טור שינסה להאיר נקודות שאולי פחות שמתם לב אליהן. העמדות הן רק שיטת מספור.

 

PG האם ת'יבס הופך מיושן?

ואבא חוזר ואומר:
"תעזבנו יום יעזבך יומיים"
העגלה נוסעת אין עצור
קפצת ממנה היום
חלפו שעתיים
והנה נשארת מאחור.

מאיר  אריאל שר בשירו 'נשל הנחש' משהו שבהחלט יכול להגדיר גם את ה-NBA. אתה יכול להיות פורץ דרך, אבל בסופו של דבר אם לא קפצת על העגלה ואימצת טרנדים חדשים, אתה מהר מאוד תמצא את עצמך מאחור.

לפני כשבועיים מינסוטה שיחקו את המהלך הזה. שימו לב בעיקר לבאטלר:

באחד המקומות ציינו שהתרגיל שם זה "חיתוך אייברסון" שנועד לבאטלר ולא צלח. חיתוך אייברסון או Iverson Cut זה תרגיל שנעשה מפורסם בזכות אייברסון (וכמו רוב התרגילים מקבל את שמו על שם מי שהשתמש בו ביעילות לראשונה\פרסם אותו. לא מי שהגה אותו). המטרה שלו בגדול זה חיתוך של ה-SG יחד עם פיקנרול בין מוביל הכדור לגבוה, כל זאת בניסיון לשחרר את השוטינג גארד לזריקת פול אפ באזור ה-16 פיט (מיד ריינג' זה בין 10 לקשת ה-3, שיוצא בערך בין 20 ל-22 פיט תלוי במיקום על הקשת) או לבידוד.

כך זה נראה כשאייברסון עשה את זה:

בהמשך צויין, וגם ראיתי במשחקים אחרים של מינסוטה, שזה תרגיל שעושים לבאטלר לא מעט. מניח שבשלב זה של חייכם, אלא אם התחלתם לעקוב אחרי הליגה אתמול או לחילופין הגעתם לפה במקרה, אתם יודעים שתרגיל כזה זה מצויין לאייברסון בשנת 2001, לא לקלעי בשנת 2017, בעיקר כי פול אפ מיד ריינג' ובידודים אלו מילים מקוללות בארסנל הכדורסל היום.

בתרגיל מהסרטון הראשון הבידוד של באטלר נכשל והוא מוסר לוויגינס שמהר מאוד שולח אותו לקא"ט על הקשת, אך בסבירות גבוהה המטרה הייתה שבאטלר יסיים. מכיוון שאין לי את הכלים לספור כמה פעמים עושים את התרגיל הספציפי הזה לבאטלר, או אחרים דומים, החלטתי ללכת לבדוק את המילים המגונות הללו אצל מינסוטה.

להלן כמות הבידודים של שחקני מינסוטה. שימו לב שהתדירות זה כמובן אחוז ההתקפות שלהם שהולך על בידודים. קרופורד (שהינו אחד משחקני האחד על אחד הטובים בליגה), טיג ובאטלר מככבים. גם מוחמד, אבל הוא לא מספיק על המגרש בשביל להיות משמעותי

 

כן, גם וויגינס עם כמות בידודים גבוהה, אבל לא חריגה במיוחד. יצויין שהיום, מעל 8% נחשב כאחוז גבוה של בידודים.

ואם בבידודים הרוב יוצאים יחסית נקי במינסוטה, כשבודקים את זריקות המיד ריינג' המצב הרבה יותר מדאיג. זו הטבלה מ-Cleaning The Glass. המספר ליד האחוזים מציין באיזה אחוזון בליגה נמצא אותו שחקן באותה קטגוריה:

וויגינס עם 46% מהזריקות שלו מהמיד ריינג', באטלר 50%! טאונס "רק" 35% מהזריקות מהמיד ריינג' – נראה נמוך, ואז מסתכלים ורואים שגם הוא באחוזון ה-62 בליגה, כלומר גם הוא די גבוה מעל ממוצע הליגה של אחוז זריקות מהמיד ריינג'. בולט לטובה נמנייה בייליצה שציינו באחד הטורים הקודמים שהוא מאוד יעיל התקפית ובהחלט צריך לקבל יותר דקות. מנגד אפשר בהחלט להבין למה "באזז" מוחמד לא מקבל יותר דקות.

