תקופת פוסט הטרייד דד-ליין וסופ"ש האולסטאר היא תקופה שבה רוב ליגות הפאנטזי מקבלות תמונת מצב סופית של מיקום הקבוצות בליגה. בשלב זה, קבוצות שפתחו את העונה חזק כמעט בוודאות הבטיחו מקום בפלייאוף, וקבוצות שסבלו מדראפט חלש/פציעות/חוסר תפקוד נלחמות על כבודן או על מקומן בליגה. שינויי מיקום דרסטיים כנראה שלא יקרו כבר בתקופה הזאת ומה שנשאר בעונה הרגילה הוא בעיקר לשפר עמדות לקראת הפלייאוף.

אז למה התקופה הזו היא כל כך מרכזית וחשובה בעונת הפאנטזי? משום שבתקופה הזו שחקנים וקבוצות משנים סטטוס, לעיתים בצורה קיצונית מאוד, והם יכולים להשפיע בצורה דראסטית על כולם. אומנם לעונה הרגילה הם יכולים להיות פחות רלוונטים אבל לפלייאוף של הפאנטזי הם יכולים להיות ההבדל הקטן שמנצח מצ'אפים קשים.

לכבוד התקופה הזאת שהתלוותה בתנודה כבדה שהייתה ב- NBA לפני קצת יותר משבוע, אני אכתוב על שחקנים מרכזיים שהושפעו לטובה ולרעה בעקבות הטריידים, ואכתוב גם על עוד שחקנים שהם "קצה רוטציה" על גבול שחקנים חופשיים (תלוי כמובן בכמות הקבוצות בליגה ובפורמט) שאולי שווה לשים לב אליהם.

שחקנים שהערך שלהם נפגע בעקבות הטריידים:

טוביאס האריס (פילדלפיה '76) :

האריס העונה הוא מכונת פאנטזי משובחת מאוד. במדי לוס אנג'לס קליפרס הוא נדרש להיות ה"אלפא דוג", והוא לקח את המשימה ב- 2 ידיים. הוא חווה עונת קריירה כאשר הממוצעים שלו במדי הקליפרס העונה לאורך 55 משחקים היו: 20.9 נקודות (49% מהשדה), 7.9 ריבאונדים, 2.7 אסיסטים, 0.7 חטיפות, 0.4 חסימות, 2 שלשות ב- 43% , 4 הליכות לקו העונשין אותם קלע ב- 87% ו- 2 איבודים בלבד למשחק. נתונים אלו סיפקו לו מקום בטופ 20 בתרומה טוטאלית בפאנטזי, ורוב הקבוצות שבחרו בו בדראפט נמצאות כנראה בצמרת של הליגה שלהן. הטרייד שהביא אותו לפילי שם אותו בעמדה שונה לגמרי. שם הוא כבר לא האלפא. הוא משמעותי לקבוצה ואין ספק שהוא תוספת מעולה, אבל הוא כבר לא השחקן הכי חשוב בקבוצה שלו, והזריקות שהוא היה רגיל לקבל במדי הקליפרס, צריכות להתחלק עכשיו עם אמביד, באטלר, סימונס ורדיק. אומנם אין ספק שהוא עדיין מסוגל לתרום בצורה נאותה משום שהוא יכול לשחק גם אוף-דה בול, והוא שחקן שמחייב החזקה בפאנטזי , אבל אני מצפה שהערך שלו ירד לאיזור הטופ 50-60, שזה עדיין מעולה, אבל פחות ממה שהוא הרגיל את "הבעלים" שלו העונה עד כה.

