטרכו להתעסק המון בפיצוי לאגו שלו ושחקן ממורמר בחדר ההלבשה יכול לעלות להם ביוקר. בוגי יצטרך להתרגל להיות הרבה יותר ג'אבייל והרבה פחות בוגי. יש סיבה שג'אבייל מקבל רק חוזי מינימום. אם בוגי מצפה בקיץ הבא לחוזה גבוה יותר, זה ממש לא בטוח.

בוגי לא יהיה בריא לפני ינואר, ועם הווריורס הוא יכול לקחת את הזמן. הבעיה היא שהוא לא יהיה במחנה האימונים, וכשיחזור לשחק, זה יכול לגרום לטלטלה לא קטנה בקבוצה. עדיף שזה יקרה בינואר מאשר במרץ.

הפליקנס מקבלים שחקנים רעבים

הפליקנס החליפו את רונדו ובוגי בפייטון ורנדל. צעירים יותר, רעבים יותר, זולים יותר. לפייטון יש את הפוטנציאל להפוך לרונדו, על חסרונותיו ויתרונותיו מינוס האופי שלא משחק בעונה הרגילה, ומנצח בפלייאוף. האם זה יעבוד טוב יותר? דייויס יחזור לתפקיד גדול יותר, שכן רנדל לא ימלא את מה שבוגי עשה. גם הולידיי יצטרך להמשיך להצטיין. אם אחד מהשניים יפרוץ זה יכול להיות ברכה לפליקנס.

אוקלהומה סיטי הולכת למקום שאיש לא היה בו לפניהם

החדשות הטובות לאוהדי הת'אנדר היא החזרה של פול ג'ורג'. ג'ורג' אפילו לא מחזיק אותנו במתח ומודיע מייד על החזרה לאוקלהומה סיטי. החוזה שלו הוא חוזה מקסימום ל-4 עונות כשהעונה הרביעית היא אופציית שחקן. זה קצת מפתיע. היו הרבה דיבורים על חזרה של ג'ורג' ל-OKC בימים האחרונים, אבל ברוב המקרים דיברו על חוזה של 1 + 1, או המקס' המלא ל-5 עונות. והנה ג'ורג' חותם ל-4 וזה קצת מוזר. ג'ורג' עם 8 עונות ברזומה וזכאי למקסימום ששווה 30% מהגג. בעוד 2 עונות יהיה זכאי ל-35% מהגג (הוא לא זכאי לסופרמקס), ועדיין הוא יהיה שחקן חופשי רק עוד 3 עונות. ג'ורג' בונה על זה שאוקלהומה סיטי יוכלו לחדש את תנאי החוזה בעוד 2 קייצים. מצד שני הוא מחוייב לקבוצה, ככה שחלק מהקלפים אצלהם. צריך לזכור שכאשר ג'ורג' יוכל לצאת שוב לשוק הוא יהיה בן 31 ואולי קצת מעבר לשיא. כנראה שג'ורג' לקח את כל השיקולים בחשבון והוא בונה על זה שOKC יצ'פרו אותו בחוזה חדש בעוד 2 קיצים.

הת'אנדר ממהרים להחזיר את ג'רמי גראנט שהיה בורג חשוב על 27 מליון דולר ל-3 עונות. חוזה קצת גבוה, אבל סביר לשחקן שהראה יכולות הגנתיות טובות ויכול למצוא את עצמו פותח עבורם ב-4. צריך לזכור שאחרי הסיכום עם ג'ורג', לת'אנדר אין שום אופציה בשוק החופשי למעט חוזי מינימום, ולכן הם חייבים לפחות להחזיר את השחקנים החשובים שלהם. הם גם הביאו את נרלנס נואל.

לפי כל החישובים הת'אנדר עומדים על 156 מליון דולר בשכר. מכיוון שבעונה שעברה הם שילמו מס, זה הופך אותם לעבריינים חוזרים, וזה אומר דולר יותר מהמס הרגיל בכל מדרגה. לפי החישוב הזה, הת'אנדר הולכים לשלם שכר בשווי של 290 מליון דולר בעונה הקרובה (וזה לפני שהשלימו את הסגל!) זה מטורף. לא היה כדבר הזה. צריך לזכור שבסופו של דבר זו קבוצה שעפה בסיבוב הראשון.

יותר מזה – העלות של כרמלו אנתוני לקבוצה היא מטורפת. אם ימתחו את החוזה שלו שעומד על 27.8 מליון דולר ל-3 עונות, הם יחסכו 90 מליון דולר! יש אינטרס כלכלי גדול מצידם לעשות את זה. הבעיה היא שהם לא יוכלו להביא שחקן אחר במקומו. לת'אנדר יש את החוזה של כרמלו והחוזה של סינגלר (5 מליון דולר שעולים 25 מליון דולר), אבל אין להם מספיק נכסים לעשות סלארי דאמפ, בטח כשזה מצרך מבוקש ויהיה השנה יקר מאוד.