אחרי שמסתכלים על אחוז הזריקות מהמיד ריינג' מסתכלים ימינה ורואים את אחוז הזריקות מעבר לקשת, ואצל חלק מהשחקנים הנתונים שם לא מאוד מעודדים.

לשם השוואה מצורפת התפלגות הזריקות אצל ממפיס, קבוצה שלא ידועה כקבוצה שזורקת המון ל-3,

יש בהחלט שחקנים שזורקים הרבה מיד ריינג', אך אלו כאלה בעיקר שעוד לא פיתחו קליעה טובה לשלוש. אבל טיג, קרופורד וגם באטלר ואפילו וויגינס, יכולים לזרוק יותר ל-3. אין ממש תירוץ לאחוז הגבוה שלהם של זריקות מיד ריינג'. והעובדה ששחקנים כמו טיג וקרופורד שזרקו לא מעט בעבר זורקים אחוז נמוך יותר היום, מעידה שיש כנראה משהו "ממסדי". הנחייה מלמעלה. ויעידו מהלכים כאלו (אגב דברים שרצו בטוויטר של אוהדי מינסוטה):

 

גם כשקלעי השלוש מקבלים את הכדור על הקשת, ברוב המקרים נראה שהם מחפשים את המסירה, לפני שלוקחים את הזריקה. כל זה מוביל כמובן גם ליעילות נמוכה ומציב את מינסוטה במקום ה-29 בליגה בכמות הנקודות שקולעים משלשות במשחק.

אלא שת'יבודו מעולם לא היה מאמן התקפה, יותר מאמן הגנתי נכון? לפני כמה שנים, כשהיה עוזר המאמן בבוסטון ולאחר מכן בשיקגו ת'יבודו הכניס את ההגנות הת'יבודואיות. שוב, בעיקר הראשון שנתן להן פרסום לאחר שהשתמש בהן ביעילות, פחות מי שבאמת הגה אותן.
אלא שמינסוטה במקום ה-24 בדירוג הגנתי, ובתחומים בהם ת'יבודו התפרסם כמו הגנת מתפרצת היא אפילו נמצאת במקום האחרון.

2 מהדברים הבולטים בהגנות של ת'יבודו היו ציפוף הצבע, וה"ICE". לצופף את הצבע אני מניח שפחות צריך להסביר את הבעייתיות כיום. ICE מנגד, נחשב עדיין כדרך הגנה לא רעה, בה השומר של מוביל הכדור עובר על החסימה והביג מן השומר הולך אחורה לצבע לשמור על הטבעת (במקרה של דרופ) או לוקח כמה צעדים לחסום חדירה תוך ששומר על מרחק יחסית קרוב, כדי לפתות לזריקת מיד ריינג'. (מעניין שת'יבודו שולח גם את שחקני היריבה וגם את שחקניו לזרוק מיד ריינג').
אחד הפתרונות שקבוצות מצאו לזה בשנתיים האחרונות, היה לעשות את ההיי פיקנרול כמה מטרים מעל לקשת השלוש, כדי למנוע את האייסינג. אלא שבמינסוטה מתעקשים לעשות זאת, ואני אתן לקמבה ווקר להדגים את הבעייתיות שנוצרת:

כמו בתכנית, ה-ICE מפתה את השחקן היריב לזריקה פנויה כמה מטרים מאחורי החסימה, וקמבה ווקר לוקח זאת בשמחה.

למרות הכל מינסוטה הינה מקרה מעניין. למרות כל הנאמר, הגנת ה-3 שלהם "רק" במקום ה-17 בליגה בכמות נקודות שסופגים מהיריבה בזריקות 3, מקום 14 באחוזי יריבה ל-3, ודווקא מקום 24 בשמירה על הצבע. ולמרות ההסתמכות הגבוהה יחסית על בידודים וזריקות מיד ריינג', ההתקפה של מינסוטה מדורגת במקום החמישי בליגה, והקבוצה נמצאת כרגע במקום הרביעי במערב.

