בקושי הספקנו להתאושש מעונת 2019-20 מלאת האירועים שהסתיימה באוקטובר ואנחנו כבר עם הפנים לעונה הקרובה, שתהיה מקוצרת ותכיר לנו פיצ'ר חדש: טורניר פליי-אין על המקום השמיני בכל קונפרנס. בנוסף, נתחיל להתרגל לנציג החדש שלנו מעבר לים, דני אבדיה, ולשלל פנים מוכרות בקבוצות חדשות. אז אילו הפתעות מחכות לנו הפעם? ב-23 בדצמבר נתחיל לגלות.

לקראת פתיחת עונת 2020-21, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: אטלנטה הוקס

לדף הקבוצה: אטלנטה הוקס

נשארו: קלינט קאפלה, דיאנדרה האנטר, טריי יאנג, קאם רדיש, ג'ון קולינס, קווין הוארטר, ברנדון גודווין, ברונו פרננדו

עזבו: דיאנדרה במברי (טורונטו), וינס קרטר (פרש), דווין דדמון (טרייד לדטרויט ושוחרר), טרבון גרהאם (ללא קבוצה), דמיאן ג'ונס (חוזה דו כיווני בפיניקס), צ'אנדלר פארסונס (ללא קבוצה), ג'ף טיג (בוסטון), אוון טרנר (הצטרף לצוות האימון של בוסטון)

הגיעו: דנילו גאלינרי, בוגדן בוגדנוביץ', ראג'ון רונדו, קריס דאן, סולומון היל (שחקנים חופשיים), טוני סנל, קיירי תומאס (טרייד), אונייקה אוקונגו, סקיילר מייז (דראפט)

מתנדנדים:-

חמישייה: טריי יאנג, בוגדן בוגדנוביץ', דיאנדרה האנטר, ג'ון קולינס, קלינט קאפלה

ספסל: ראג'ון רונדו, קווין הוארטר, קאם רדיש, דנילו גאלינרי, אונייקה אוקונוגוו, קריס דאן, טוני סנל, סולומון היל, ברונו פרננדו

המהלכים הגדולים של עונת 2019-20:

https://www.youtube.com/watch?v=EDRXdNLdMQ0

אז מה היה לנו שם?

עם ההתקפה ה-25 בליגה וההגנה ה-28, להוקס לא היה סיכוי להגיע לשום דבר בעונה הקודמת. טריי יאנג רשם יופי של מספרים עם 29.3 נקודות למשחק, 9.8 אסיסטים, 4.3 ריבאונדים ו-1.1 חטיפות. הבעיה העיקרית היא היעילות – 43% מהשדה, 36% משלוש, 4.8 איבודים. הנט רייטינג שלו היה הכי טוב בקבוצה, אבל עדיין שלילי עם מינוס 4.9 נקודות. יאנג הוא כלי התקפי שאין הרבה כמותו בליגה. מנהל משחק סקורר, הכי קרוב לקרי, אבל עדיין רחוק ממנו. צריך לזכור שלמעט עונת הרוקי והעונה האחרונה (שבה שיחק 5 משחקים…) קרי מחזיק בנט רייטינג חיובי בכל העונות שלו בליגה, גם באלו שגולדן סטייט הייתה גרועה. מצד אחד יאנג מראה ניצוצות שאם יקיפו אותו בשחקנים הנכונים, הוא יכול להוביל קבוצה טובה. מצד שני יש לו עוד דבר או שניים ללמוד לפני שיוכל להסתכל לסטף קרי בעיניים.

השחקן השני הכי טוב בקבוצה היה ג'ון קולינס שעשה דאבל-דאבל מרשים של 21.6 נקודות, 10.1 ריבאונדים ו-1.6 חסימות. אטלנטה נאלצו להסתדר בלי קולינס בעונה שעברה 25 משחקים, לאחר שהושעה על שימוש בחומרים אסורים. המאזן באותם 25 משחקים – 4 ניצחונות ו-21 הפסדים. איתו אטלנטה היו 16 – 26. הוא בורג חשוב באטלנטה, אבל עדיין לא כזה שיכול להנהיג אותה לעונה מנצחת.

קלינט קאפלה הגיע כדי לסתום את החור מתחת לסל, אבל לא הספיק לשחק בקבוצה לפני השבתת הליגה. האם הוא הפתרון לכל הבעיות ההגנתיות של ההוקס? כנראה שלא.

לאטלנטה היו 2 רוקיס בטופ 10 בדראפט הקודם – דיאנדרה האנטר וקאם רדיש. שניהם קלעו בדאבל פיגרס, אבל עשו זאת באחוזים רעים – האנטר עם 41% מהשדה ו-35% משלוש, רדיש עם 38% מהשדה ו-33% לשלוש. זה מעט מדי ורע מדי.

צריך לזכור שחמשת השחקנים המובילים של ההוקס בעונה שעברה היו מתחת לגיל 22. הבעיה היא שהם לא הצליחו להראות פוטנציאל שיש שם חיבור למשהו מיוחד. ההתקפה התבססה על היכולות של יאנג וקולינס, אבל השחקנים מסביבם לא היו מספיק טובים. ההגנה לא הייתה קיימת.

קיץ חם

טרוויס שלנק החליט שהזמן הוא עכשיו. שלנק החליט להכניס יד לכיס ולהביא שחקנים בכירים לקבוצה הצעירה. הוא הצליח להחתים שניים מהשחקנים החופשיים המבוקשים – דנילו גאלינרי ובוגדן בוגדנוביץ', ונאלץ לשלם את הפרמיה של היותו קבוצה קטנה. האיטלקי הותיק חתם על חוזה של 60 מליון דולר ל-3 עונות, אבל העונה השלישית לא מובטחת. הסרבי חתם על חוזה של 4 עונות עם 72 מליון דולר, כשאטלנטה מודעת שהיא משלמת יותר משווי השוק של השחקן, כדי לגרום לסקרמנטו לוותר על זכות ההשוואה.

