התמונה של הג'וקר אוחז בגביע האליפות עדיין טרייה בראשינו, והנה כבר עונה חדשה בפתח. האם מלך חדש (או ישן) יקום וידיח את הג'וקר? האם ג'יילן בראון יצדיק את תואר השחקן הכי יקר בליגה? האם דני אבדיה יתקע יתד בליגה?

על השאלות הללו ועוד ננסה לענות בפרוייקט 'קבוצה ביום' של הכדור הכתום. עונת 23-24, יוצאים לדרך.

הקבוצה היום: פיניקס סאנס

נשארו: דווין בוקר, קווין דוראנט, איש ויינרייט, ג'וש אוקוגי (הוחתם מחדש), דמיון לי , סייבן לי (הוחתם מחדש על חוזה דו כיווני).

עזבו: כריס פול (לוושינגטון ומשם לגולדן סטייט), דיאנדרה אייטון (לפורטלנד), טורי קרייג (לשיקגו), דריוס בייזלי (לברוקלין), ג'וק לנדייל (ליוסטון), קמרון פיין (לסן אנטוניו ומשם למילווקי), לאנדרי שאמט (לוושינגטון), טי ג'יי וורן (שחקן חופשי), טרנס רוס (שחקן חופשי), ביסמאק ביומבו (שחקן חופשי), טומאני קאמרה (נבחר בדראפט ע"י פיניקס סאנס והועבר לפורטלנד במסגרת הטרייד על אייטון).

הגיעו: יוטה וואטאנבה, בול בול, אריק גורדון, דרו יובנקס, קייטה בייטס-דיופ, צ'ימזי מטו (שוק חופשי), בראדלי ביל, ג'ורדן גודווין (טרייד מוושינגטון), נאסיר ליטל, קיון ג'ונסון, יוסוף נורקיץ (טרייד מפורטלנד), גרייסון אלן (טרייד ממילווקי), יודוקה אוזבוקי (חוזה דו כיווני).

מתנדנדים: 

חמישייה: דווין בוקר, קווין דוראנט, בראדלי ביל, יוסוף נורקיץ, ג'וש אוקוגי.

ספסל: יוטה וואטאנבה, בול בול, אריק גורדון, דרו יובנקס, קייטה בייטס-דיופ, צ'ימזי מטו, ג'ורדן גודווין, נאסיר ליטל, קיון ג'ונסון, גרייסון אלן, איש ויינרייט, דמיון לי, סייבן לי, יודוקה אוזבוקי.

המהלכים הגדולים של עונת 2022/23:

אז מה היה לנו שם?

עונת 2022-23 של פיניקס סאנס יכולה למלא תוכן לסרט באורך מלא. עם דרמה, פציעות, החלפת בעלים, מגה-טרייד על סופרסטאר, כוכב ממורמר, עוד פציעות, עוד דרמה ולקינוח פלייאוף מאכזב שנה שניה ברציפות.

העונה עוד לא התחילה והשם של סארבר, הבעלים של פיניקס, עלה לכותרות. הליגה חקרה תקריות בהן סארבר היה מעורב, בהן השתמש בשפה גזענית, ביחס מחפיר על גבולות ההתעללות בעובדים, באפליית נשים ובאמירות סקסיסטיות. סארבר הושעה ע"י הליגה לשנה ונקנס בסכום של 10 מיליון דולר. שבוע אחרי, סארבר העמיד את המועדון למכירה.

לפני מחנה האימונים, הגיעה בקשת הטרייד התמוהה של ג'יי קראודר, שע"פ הדיווחים, לא היה מרוצה מההחלטה להוריד אותו לספסל ולתת לקאם ג'ונסון את המקום שלו בחמישייה. מאותו רגע, קראודר ישב בחוץ והמתין לטרייד, אפילו פציעה של קאם ג'ונסון, במשחק השמיני של העונה, לא החזירה אותו לסגל וטורי קרייג מצא את עצמו בחמישייה הפותחת של פיניקס. הפציעות ליוו את פיניקס במהלך העונה, כאשר גם כריס פול ובהמשך גם דווין בוקר נפצעו והחמיצו כמות גדולה של משחקים. חודשים דצמבר וינואר כללו הרבה הפסדים, 19 הפסדים ליתר דיוק, ורק 12 ניצחונות ופיניקס צנחה למקום השביעי במערב.

