טור שינסה לסכם נקודות מעניינות ולהאיר נקודות שאולי פחות שמתם לב אליהן. העמדות הן רק שיטת מספור.

הנתונים נכונים לשישי ה-22 בינואר

 

PG מיילס טרנר שחקן ההגנה?

באוף סיזן האחרון היו לא מעט דיבורי טרייד של אינדיאנה על מיילס טרנר. למעשה היו בשנה ומשהו קודם, אלא שהפעם זה היה ממש גלוי. בסופו של דבר בוסטון סירבה, אחרי רצתה שיתווסף אליו נכס "אמיתי". בנוסף היו ידיעות שבוסטון חיפשו טרייד המשך, ואף קבוצה לא הסכימה. אף קבוצה לא חשבה ששווה לה לקחת את מיילס טרנר בחוזה שלו. אין ספק שטרנר שמע את הדיווחים, וכנראה שהשפיע עליו. העונה הוא הגיע עם מטרה ברורה – להראות שהוא שווה כל סנט. או בגרסה המוצהרת מאחד הריאיונות שלו לאחרונה: לזכות בשחקן ההגנה של העונה.

אחת הדרכים הבולטות שלו הייתה להעלות את כמות החסימות שלו, והעונה הוא אסף יותר ויותר משחקים עם כמה חסימות, והגיע ב-12 משחקים כבר ל-50 חסימות. לצורך ההשוואה מיאמי והפליקנס, גם כן כל אחת עומדות כרגע על 50 חסימות בסה"כ לכל אחת מהן. כשההיט ב-13 משחקים והפליקנס ב-14. וושינגטון אמנם רק ב-11 משחקים, אך רק 38 חסימות כל הקבוצה.

https://twitter.com/ESPNNBA/status/1350886458018713607

וראינו הרבה תצוגות כאלו ממנו

טרנר גם עם 1.5 חטיפות למשחק, והוא עם 3.3 דיפלקשנס למשחק. גם בכל מדד הגנתי הוא מככב, כשה-EFG של הקבוצות היריבות יורד ב-5.8 אחוז כשהוא על המגרש, והוא עצמו מוריד ב-8 אחוז את אחוזי השדה של השחקנים עליהם הוא שומר, וב-17.2 אחוז(!) לשחקנים עליהם הוא שומר בצבע. שימו לה לנתונים ההגנתיים שלו העונה: (מתוך CTG)

אבל אנחנו כבר יודעים שרק חסימות זה לא מספיק, ולא באמת מעיד תמיד על הגנה טובה. אז מה כן? מבחן הטוב ביותר הוא לראות איך אינדיאנה נראים בלעדיו. במבחן העין כל מי שראה משחקים אחרונים של אינדיאנה יודע שהם פשוט נראים זוועה. בנוסף ניתן לראות שהוא לא מהמר כמו קא"ט או חסן ווייטסייד, שקופצים לצבור חסימות בלי לחשוב. אלא הוא יודע לתפוס עמדה, ויודע מתי אפשר וכדאי לקפוץ ולנסות, ומתי עדיף להישאר על הקרקע.

מיילס טרנר נפצע ב-19 בינואר. עד אז אינדיאנה היו במקום ה-9 בדירוג הגנתי עם 107.8. במשחקים ללא מיילס טרנר אחרי הפציעה? דירוג הגנתי 121.6, מה שממקם אותם במקום ה-23 מתוך 25 בתקופה זו (היו כמה קבוצות שלא שיחקו) ומה שהיה ממקם אותם במקום האחרון עונתי, 2 נקודות מעבר לסקרמנטו שבמקום ה-30.

אינדיאנה פתחה את העונה די בסערה, ואין ספק שיש לזה המון השפעה ליכולת ולאקסטרה מוטיבציה איתה טרנר פתח את העונה. אחרי העונה יש למיילס טרנר חוזה לעוד שנתיים עד קיץ 2023, 18 מיליון לעונה.באם ימשיך ככה, ההגנה שלו בהחלט מקנה לו מעמד במירוץ לתואר שחקן ההגנה אם ימשיך ככה. תוסיפו לזה את העובדה שהוא יכול לצאת לשמור בפרימטר, למסור, ולקלוע מבחוץ, מתחילה להראות שאולי הוא שווה את מחיר החוזה שלו. די בטוח שכרגעפחות קבוצות היו מסרבות.

 

SG מעקב רוקיז

דירוג הרוקיז  הקבוע והפעם מתפתח מירוץ דו ראשי, שזה כיף. כי נדמה היה שלא תהיה ממש תחרות וכזה מירוץ מעניין תמיד היה כיף בשנים קודמות. אז מי אצלנו השבוע ולמה?

ומה הרוקיז שלנו עשו בינתיים? הטבלה של NBA MATH ככל שמישהו ימינה יותר על הגרף, יעיל יותר התקפית, ככל שמישהו גבוה יותר הוא יעיל יותר התקפית.

וגרף נוסף של יעילות ביחס לדקות משחק

אז ניגש לדירוג ונתחיל עם הקריטריונים:

לפחות 20 דקות למשחק.

