מה שהיה הוא שיהיה, ומה שנעשה הוא שיעשה, ואין כל חדש תחת השמש. הציטוט נלקח ממגילת קהלת, והוא נכון גם היום, בודאי בכל מה שקשור לתחזיות ה-NBA. כל התחזיות בנויות על שימור מצב קיים מהעונה הקודמת, שיפורים לינאריים איפה שצריך, התרסקות טוטלית במקומות אחרים. זו אחת הסיבות שקפיצות כמו של גולדן סטייט ב-2014, או אוקלהומה סיטי ב-2010 מפתיעות אותנו כל כך. מאז למדנו את האופציה הזו ושיקללנו אותה בתחזיות. בגלל זה ציפינו לפריצה של מינסוטה ופילדלפיה. עדיין, התחזיות מאוד שמרניות ומתעלמות מהמון נתונים קטנים. הטור הזה מדבר על הסטיות הגדולות שלדעתי יכולות לקרות. זה טור שלא יכול ולא מתיימר לפגוע ב-100%. אם הוא ישיג את אחוזי העונשין של דיאנדרה, הוא יהיה מדהים. אם הוא ישיג את אחוזי השדה של לונזו הוא יהיה מצוין. אני אסתפק אפילו ב-1 מ-10. במקרה זה אני אזכיר לעד כמה צדקתי, ולא מעניין אותי שטעיתי יותר! לכל סטייה מהתחזיות ה"מקובלות" אני אכתוב את ההסבר שלי, איך היא יכולה לקרות.

1. לברון ג'יימס יחמיץ את הפלייאוף

המיתוס הבסיסי סביב לברון ג'יימס הוא שמספיק שיעלו איתו עוד 4 אנשים מהרחוב והוא כבר ימצא דרך להביא אותם לפלייאוף. במזרח זה כנראה נכון. במערב זה סיפור אחר לגמרי. הקרבות על הפלייאוף בעונה שעברה הוכיחו כמה הרבה יותר קשה להגיע לפלייאוף במערב, ונראה שכל הקבוצות (למעט מינסוטה) התחזקו או לכל הפחות לא נחלשו. על גולדן סטייט ויוסטון אין ממש מה לדבר. פורטלנד לא התחזקה, אבל גם לא איבדה אף שחקן משמעותי. יוטה השתפרה מעצם הגדילה של דונובן מיטשל בעוד שנה, וההגנה שלה אמורה להמשיך להיות מהטובות בליגה. אוקלהומה סיטי עיבתה את הסגל והעזיבה של כרמלו תיתן לה זהות חדה יותר. ניו אורלינס מחזיקה בסגל שרץ כבר כמה עונות ביחד עם דייוויס והולידיי. סן אנטוניו הוסיפה את דרוזן לסגל שלא השתנה. הפציעה של מוריי היא מכה, אבל פופ ידע למצוא את הדבר הבא. דנבר גדלה בשנה. ממפיס ודאלאס התחזקו. הקליפרס עמוקים להחריד. איפה הלייקרס מול כל זה? לברון הוא חיזוק ענקי, אבל האם הסגל שסביבו באמת מתאים לו? האם הקונספט החדש יעבוד? מי אמור לשמור שם? איך הילדים יתמודדו עם הפאסיב-אגרסיב של לברון? איך לברון יגיב כשדברים לא ילכו? כל אלו שאלות שבעיני חשובות יותר מהאם יש ריווח או אין ריווח (יש, לא מספיק). בנוסף, עד היום לברון עשה את המעברים שלו על מנת לנצח. המעבר של לברון ללייקרס שונה. לברון רוצה להתקרב להוליווד, להגדיל את השוק שלו, בשביל המשפחה. לא בטוח שהפוקוס שלו במשימה 100%.

לסיכום: הכל יכול לקרות במקומות 5-8 במערב. לברון מעוור את הפרשנים. בצדק, הוא הגיע למעמד הזה, אבל עדיין מעוור.