אז ת'יבודו מתעקש ללכת עם מה שהוא מכיר למרות המגמות החדשות בליגה, לשלוח גם את שחקני היריבה, וגם את שחקניו שלו להמון זריקות מיד ריינג' (ומדי פעם לתת להם מתנות על השלוש). השאלה האם זה בזכות השיטות של ת'יבודו, או למרות השיטות שלו, והאם זה יחזיק ואיך זה יבוצע בפלייאוף?

SG מעקב הרוקיז

אז מה הרוקיז שלכם עשו השבוע?

 כמו תמיד הגרף: ככל שהשחקן ימינה יותר יעיל יותר התקפית, למעלה יותר יעיל יותר הגנתית, וכמובן להיפך. הצירים אומר כמובן תרומה כוללת 0 ומתחת לקו האלכסוני אומר תפוקה כוללת שלילית.

ולדירוג: הקריטריון שלנו פשוט, לפחות 20 דקות למשחק על מנת להראות שהשחקן חלק מהותי ברוטציה וזה לא סטטיסטיקת זבל. לפחות 15 נקודות, או לפחות 10 נקודות למשחק והצגת כשרון כלשהו ברמה עלית.

בן סימונס
17.5 נקודות 8.9 ריבאונדים 7.7 אסיסטים 2 חטיפות 36.2 דקות למשחק.

נשאר במקום הראשון אם כי יש כבר מי שתוהה האם טייטום אמור לשבת כאן. בינתיים סימונס מוביל את הרוקיז בלא מעט קטגוריות, כולל 15 דאבל דאבל, 3 טריפל דאבל. קצר מחמאות וקיבל עידוד גם מלברון. ואמנם אין לו קליעה מרחוק אך הוא בהחלט מסוגל להעניש על זלזול

 

ג'ייסון טייטום
13.8 נקודות 5.7 ריבאונדים 50% מעבר לקשת (3.2 נסיונות, מוביל את הליגה) ב-30.6 דקות למשחק.

טייטום ממשיך להיות יעיל בשני צידי המגרש עבור מובילת המזרח, טופ 10 בליגה ב-WS מקום שני בין הרוקיז עם לפחות 15 דקות במדד נטו ובמדד התקפי, שני במדד הגנתי. מקום שני מבין הרוקיז הנ"ל ב-EFG% (אגב יצויין שבכל הקטגוריות הנ"ל מי שמתחרה איתו זה אוגוגווה אנונובי מטורונטו. אולי הראפטורס צריכים לסמוך עליו יותר) והשבוע נזכרו שבדו"ח הסקאוטינג על טייטום לפני הדראפט תחת חסרונות היה כתוב: "קליעה ל-3". ובכן…

https://twitter.com/NBCSCeltics/status/940305665716834310

דונובן מיצ'ל
17.3 נקודות 3 ריבאונדים 3.2 אסיסטים 1.4 חטיפות ב-29.7 דקות למשחק.

כן כן, הרוקי האקספלוסיבי של הג'אז מקבל מעט התעלמות ולא רק אתם התמרמרתם בשבוע שעבר.

אבל לא כולם. ב-CBS הוא מדורג כבר במקום הראשון, לפני בן סימונס! אני אוהב אותו ומבין את ההתלהבות. מצד שני הרישיון לירי חופשי, הקליעה ביעילות נמוכה ובעיקר העובדה שהקבוצה שלו במאזן שלילי, עוד לא משכנעים אותי שהוא אמור להיות גבוה יותר. אין ספק שלצד יכולת הגנתית יש יכולת אתלטית

רודני הוד חוזר בקרוב וכנראה יקח ממנו קצת זריקות. אם היה פחות ווליום שוטר הייתי יותר מתרשם.

קייל קוזמה
16.1 נקודות 6.6 ריבאונדים 1.5 אסיסטים 30.4 דקות למשחק

למרות ההבטחות, קוזמה חזר לספסל ונאנס פותח, אם כי כמות הדקות שלו נשארה גבוהה. השחקן כנראה עם הכי הרבה הייפ והמועמד לגניבת הדראפט ניצל את המדיה החברתית לעקוץ את חברו לקבוצה ולמחזור

https://twitter.com/KicksDeals/status/941064470180323328

ג'ון קולינס
11.5 נקודות 7.1 ריבאונדים ב-23.1 דקות למשחק

פצוע ואנחנו מתגעגעים. אמור לחזור הסופ"ש ומקווה שיחזור טוב ושיתנו לו כבר יותר דקות.

