הדבר, שלדעתי, הופך את ה-NBA לליגה כל כך מעניינת ומיוחדת, מעבר לרמת הביצוע, הכישרון וההיילייטס, היא העובדה שיש בליגה אינספור סיפורים מעניינים והפתעות שתמיד מוסיפות "צבע".

סיפור החזרה לרלוונטיות מבית היוצר של דרק רוז או העונה המפתיעה מאוד לטובה של סקרמנטו עד עכשיו, הן דוגמאות טובות לכך, אך לטעמי, ההתדרדרות החדה ביכולת של יוסטון רוקטס היא ההפתעה הגדולה ביותר עד כה העונה.

בעונה שעברה יוסטון היו הפייבוריטים הברורים "להדיח" את גולדן סטייט מכס המלכות, בזכות שחקנים שהתאימו בצורה כמעט מושלמת למערכת ביוסטון, ובמיוחד להתמודדות עם הווריורס (דריל מורי הדגיש את העובדה הזאת בצורה ברורה).

ואכן, יוסטון סיימו את העונה הסדירה במקום הראשון בליגה עם שיא מועדון של 65 ניצחונות. הם סחבו את גולדן סטייט ל-7 משחקים בגמר המערב, שבסיומו הפסידו, לאחר שכבר הובילו בסדרה  3-2 והיו בדרך לניצחון (הפציעה של כריס פול במשחק 5 ללא ספק פגעה בהם).

עד כמה המצב גרוע העונה? בעונה שעברה יוסטון הגיעו ל-14 הפסדים רק ב-9 למרץ. העונה הם הגיעו ל-14 הפסדים ב-8 לדצמבר.

אז מה לעזאזל קורה עם יוסטון?

נתחיל מההגנה של יוסטון שהתדרדרה משמעותית. מהגנה שהייתה מדורגת במקום ה-7 בדיפנסיב רייטינג, יוסטון מדורגת נכון לעכשיו במקום ה-27 (!). נפילה חסרת תקדים.

רוב הפרשנים נתנו 2 סיבות עיקריות לנפילה הזאת:

  1. העזיבה של טרבור אריזה ולוק רשארד אמבה א-מוטה שהיו מגיני כנף מעולים.
  2. ההגעה של כרמלו אנתוני, שהאשימו אותו בהגנה המחפירה של יוסטון (ושלו עצמו).

בעוד שלגבי הסיבה הראשונה אין עוררין, שכן אריזה ואמבה א-מוטה הם שחקני הגנה מצוינים ו-ורסטילים, הסיבה השנייה לא לגמרי מדויקת.

ידוע שכרמלו אנתוני הוא חור הגנתי, וכאשר הוא היה על הפרקט הנט רייטינג שלו היה 9- (הנמוך בקבוצה), אך מאז שהוא הושבת, יוסטון עם מאזן של 10-8 בלבד (בזכות ההתקפה, תכף נגיע אליה), אבל הדיפנסיב רייטינג שלהם נשאר במקום ה-27.

אילו סיבות נוספות גרמו להתדרדרות בהגנה של יוסטון?

אחת מהסיבות היא כריס פול. בעיקר בגלל הגיל, הוא כבר לא השומר שהוא היה (באופן כללי זאת נראית כמו עונת שפל במונחים של פול).

סיבה נוספת קשורה דווקא לפי ג'יי טאקר, שהוא שומר מעולה, אך הוא מיועד לשחק בעמדה 4 לרגעים מסוימים במשחקים ולא לאורך עונה שלמה. הוא נשחק ומתעייף כיוון שהוא צריך להתמודד עם שחקנים גדולים וחזקים ממנו בדרך כלל.

ויש גם את הארדן, שהוא לא שומר גדול בלשון המעטה, ובכלל כל הקבוצה סובלת מחוסר תיאום בהגנה.

הגנת החילופים שעשתה שמות בעונה שעברה פשוט לא עובדת העונה. קשה מאוד להריץ את אותו "תסריט" עם שחקנים שונים. צורת ההגנה הזאת יוצרת בלבול במצבים של פיק-אנד-רול (בעיקר היי פיק-אנד-רול), כאשר ההגנה לא מחליטה בזמן אם לבצע ice על הפיק-אנד-רול (להכריח את מוביל הכדור לרוץ לכיוון הצד ולמנוע ממנו את התנועה לכיוון האמצע) או לבצע חילוף, זה נגמר בסלים קלים כמו כאן:

