ביום שני יצאה ההודעה שלא חידשה שום דבר לאף אחד, ועלתה לאנתוני דייויס חמישים אלף דולר. הסוכן של דייויס, ריץ' פול, הודיע לתקשורת, שדייויס הודיע לפליקנס שהוא לא מתכוון לחתום שם על הארכת חוזה, וביקש מהקבוצה טרייד. מהרגע שבו דייויס שכר את שירותיו של פול, היה ברור שהרגע הזה יגיע, והנה הוא כאן. אקדח שמופיע בספטמבר, יירה בינואר. הטור הזה יספר קודם איך הגענו עד הלום. החלק השני יסביר למה אני חושב שדייויס יהיה בלייקרס ואפילו תוך פחות משבוע.

השתלשלות העניינים

במסגרת פרוייקט המושכים בחוטים שעשינו, כתבנו בעבר על דל דמפס. קשה לומר שהרבה השתנה אחרי שהכתבה הזו הסתיימה. דמפס ניהל את ניו אורלינס עוד לפני שדייויס הגיע, ספק אם הוא יהיה שם אחרי שדייויס יעזוב. במקום לקחת את הזמן, לתת לקבוצה להיבנות מלמטה עם צעירים כישרוניים, להשיג בחירות גבוהות (סטייל התהליך רק בלי להשתין מהמקפצה, יותר דומה למה שעשו באוקלהומה סיטי), דמפס זרק את כל בחירות הדראפט שהיו לו על שחקנים ותיקים שעלו לו המון כסף: ג'רו הולידיי, עומר אשיק, בוגי קאזינס וניקולה מירוטיץ' (שבמקרה הזה הוא רצה להפטר מהחוזה של עומר אשיק). פוטנציאלית, הפליקנס היו יכולים להחזיק בקבוצה את דייויס, דריימונד גרין, יאניס אנטדקומפו, ניקולה יוקיץ', באדי הילד ואחרים, לא שמישהו חושב שהפליקנס היו מממשים את הפוטנציאל הזה על ידי בחירה בדראפט.

ראינו ניצוצות קלושים מניו אורלינס כשהם עלו לפלייאוף ב-2015, ובעונה האחרונה עם הסוויפ שעשו לפורטלנד. את הפלייאוף הבא שלו דייויס ישחק במדים של קבוצה אחרת, וזה על דמפס. היו לו 7 עונות לבנות סביב דייויס קבוצה ראויה, אבל במקום זה הוא בנה אד הוק כל קיץ, ולא תכנן קדימה. הוא שילם יותר מדי נכסים בשביל להביא שחקנים בינוניים או שילם הרבה יותר מדי כסף לשחקנים רעים, ואחר כך נתן נכסים בשביל להפטר מהם. זה היה בלתי נמנע שהפליקנס יגיעו למצב הזה. דייויס כבר הבהיר בכל דרך אפשרית שהסופר מקס לא מעניין אותו. הוא יודע שהוא ירוויח יותר כסף בקבוצה אחרת, במיוחד אם מדובר על שוק גדול ובמיוחד אם הוא יתחרה על אליפויות. זה כבר לא יקרה בניו אורלינס. עכשיו השאלה היא רק איך זה יגמר.

למה לא לחכות לקיץ

קראתי כבר לא מעט תגובות שאומרות שניו אורלינס חייבים לחכות לקיץ, אסור להם לעשות עכשיו טרייד עם הלייקרס. הסיבות העיקריות שראיתי:

1. לראות מי תקבל את הבחירה הראשונה בדראפט ולנסות להשיג את זאיון וויליאמסון – השטות הכי גדולה שראיתי. אפילו ה-GM הכי גרוע בליגה (בואו לא נחזור לדמפס) לא יוותר על 8 עונות מובטחות של פוטנציאל כמו וויליאמסון בשביל עונה אחת של דייויס. וזו תהיה רק עונה אחת. אם בחרתם ראשונים בדראפט, הסיכוי שלכם להשאיר את דייויס ליותר מעונה אחת הוא לא קיים. למעשה, לאף קבוצה מהטופ 5 אין אינטרס לעשות טרייד כזה. רק הניקס טיפשים מספיק בשביל לנסות. הדרך היחידה של הפליקנס להשיג את וויליאמסון או בארט ואחרים זה להשיג בחירת דראפט גבוהה בעצמם. בשביל שזה יקרה עדיף להם להמשיך את העונה בלי דיוייס, ואולי אפילו בלי הולידיי, מירוטיץ' ורנדל.

