שלוש נקודות הוא טור לסיכום התופעות שראינו בשבוע האחרון בליגה. הטור יחולק ל-3 נקודות עיקריות וזריקות עונשין.

1. פורזינגיס עובר לדאלאס

הניקס עמדו בפני מילכוד 22. פורזינגיס כבר שנה בחוץ, וכנראה שהפעם הבאה שנראה אותו על הפרקט תהיה רק בעונה הבאה. בנוסף, הוא כבר עשה קולות שהוא לא מרוצה, ויכול מאוד להיות שיבחר לעזוב בהזדמנות הראשונה. הוא כבר איים לחתום על הצעת ההענות מספר פעמים. חתימה כזו תהפוך אותו לשחקן חופשי בקיץ 2020. מצד שני לתת לו עכשיו חוזה מקסימום זה סיכון גדול בפני עצמו. איזו ערובה יש לניקס שפורזינגיס יחזור באותה יכולת? בגובה שלו, שום דבר לא מובטח, בגלל זה הניקס בחרו להעביר אותו לדאלאס. כשמסתכלים על הטרייד, הניקס קיבלו את מלוא התמורה על פורזינגיס: נפטרו מחוזים רעים, קיבלו פרוספקט מעניין ו-2 בחירות סיבוב ראשון עתידיות. השנה, הניקס יבחרו גבוה בדראפט, דראפט שבו הם יכולים להשיג את זאיון וויליאמסון, אר ג'י בארט או שחקנים אחרים שהפוטנציאל שלהם זועק לשמיים. הם יפתחו את הקיץ עם סגל סופר צעיר: מי שיבחר בדראפט, פרנק ניליקינה, דניס סמית' ג'וניור, קווין נוקס ומיטשל רובינסון. הם יכולים להשאיר בזול את אלונזו טרייר ודמיאן דוטסון. למיקס הזה הם מקווים להוסיף, על פי השמועות, את קווין דוראנט וקיירי אירווינג. יש להם מקום ל-2 חוזי מקסימום, ואלה השחקנים שאליהם הם מכוונים.

בניקס מאוד אופטימיים לגבי דוראנט, והאופטימיות הזאת מבוססת על המנהל שלו – ריק קליימן, שהוא יליד ניו יורק. אוהד של הניקס אף צייץ בפברואר לפני שנה שיום אחד קליימן ינהל את הניקס. זה לא כל כך רחוק, כיוון שלפי השמועות כדי להביא את דוראנט, הניקס מוכנים להציע לו משרה בכירה בארגון. עדיין נשאר לראות האם זה יספיק לדוראנט בשביל לבוא לקבוצה שכרגע אין בה כלום. אם דוראנט יבוא, זה יפתח פתח לקיירי להגיע או לשחקן אחר בקליבר הזה. אוהדי הניקס, למודי אכזבות בעבר, ועדיין אופטימיים.

דאלאס הולכת אול אין על הצמד דונצ'יץ'-פורזינגיס. הם סומכים על זה שהנוכחות של לוקה תעזור להם להשאיר את פורזינגיס בטווח הארוך, גם אם יחתום על הצעת ההענות בקיץ. לא ברור האם דאלאס מוכנה כבר הקיץ לתת לו חוזה יקר וארוך טווח, מתוך הפחד שפורזינגיס יפצע שוב, או שלא יחזור מהפציעה באותה יכולת. בכל מקרה, בדאלאס חושבים שדונצ'יץ' ופורזינגיס יכולים להחזיר את הקבוצה לצמרת הליגה. טים הארדאווי ג'וניור אמנם נמצא על חוזה רע, אבל עדיין מדובר בשחקן שיש לו מה לתרום על המגרש ויכול להשתלב יפה עם הצמד. גם בארנס כנראה ישאר בחוזה שלו לעונה הבאה. והשאלה היחידה לגבי השניים היא האם הם יהיו מוכנים לתת לצמד החדש (פורצ'יץ'? לוקטאפס? דונזיניגיס? קריסטקה? תחליטו אתם) להוביל והם יקחו את הזריקות שלהם ויעשו הגנה. אם האגו של בארנס והארדאווי ג'וניור יעלה להם לראש זה יכול להיות מצב בעייתי. בנוסף שמועות שדאלאס מכוונים להביא את ניקולה ווצ'ביץ' בקיץ ולייצר טריו אירופאי משובח. בקיץ לדאלאס יש 41 מליון דולר בחוזים מובטחים להארדאווי ג'וניור, קורטני לי, דונצ'יץ' וג'יילן ברונסון. בנוסף,  לבארנס (25 מליון) ולדוייט פאוול (10 מליון) יש אופציית שחקן לעונה הבאה, שסביר להניח שהם יקחו. מה שמביא את דאלאס לאיזור ה-75 מליון דולר. הם צריכים להחתים את פורזינגיס, ועדיין ישאר להם כסף להביא את ווצ'ביץ'. זו שביעיה לא רעה, כשאליהם הם יוכלו להוסיף את הוטרנים והספסל הנוכחי שלהם: בראה (שיהיה בריא), האריס ואולי אפילו נוביצקי שעדיין לא הודיע שיפרוש בקיץ. דאלאס מקריבה המון נכסים, ולמעשה לא נשארו לה בחירות דראפט לתת. היא העבירה לאטלנטה בחירה בדראפט הקרוב (מוגנת טופ 5) במסגרת הטרייד על דונצ'יץ' וכעת גם שלחה 2 בחירות דראפט עתידיות לניקס כחלק מהעסקה על פורזינגיס. אם בטעות הם ישמרו על הבחירה שלהם בדראפט הקרוב, זה יעזור להם מאוד, ואולי זה חלק מהרציונל לטרייד – יעזור לקבוצה לעשות טנקינג. בלי ג'ורדן, הסנטר הפותח של הקבוצה זה דוייט פאוול\סלאח מג'ירי. אמנם דיאנדרה לא עשה הרבה, אבל זה עדיין שינמוך רציני.