הם פירקו קבוצה שהגיעה לגמר הליגה בגלל המס, ושומרים על קבוצה שלא עברה סיבוב עם מס מטורף. זה הולך להיות הפסד כלכלי עצום, עם כל הרווחיות של הליגה, אוקלהומה סיטי לא תצליח להחזיר אפילו חצי מההשקעה.

לברון ג'יימס בלייקרס

כמובן שהכותרת של היום השני היא החתימה של ג'יימס בלייקרס. מצאו את ההבדלים בין ג'יימס של הלייקרס לג'יימס של הקאבלירס:

הודעה – מודיע ללייקרס עוד לפני הFA (לפי הפרסומים בשבת), ללא תנאים מוקדמים. לקליבלנד הוא הודיע 3 פעמים איפשהו ב-10 ביולי, אחרי שכל האופציות בשוק כבר התאדו. הוא כמובן שם תנאים ודאג שדן גילברט יתחייב לו שהוא יהיה מוכן לשלם את מס המותרות כדי לבנות סביבו קבוצה. היו סימני שאלה האם יגיע ללייקרס בלי עוד סופרסטאר, ובינתיים אין לו שום בעיה לעשות את זה (דברים עוד יכולים לקרות, אבל בינתיים…)

חוזה – בקליבלנד הוא חתם על 1 + 1. ככה כל הכח נשאר אצלו, הוא הלחיץ את קליבלנד לחשוב לטווח קצר, ולא אפשר להם לתכנן לטווח ארוך כי לא ידעו אם יבוא או ישאר. אחד הדברים שעלו בפודקאסט של זאק לואו עם ווינדהרסט זה שקליבלנד לא הייתה מוכנה לתת לאינדיאנה בחירת סיבוב ראשון לא מוגנת עבור פול ג'ורג'. הם ידעו שאם לברון עוזב חייבים הגנות על הבחירה. בלייקרס לברון חותם מיד ל-3 עונות. זה משאיר למג'יק המון מקום לעשות טעויות (או החתמות לא ברורות).

אין כמו לברון בשביל לעשות אצבע משולשת בתוך העין של דן גילברט.

מה שלא ברור זה מה שהלייקרס עשו אחר כך. כרגע נראה שהלייקרס הולכים לשמור על הקאפ ספייס שלהם לקיץ הבא כשקוואי יהיה חופשי, ולכן הם מחתימים שחקנים על חוזים לעונה אחת. ועדיין קק"פ על 12 מליון דולר? לא היה עדיף לנסות להביא את רדיק? לבדוק אופציות אחרות? קק"פ היה בין רע למזעזע בעונה האחרונה. ההחתמה של לאנס סטיבנסון הייתה הכי לא ברורה עד ההחתמה של רונדו. כל הבדיחות סופרו, אז נחסוך אותם פה, אבל איך בדיוק המשחק של סטיבנסון יראה ליד לברון? הוא לא קולע, וצריך את הכדור ביד. זה לא השחקן שיכול להשלים את לברון. ההחתמה של מקגי לא רעה, אבל יכלה לחכות לסוף. וכאמור אז הגיע רונדו, כי הלייקרס היו צריכים עוד רכז שלא קולע וצריך כדור ביד.

נצטרך לראות איזה עוד צעדים הלייקרס עושים, אבל בינתיים זה לא נראה כמו קבוצת לברון. אין כמעט מי שיכול לקלוע, או לשמור. יותר מדי שחקנים צריכים את הכדור ביד (בול, רונדו, אינגראם, סטיבנסון) בשביל להיות אפקטיביים. אני יודע שזה נאמר הרבה, אבל הם פשוט לא קלעים מספיק טובים בשביל להפוך לשחקנים של קאץ' אנד שוט. מהבחינה הזו דווקא קק"פ הוא השחקן הכי מתאים ליד לברון. אלא אם יבוא טרייד, או שלברון ישחק יותר אוף דה בול (ויש לי תחושה שהוא יעשה את זה באותה רמה שהוא עושה כל דבר אחר), זה יכול להגמר לא טוב. הסצינה של לברון צורח על לונזו על הפרקט, ולאבאר צועק על לברון מהשורה הראשונה כבר רצה לי בראש.

כריס פול לא מוותר על כסף, אריזה בורח

לפני תחילת השוק היו השערות של אוהדים שפול יוותר על כסף בשביל אליפות. אנחנו בכדור הכתום אמרנו שלדעתנו זה לא יקרה. פול לקח 160 מליון דולר ל-4 עונות. פול כבר שנים יוצא נגד הויתור של שחקנים על כסף. בעיניו ובעיני לברון וחבריהם זה כסף שיוצא מהכיס של השחקנים ונכנס לכיס של הבעלים. לגבי הגג, שהGM ישבור את הראש. זה לא התפקיד של פול. לרוקטס אין ממש ברירה אלא לשלם. הם מחזירים גם את ג'רלד גרין שהיה מצויין שם בעונה שעברה. לא ברור איך הסתיימה הפגישה עם קאפלה שצייץ את זה אחרי הפגישה

