בזמן שפלייאוף הולכים למשחק 7 נוסף

אינדיאנה פייסרס 116 – ניו יורק ניקס 103 (שוויון 3-3 בסדרה) 

איתי הרמתי

סדרה נוספת במסגרת שלב חצאי הגמר האזוריים מגיעה למשחק 7, כשהלילה אינדיאנה פייסרס מנצחת בצורה משכנעת את משחק 6 אשר נארח בביתה, משווה את הסדרה ל-3-3 וכעת מעבירה את ההתמודדות למשחק אחרון ומכריע בסדרה שיהיה בניו יורק.

הסיפור הלילה של המשחק מורכב משני דברים מרכזיים שהראשון הוא ההתקפה הקטלנית של הפייסרס שכללה תרומה מרשימה מכלל שחקניה, כולל שחקני הספסל, כשהמוביל בצד ההתקפי אצל הקבוצה הוא פסקל סיאקם.
סיאקם שזהו היה משחקו הטוב ביותר עד כה בפלייאוף, קלע 25 נקודות ב-52% שהחוזקה שלו הייתה במשחק המיד ריינג' אותו הניקס התקשו לעצור.
סיאקם היה חלק מרכזי בריצה של הפייסרס ברבע השני, שממנה הניקס לא הצליחו לחזור, כשברבע זה סיים עם 8 נקודות, 3 ריבאונדים ו-2 אסיסטים, בדרך ל-5 אסיסטים בכל המשחק.

בנוסף לסיאקם כאמור גם הצוות המסייע הופיע הלילה בפן ההתקפי ששישה שחקנים קלעו הלילה בדאבל פיגרס. מיילס טרנר שסיים את הלילה עם 17 נקודות, 8 ריבאונדים, 3 אסיסטים ו-2 חסימות היה מעולה מצדי המגרש כשבעיקר היה הגורם המרכזי לשליטה האבסולוטית של אינדיאנה בצבע. אנדרו נמבהארד התחיל את המשחק עם 6 נקודות מהירות, בדרך ל15 במשחק שכללו גם 3 שלשות חשובות באחוזים מצוינים של 75% מחוץ לקשת.
מה שהיווה את האקס פקטור מבחינת הפייסרס היה הצמד מהספסל טיג'יי מקונול ואובי טופין. הצמד הנהדר קלע 26 נקודות משותפות (מקונול עם 15 וטופין עם 11) כשמקונול גם הראה ראיית משחק מרשימה מאוד כשמצא את חבריו ל-4 אסיסטים וטופין היה אפקטיבי מאוד מבחינה התקפית כשקלע ב-83% מהשדה. את התרומה שלהם והשיתוף פעולה הגדול שלהם ניתן לראות במהלך הזה:

טייריס הליברטון שוב מראה את חוסר היציבות הגדולה שלו בפלייאוף הזה, שלצד משחקים גדולים דוגמת משחקים 2 ו-3 בסדרה, ישנם משחקים כמו משחק 5 והמשחק הלילה, כשבמשחק זה ששוב הוא נעלם מבחינה התקפית ולא לקח על עצמו מספיק כאשר הוא זרק רק 12 זריקות, אך החשיבות שלו היום למשחק ההתקפה הייתה במשחק הקבוצתי כשהוא הוביל את הקבוצה בתחום הזה וסיים עם 9 אסיסטים.

הדבר המרכזי השני היום במשחק היה מכת הפציעות של הניקס כשהרשימה רק ממשיכה לגדול. הלילה במאבק על כדור על הרצפה במהלך המחצית הראשונה בין פסקל סיאקס וג'וש הארט, הארט נפצע ביד וירד מהפרקט. תיבודו בטעות גדולה (עליה עוד נרחיב בהמשך) המשיך לתת להארט לשחק , דבר שרק החמיר את הפציעה של הארט שבסופו של דבר ירד מהפרקט מהרבע הרביעי ולא חזר וגם רק פגע במשחק של הניקס כשהארט לא שיחק כהרגלו בכלל וקלע רק 5 נקודות באחוזים מזעזעים של 25% מהשדה.
הארט מצטרף לרשימת הפצועים הארוכה של הניקס שכוללת את ג'וליוס רנדל, בויאן בוגדנוביץ', מיטשל רובינסון ואו ג'י אנונובי שנפצע במשחק מספר 2.
סביר להניח שהסדרה הייתה נראית אחרת לחלוטין אילולא הפציעות של הניקס, בייחוד הפציעה של אנונובי שהראה בפלייאוף הזה כמה הוא שחקן מהותי עבור המועדון.