לפחות 10 נקודות למשחק ויכולת נוספת ברמת עלית או לפחות 15 נקודות למשחק אם זה מישהו שהוא רק סקורר.

אז מי במקום הראשון?

לאמלו בול

11.8 נקודות 6.8 ריבאונדים 6.1 אסיסטים 1.5 חטיפות 2.1 איבודים ב-25.2 דקות למשחק.

מירוץ דו ראשי ומודה שהתלבטתי אם מגיע לו להיות במקום הראשון או לא. בסוף מה שהכריע היה שבכל זאת שבר שיא גיל לטריפל דאבל, נראה יותר ויותר טוב וכנראה בדרך להבטיח מקום בחמישיה. הוא משחק מצוין, נראה יותר ויותר טוב. הוא יודע לקחת ריבאונדים ומאוד יעיל בתחום, והוא לא רע בקליעה, בניגוד לאחיו. הוא נותן תחרות יפה לבא אחריו.

טייריס האליברטון

11.1 נקודות 2.8 ריבאונדים 5.1 אסיסטים 1.2 חטיפות 14 איבודים ב-27.8 דקות למשחק

הקינגס מתחילים יותר ויותר לשתף אותו, והוא מתגלה כאחד השחקנים החכמים והיעילים בליגה בלשפר את החברים מסביבו.לאתר Cleaning The Glass יש מדד של יחס יוסג' לאסיסט, שאומר בדיוק כמו שנשמע: כמה התקפות שהשחקן השתתף ונגע בכדור, הסתיימו באסיסט. האליברטון מוביל את הרוקיז. למעשה הוא מוביל את הגארדים. מלבד דריימונד גרין הוא מוביל את כל הליגה. זה פסיכי ומרשים. הוא משפר את מי שמסביבו וניתן לראות איך שחקני הקינגס נראים טוב יותר לידו. הוא יהיה מדהים כשיהיה גדול. הוא כבר עכשיו מדהים.

 

ג'יימס ווייזמן

11.6 נקודות 6.1 ריבאונדים 1.3 חסימות 1.6 איבודים ב-21.2 דקות למשחק

ווייזמן אמנם עלה לדריימונד גרין בטכנית, כששופט חשב שגרין צועק עליו כשגרין למעשה צעק על ווייזמן, אך הוא ללא ספק תורם. הביגמן עוד מחפש את עצמו ועוד לא השתלב כראוי בגולדן סטייט, וזה מדהים כמה הוא נראה גולמי לעומת כמה הוא נראה מפחיד. אך רואים שזה שם וזה בהחלט יגיע.

 

פאטריק וויליאמס

10.2 נקודות 3.8 ריבאונדים 1.1 אסיסטים 1.7 איבודים ב-26.2 דקות למשחק

לולא כמה משחקים מאכזבים, כנראה שהיה מקבל את המקום השלישי.  שיקגו השנה נראית מצוין, וכמובן עיקר התשבוחות מגיעות לבילי דונובן. וויליאמס נכנס לשיטה ומקבל המון אמון מדונובן כשרוב הפעמים הוא מקבל משימות הגנתיות קשות ואף את האיום העיקרי של היריבה, אתגר שלרוב הוא עומד בו בגבורה. רק תראו את המטלות ההגנתיות שלו בחודש הראשון בקריירה המקצוענית. והעובדה שיש מישהו שכבר כרוקי כזה יעיל בקליעה הגנה, עם אתלטיות כזו גורם לחשוב ששיקגו פגעה בול כשהפתיעה את כולם ובחרה בו רביעי.

טייריס מקסי

10.6 נקודות 2.5 ריבאונדים 2.3 אסיסטים 0.8 איבודים ב-21.5 דקות למשחק.

כמה טייריס מקסי הרשים במשחקיו הראשונים, ניתן ללמוד משני אירועים. מקסי נכנס לחמישיה אחרי שבן סימונס נפצע והחמיץ משחקים. כשסימונס חזר לחמישיה, מקסי עדיין נשאר שם, הופך למעשה לרכז בחלק מההתקפות. הארוע השני? פילדלפיה ניסתה להביא בטרייד את ג'יימס הארדן. הסכימה להעביר את בן סימונס, הסכימה להעביר 3 בחירות סיבוב ראשון, הסכימה להעביר את מאטיס ת'ייבול. יוסטון ביקשה את מקסי, וכאן הטרייד נפל. הסיקסרס סירבו להעביר את מקסי גם אם זה אומר שלא יקבלו את הארדן. הוא הרשים שם אנשים בהחלט.

קול אנת'וני

10.3 נקודות 4.5 ריבאונדים 3.3 אסיסטים 1.7 איבודים ב-24.5 דקות למשחק.

