שלוש נקודות הוא טור לסיכום התופעות שראינו בשבוע האחרון בליגה. הטור יחולק ל-3 נקודות עיקריות וזריקות עונשין. בעקבות הארדן ויוסטון הסתכלתי על מה קרה ב-10 המשחקים האחרונים בליגה והבאתי מסקנות. זה יהיה עיקר הטור היום. שימו לב, הטבלאות, התמונות וחלק גדול מהנתונים לא כוללים את משחקי שני בלילה.

1. ג'יימס הארדן לא רואה בזקן

29,50,32,47,35,35,39,41,45,41,43 – אין עוד הרבה דרכים לתאר את מה שג'יימס הארדן עשה ב-11 המשחקים האחרונים מלבד המספרים. הארדן מחזיק רצף של 10 משחקים עם 30+ נקודות, ורצף של 8 משחקים עם 35+. מאז 1980 רק קובי, לברון ומייקל (פעמיים) עשו רצפים של 35 נקודות לפחות, באורך הזה ומעלה. ואם הסקורינג של הארדן לא מרשים אתכם, אז אין ספק ש-10 נצחונות ב-11 המשחקים האחרונים אמורים להרשים. יוסטון הקבוצה החמה בליגה, ויש לזה רק הסבר אחד – ג'יימס הארדן. כריס פול נפצע לפני 4 משחקים, אבל גם כששיחק היה מזעזע (34% מהשדה), אריק גורדון בינוני, קאפלה עלה קצת, ואוסטין ריברס הצטרף ב-3 האחרונים. המשתנה היחיד שקבוע בכל ה-10 הוא ג'יימס הארדן.

אחוזי השדה נמוכים, אבל שילוב הזריקות שלו מוביל לאחוזי TS גבוה. הוא קולע הרבה שלשות ב-40%, הולך המון לקו וקולע משם באחוז גבוה, וזה מביא אותו לאיזור ה-60% TS. זה מצויין. הוא עדיין מאבד המון כדורים, ואנשי המשחק הישן התלוננו על הפלופים הרבים, סחיטת העבירות המפוקפקת והכבוד מהשופטים. הנה שילוב של כל מה שאנחנו לא אוהבים – צעדים ופלופ

ועדיין השורה התחתונה היא שיוסטון עומדת על מאזן של 10-1 ב-11 האחרונים ועלתה מהמקום ה-14 במערב למקום החמישי, רק 3 משחקים מאחורי דנבר המובילה. מודה, גם אני לא מחסידי סקוררים כמו הארדן, אבל בתקופה כזו אין יותר מדי מה להגיד, רק להצדיע. יוסטון משחקת כדורסל טוב יותר, וקפצה ב3.8 נקודות בדירוג ההתקפי, תוך שהיא מורידה 2.7 נקודות בדירוג ההגנתי. תוספת של 6.5 נקודות לנט רייטינג. כמה זמן הארדן יכול להמשיך ככה? אי אפשר לדעת. אוהדי יוסטון צריכים לקוות שמתישהו כריס פול יצטרף אליו. בכל מקרה, מי שמחק כבר את הרוקטס מהפלייאוף, יכול לשכוח מזה.

2. ויש קבוצה שעשתה קפיצה משמעותית יותר ב-10 האחרונים

עם כל הכבוד להארדן, ולקפיצה של 6.5 נקודות בנט רייטינג, מה תגידו על קפיצה של 14.1 נקודות בנט רייטינג? עוד קבוצה שכבר הספידו אותה, וכמו כל פעם שמספידים אותה, היא חוזרת – סן אנטוניו ספרס כמובן. הם אמנם רק עם מאזן של 8 נצחונות ו-3 הפסדים ב-11 האחרונים, אבל קפיצה ענקית בנט רייטינג שמגיעה משיפור ענק בהגנה (9.1 נקודות) ושיפור לא רע בהתקפה (4.9 נקודות). סן אנטוניו נראית הרבה יותר טוב כי היא מאפשרת ליריבות שלה פחות נקודות במתפרצת (ירדה מ-12 ל-9), והרבה פחות נקודות בצבע (ירדה מ-46 ל-37). מי שנראה הרבה יותר טוב הוא לאמרכוס אולדריג' שקולע ב-10 האחרונים 23 נקודות לעומת 19 בממוצע העונתי, ועושה את זה ב-60% מהשדה, לעומת 49% עונתי (לא כולל הנצחון על בוסטון).

עדיין יש כמה סימני שאלה על העונה הזו של סן אנטוניו. אם ההפסדים ליוסטון ודנבר מתקבלים בהבנה, מה קרה להם נגד שיקגו? הספרס הובילו ב-19 במחצית נגד אחת הקבוצות החלשות בליגה, והפסידו ב-5. אני אשאיר את הניתוחים המקצועיים לאיציק גרינוולד-מבטח ובלוג הספרס שלו (תעקבו אחרי דף הפייסבוק שלו – הדורבן), רק אזכיר לכם שוב, את מה שכולנו יודעים וזוכרים – אסור להספיד את הספרס.