https://twitter.com/CapelaClint/status/1013570928960159744

מי שברח ובצורה מאוד מפתיעה הוא טרבור אריזה. אריזה דיבר על חוזה בשווי 50-60 מליון דולר ורץ לסכם בפיניקס על חוזה של 15 מליון דולר לעונה אחת. מה בדיוק הוא אמור לעשות שם? יש להם את טייסון צ'אנדלר וג'ארד דאדלי בתור וטרנים שינהיגו את חדר ההלבשה. על העמדה שלו יש להם את טי ג'י וורן, ג'וש ג'קסון ומיקאל ברידג'ס. מה בדיוק פיניקס צריכה גם אותו? לא ברור לי. לדעתי יוסטון היו מוכנים לתת לו חוזה קצר אם זה מה שהיה מבקש, אבל לא היו מתחייבים לחוזה ארוך. חבל. הוא יחסר מאוד לרוקטס.

גם הרוקטס יכנסו עמוק לתוך המס אם יחתימו את קאפלה. לא עמוק כמו הת'אנדר. מה גם שהם היו מתחת למס בעונה האחרונה ככה שזה יהיה זול יותר.

דנבר משלמת ליוקיץ'

גם דנבר הולכת עמוק לתוך המס. עם יוקיץ' כנראה שלא הייתה להם ממש ברירה. הם לא היססו והחזירו גם את וויל בארטון על שדרוג משמעותי. השחקן שהרוויח בעונה האחרונה 3.5 מליון דולר, קפץ לאיזור ה-16-17-18 בעונה הקרובה. יפה לו. פחות יפה להם שבשביל לשמור על קבוצה שלא עלתה לפלייאוף הם יגיעו לאיזור ה-145 מליון דולר. גם הם לא שילמו מס בעונה האחרונה אז זה זול יותר מאשר הת'אנדר. בערך 45 מליון דולר מס. הסגל שלהם מלא יותר משל הת'אנדר. לפחות ירד להם מהקאפ בקיץ הבא 35 מליון דולר של פאריד, צ'אנדלר ודארל ארתור.

דאלאס ודיאנדרה

לא הבנו מה דאלאס ראתה בדיאנדרה לפני 3 שנים, גם עכשיו זה לא ממש ברור. לפחות קיובן בקטע של לשכוח ולסלוח. אם דיאנדרה לא יאבד מהאתלטיות שלו הוא יהיה מטריה אווירית נאה בהגנה של דאלאס. הייתה לו הזדמנות להתכחש להסכם כשבוגי נהפך לזמין (אחרי ההחתמה של ראנדל) אבל הוא ויתר.

ארון גורדון

לא היה נראה שלארון גורדון יש מחזרים בשוק. אינדיאנה ביזבזה את הכסף שלה, גם דאלאס. זה לא הפריע לאורלנדו לתת לו 84 מליון דולר ל-4 עונות. בשוק שבו ראנדל מקבל 9 מליון לעונה, זה קצת יותר מדי. אני יודע שגורדון שחקן טוב יותר במשחק של היום (קליעה מרחוק וכו'), אבל לא 13 מליון דולר טוב יותר. אגב, מו במבה וג'ונתן אייזיק במתח. איך בדיוק יחלקו את הדקות במג'יק העונה? וכמה פעמים יתבלבלו בספורט 5 בין ביומבו לבמבה? ביסלי מתנה לפותרים (הייתי חייב בדיחת אסם אחת).

אילאיסובה? מקדרמוט?

אחרי שמילווקי החתימו בעבר את אילאיסובה על חוזה גדול מדי ונפטרו ממנו, הם עושים זאת שוב. 7 מליון לעונה במשך 3 עונות (וסה"כ 21) זה יותר מדי לשחקן בגילו ומצבו. אין ספק שהייתה לו חצי עונה מצויינת בפילדלפיה. הם כבר אמורים לזהות עונת חוזה כשהם רואים אותה.

ומקדרמוט? אני לא מצליח לחשוב על שום סיבה לבזבז את המעט קאפ ספייס שיש על דאג מקדרמוט. בטח לא לתת לו 22 מליון דולר ל-3 עונות. שחקן שהיה פילר בטריידים. ב-26 משחקים בדאלאס הוא קלע 49% מהשלוש, אבל אפילו הם לא חשבו שזה מצדיק להשאיר אותו. והוא עדיין לא שומר. הסיבה היחידה שעוברת לי בראש היא שפריצ'רד חושב שכל מה שלא הצליח באוקלהומה סיטי, יצליח באינדיאנה. יאללה, אולדיפו 2.0.

פורטלנד צוברת גארדים

אחרי שבעונה שעברה היו להם ברוטציה רק 4 גארדים, השנה הם צוברים אותם בכמויות. אחרי שבחרו 2 בדראפט, הם מוסיפים את סת' קרי וניק סטאוסקאס. אני רוצה לראות אותם עולים בחמישיה של לילארד, מקלום, קרי, סטאוסקאס ואחד מהרוקיז. נורקיץ' מחכה לבד בחושך (אני יודע שהוא בוסני ולא פולני).