2. אנתוני דייוויס לא יסיים את העונה בניו אורלינס

אנתוני דייוויס החליף סוכן בקיץ. אילו סיבות יש לאנתוני דייויס להחליף סוכן? ניו אורלינס היו נותנים לו את הסופר דופר גופר מקס אם זה רק היה תלוי בהם. הם גם היו בונים לו פסל באמצע העיר מזהב טהור. הוא רק צריך לבקש. הוא לא ממש זקוק לקלאץ' בשביל לקבל בקיץ את הסופר מקס. אילו עוד אופציות יש? אולי הסוכן הקודם לא טיפל בו כמו שהוא רצה? לא הביא לו קפה ומאפה כל בוקר? דייוויס לא נראה היי מייטננס. מהצד השני, במה קלאץ' ידועים? בכפיית רצון הלקוחות שלהם והאכלת קבוצות מרורים. כל הנ"ל מוביל רק למסקנה אחת – דייוויס רוצה החוצה. מכיוון שהוא לא רוצה לעשות "באטלר", הוא הביא את קלאץ' שיעשו את העבודה. הם רק מחכים לעיתוי הנכון. זה יקרה אחרי שבוע רע של הקבוצה.

קלאץ' לא רק יכתיבו את הרצון לטרייד, אלא גם לאן הוא ילך. הלייקרס? אופציה מצוינת. בעיניי כל עיר מרכזית היא אופציה: לוס אנג'לס, ניו יורק, שיקגו (עיר הולדתו). בוסטון היא האופציה החכמה בגלל ההיסטוריה, השחקנים ומה שיש לה להציע לניו אורלינס. דייוויס לא ילך לגולדן סטייט או לפילדלפיה. כמובן שניו אורלינס תמיד תוכל להעניש אותו ולשלוח אותו למינסוטה בתמורה לג'ימי באטלר. בהצלחה לכל הצדדים.

אני ער לזה שהייתי מאוד אופטימי בתחזית שלי לקבוצה. כאן המקום להיות פסימי.

לסיכום: אקדח שמופיע במערכה הראשונה, יירה במערכה השלישית. קלאץ' שחותמים איתם בקיץ, יירו בפברואר.

3. פילדלפיה ילכו אחורה

הסגל של פילדלפיה מרשים בפוטנציאל שלו. יש שם שני סופרסטארים ענקיים, שורה של צעירים מבטיחים (שאריץ', פולץ (?), טי ג'י מקונול, זאיר סמית'), וטרנים (רדיק, ג'ונסון, קובינגטון) וכל מה שצריך בשביל להתקדם. אז למה שילכו אחורה? 3 סיבות מרכזיות:

1. המאזן הושפע מאוד מסיום עונה סופר מוצלח. זה בתורו הושפע משני אלמנטים: לוח משחקים קליל, ותרומה יוצאת דופן של 2 איסופי אמצע עונה – מרקו בלינלי וארסן אילאיסובה. שניהם הלכו למקומות אחרים והקליעה שלהם תחסר מאוד. לוח המשחקים לא יהיה קליל כל כך בעונה הקרובה.

2. פילדלפיה רוצה לקחת את פולץ איתה – כל הקבוצה רצה קדימה, ומי שכרגע משתרך מאחורה זה מרקל פולץ. פילדלפיה מבינה את החשיבות של השחקן לקבוצה ומוכנה להקריב ניצחונות כדי להביא את פולץ לאותו דף כמו הקבוצה. מה זה אומר להקריב ניצחונות? להעלות אותו בחמישייה במקום רדיק, חמישייה שעשתה דירוג התקפי של 24+ בעונה שעברה. זה יפגע בריווח, אבל בטווח הרחוק יכול להשתלם. לא העונה בכל מקרה.

3. גורם הפציעות – ג'ואל אמביד הוא סופרסטאר. השחקן הגדול הבא של הליגה. על הפרקט הוא הוכיח כמעט הכל. רק דבר אחד נשאר לו להוכיח, שהוא מסוגל להישאר בריא. האם גם העונה פילי תקבל 60+ משחקים? יותר? פחות? לא חושב שאחרי עונה אחת אפשר להכריז שאמביד הוא שיא הבריאות. זו עדיין מניה שצריך לקחת בחשבון.