אנת'וני קיבל את הבמה בעקבות הפציעה של מרקל פולץ, ובהחלט מחזיר קבלות. מה שהכי הרשים הייתה כמובן שלשת הנצחון השבוע בשניות הסיום, אך זה לא רק זה. הוא נותן ניהול משחק ויעילות עבור המג'יק, שמשוועים לזה כמו אדם למים אחרי יומיים במדבר. היכולת הזו, זה מה שהבטיחו לנו לגביו לפני שעבר פציעה בברך ונראה רע במכללות. אבל אורלנדו הרוויחה מזה שנפל אליה.

https://twitter.com/NBA/status/1352097677698342920

 

כמעט נכנסו:

אנת'וני אדוארדס. לא מראה שום דבר מלבד ווליום סקורינג ברמה לא יעילה. 12.2 נקודות על 13.1 זריקות למשחק זה רע. ואם הוא לא מציג שום דבר מלבד סקורינג, אין סיבה שיהיה בדירוג.

 

 

SF לוקה השתפר הגנתית

אין ספק שהשנתיים האחרונות היו שנתיים בהן התמוגגנו מכל רגע של לוקה דונצ'יץ', שהסתער על הליגה עם יעילות התקפית מרשימה, חדירה ובעיקר שיפור השחקנים סביבו. אולם הוא לא מושלם ובהחלט יש חסרונות, ואחד מהם הוא ההגנה. לוקה כמו כל אירופאי היה חור הגנתי מאוד בעייתי בעונתו הראשונה, וגם בשניה. לזכותו יאמר, שהוא מבין את הבעיה ומנסה להשתפר.

והבנת הבעיה היא חצי הדרך לפתרון:

הרשו לי לפתוח בהרגעה בהתחלה: אני לא הולך לטעון שלוקה דונצ'יץ' הפך להיות שומר על. הוא כנראה השתפר מלהיות חור ללהיות שחקן הגנה סביר. הגנה הרבה פעמים זו הבנת המשחק, וזה כפי שידוע, יש ללוקה הרבה. למשל הבנת נתיבי מסירה, יכולה להיות כלי להבנת נתיבי המסירה של היריב לצורך ירוט.

דונצ'יץ' מנצל גם את הגוף הגדול שלו שנותן לו יתרון על פני שחקנים יריבים, כשבד"כ הוא שומר על שחקנים קטנים ממנו

סה"כ לוקה לא איזה שומר נוצץ, ואם תחפשו, לא ממש תמצאו איזה נתון הגנתי סטטיסטי מרשים שלו. אבל, הוא מתחיל להראות ניצוצות, ולשחקן בגילו ובותק שלו, להראות ניצוצות זה מבטיח מאוד. אולי בעתיד יהיו קצת יותר מניצוצות. הרי שכל והבנת משחק יש לו, והרצון שם, וכמו שאמרו באיזה סרט ספורט (נקודות בונוס למזהים): "Defense is fire, fire and desire"

 

 

 

PF ומה אם אגיד לכם שטריי יאנג לא קלעי טוב?

טריי יאנג הגיע לליגה על תקן קלעי, ההוא שמפציץ מרחוק בלי הכרה. אז קודם כל, זה לא נכון, כי רוב הפעולות שלו מתבססות על חדירה ואז הליכה לסל, הוצאה החוצה למסירה או סחיטת עבירות. חלק עיקרי מהיכולת הזו מתבססת על ההנחה שהוא צולף מבחוץ וצריך שלא לאפשר לו את היכולת הזו, ואז הוא חודר פנימה. אבל…

הממוצע שלו בקריירה הוא 34 אחוז מעבר לקשת, שזה סביר. ממוצע הליגה נע סביב ה-35 אחוז, ממוצע הליגה לגארדים הוא סביב ה-38. הממוצע של טריי יאנג מבחוץ העונה עומד על 29.5. זה כבר רע.

יותר ויותר קבוצות שמות עליו ווינגס פיזיים, התחיל משארלוט ששמו עליו את מיילס ברידג'ס וגורדון הייוורד, והמשיך בפורטלנד ששמו עליו את גארי טרנט ודרק ג'ונס. הוא מתקשה העונה יותר מתמיד אבל…  נכון שמדי פעם יש לו תצוגות מרשימות, אבל הוא לא יציב ודווקא הן הנדירות. הוא לא יציב, והוא תמיד היה סביב ממוצע הליגה.  הוא לא טוב, הוא אף פעם לא היה טוב. הוא ממוצע.

 

C יוטה ג'אז צולפת בדרך לצמרת

כשחושבים על קבוצות שמרבות לצלוף מבחוץ חושבים על יוסטון, אולי עדיין גולדן סטייט, פורטלנד ומיאמי. לא ממש יוטה. אך מסתבר שהיא בינתיים במקום השלישי העונה בזריקת שלשות, אחרי פורטלנד וטורונטו. ומבחינת קליעה, היה לה את הרצף המוצלח ביותר:

הג'אז כרגע במקום השני בליגה באחוז לשלוש עם 40.3 מעבר לקשת של הקבוצה (במקום הראשון הקליפרס עם 44.1 אחוזים, שזה… וואו.) עם דירוג הגנתי מקום 7 בליגה, ושוטצ'ארט שנראה ככה, אולי לא מפתיע שהם כרגע במקום השני במערב.