לצד הפציעות, ניקס נלחמו ונתנו פייט עד כמה שיכלו, כשג'יילן ברונסון הכוכב הגדול כרגיל היה מצוין. ברונסון למרות חצי ראשון מזעזע שלו, בחצי השני לקח עליו את המשחק של החבורה מניו יורק כשברבע השלישי קלע 14 נקודות ב67% מהשדה וברבע הרביעי קלע 12 נקודות שכללו 2 שלשות גדולות, בדרך ל-31 נקודות במשחק כולו. ברונסון בחצי הזה קלע לא משנה מי שמר עליו כשגם חדר וגם קלע על שחקנים הגדולים ממנו בsize משמעותית ולא ניתן היה לעצירה בחצי הזה. ברונסון גם סיים את המשחק עם 5 אסיסטים.
בנוסף לברונסון, מיילס מקברייד גם היה משמעותי עבור הניקס שברבע ראשון קלע 11 נקודות, ואת ההתמודדות סיים עם 20 נקודות ב-75%. גם פריישס אוצ'יווה תרם למשחק עם 12 נקודות, 8 ריבאונדים, 2 חטיפות ו2 בלוקים.
אך חוץ מהם שאר שחקני הניקס לא הופיעו כלל להתמודדות כשהמאכזבים מכולם היו דונטה דיוינצ'נזו ואיזייה הארטנשטיין. דיוינצ'נזו נעלם לחלוטין בחצי השני כשקלע רק 2 נקודות ו-0 סלי שדה, וזו הייתה אחת מבין הסיבות המרכזיות לכך שהניקס לא הצליחו לבצע קאמבק ולהפוך את המשחק. הארשטיין שבמשחק 5 שלט בריבאונד והפגין משחק מעולה, במשחק זה היה חלש ביותר ומאוד אנמי שזרק רק 3 פעמים מהשדה כל המשחק וסיים עם 4 נקודות בלבד כשהיום הגבוהים של אינדיאנה גברו עליו בקלות במצ'אפ בצבע.

נקודות חשובות מן הלילה:
פסקל סיאקם
סיאקם היה השחקן המצטיין במשחק. סיאקם הוטרן בעל הניסיון בפלייאוף שכולל גם אליפות עם טורונטו היה נהדר בשני צידי המגרש, כשהוא גם סיים עם הפלוס מינוס הגבוה ביותר במשחק – +20.
בצד ההתקפי העליונות של סיאקם הייתה במשחק המיד ריינג' שלו כאשר הוא מנצל את היתרון שלו הפיזי שלו על שומרי הניקס כדי להביא את עצמו לעמדה טובה שגרמה לו לקלוע מאיזור זה שוב ושוב כפי שניתן לראות במהלך הבא:

https://twitter.com/NBA/status/1791644204071797174

בנוסף, בלטה אצלו בהתמודדות הדומיננטיות בצבע. שני דברים אלו הובילו ל-25 נקודות שלו. במשחק ההתקפה הוא גם היה חלק מהמשחק הקבוצתי הנפלא של אינדיאנה וסיים עם 5 אסיסטים.
סיאקם גם הפגין משחק הגנתי חזק כשהוא יחד עם טרנר מנעו משחקני הפנים של הניקס ובעיקר מהארטנשטיין להופיע במשחק כשסגרו אותו לחלוטין וגברו עליו גם במאבק בריבאונד. סיאקם בצד הזה סיים עם 7 ריבאונדים ו-2 חטיפות.

הדבר החשוב שאותו סיאקם ביצע היום ובגדול היה להיכנס לנעליו של שחקן הפרנצ'ייז טייריס הליברטון. הליברטון כאמור לא היה טוב בפן ההתקפי ולא עמד בלחץ המעמד וסיאקם המנוסה לקח אחריות ונהיה הכוכב של הקבוצה במשחק במקומו. ההתעלות של סיאקם הלילה הייתה מאוד חשובה לניצחון היום, במשחק שהיה להיות או לחדול מבחינתה של אינדיאנה ויכול להתברר אף כקריטי במידה ואינדיאנה תנצח את הסדרה.

https://twitter.com/Pacers/status/1791692552065720455

ההתקפה והמשחק הקבוצתי הנהדר של הפייסרס
הלילה כאמור הדבר שהכי בא לידי ביטוי אצל הפייסרס הוא משחק ההתקפה האדיר שלהם, שהוא אחת הסיבות המרכזיות לכך שהם כבר במאזן 6-0 במשחקי הבית בפלייאוף הנוכחי. הדבר הבולט ביותר במשחק ההתקפה של הקבוצה היה העליונות והניצחון המשמעותי בצבע על פני הניקס. היתרון הענק הזה התבטא בלא פחות מ-62 נקודות בצבע של אינדיאנה אל מול 38 נקודות בלבד של הניקס, שבשני צידי המגרש הם שלטו בצבע לחלוטין כשבהתקפה זה היה קריטי במיוחד בשל העובדה שהיו ביום פושר ביותר מהשלוש – 9 שלשות ב34%.
דבר נוסף שבלט בהקשר זה היה השליטה בריבאונדים. כמו בכל המשחקים בסדרה, המנצחת בכל משחק היא זאת שמנצחת במאבק על הריבאונד וכך היה גם הלילה. אינדיאנה ניצחו משמעותית במאבק זה כשהורידו 47 ריבאונדים אל מול הניקס שהורידו 35 ריבאונדים.
היתרון של אינדיאנה בהתקפה התבטא גם באחוזים מהשדה, כשהם קלעו באחוזים מעולים הלילה משם עם 54% ו-49 זריקות שנקלעו משם, בעוד הניקס קולעים 36 זריקות מהשדה ב-44% וזה בהחלט השפיע הלילה על גורל המשחק.

