"מה הלאה?" הוא ההקדמה של הכדור הכתום לעונת המלפפונים של ה-NBA. ננסה להעריך עד יום הדראפט איך כל הקבוצות הליגה רואות את עתידן ואילו מהלכים הן ינסו לבצע כדי להתקדם לשם. נתחיל מהגרועה לטובה לפי המאזן בעונה הרגילה, והיום – ממפיס גריזליס.

מה היה לנו?

העונה של הגריזליס היתה דרמטית למדי. רבים ציפו מהקבוצה לדשדש בתחתית, אבל היא הצליחה לשמור על מקום שמוביל לפלייאוף ברוב העונה. הסיבה המרכזית לכך היתה ההצטיינות של ג'א מוראנט, שלצד היילייטים מסחררים ונפילות מדאיגות הצליח להוכיח את עצמו כמוסר מצוין וכקלע שחייבים לכבד בדרך לתואר רוקי העונה. ברנדון בלארק נתן הרבה סיבות לאופטימיות מהספסל, דילון ברוקס התקדם לשחקן חמישיה מוביל, ג'ארן ג'קסון ג'וניור הוכיח את עצמו ככוכב שני וכשחקן הגנה מצוין ויונאס וולנצ'יונאס לימד את הליגה איך אפשר להשתמש בביג מן מסורתי בצורה מוצלחת גם בכדורסל המודרני. בטרייד דדליין הם נתנו את איגואדלה וקראודר, ששיחק אצלם לא רע, בעיקר כדי לקבל את האפסייד של ג'סטיס ווינסלו הפצוע.

ממפיס הגיעה לבועה כקבוצה שמקומה כמעט מובטח, אבל איבדה את ג'ארן ג'קסון ובלעדיו היה הרבה יותר קשה. היא הפסידה את רוב משחקיה בבועה ונדחקה למקום התשיעי מאחורי הריצה המצוינת של פורטלנד. בפליי אין הגריזליס נתנו פייט אבל הפסידו ללילארד וחבורתו וחזרו הביתה מרוצים מהעונה, גם אם לא מסיומה.

התוכנית

הגריזליס די מסודרים כרגע. שחקני הליבה שלהם – מוראנט, JJJ, וולנצ'יונאס, ברוקס, קלארק – חתומים לשנתיים לפחות כל אחד. לצידם חתומים גם ג'אסטיס ווינסלו, דיאנג, קייל אנדרסון וטיוס ג'ונס שמהווים ספסל סביר בסך הכל. בטרייד על ווינסלו הם איבדו את האפשרות לרדת מתחת לתקרת השכר ולהחתים שחקן חופשי בקיץ הזה, אבל יגיעו עם טונות של מקום לקיץ הבא, המבטיח בהרבה. בחירת דראפט אין להם העונה, אחרי שהלכה לבוסטון בגלל טרייד היסטורי.

השחקנים שמסיימים חוזה הם דיאנתוני מלטון וג'וש ג'קסון. מלטון הוא רכז הגנתי מחליף סביר עם קליעה איומה, וג'קסון פורוורד אתלטי שנתפס כבעל פוטנציאל אבל מעולם לא הצליח למצות אותו.

כל הסימנים מצביעים על כך שהם ירוצו עם הסגל הקיים ויתנו להתבגרות שלו ולריצה המשותפת לעשות את שלהם, אבל הגריזליס הוכיחו את עצמם כקבוצה אקטיבית שלא מהססת לעשות טריידים אם הם רואים אפסייד רציני. החוזים הנגמרים של דיאנג והנוחים יחסית של ג'ונס ואנדרסון יוכלו גם הם לעזור להם להביא שחקן.

מהלכים אפשריים

הסולידי – 15 M$ ל-3 שנים למלטון, 6 M$ לשנתיים לג'קסון, והסגל ממשיך לרוץ בתקווה לטרייד טוב במהלך העונה.

בכל זאת טרייד – אם יש משהו שחסר לגריזליס זה סמול פורוורד אתלטי, ואוטו פורטר ג'וניור עונה יפה להגדרה. יכול להיות שלשיקגו נמאס ממנו מספיק כדי לוותר עליו בשביל דיאנג, אנדרסון, גרייסון אלן ובחירת סיבוב שני עתידית.

סיכונים

אין ממש. קשה לראות את הסגל הנוכחי לא מתקדם, אם כי בהחלט סביר שהוא לא יתקדם מספיק כדי להגיע לפלייאוף בעונה הבאה. המבחן האמיתי של הקבוצה הזו יהיה בקיץ 20/21, שאליו תגיע עם המון כסף וסגל מספיק טוב כדי ששחקנים טובים ירצו להגיע.