במסגרת בית הספר לילדים ששלנק פתח באטלנטה הוא הביא את האלוף הטרי מהלייקרס ראג'ון רונדו בשביל לגדל את טריי יאנג. רונדו קיבל 15 מליון דולר ל-2 עונות. בשולי ההחתמות הגיעו קריס דאן שמחפש בית חדש אחרי ששיקגו אפילו לא טרחו לתת לו הצעת הענות וסולומון היל שבילה חלק מהעונה שעברה במדי אטלנטה.

דווין דדמון נשלח לדטרויט בסאלרי דאמפ, ובתמורה אטלנטה קיבלו את טוני סנל וקיירי תומאס. תומאס כבר שוחרר, ולא ברור האם סנל בתוכניות של ההוקס.

בדראפט שלנק בחר את אונייקה אוקונגו, סנטר אמריקאי ממוצא ניגרי (נולד בארה"ב) שמגיע ממכללת USC. את עונת המכללות היחידה שלו הוא סיים עם 16.2 נקודות, 8.6 ריבאונדים ו-2.7 חסימות. לאטלנטה היו לא מעט שחקנים טובים בעמדות אחרות (כולל דני), הם בחרו ללכת על עוד סנטר עם פוטנציאל הגנתי, בדומה לקאפלה.

אחד השיפורים מתחת לרדאר הוא הגיוס של נייט מקמילן כעוזר מאמן. השאלה היחידה היא איך זה יעבוד עם לויד פירס הצעיר. מקמילן מחזיק בותק של 16 עונות כמאמן ראשי בליגה. לפירס זו רק עונה שניה.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

הבעיה העיקרית של ההוקס בעונה שעברה הייתה ההגנה שלה, שעוד לפני הקורונה דאגה לשמור על ריווח חברתי מההתקפות של היריבות. אף אחד מהשחקנים שהובא לא אמור לעזור בצד הזה של המגרש. היחיד שהיה מגן מעל הממוצע בעונה שעברה הוא קריס דאן, אבל הוא היה הרבה מתחת לממוצע בצד השני של ההתקפה, ועם יאנג ורונדו לא ברור מה יהיה המקום שלו ברוטציה. השיפור אמור לבוא מקלינט קאפלה, ובעיקר מנייט מקמילן שהגיע מאינדיאנה בתור עוזר מאמן ויהיה אחראי על ההגנה של ההוקס. מקמילן נחשב למאמן הגנתי והוא יצטרך לגבש משהו מכל מה שאסף עבורו שלנק. לאטלנטה אין שחקנים שמשחקים ברמה גבוהה ב-2 צידי המגרש, וזו בעיה. פירס יצטרך להחליט אם הוא בוחר התקפה או הגנה. יש לו הרכב הגנתי שיכול לשמור ברמה גבוהה ביותר, אבל לא מסוגל לקנות סל (למרות כל המליונים שהם מרוויחים). יש לו הרכב התקפי שלא מסוגל לשמור על עציץ. כל נסיון שילוב ישאיר חורים בשני צידי המגרש, שיקשו הן על ההתקפה והן על ההגנה.

הבעיה של אטלנטה בעונה הקרובה הולכת להיות סביב שאלת ג'ון קולינס. קולינס היה זכאי להארכת חוזה בקיץ, וציפה לחתום על חוזה מקס באטלנטה. השמועות הן שאטלנטה לא מעוניינת לתת לו את זה, וכדי להחמיר את המצב הביאה על העמדה שלו את גאלינרי בהרבה מאוד כסף. יש את קאפלה ואוקונגו בעמדת הסנטר אז קשה לראות את קולינס מחליק ל-5, ואם אטלנטה תרצה בנוסף לשחק דקות עם הרכב נמוך, זה עוד יותר ייקח לו דקות. זה מצב רע עבור שני הצדדים כיוון שקולינס יעבוד בעיקר על החוזה הבא שלו גם אם זה בא על חשבון ניצחונות. שלנק אמר שקולינס הוא ה-4 הפותח של הקבוצה וגאלינרי יעלה מהספסל, אבל יכול להיות שהוא רק מחפש להעלות את הערך של קולינס כדי למכור אותו לקבוצה אחרת.

ההתקפה של אטלנטה תמשיך להתבסס על טריי יאנג שינהל את ההתקפה כראות עיניו. נראה הרבה פיק אנד רול עם קאפלה ואוקנגוו שיצפו לקבל כדור ליד הטבעת, כשהקלעים מסודרים על קשת השלוש. התוספת של גאלינרי ורונדו, שני גאונים התקפיים אמורה לפתוח לאטלנטה המון אופציות בהתקפה. זה לא הימור פרוע להניח שהמשחקים של אטלנטה יהיו מרובי נקודות. הוטרנים שהגיעו (רונדו, גאלינרי, קאפלה, בוגדנוביץ')+ שיפור נוסף של הצעירים (יאנג, קולינס, האנטר, רדיש) אמור להניב תוצאות, ואטלנטה אמורה לפחות להתחרות על הפלייאוף במזרח.

תחזית: קולינס יעבור קבוצה (אולי אפילו לפני פתיחת העונה) וזה יפתור את בעיות הרוטציה בעמדות הגבוהים. יאנג ייתן עונה של 30-10. רונדו יתגעגע ללייקרס. קריס דאן יקבל הרבה יותר דקות מהצפוי. אטלנטה תסיים במקומות 6-7 במזרח.