2. עדיף להם ליצור תחרות בידינג בין הסלטיקס ללייקרס – הרי דני איינג' ידוע כאחד שאוהב להעניק במו"מ וברור שהוא יקפיץ את המחיר של דייויס עשרות מונים. וברצינות, לא מכיר הרבה מנהלים שניצחו טרייד עם איינג', וזה לא ממש משנה כמה איינג' רוצה את דייויס. יש שאלה אחת חשובה שצריך לשאול, בעיניי כל השאר שולי. האם איינג' יסכים לכלול את טייטום בטרייד על דייויס או לא. אם כן, אף אחד לא יכול להתחרות בחבילה של הסלטיקס. אם לא, החבילה של צעירי הלייקרס היא לא הרבה פחות טובה.

זה נכון שיש לאיינג' המון נכסים חוץ מטייטום – בחירות סיבוב ראשון (אף אחת כנראה לא תהיה בעשיריה הראשונה), ג'יילן בראון, מרכוס סמארט, טרי רוז'ייר, רוברט וויליאמס. עדיין טייטום הוא ההיילייט. בראון הראה המון פוטנציאל בעונה שעברה ודעך קצת השנה. רוז'ייר מסיים את חוזה הרוקי שלו העונה, וסמארט כבר עבר אותו, שניהם הרבה פחות אטרקטיביים. בלי טייטום אני אולי מעדיף לסחוט את הלייקרס.

האם איינג' יהיה מוכן להעביר את טייטום בעסקה על דייויס? גם אם עכשיו יגיד שכן, האם זה יחזיק עד הקיץ? האם במידה וטייטום ייתן פלייאוף מצויין זה יהיה רלוונטי? האם יוותר על 7 עונות דיי בטוחות של טייטום בשביל אחת בטוחה של דייויס? יותר מדי שאלות, על אחד הנושאים ונותנים הכי טובים בליגה. אני באמת לא חושב שהפליקנס צריכים לחכות לקיץ בשביל לראות מה איינג' יציע, להיפך, עדיף להם להחזיק את האיום הזה מעל הראש של הלייקרס עכשיו, ולא לחכות לקיץ, ואז הלייקרס יראו שהאיום אולי לא כל כך גדול בלי טייטום.

למה דווקא ללייקרס

לחץ-לחץ-לחץ-לחץ. אחרי שהלייקרס פספסו גם את ג'ורג' וגם את קוואי, הם לא יכולים לפספס את דייויס. הם חייבים להראות תוצאות. מעבר ללחץ הרגיל של המועדון, הקהל והבעלים, תוסיפו לזה את הלחץ של לברון והחבורה שלו וזה המון המון לחץ. לברון בתחילת השנה אמר שהוא הולך לתת ללייקרס את הזמן לבנות קבוצה סביבו, אני לא הייתי רוצה להיות זה שיצטרך לספר לו שדייויס לא בא כי לא היו מוכנים לוותר על אינגראם\זובאץ\קוזמה\מיכאליוק\מג'יק\הוליווד\מה שיבקשו. הלייקרס יחזרו לפלייאוף העונה (למרות שעכשיו הם מחוץ לפלייאוף, ולמרות שפרשנים סוג ז' מכרו לכם בקיץ שהם לא יגיעו), ועדיין זה ממש לא יספק אף אחד. עם דייויס הם אינסטנט קונטנדרים (אלא אם כן לברון יעשה לדייויס מה שעשה לבוש ולאב), גם אם נשארים להם רק חמישה שחקנים בסגל.

ולכן אם אני הפליקנס אני מוכן לעשות טרייד עם הלייקרס עד יום חמישי הבא, במידה והם מוכנים לתת לי את החבילה הזו:

בול, אינגראם, קוזמה, הארט, זובאץ + השלמות כספיות + 3 בחירות דראפט. כן, ברור לי שזה המון, אבל זה מה שייקח בשביל לעשות טרייד עכשיו. לא יקרה עד חמישי, הפליקנס יוכלו לחכות לקיץ ולהתפשר אז. יש סיכוי שהלחץ יגרום ללייקרס להגיד כן, ולו רק בשביל לא לבזבז את העונה הנוכחית, ואיכשהו לפספס עוד סופרסטאר. לפליקנס יש עכשיו המון לוורג' על הלייקרס, הם ממש לא צריכים לחכות לקיץ.

אגב אם אני ממש חמדן, אני מוסיף גם את הולידיי לטרייד, למרות שלדעתי החוזה שלו טיפה יקר אבל סחיר בהחלט.

בכל מקרה אני חושב שדייויס יהיה לייקר עד חמישי הבא. א. כי אני חושב שדמפס לא מספיק טוב בשביל לנהל את המו"מ הזה, והוא כנראה יהיה מוכן לסגור על פחות. ב. כי אני חושב שהלחץ יכריע את הלייקרס, והם יעשו הכל בשביל להשיג את דייויס.