לסיכום: פילדלפיה הולכת במודע לפחות ניצחונות. היא רוצה את פולץ ככוכב העתיד שלה.

4. מילווקי תקפוץ לשלישייה הראשונה במזרח

כאשר שחקן חדש מגיע לקבוצה, אנחנו יודעים להגיד כמה השפעה תהיה לו. יש נוסחאות מתמטיות שמנבאות בדיוק כזה או אחר, כמה ניצחונות הוא יוסיף לקבוצה. עם מאמנים זה סיפור אחר לגמרי. כל ההבדל בין גולדן סטייט של 13-14 לזו של 14-15 היה סטיב קר ושון ליווינגסטון. מכיוון שאף אחד לא נותן קרדיט לליווינגסטון על הקפיצה, כנראה שזה היה השפעה של המאמן. קשה מאוד להעריך את זה עד שרואים את הקבוצה משחקת. אצל גולדן סטייט היו כאלו שראו את זה כבר במשחקי ההכנה של אותה עונה. מילווקי שיחקה מצוין בהכנה, אבל זה בעיקר היה יאניס שאף אחד לא ממש ניסה לעצור אותו. מי בדיוק שומר בהכנה? עדיין אין מספיק מידע, ובכל זאת לפחות לפי ההיסטוריה של בודנהולצר אפשר לראות את מילווקי עושה קפיצה גדולה. בודנהולצר החל לאמן באטלנטה בעונת 13-14 ועשה 44-38 בעונה הראשונה. הרבה מזה קשור לעובדה שאל הורפורד שיחק רק 27 משחקים. בעונתו השנייה הוא קפץ ב-22 ניצחונות, בלי שינויים גדולים בסגל (אלא אם דניס שרודר במקום לו וויליאמס זה שינוי חיובי).

הנקודה היא שמילווקי הייתה קבוצה לא מאומנת, עם המון כישרון. הכישרון לבד הספיק לפלייאוף. עכשיו תוסיפו לזה מאמן שיודע מה הוא עושה בליגה, וזה אמור להראות הרבה הרבה הרבה יותר טוב. 55 ניצחונות יותר טוב.

לסיכום: אל תזלזלו במה שמאמן מביא למגרש.

5. ויקטור אולדיפו ימשיך להשתפר

בעונה שעברה אולדיפו עשה קפיצה ענקית בנתונים שלו והפך לכוכב בליגה. בקיץ שמעתי לא מעט ליחשושים שזה לא יחזיק מעמד. למה בעצם? אם יש דבר אחד שאנחנו יודעים על ויקטור אולדיפו זה שהוא עובד קשה. תראו את המסר שהוא שלח למאמן שלו, קצת אחרי שהפייסרס הודחו מהפלייאוף:

אולדיפו בן 26, הוא בגיל שבו הוא יותר יציב. הוא עובד קשה ומקדיש את עצמו ואת הגוף שלו לכדורסל. הסטטוס שלו בקבוצה לא השתנה. להיפך, אם לפני שנה הוא היה פוטנציאל, השנה הוא הכוכב הבלתי מעורער של הקבוצה. הקפיצה שלו הייתה עצומה. זה לא אומר שלא יכולה לבוא עוד אחת. לא באותו סדר גודל, אבל עדיין שיפורים קטנים.

לסיכום: האיש עובד קשה. מגיע לו קצת יותר קרדיט מ"כוכבים" שמעדיפים לשחק פורטנייט.

6. אוקלהומה סיטי תסיים את העונה הסדירה ראשונה במערב

בתחילת העונה הקודמת שלח לנו גולש לעמוד את התחזית שלו שאוקלהומה סיטי תגיע לגמר ה-NBA. זה הצחיק אותי מאוד. אוקלהומה סיטי הביאה שלושה שחקנים לשחק ביחד, אבל לא היה שם הרבה יותר מזה. השלושה לא באמת התחברו למשהו שהוא מספיק טוב בשביל לאיים על קבוצות העילית של הליגה. שלא במקרה הם הודחו דווקא על ידי ההיפך מהם, קבוצה שיש בה הרבה פחות כשרון, אבל היא יחידה לוחמת, והסכום של כולם שווה יותר ממה שהם שווים כבודדים. אז מה השתנה?