בפברואר, מכירת המועדון הושלמה. סארבר פינה את כסא המנהלים לטובת מאט אישבייה, איש עסקים מילארדר בן 43, שעוד לפני שנהיה הבעלים של המועדון באופן רשמי, כבר פעל מאחורי הקלעים מול הבעלים של ברוקלין נטס ורקח את המגה-טרייד שהביא את קווין דוראנט לפיניקס ושלח את מיקאל ברידג'ס, קאם ג'ונסון, ג'יי קראודר ו-4 בחירות סיבוב ראשון בדראפט, שעברו מפיניקס לברוקלין (קראודר המשיך מברוקלין למילווקי).

דוראנט שהגיע לסאנס בתחילת פברואר כשהוא עדיין מחלים מפציעה בברך (מתיחה ב-MCL), ערך את משחק הבכורה שלו במדי פיניקס רק בראשון למרץ. הוא הספיק לשחק 3 משחקים במדי פיניקס כשנפצע שוב, הפעם נקע בקרסול תוך כדי חימום לפני משחק. בסה"כ דוראנט הספיק לשחק ב-8 משחקי עונה סדירה יחד עם בוקר וכריס פול. 8 משחקים אותם הסאנס ניצחו. 8 משחקים שפיניקס היתה בפלוס 17.1 נקודות פר 100 פוזשנים כשדוראנט, בוקר ופול היו יחד על המגרש. נתון מדהים, אבל אסור לשכוח שמדובר על מדגם קטן של 8 משחקים וגם נגד יריבות קלות יחסית: שארלוט, שיקגו, דאלאס, מינסוטה, אוקלהומה סיטי ודנבר פעמיים (ששיחקה בלי יוקיץ ובלי ג'מאל מוריי ועם רג'י ג'קסון ודיאנדרה ג'ורדן בחמישיה). ממש לא הכנה אידיאלית לפלייאוף. 

נגד הקליפרס, שהיתה היריבה הראשונה של פיניקס בפלייאוף, ההכנה הקצרה הזאת הספיקה. הקליפרס הגיעו להתמודדות נטולי פול ג'ורג' הפצוע ואיבדו את קוואי לנארד לפציעה אחרי 2 משחקים בסדרה. פיניקס ניצחה את הסדרה 4:1. בסיבוב השני חיכתה לפיניקס דנבר של יוקיץ' ומוריי. הסאנס הצליחו לנצח 2 משחקי בית בסדרה בזכות 86 נק' משותפות של בוקר ודוראנט במשחק אחד ו-72 נק' משותפות במשחק השני, אבל בלי כריס פול שנפצע, כשדיאנדרה אייטון משחק בחוסר חשק בולט או לא משחק בכלל וכשהצוות המסייע שלהם כמעט ולא מסייע, דנבר היתה משוכה גבוהה מידי שפיניקס כבר לא הצליחה לעבור. 

קיץ חם

המטרה – אליפות.

משימות להשגת המטרה – בניית סופר-טים, החלפת צוות האימון והחתמת שחקני רוטציה טובים וזולים.

הקיץ של פיניקס היה סוער, אחרי שנתיים ברצף בהן הסאנס עפו בבושת פנים מהפלייאוף, מאט אישבייה, שהתחיל בשינויים בקבוצה עוד במהלך העונה שעברה, עם הטרייד על דוראנט, החליט לעשות שינויים יותר דרסטיים בסגל השחקנים ובצוות האימון.
מונטי וויליאמס פוטר ובמקומו הגיע פרנק ווגל, מאמן ותיק ומוערך, שזכה עם הלייקרס באליפות בעונת הבועה.
בגזרת השחקנים, פיניקס שלחה בטרייד את כריס פול המזדקן והפציע, לנדרי שאמט וחבילה של בחירות דראפט לוושינגטון, וכך השיגה את בראדלי ביל, שהצטרף לבוקר ולדוראנט בפיניקס כדי ליצור את הסופר-טים. בשוק החופשי פיניקס החתימה את יוטה ווטאנבה, קייטה בייטס-דיופ, דרו יובנקס, אריק גורדון ובול בול והחתימו מחדש את דמיאן לי ואת ג'וש אוקוגי. 