3. ועוד כמה קטנות מהטבלה

אז קודם כל הנה הטבלה שמשווה את 10 המשחקים האחרונים לעומת כל העונה. אפשר לראות את השיפור של פיניקס ואטלנטה שעדיין לא הפכו לקבוצות חיוביות, אבל הן הרבה פחות שליליות מתחילת העונה.

  • שימו לב ליוטה שלא זזה בדירוג ההתקפי, אבל מתחילה לשחזר הגנתה כקדם עם דירוג הגנתי של 99.2, וזה לבדו נותן לה קפיצה של 6 נקודות בנט רייטינג. יוטה עם לוח המשחקים הקשה ביותר בפתיחת העונה, כאשר בבהמשך היא תהנה מלוח משחקים קל במיוחד – יותר משחקי בית, והמון מפגשים עם קבוצות התחתית. היא עדיין לא שיחקה נגד פיניקס, קליבלנד, שיקגו וחברותיהם. עם הגנה משופרת ולוח משחקים קל, קשה לראות אותם מפספסים את הפלייאוף.
  • שימו לב לפייסרס שבהחלט לא מדברים עליהם מספיק. גם אצלם יש קפיצה משמעותית בדירוג ההגנתי וקפיצה דומה בדירוג ההתקפי. חסר להם סטאר פאוור שימשוך אליהם יותר תקשורת ויותר אוהדים, אבל בהחלט יש שם קבוצת כדורסל טובה ומאומנת.
  • דנבר מנצחת בשיניים ב-10 האחרונים. מ-5.4 עונתי היא ירדה ל-0.7 ב-10 האחרונים. קשה להם עם כל הפציעות, אבל הם הצליחו לשמור על המקום הראשון במערב וברגע שהפצועים יחזרו הם אמורים רק להשתפר.
  • הווריורס ב-10 האחרונים עם נט רייטינג שלילי של מינוס 0.7. המחסור בעומק מתחיל להשפיע ואנחנו רק בינואר.
  • הקליפרס נפלו למינוס 3.5 נט רייטינג ב-10 האחרונים. אצלם לא חסר עומק. מה שכן היה ב-10 האחרונים זה יותר מדי מפגשים עם קבוצות טובות.
  • טורונטו עם הנפילה הכי גדולה בנט רייטינג, מ-5.2 עונתי למינוס 0.1 ב-10 האחרונים. גם כאן אפשר להצביע על הפציעות כגורם. הבעיה העיקרית עם הראפטורס היא שיש להם עומק לחפות על הפציעות ולכן הנפילה לא ממש ברורה.

אם מסתכלים על 10 המשחקים האחרונים אפשר לנסות לעשות שכל במערב – דנבר ראויה למקום הראשון ומחזיקה אותו בשיניים. למרות שירדו על מכירת החיסול שעשתה בקיץ, אין ספק שהיא עשתה יופי של עבודה באיסוף צעירים שתורמים לה עומק משמעותי: מונטה מוריס, מאליק ביזלי, טורי קרייג, הרננוגומז וטריי ליילס. החזרה של הפצועים אמורה להחזיר אותם למסלול הנכון, ואם הם הצליחו לשמור על המקום הראשון בצורה הזו, זו אמורה להיות זריקת עידוד (או בדנבר – שאיפת עידוד) רצינית להמשך. לווריורס יש בעיות אמיתיות שהם צריכים להתמודד איתם. יוסטון, סן אנטוניו ויוטה יהיו בפלייאוף. דאלאס, ניו אורלינס וסקרמנטו לא. הקליפרס הם קבוצת בטן, בפלייאוף הם יתקשו לנצח סדרות נגד קבוצות טובות מהן.

גם במזרח יש כמה מסקנות – קייל לאורי הוא השחקן הכי חשוב של טורונטו. מילווקי מועמדת מובילה לסיים עם המאזן הכי טוב בליגה. אינדיאנה צריכה לקבל יותר התייחסות. כל מה שקורה ממקום שישי ומטה במזרח לא באמת מעניין.

זריקות עונשין

1. ללייקרס לא יזיק קצת זמן בלי לברון. פתאום אינגראם נראה טוב, וגם לונזו בול וג'וש הארט. זה טוב ללייקרס גם אם ירצו למכור אותם, וגם אם ירצו לשמור אותם. הנצחון בראשון בלילה על סקרמנטו הראה שהם לומדים.

2. הפיסטונס זה סיפור עצוב. הנה כל הסיפור של מה שקורה בשנים האחרונות בקבוצה הזו, במהלך אחד

3. משחקי חג המולד הם הפוגה נהדרת מ82 משחקים מייגעים. פתאום יש מתח ועניין.

4. 4 מ-22, 6 מ-20, 3 מ-17, 4 מ-17, 4 מ-18, אלו משחקים אמיתיים של ראסל ווטסברוק. הוא מחזיק בממוצע של טריפל דאבל, אבל לפעמים לראות אותו במשחקים ולהתפלל שרק יפסיק לזרוק. פלואטרים מהמיד ריינג' בזווית לסל, כשהוא בצעד וחצי נגד הכיוון.

5. התגובה של השדרים של סקרמנטו לשלשת הנצחון של בוגדנוביץ'

https://twitter.com/BleacherReport/status/1078755303557091328

6. והתגובה של יונאס ואלנצ'יונאס לדאנק של כריס דאן – פרייסלס