1. עוד שנה, עוד התעופפות בסיבוב ראשון. ראסל ווסטברוק הוא אחד האנשים התחרותיים שיש בליגה. אם אחרי 2 עונות שבהן הוא עושה הכל ומפסיד בסיבוב ראשון הוא עוד לא הבין, זה כנראה כבר לא יקרה (ויש סיכוי סביר שזה לא יקרה).

2. התמונה של ווסטברוק וג'ורג' ביחד במסיבה מודיעים על החתימה.

משהו בתמונה הזו אומר לי שיש ביניהם הבנה. אני בספק אם ההבנה היא שג'ורג' מספר 2. ההבנה היא שהם צריכים אחד את השני בשביל להתקדם. איך משלבים את המשחק של שניהם? היה להם קיץ שלם לעבוד על זה.

3. אין כרמלו, יש עומק. כרמלו יותר הפריע מעזר. במקומו הגיע שרודר, והביאו גם את לואאו-קאברה, ונרלנס נואל. אין שם כוכבים, אבל יש שם המון שחקנים רעבים שרוצים להצליח.

לסיכום: מהמר על ראסל שישנה את דרכיו.

7. דאלאס תגיע לפלייאוף

כן, זו כנראה התחזית הכי קלושה ותלושה עד כה. אז למה בעצם שזה יקרה? למה שקבוצה חלשה כמו דאלאס שצירפה את דונצ'יץ' ודיאנדרה ג'ורדן בזמן שהלייקרס עם לברון לא יגיעו? כוחו של מאמן. למאבריקס יש את אחד מחמשת המאמנים הטובים בליגה. כל זמן שהם לא בטנקינג, הוא יודע להוציא מהקבוצה יותר מסך החלקים שלו. עם מנהל משחק נהדר כמו דונצ'יץ' כולם אמורים ליהנות. אני אישית מאמין שדיאנדרה תחת קרלייל יהיה שחקן הגנה טוב יותר.

לסיכום: קלוש, אני מודע לזה.

8. טריי יאנג יזכה בתואר רוקי העונה

כשמדברים על טריי יאנג, מדברים רק על דבר אחד – על לוקה דונצ'יץ'. זה מסוג הדברים שמדליק לשחקנים אש מתחת לישבן. יהיו לו את כל הדקות שהוא ירצה, וכל הזריקות שהוא יוכל לזרוק. הוא לא צריך להוביל את אטלנטה לניצחונות, כי אף אחד לא מצפה מהם לנצח. זה יהיה פייט מול אייטון ודונצ'יץ'. בניגוד לאייטון הוא לא צריך שיפעילו אותו. בניגוד לדונצ'יץ' לא מצפים ממנו לנצח. האם זה יכול לקרות? יכול.

לסיכום: שנה שעברה הימרתי על בול או מונק. יותר גרוע מההימור ההוא לא יכול להיות.

9. גולדן סטייט לא תזכה באליפות

עייפות החומר. אחרי 4 גמרים ו-3 אליפויות, פתאום יתחילו פציעות קטנות פה ושם, היעדרויות ומנוחות והופ גולדן סטייט עם 55 ניצחונות בלבד בעונה הסדירה. כולם יבטיחו לכם שהכל בסדר, ואין מה לדאוג, בפלייאוף הם יתעוררו. והם אכן יעברו את סיבוב ראשון ושני בלי הפסדים. אלא שבגמר המערב הם יפגשו יריבה שתרצה את זה יותר מהם. קאזינס לא ישחק כי הוא לא יכול לשמור. הוא יעשה בלאגן ויפרק הכל. זה יהיה צמוד אבל האלופה תפסיד 3-4.

לסיכום: סיכוי של 50% – זה נשמע המון, אבל 50% לזכות באליפות זה סופר פייבוריטית.

10. בוסטון תזכה באליפות

אולי, לא יודע, אני רק כתבתי את זה בשביל לעשות קצת נאחס לדרור.

לסיכום: סיכוי של 16% (זה פחות או יותר מה שווגאס נותנים).