פיניקס כמעט השלימה את המשימות שהציבה לעצמה לאוף-סיזן, מלבד סוגיית דיאנדרה אייטון שעדיין נשארה פתוחה. גורמים בסאנס קיוו שפרנק ווגל יוכל לעבוד עם אייטון ולהוציא ממנו את המיטב, אבל בסופו של דבר, מוסר העבודה, רמת המוטיבציה ו"פציעות" חוזרות ונישנות בשריר החשק של אייטון, במיוחד בפלייאוף האחרון, עמדו לרעתו וגרמו גם לדוראנט ולבוקר לא לסמוך עליו יותר. לפיניקס כבר לא ממש היתה ברירה אלא להעביר את אייטון בטרייד. הטרייד המשולש של פורטלנד, מילווקי ופיניקס איפשר לסאנס להביא את נורקיץ, אמנם פחות מוכשר מאייטון, אבל הרבה יותר מחויב ובנוסף, הוסיפו עומק לספסל עם נאסיר ליטל, קיון ג'ונסון וגרייסון אלן. במדיה דיי מאט אישבייה נשאל בנוגע לטרייד על אייטון ונתן תשובה דיפלומטית כיאה למעמד. אישבייה החמיא לאייטון, הודה לו על השנים היפות בסאנס, והסביר שפשוט נורקיץ הוא פיט יותר טוב לקבוצה.

הצ'ק ליסט של הסאנס הושלם. לפחות לכרגע. סופר-טים יש, צוות האימון הוחלף והוחתמו או הגיעו בטרייד שחקני רוטציה טובים וזולים. אפשר להתווכח על טיב שחקני הרוטציה או על ההתאמה שלהם לצד הטריו של הסאנס, אבל אי אפשר להתווכח על גובה החוזים שלהם. מתוך 188,741,607 מיליון דולר שהסאנס ישלמו על משכורות של שחקנים בעונת 2023-24, סך המשכורות של כל שחקני פיניקס שלא קוראים להם בוקר, דוראנט או ביל רק 58,334,384 מיליון דולר לעומת, 130,407,223 מיליון דולר שיקבלו שלושת הסופרסטארים.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

עכשיו הגיע הזמן לעבוד, להתחבר ולהצדיק את הבאז. וזה לא הולך להיות קל.

על הנייר, האוף סיזן של פיניקס היה ממש טוב, נעשו הרבה שינויים, כשמלבד דווין בוקר, שנשאר השריד האחרון של הקבוצה שרק לפני שנתיים הגיעה לגמר הליגה, כל יתר הסגל וצוות האימון השתנה לחלוטין. לצד הציפיות הגבוהות שיש מפיניקס, צריכים לזכור שמדובר בקבוצה דיי חדשה, ווגל יצטרך לעבוד עם השחקנים על סגנון המשחק ועל סכמות הגנתיות והתקפיות, אבל יצטרך לשים גם הרבה דגש על הכימיה הקבוצתית.

הטריו של הסאנס, מוכשרים ככל שיהיו, ייכשלו אם לא ידעו איך לשחק יחד. ראינו את זה קורה כבר הרבה פעמים בעבר. מועדון בונה סופר-טים, הכימיה הקבוצתית נהדרת, כשכל אחד יודע את תפקידו והקבוצה לוקחת אליפות ולפעמים אפילו כמה אליפויות. ראינו גם את ההפך, מועדון בונה סופר-טים, כל כוכב חושב רק על עצמו ולא על טובת הקבוצה, הכימיה הקבוצתית לא קיימת, יש הרבה בלגן בחדר ההלבשה והקבוצה מתפרקת. תשאלו את דוראנט, לאיש יש הרבה ניסיון בתחום הסופר-טימס לטוב ולרע. 