2. שוק של מוכרים בלבד

הטרייד דד ליין מתקרב, הבעיה היא שיש יותר מדי מוכרים ומעט מדי קונים. ממפיס עם גאסול וקונלי, אורלנדו עם ווצ'ביץ' וטרנס רוס, קליבלנד ושיקגו עם כמעט כולם, ניו אורלינס כמובן, וגם לאטלנטה יש כמה שחקנים שתשמח לקבל עליהם משהו בחזרה.

מצד שני מי הקונים? קבוצות שומרות על קאפ ספייס לקיץ כי הן בונות על השוק החופשי. היחיד שהן מוכנות להקריב עבורו את הקאפ ספייס הוא כמובן דייויס, אבל דייויס יש רק אחד. ממפיס בשנה שעברה נתקעה עם טייריק, השנה סיכוי סביר שתשאר עם קונלי וגאסול. אורלנדו יכולה אולי לקבל בחירת סיבוב שני עבור טרנס רוס, אבל לא הרבה יותר מזה. זה אומר ששוק הבייאאוט הולך להיות מוצף. השמועות כבר חיברו את רובין לופז לגולדן סטייט, אבל עכשיו גם דיאנדרה ג'ורדן יכול למצוא את עצמו חופשי, ואפילו ווצ'ביץ' אם אורלנדו תחליט שהיא רוצה להתקרב יותר לתחתית.

פורזינגיס נתן פתיחה לוהטת לשבוע הטרייד דד ליין, והפצצה של דייויס וריץ' פול חיממה את כולם, אבל כנראה שלא הרבה הולך לקרות. הפליקנס עושים רושם של מי שלא רוצים לעשות טרייד על דייויס. על פי ווג', דני איינג' הרים טלפון והפציר בפליקנס לחכות לקיץ. איינג' יודע מה הוא עושה, כרגע הסלטיקס לא יכולים לעשות טרייד על דייויס, בגלל שגם לדייויס וגם לקיירי יש את סעיף דרק רוז בחוזה. המשמעות של הסעיף היא שקבוצה יכולה לקבל בטרייד רק שחקן אחד עם הסעיף הזה, ומכיוון שקיירי הגיע בטרייד, הסלטיקס לא יכולים להביא את דייויס כרגע, אלא רק בקיץ, כשהחוזה של קיירי יסתיים.

מצד שני, אם זו אסטרטגיית מו"מ נגד הלייקרס, נראה שזה עובד, כי הלייקרס מעלים את ההצעה שלהם מיום ליום. זה התחיל מבול, קוזמה ובחירת דראפט אחת. והמשיך עם ההצעה הנוכחית של בול, אינגראם, קוזמה, 2 בחירות סיבוב ראשון ולקיחת החוזה המזעזע של סולמון היל (שעליו כנראה הלייקרס יעשו סטרץ'). לפליקנס בכל מקרה אין סיבה לעשות טרייד לפני חמישי ב-9, בטח לא כל זמן שהלייקרס ממשיכים לשפר את ההצעה שלהם. העובדה שדייויס הוסיף את הניקס, הבאקס והקליפרס לרשימת הקבוצות שהוא רוצה לעבור אליהן מפעילה עוד לחץ על הלייקרס שלא יכולים להרשות לעצמם לפספס פעם שלישית, אחרי פול ג'ורג' וקוואי לנארד.