לאורי מרקאנן
14.7 נקודות 8.1 ריבאונדים

עכשיו כשגם מירוטיץ' חזר, התפוקה שלו ירדה. בטח לאור העובדה שעם מירוטיץ' הבולס מנצחים (או שמא זו הסיבה בעטיה מרקאנן יקבל בקרוב יותר דקות?).

הרוקי הפיני הראה לחבריו כישורים בכדורגל. לאוין התרשם

https://twitter.com/chicagobulls/status/940303694238597120

למרות שהוא עולה מהספסל הוא עדיין מצליח לתת כמה שורות מרשימות, ואפילו קיבל השוואה לאנטוואן ווקר, במסגרת פרטים סטטיסטיים שלא תזכרו עד סוף הטור

השמועות מדברות על טרייד למירוטיץ' שיקרה בקרוב. בינתיים איכשהו שיקגו מצליחים לשתף את מרקאנן, פורטיס ומירוטיץ' בצורה יעילה, דבר שלא היינו מצפים ממועדון כמו הבולס.

דניס סמית' ג'וניור
14.4 נקודות 4 ריבאונדים 4 אסיסטים ב-28 דקות למשחק.

שחקן נוסף שפצוע כרגע. בשנים אחרונות היינו מתרשמים ממנו יותר. תרגיש טוב ותחזור מהר!

דיארון פוקס
10 נקודות 3 ריבאונדים 3.9 אסיסטים ב-26.3 דקות למשחק.

חטפני כרגע אחרון מבין הרוקיז ששיחקו לפחות 20 דקות בדירוג הגנתי ובדירוג נטו. בדירוג התקפי הוא נמוך יותר מג'וש ג'קסון והוא אחד מסימני השאלה של מה לעזאזל, כי הכשרון שם. שוב נציין שלא ברור מה עושים בסקרמנטו עם הצעירים.

לא נכנס בשל אי עמידה בקריטריון נקודות: לונזו בול. רק עוד 1.1 נקודות למשחק! תתחיל בלשפר את הקליעה.

מתקרב לכניסה מחדש לדירוג: ג'וש ג'קסון. השתפר מעט לאחרונה, או שמא בפניקס התחילו לנצל אותו טוב יותר.

צריכים לשחק יותר: את אונונובי, שפר דקה הוא אחד הרוקיז היעילים, כבר הזכרתי. גם ניליקינה צריך לקבל יותר דקות. אפילו שג'ק די מרשים העונה.

SF קליי תומפסון

כן, גולדן סטייט טובה. מאוד. ומרכזת בתוכה כמה שחקנים מאוד טובים. דווקא בגלל זה (ובגלל שהווריירס די נחים בתחילת העונה) קל לפספס שהשחקן הרביעי, קליי תומפסון, חווה את העונה הטובה בקריירה.  מבחינת קליעות, בוודאי.

ניתן לראות שמכל טווח אחוזי הקליעה שלו השתפרו משמעותית. וכך זה נראה בשוטצ'ארט

קליי העונה קרוב להצטרף למועדון ה 40-50-90 ולמעשה רק אחוזי העונשין שירדו באחרונה אל 88% מונעים ממנו את זה. בהתחשב בכך שכבר לפני העונה תומפסון נחשב אחד הקלעים הטובים בכל הזמנים, שיפור כזה הוא בהחלט מרשים. תומפסון ממשיך לשפר אלמנטים ביכולת המשחק שלו מעונה לעונה. זה לא רק הקליעה בקאטצ' אנד שוט, זו התנועה שלו על המגרש בלי כדור. היכולת שלו לקרוא ולמצוא את החורים בהגנה (וכן, ברור שלסטים ההתקפיים של קר יש חלק בזה)

להלן 2 דוגמאות

 

תומפסון מדגים פה קריאה של ההגנה ומספיק לקלוע לפני שדראמונד מספיק להגיב. זה כמובן רק חלק קטן מהיכולת שלו. תומפסון עלה גם בכמות הזריקות לאחר כדרורים, אחוז גבוה יותר מהזריקות שלו מגיעות אחרי כדרורים, ואמנם הוא כנראה ישאר בעיקר קלעי של קאטצ' אנד שוט (שזה 55% מהזריקות שלו) אך הוא בהחלט מראה שהוא יכול גם ליצור לעצמו יותר מבשנים קודמות.