לזכותו של דוראנט יאמר, שהוא יכול להתאים את עצמו לכל מיני סגנונות משחק, עד כדי כך הוא טוב. פלאג אנד פליי ברמה הגבוהה ביותר, כשהוא בריא כמובן. בגיל 35, קשישא במונחי כדורסל, אחרי פציעות שהשביתו אותו לתקופות ארוכות, הבריאות היא הסוגיה היחידה בהקשר של דוראנט, כי כשהוא משחק, הוא משחק ברמה הכי גבוהה שיש ב-2 צידי המגרש. אבל עם כל הכבוד לכישרון של דוראנט, פיניקס סאנס שייכת לדווין בוקר, ולא רק כי הוא נמצא במועדון מהרגע שנכנס לליגה. בעונות האחרונות, השם של בוקר עלה לא אחת בדיוני ה-MVP, ורק הפציעות שגרמו לו להחסיר כמות גדולה של משחקים הוציאו אותו מהדיונים. בוקר, שיחגוג בקרוב יום הולדת 27, נמצא בגיל בו שחקני כדורסל בדר"כ מגיעים לשיא שלהם. שיפור אלמנטים במשחק שלו כל שנה, יחד עם יכולת הקליעה הפנומנלית, השיפור בהגנה, בניהול המשחק ובקבלת ההחלטות, בהחלט יכולה להציב אותו גם השנה בדיוני MVP, רק שישאר בריא. 

סימן השאלה בטריו מגיע מכיוונו של בראדלי ביל, שאמנם שיחק לצד אולסטארים בעבר, אבל בשנתיים האחרונות הוא היה האיש שמחזיק את הכדור בידיים ומקבל את ההחלטות. בפיניקס, הוא יצטרך להתאים את עצמו לסיטואציה אחרת, בה הוא הצלע השלישית במשולש. יותר משחק ללא כדור, יותר תנועה וחיתוכים לסל. גם אצל ביל הבריאות תהיה פקטור משמעותי. בשנתיים האחרונות שיחק ב-90 משחקים מתוך 164 משחקי עונה סדירה. כאשר חשוב לציין שבחלק מהמקרים הוא הושבת כדי לא לפגוע בסיכויי הלוטרי של הוויזארדס. 

אחת השאלות שעלו בהקשר של הסאנס היתה בעמדת הרכז, יותר נכון היעדר הרכז הטבעי בסגל. שלושת האולסטארים כבר הוכיחו במהלך הקריירה שלהם, שיש להן יכולות של פליימייקרים. כל אחד מהעמדה שלו. בשנתיים האחרונות, ביל שימש כרכז הפותח של הוויזארדס כאשר גם לבוקר ניסיון בתחום, כשתיפקד כרכז בסאנס, לפני שכריס פול הצטרף לקבוצה, והראה יכולות ניהול משחק מרשימות למדי. כך שנראה שעמדת הרכז הפותח לא באמת תהווה בעיה לפיניקס. לפחות לא בעונה הסדירה.

פיניקס סאנס מודל 2023-24 תקום ותיפול על הטריו, אבל כדי להגיע לארץ המובטחת ולקחת אליפות הם יהיו חייבים לקבל גם תפוקה מהצוות המסייע לצידם. נורקיץ, שיחליף את אייטון כסנטר הפותח של הסאנס, פחות מוכשר מאייטון, וגם הפציעות שעבר פגעו ביכולת שלו, אבל לנורקיץ עדיין יש יתרונות ו-ווגל יצטרך למצוא את הדרך למקסם אותם. תחת ווגל, נורקיץ יצטרך לחזור לעשות דברים שבשנתיים האחרונות תחת בילאפס הוא לא עשה. הגנה על הטבעת, ריבאונדים ולהיות גוף גדול וחזק בצבע. התקפית, לא מצופה מנורקיץ להיות ספק נקודות והוא יצטרך להסתפק בשאריות של הטריו. לספק נקודות מכדורים חוזרים או שלשה מידי פעם כשיהיה פנוי על קשת השלוש. נורקיץ, אמנם לא זורק הרבה שלשות, אבל הוא בהחלט יכול להוות איום משם ולסייע בריווח הפרקט. לגבי החבר החמישי בחמישייה של הסאנס, ככל הנראה זה יהיה ג'וש אוקוגי, בשביל ההגנה. כל דבר שיתן בצד ההתקפי יהיה בונוס.

הספסל של הסאנס עמוק, אבל כולל בתוכו מס' שחקנים שליד השם שלהם יש גם סימני שאלה והתאמתם לטריו עדיין לא לגמרי ברורה. בגזרת קלעי השלשות ומרווחי הפרקט, הוחתמו קייטה בייטס-דיופ, שנתן עונת קליעה טובה אחת מתוך 5 העונות שלו בליגה (39% לשלוש עונה שעברה בספרס), יוטה וואטאנבה ודמיון לי אחרי עונה של 44% לשלוש עם ברוקלין ועם פיניקס בהתאמה, לוקים מאוד בצד ההגנתי ונאסיר ליטל, שהגיע בטרייד על אייטון, לא הצליח בארבע עונותיו בפורטלנד לממש את הפוטנציאל שלו.