דייויס מספק המון בשר לכתיבה ודיבור על הדד ליין, אבל נראה שמלבד דייויס לא נראה יותר מדי תזוזות.

3. סגלים לאולסטאר

בחמישי קיבלנו את רשימת השחקנים המלאה לאולסטאר. רק להזכיר שלא מדובר במערב נגד מזרח, אלא בשני שחקנים (שקיבלו את מירב הקולות לאולסטאר כל אחד בקונפרנס שלו), שישמשו כקפטנים ויבחרו קבוצות. בחמישי הקרוב זה קורה ויאניס ולברון יבחרו קבוצות בלייב.

חמישיות: סטף קרי, ג'יימס הארדן, קווין דוראנט, פול ג'ורג', לברון ג'יימס, קמבה ווקר, קיירי אירווינג, קוואי לנארד, יאניס אנטטקומפו וג'ואל אמביד.

ספסלים: קייל לאורי, דינאג'לו ראסל (מחליף את אולדיפו), כריס מידלטון, בראדלי ביל, בן סימונס, בלייק גריפין, ניקולה ווצ'ביץ', ראסל ווסטברוק, דמיאן לילארד, קליי תומפסון, אנתוני דייויס, לאמרכוס אולדריג', ניקולה יוקיץ' וקארל אנתוני טאונס. אדם סילבר במחווה יפה הוסיף את דירק נוביצקי ודויין וייד לרשימה.

במזרח זה נראה כמו רשימה מצויינת. לאינדיאנה מגיע נציג אבל קשה לראות שם מישהו חוץ מאולדיפו שיכול. סאבוניס יעיל, בוגדנוביץ' יעיל, אבל לאף אחד מהם אין את מה שצריך בשביל לשחק באולסטאר. אפשר אולי לדבר על ג'ון קולינס שעושה מספרים מצויינים העונה, אבל בעונה שניה שלו בליגה זה לא בדיוק סנאב.

במערב זה סיפור אחר. לקליי תומפסון היו 2 משחקים עצומים בתוך עונה בינונית ומטה. דייויס וטאונס מובילים קבוצות לשום מקום, אבל קשה להתווכח עם הסטאר-אפיל שלהם. בחוץ נשארו רודי גובר שמוביל את יוטה למקום השביעי, טוביאס האריס שמוביל את הקליפרס למקום השמיני (בניגוד לכל הציפיות) ולדעתי גם דיארון פוקס\באדי הילד שהעונה של סקרמנטו היא ממש סנסציה בזכותם. כמובן שאפשר לדבר גם על אהוב הקהל לוקה דונצ'יץ' שנשאר בחוץ. אם כבר מערבבים קבוצות, אז למה לדבוק בפורמט של מזרח-מערב בבחירת הספסלים? אני הייתי מוציא את ווצ'ביץ', לאורי, ותומפסון ומכניס את גובר, האריס ופוקס.

איך יראו הסגלים הסופיים? המון פוליטיקות ואינטריגות פנימיות. הנה ההימור שלי.

טים לברון: קיירי, דוראנט, קוואי, קמבה (שלא במקרה, כולם חופשיים בקיץ, כולם מועמדים ללייקרס!), קליי, ביל, טאונס, אולדריג', ראסל, לאורי, סימונס, וייד.

טים יאניס: קרי, אמביד, הארדן, ג'ורג', דייויס (יאניס גונב אחד!), מידלטון, יוקיץ', לילארד, גריפין, ווסטברוק, ווצ'ביץ', נוביצקי.

זריקות עונשין

1. מרווין באגלי מראה המון פוטנציאל. ירדו על הבחירה הזו של הקינגס, אבל בינתיים זה נראה כמו שידוך טוב.

2. מה אתם אומרים? קאזינס חזר בכושר טוב?

3. מאנו פרש מוקדם מדי

גם הקהל בסן אנטוניו מכיר בזה – זה ממשחק אחר השבוע, מה קורה עם אוכלסיית העטלפים באולם בסן אנטוניו?

4. לוקה מגלה שהוא לא יהיה באולסטאר

5. פול ג'ורג' צריך להיות בשיחות ה-MVP