שימו לב לעמודות הימניות, זה מציג את אחוז הזריקות שלו שהגיעו לאחר אסיסטים. הוא בהחלט מקבל את רוב הזריקות שלו כתוצאה מאסיסטים (שוב, קרדיט לסטים של קר), אך כשזה לא מעבר לקשת זה נראה שהוא מרגיש בטוח יותר להסתמך על היכולת האישית שלו.

אמנם הוא כנראה עדיין ישאר הרביעי בהיררכיה, אבל העובדה שהנשק השלישי בחשיבותו השתפר כך העונה, חשובה לגולדן סטייט בין אם כעת כשקרי פצוע ובין אם במאבקי האליפות.

PF כריס פול יוצא לחופשי

לפני שבועיים זאק לואו תיאר את כריס פול העונה, כנער אחווה שמגיע לראשונה למסיבה בקולג' ומגלה שהבירה חופשית. בהתחלה הוא מהוסס, ולא יודע אם מותר לו. הרי מצד אחד נשארו 19 שניות על השעון, ועוד צריך לצעוק ולקרוא לדיאנדרה ולכדרר עוד 6 שניות לפחות. מצד שני הוא אחרי חסימה ולבד על השלוש. וכמו אותו נער אחווה הוא בהתחלה מהוסס, לא בטוח, אלא שלאט לאט הוא מבין שזה אכן כך. אכן מותר לו לזרוק כשהוא חופשי, והוא לא חייב לכדרר.

כל מי שצפה במשחקיו הראשונים של כריס פול העונה, ובמשחקיו האחרונים עוד יותר, מבין בדיוק על מה הכותב מדבר. הוא מחזיק הרבה פחות בכדור, מרשה לעצמו לזרוק יותר, והוא בהחלט מתאים את עצמו לסגנון של יוסטון, כפי שניתן לראות מחלוקת הזריקות שלו השנה לעומת שנה שעברה

וכך זה נראה השוואתית:

בשנה שעברה כריס פול זרק 16% מהזריקות שלו כשעל השעון 22-18 שניות, השנה זה עלה כבר ל-19%. למרות שעושה רושם שהשנה הוא דווקא מכדרר יותר (31% מהזריקות אחרי 3-6 כדרורים לעומת 32.3% בעונה שעברה, ו-44.4% מהזריקות אחרי 7+ כדרורים לעומת 37% בעונה שעברה.)

הוא והארדן משתלבים מצויין ועדיין, לא תמיד יש ביניהם תיאום טוב. כשיש, זה נראה מצויין.

https://www.facebook.com/houstonrockets/videos/10156040890217320/?permPage=1

עדיין מוקדם להסיק מסקנות אבל בינתיים נראה שכריס פול בהחלט נהנה במסיבה.

C אלק ברקס

מאז שהייוורד עזב, ביוטה מחפשים את מי שיחליף אותו ויספק נקודות, והכוונת הייתה על רודני הוד וגם על דונובן מיצ'ל שהוזכר קודם. אלא שלפני כמה שבועות הוד נפצע. בפרק הזמן הזה, חוץ ממיצ'ל שהתפרע, אלק ברקס נתן תפוקה טובה, ואפילו הפתיע עם ממוצע 20 נקודות באותו פרק זמן.

8 המשחקים האחרונים של ברקס. מול שיקגו הוד כבר חזר מהפציעה.

ברקס גם כן מצליח להשתפר העונה מבחינת קליעה

ומספק ליוטה ספק נקודות נוסף. אמנם מהספסל הוא פחות יעיל (והוד עדיין לא מצדיק הורדה לספסל) אך הרצף המרשים הזה בהיעדרו של הוד בהחלט אמור לתת כמה נקודות אופטימיות עבור הנהלת יוטה והאוהדים.