בנוסף, הלילה שוב הפייסרס הפגינו קבוצתיות המהנה לצפייה ונפלאה שהיוותה מפתח מרכזי בניצחונם. קבוצתיות זאת התבטאה שבמרבית ההתקפות השחקנים הניעו את הכדור ביניהם בצורה נהדרת שכללה הרבה מסיבות עד שמצאו את השחקן עם המצב הנוח ביותר בהתקפה, מה שהוביל גם למספר גדול של זריקות קלות ופנויות, כפי שניתן לראות במהלך הזה. שנגמר לאחר הנעת הכדור הגדולה בדאנק של טרנר:

https://twitter.com/Pacers/status/1791644397202768179

הפייסרס סיימו את ההתמודדות עם מספר אדיר של 35 אסיסטים, בעוד הניקס סיימו עם 20 אסיסטים בלבד.

טום ת'יבודו והפציעות של הניקס
מה שעלה לניקס היום בניצחון היה קודם כל מאמנם. כבר דיברנו רבות במהלך הפלייאוף הזה כיצד ת'יבודו נוהג לסחוט את שחקניו על הפרקט ולשחק עם רוטציה קצרה ביותר, כשככה הוא עושה כבר שנים עוד שאימן את דריק רוז וג'ימי באטלר בשיקגו בעשור הקודם, וראינו כיצד זה פוגע בניקס בפלייאוף עם הפציעות של רובינסון ובעיקר עם הפציעה של אנונובי אך היום היה השיא שהוא המקרה של ג'וש הארט.
ג'וש הארט השחקן עם הכי הרבה דקות בפלייאוף הנוכחי מבין שחקני כלל הקבוצות, נפצע הלילה ביד במחצית הראשונה לאחר מאבק עיקש על הכדור עם סיאקם. ת'יבודו במקום לתת להארט לנוח ולא לחזור לשחק, החליט כבר לאחר דקות ספורות להחזיר אותו, מה שרק החמיר לו את הפציעה וגרם לו לשחק 31 דקות עד שירד מן הפרקט עקב הפציעה ברבע הרביעי ולא חזר. אין ספק שמדובר בהחלטה טיפשית של ת'יבודו כשהארט הוא כוכב המשנה שלו ושחקן כל כך משמעותי עבור הקבוצה. בנוסף, כצפוי ודבר שהוא מובן בהחלט הארט גם לא היה יכול לתרום למגרש ושיחק רע מאוד, לכן גם אין להחלטה זאת הצדקה מקצועית אלא רק להפך.
ת'יבודו לא לומד ממקרי העבר (שחלקם קרו רק לפני שבועות ספורים) ושוב מסכן את שחקניו, מה שעלול לפגוע בגורל סדרה הנוכחית, שאפילו אם הניקס יעברו את הסדרה ויגיעו לגמר המזרח נגד בוסטון, בלי אנונובי וייתכן גם בלי הארט שכרגע לא ברור מהי חומרת הפציעה ומתי יחזור לפרקט יהיה כמעט בלתי אפשרי עבור הניקס לתת פייט.
צריך גם לקחת בחשבון שמסתכלים על סדרה זאת את הפציעה של אנונובי שבלעדיה אני סבור שהסדרה הייתה שונה לגמרי וככל הנראה הייתה הולכת לכיוון אחר לחלוטין.

בקטנה על המשחק:
נתחיל בשלשה גדולה של דיויצ'נזו שסגרה את המחצית הראשונה:

נמשיך אל הטבעה ענקית של אלוף ההטבעות במשחק האולסטאר לשנת 2022, אובי טופין, שמטביע על הראש של הארטנשטיין:

 

ונסיים במהלך המשחק, שעליו חתום מיילס טרנר – שמקבל את הכדור מחוץ לקשת, חודר ומסיים בהטבעה מפלצתית:

כעת הסדרה עוברת למשחק מספר 7, אותו ניקס תארח כאשר זוהי הפעם השלישית שהקבוצות נפגשות למשחק 7, כשבשתי הסדרות המיתולוגיות משנות ה-90 כל קבוצה פעם אחת יצאה עם היד על העליונה. יהיה מעניין לראות אילו התאמות יעשו ניקס לקראת המשחק האחרון שיערך ביום ראשון בערב, והאם המגמה שמתרחשת עד כה בסדרה ובה כל קבוצה שומרת על ביתה תימשך או שמא אינדיאנה ימשיכו את המומנטום וינצחו במשחק הגורלי.