מארק גאסול (טורונטו ראפטורס) :

מארק גאסול הוא שדרוג עצום לרוטציה של טורונטו, ונראה עד עכשיו מצויין במדי הקבוצה. למרות שכרגע לא ברור אם הוא עולה מהספסל או פותח בחמישייה, הוא שחקן שלא צריך להיות חופשי. אממה, הערך שלו דיי נפגע, ואם לומר את האמת, כנראה שגם אם היה נשאר בממפיס הוא היה נפגע בגלל מצב הקבוצה והרצון לפתח את JJJ (תכף נגיע אליו). בטורונטו, הוא מקבל עד עכשיו רק 20 דקות למשחק לעומת ה- 33 דקות שקיבל בממפיס וזה משפיע בצורה קריטית על הממוצעים שלו. הפגיעה הכי גדולה היא בתחום הנקודות והאסיסטים, כאשר בנקודות הוא יורד מ-15.7 למשחק ל- 10, ובאסיסטים הוא יורד מ- 4.7 למשחק ל- 1.7 . למרות המדגם הקטן, האחוזים המשופרים כרגע מהשדה והעובדה שהסטטים ההגנתיים זהים לתקופה בממפיס, אני מאמין שהשיא של גאסול העונה מבחינת פאנטזי מאחוריו, ומטופ 30 בתרומה כללית הוא ירד לאיזור הטופ 60-90.

אנתוני דיוויס (ניו אורלינס פליקנס) :

אנתוני דיוויס הוא שחקן הפאנטזי המושלם. הוא היה מדורג במקום הראשון רוב העונה ללא תחרות צמודה כל כך למרות עונות אדירות של שחקנים אחרים. הוא פשוט מפלצת והוא שחקן הפאנטזי הכי טוב בשנים האחרונות. כל הטענות הללו הן גושפנקא למה לדעתי ההתדרדרות שתהיה לדיוויס, גם אם היא תהיה יחסית קטנה, תהיה משמעותית מאוד. על השמועות שניו אורלינס רצו להשבית והערעור של דיוויס שמענו כבר, אבל זה מראה לאיזה כיוון ניו אורלינס רוצה ללכת. דיוויס כרגע משחק עם פציעה בכתף שמאל, וכל פציעה יכולה להיות סיבה טובה מספיק מבחינת ניו אורלינס לא לשתף אותו. לפליקנס נשארו עוד 23 משחקים העונה, והם מעוניים לשפר עמדות לקראת הלוטרי ולשמור על ערך הטרייד הגבוה של AD לקראת הקיץ, ולכן כל אלה שמחזיקים אותו בפאנטזי ומן הסתם מאוד מתבססים עליו (בדר"כ מי שבוחר בבחירה הראשונה בשיטת "הסנייק דראפט", מקבל קבוצה פחות חזקה בתחום "הבטן" של הקבוצה, ולכן הרבה הולכים על אנתוני דיוויס, שמפצה על החסרון הזה) צריכים לחשוש  למעמדם לקראת הפלייאוף, ואולי אף לשקול להיפרד ממנו באיזה שהוא טרייד לפני הדדליין עם שחקן שנמצא בעמדה טובה ומוכן לקחת את ההימור עליו, בתמורה ל- 2 שחקני סיבוב 2-5, לדוגמא, מיילס טרנר וקריס מידלטון, או בראדלי ביל ודיאנדרה אייטון .

אזכורים נוספים :

 • ניקולה מירוטיץ' (מילווקי באקס) – כביכול מצטרף לקבוצה שמתאימה לו, אבל היוסג' שלו הולך לרדת עקב הירידה הצפויה בדירוג שלו בהירככיה ההתקפית במילווקי לעומת ניו אורלינס.
 • האריסון בארנס (סקרמנטו קינגס) – משלים לסקרמנטו חור דיי קריטי בעמדת הסמול פורוורד, אבל הוא לא יקבל את כמות הזריקות שקיבל במדי דאלאס (14.6 למשחק), וזה פוגע בערך המרכזי שלו, הנקודות.
 • אנס קאנטר (פורטלנד טריילבלייזרס) – מצטרף לפורטלנד לאחר הביי אאוט שקיבל מהניקס, יעבה את הספסל מאחורי נורקיץ'. הוא כנראה עדיין שווה החזקה בליגות של 16 קבוצות, אבל לא יותר מזה.