תמונה קשורה

בצד ההתקפי לעומת זאת, ההשבתה של כרמלו עשתה רק טוב. מאז שהוא הושבת יוסטון מדורגים במקום הראשון באופנסיב רייטינג, הרבה בזכות ג'יימס הארדן, שעם משחקים כמו אלה ניצח ליוסטון את המשחק כמעט לבד:

הבעיה שלפעמים גם כשהוא נותן משחקים כאלה יוסטון  "מצליחים" להפסיד, וזה קורה בגלל שההתקפה של הקבוצה לא יציבה. דבר שנובע מכמה סיבות:

  1. הארדן מאבד בכמויות. כרגע הוא עומד על 5.6 איבודים למשחק, דבר שבהחלט פוגע ביעילות ההתקפית של הקבוצה.
  2. קצב המשחק של יוסטון התדרדר. בעונה שעברה יוסטון דורגו במקום ה-14 בקצב משחק. העונה? הם מדורגים במקום ה-28. הם אמנם ירדו רק בפוזשיין אחד למשחק, אך כל הליגה "הגבירה" את הקצב שלה וזה משפיע על יוסטון. הסיבה העיקרית לכך היא שליוסטון יש הגנה חלשה מאוד כרגע, מה שמוביל למפלות הגנתיות ונקודות קלות ליריבות, ולעיתים קרובות תסכול הגנתי מוביל לתסכול התקפי.
  3. כריס פול לא מזכיר במעט את הקלעי שהוא היה בעונה שעברה. אשתקד פול קלע שיא קריירה של 2.5 שלשות ב-38% והשלים את הארדן נהדר. העונה פול קולע 2 שלשות ב-34% וזה חסרון משמעותי. בנוסף, פול ירד בצורה חדה ולא ברורה באחוזים מקו העונשין (91% בעונה שעברה, 79% בלבד העונה) ומהשדה בכלל (46% בעונה שעברה, 41% העונה) כך שניתן להבין את הנפילה מ-18.6 נקודות למשחק ל-16.
  4. אריק גורדון פשוט "מסריח" עד עכשיו מהשדה (37% מהשדה, 28.8% מהשלוש, 79% מהקו)
  5. ג'יימס אניס שחקן נחמד, אבל לא ברמה של אריזה, לא התקפית ובטח שלא הגנתית.
  6. ליוסטון יש סגנון משחק התקפי קבוע וידוע: פיק-אנד-רול של הארדן/פול עם קאפלה. אם לא בוצע חילוף, הארדן/פול מנצלים את החסימה בכדי לחדור לסל אם הם פנויים, למסור לקלעי שלשות בפינות אם באה עזרה מה -weak side או האלי הופ לקאפלה במקרה שהגבוה בא לעזור על החדירה. אם התבצע חילוף, הארדן או פול פשוט הולכים לבידוד על המיסמאץ'. הבעיה היא שהם מריצים את זה כל הזמן, פעם אחר פעם. כשאתה מקובע בהתקפה על מהלך אחד, בלי איזה שהוא שיפור מסוים מבפנים אצל אחד השחקנים, ההגנות החכמות בליגה ילמדו איך להתמודד עם זה ולאט לאט יעצרו את המהלך הזה (כמו שהווריורס עשו בהרבה שלבים בגמר המערב בעונה שעברה).

נכון לכתיבת שורות אלה יוסטון במאזן 14-14, מדורגים במקום ה-11 במערב ורחוקים משחק וחצי בלבד מהמקום ה-8.

אני מאמין שבסופו של דבר קבוצה שיש בה את ג'יימס הארדן, כריס פול וקלינט קאפלה תמצא את ה"גרוב" שלה ותגיע לפלייאוף (בעונה שעברה, כאשר הארדן, פול וקאפלה היו ביחד על מגרש, ליוסטון היה מאזן של 50-5).

הבעיה היא שבפלייאוף הם יפגשו את אותן הגנות חכמות שיקשו עליהם. וזה עוד בלי לדבר על ההגנה המזוויעה שלהם, שאם לא תשתפר עד אז תעשה להם המון צרות.

לטעמי, רק שיפור מבחוץ, של הוספת שחקן כנף הגנתי שמסוגל לקלוע ועוד גבוה שייתן מנוחה לקאפלה, יכולים להציל את העונה של הקבוצה שרק בעונה שעברה טרפה את כל הליגה.

יהיה מעניין לראות איזה שפן דריל מורי ישלוף מהכובע.

* כל הנתונים נכונים לתאריך 17/12/18 , טרם המשחק של יוסטון נגד יוטה.