שני שחקני ספסל נוספים יותר מוכחים הם גרייסון אלן, שידוע לשמצה כשחקן מלוכלך, אבל יכול לקנות דקות משחק בזכות הגנה אגרסיבית ושלשות (40% לשלוש בעונה שעברה במילווקי) ואריק גורדון, אולי ההחתמה הכי משמעותית של שחקן ספסל שעשתה פיניקס הקיץ. הוטרן, שכבר שיחק לצד כוכבים וחווה הכל בליגה, יכנס בקלות לתפקיד השחקן השישי ויכול להיות הכח המניע מהספסל. הוא מביא איתו ניסיון ומנהיגות, לצד 37% לשלוש, חיתוכים לסל ומהלכי אחד על אחד איכותיים, במיוחד מול שומרים קטנים ממנו. 

בול בול, הוא הימור. אחרי שבשלושת העונות הראשונות שלו בליגה שיחק בסה"כ 53 משחקים. עונה שעברה הצליח לשחק 70 משחקים ולהראות ניצוצות של כשרון. הבריאות היא נקודה מרכזית אצלו. אם ישאר בריא ויוכל לתת דקות טובות מהספסל, פיניקס הרוויחה. אם לא ישאר בריא, יחתך, הוא חתום לעונה אחת בלבד על 2 מיליון דולר בלבד, כך שההפסד הכספי לא יהיה נורא. בקצה הספסל ישבו ג'ורדן גודווין, ששיחק עם בראדלי ביל בוויזארדס, אבל הוא לא מספיק טוב כדי להיות רכז שני בקבוצה שהמטרה היחידה שלה היא אליפות. קיון ג'ונסון רק בן 21, אבל בקבוצה שצריכה לנצח עכשיו, יהיה לו קשה עד בלתי אפשרי לקבל דקות משחק ולהתפתח וגם איש וינרייט יצטרך לקושש דקות.

בעמדת הסנטר המחליף, ווגל יוכל לשחק עם דרו יובנקס או עם חימזי מטו. תלוי בהרכבים שישחקו. יובנקס, שכבר תיפקד בעונה שעברה בפורטלנד כמחליף של נורקיץ, יוכל לתת 15 דקות כגבוה איכותי מהספסל ולאפשר לנורקיץ מנוחה ובמידה ו-ווגל יחליט לשחק עם הרכבים נמוכים, חימזי מטו, פורוורד אתלטי, שמביא איתו לשולחן הגנה חזקה וריבאונד יכול להתאים. 

ההבדל ברמת המשחק בין שלושת הסופרסטארים למחליפים שלהם כל כך גדול, שווגל יצטרך לסדר את הרוטציות כך שאחד או שניים מהטריו תמיד יהיו על הפרקט. לווגל יהיו אופציות לשים לצידם, תלוי ביריבה שמולם ובהרכב בו יבחר לשחק. יהיה לו זמן במהלך מחנה האימונים ומשחקי ההכנה לעשות ניסויי כלים. מה שבטוח, השחקנים שאינם עונים לשם בוקר, דוראנט או ביל יצטרכו להילחם על דקות המשחק ולהוכיח שמקומם על הפרקט.

פיניקס סאנס מודל 2023-24 יכולה להיכנס לספרי ההיסטוריה של הליגה כגלקטיקוס או כעגלקטיקוס. הכל תלוי בתוצאה הסופית. הציפיות מהקבוצה בשמיים וכל דבר פחות מאליפות יחשב ככישלון. מה לעשות, זה מה שקורה כשיש לך בקבוצה טריו של סקוררי על, שכולל את בוקר, דוראנט וביל. 

תחזית:

העונה של פיניקס תלויה בטריו. בהינתן בריאות, פיניקס יכולה לשלוט בליגה בעונה הסדירה, אבל כידוע לפלייאוף חוקים משלו. התחזית שלי, הצוות המסייע לא מצליח לסייע מספיק בפלייאוף ושלושת הסופרסטארים מצליחים לסחוב את העגלה רק עד חצי גמר המערב.