 

שחקנים שהערך שלהם עלה בעקבות הטריידים:

בובי פורטיס (וושינגטון וויזארדס) :

וושינגטון אומנם הצהירה שהיא לא מתכוונת לוותר על הפלייאוף, אבל ככל הנראה זה מה שהולך לקרות בקרוב. כך או כך, ההגעה של פורטיס לעמדה 4 החסרה של וושינגטון עובדת לטובתו וכרגע נראה שהדקות שלו, שעד עכשיו היו קרובות ל- 30, הן מובטחות. במשחקיו במדי הוויזארדס הוא ניפק 19 נקודות ב- 53.6%, 7.3 ריבאונדים, 2 אסיסטים , חטיפה, 0.5 חסימות ו- 3 (!) שלשות למשחק. חוץ מתחום השלשות, אין סיבה שהממוצעים שלו ירדו יותר מידי, ובמצב כזה, הוא מסוגל לספק ערך של טופ 50-60 ברבע האחרון של העונה. הוא שווה החזקה כמעט בכל ליגה.

ג'ארן ג'קסון ג'וניור (ממפיס גריזליס):

לשחקן הצעיר בליגה צפוי סיום עונה מבטיח במיוחד, ויש לכך 2 סיבות עיקריות:

 1. העובדה שזה סיום העונה וממפיס נמצאת ב- Full tanking mode , דבר שמבטיח לו המון דקות וחופש פעולה כשחקן העתיד של הקבוצה.
 2. הטרייד שהעביר את גאסול לטורונטו. בלי גאסול באיזור, תהיינה ל- JJJ יותר זריקות ויותר אפשרויות לבטא את יכולותיו. ההגעה של וולנצ'יונאס לא פוגעת בו מהסיבה שככל הנראה יונאס יעלה מהספסל כמו שעשה במדי טורונטו.

ג'קסון, עוד לפני הטרייד, נתן עונה מצויינת עד כה והיה אחד הרוקיז הכי טובים בפאנטזי, עם תרומה נאה מאוד בשלשות וסטטים הגנתיים, ועכשיו הצפי הוא שמספר הנקודות יעלה משמעותית לצד עלייה נדרשת בריבאונדים (4.7 בלבד העונה) לאחר עזיבתו של גאסול. לדעתי הוא במינימום יחזיר ערך של טופ 40 עד סיום העונה.

לו וויליאמס (לוס אנג'לס קליפרס) : 

לו וויליאמס הוא מדהים. גם בגיל 32 הוא מצליח לספק תרומה משמעותית, הן במציאות והן בפאנטזי. גם העונה הוא מועמד לגיטימי לשחקן השישי של העונה עם 19.9 נקודות  5.3 אסיסטים ו- 1.4 שלשות מהספסל, ומאז הטרייד על טוביאס (מדגם של 3 משחקים), הממוצעים שלו עלו ל- 30 נקודות, 6.6 אסיסטים ו- 2 שלשות למשחק, כולל משחק של 45 נקודות נגד מינסוטה. הקליפרס לדעתי עדיין לא ויתרו על הפלייאוף, ועצם הטענה הזאת היא הסיבה שלו וויליאמס הולך לסיים את העונה חזק מאוד, לדעתי באיזור הטופ 35-40.

אזכורים נוספים :

 • דניס סמית' ג'וניור  (ניו יורק ניקס)-  סמית' הולך להנות בניו יורק מהרבה אור ירוק וחופש שלא היה לו ליד דונצ'יץ', ולמרות יעילות לא מרשימה במיוחד, הוא עדיין תורם 17 נקודות, 6 אסיסטים ו- 1.7 חטיפות.
 • דנילו גלינארי (לוס אנג'לס קליפרס) –  שחקן נוסף בקליפרס שירוויח עלייה ביוסג' מהעזיבה של האריס, ונתן ערך אפילו יותר גבוה מוויליאמס העונה. אז למה הוא רק כאן? הפציעות. הכל תלוי בפציעות. החסיר העונה כבר 11 משחקים ולכל מי שמחזיק אותו יש אופציה לעשות עליו sell high, תמורת שחקן סיבוב שני-שלישי סטייל ג'וש ריצ'ארדסון או באדי בילד.
 • אייברי בראדלי (ממפיס גריזליס) –  בראדלי חווה עונה חלשה ומאכזבת מאוד ובילה את רובה בשוק השחקנים החופשיים כמעט בכל הליגות. הטרייד שהביא אותו לממפיס עושה לו כרגע מאוד טוב והוא מספק עד עכשיו במדי הגריזליס 18.6 נקודות ב- 53.2% מהשדה, 4.3 אסיסטים, חטיפה ו- 2 שלשות למשחק. ביקרסטאף אמר שהוא מאוד אוהב את בראדלי מה שמחזק את המעמד שלו עוד יותר . אם איכשהו הוא עדיין חופשי, שווה לנסות אותו, אבל הסיבה שבראדלי רק מאוזכר פה היא חוסר היציבות שהוא הפגין העונה,ובכל רגע נתון הוא יכול לחזור לסורו, אבל לפחות עד עכשיו, נראה שהוא הרוויח מהטרייד.

 

שחקנים נוספים שכדאי לשקול להרים:

 • לאנדרי שאמט (לוס אנג'לס קליפרס)  – מאז הטרייד לקליפרס שאמט תורם יפה בנקודות, שלשות, אסיסטים וחטיפות (1.3,3,3,13.3 בהתאמה) ונראה שדוק ריברס סומך עליו. למי שצריך שלשות הוא שווה הרמה.
 • מיטשל רובינסון ( ניו יורק ניקס) – רובינסון סוף סוף בריא ,מקבל דקות משמעותיות ומחזיר בהתאם – בששת המשחקים האחרונים הוא מספק 11.5 נקודות ב- 71.5 אחוז מהשדה, 8.5 ריבאונדים ולא פחות מ- 3 חסימות. הוא אומנם פוגע בעונשין (54% מהקו), אבל אי אפשר להתעלם ממנו והוא שווה החזקה בכל הליגות הסטנדרטיות. למי שלא סומך עליו או לא יכול עם אחוזי העונשין שלו, יש אופציה לעשות עליו sell-high תמורת שחקן סיבוב 4-5 , מישהו בין סטיבן אדאמס למונטארז הארל.
 • קנריק וויליאמס (ניו אורלינס פליקנס) – משחק כבר 9 משחקים ברציפות מעל 30 דקות למשחק ומציג משחק אול-אראונד לא רע בכלל (11.2 נקודות, 9.1 ריבאונדים, 3 אסיסטים, חסימה ו- 1.8 שלשות).
 • ווסלי מתיוז (אינדיאנה פייסרס) – החתמה מעולה של אינדיאנה לאור הפציעה של אולדיפו והמחסור בתרומה מהגארדים הבריאים. צפוי להמשיך לקבל באיזור ה- 30 דקות למשחק.
 • רודני הוד (פורטלנד טרייל בלייזרס) – אחד השחקנים המאכזבים והלא יציבים מגיע למערכת חדשה שזקוקה לכוח אש מהספסל, ואולי שם הוא ימצא את עצמו (סוף סוף).
 • טיילר ג'ונסון (פיניקס סאנס) – החזרה הקרובה של די'אנטוני מלטון דיי פוגעת בו ועד עכשיו הוא הראה קשיי הסתגלות בפיניקס (סוחב פציעה+קבוצה חדשה), אבל הוא כנראה ישמור על עמדת הרכז הפותח ליד בוקר ותאורטית הוא יכול להתאים לשם.
 • איביצה זובאץ' (לוס אנג'לס קליפרס) – זובאץ' "חצה את הכביש" בטרייד ושם צפוי לקבל דקות, וזה כל הסיפור איתו. הוא רק צריך דקות. אם יקבל באיזור ה-20-25 דקות לערב, יחזיר תמורה לא מבוטלת.
 • ג'ייק ליימן (פורטלנד טרייל בלייזרס) – ליימן שמע שפורטלנד זקוקה לכוח אש, סוף סוף קיבל הזדמנות וניצל אותה. בעשרת המשחקים האחרונים הוא ירד מ- 10 נקודות רק 3 פעמים, כולל משחקים של 25 , 20 ופעמיים 17 נקודות.

 

*כל הנתונים נכונים לתאריך 19/2/19.