בעלים: טום בנסון (הבעלים של הפליקנס מאז 2012 והבעלים של הסיינטס, קבוצת הפוטבול של העיר, מאז 1985).

ג'נרל מנג'ר: דל דמפס (מאז 2010).

דמויות מפתח נוספות: דני פרי (יועץ מיוחד מאז 2015), מיקי לומיס (ראש תחום כדורסל מאז 2012).

מהלכים משמעותיים:

דצמבר 2011 – כריס פול נשלח ללוס אנג'לס קליפרס בתמורה לאל פארוק אמינו, אריק גורדון, כריס קיימן, ובחירת סיבוב ראשון ב – 2012 (אוסטין ריברס).

דראפט 2012 – בחירה באנתוני דייויס במקום הראשון ובאוסטין ריברס במקום העשירי.

יולי 2012 – השוואת חוזה מקסימום לאריק גורדון.

דראפט 2013 – נרלנס נואל נבחר במקום השישי בדראפט ומועבר בטרייד לפילדלפיה 76 ביחד עם בחירת סיבוב ראשון ב – 2014 (אלפריד פייטון) בתמורה לג'רו הולידיי.

יולי 2013 – טייריק אוונס מוחתם בS&T עם סקרמנטו קינגס, בתמורה לגרייביס ואסקז, טארל האריס ורובין לופז (שני האחרונים עברו לפורטלנד). ניו אורלינס מקבלת גם את ג'ף וויטי.

יולי 2014 – עומר אשיק מגיע לניו אורלינס (וגם עמרי כספי שאח"כ שוחרר) בתמורה למלווין אילי, סקוטי הופסון, אלונזו ג'י ובחירת סיבוב ראשון מוגנת ב – 2015 (סם דקר).

מאי 2015 – מונטי וויליאמס מפוטר ובמקומו מגיע אלווין ג'נטרי מהווריורס.

יולי 2015 – עומר אשיק מוחתם על חוזה ל – 5 עונות בסך 52 מליון דולר. אלכסיס אג'ינסה מוחתם על חוזה ל – 4 עונות בסך 20 מליון דולר.

דראפט 2016 – באדי הילד נבחר במקום השישי.

יולי 2016 – סולומון היל, איטוואן מור ולנגסטון גאלאווי מוחתמים על חוזים בסך 96 מיליון דולר (במשותף).

 

דל דמפס שיחק כדורסל בפסיפיק קולג' עד 1992. הוא לא נבחר בדראפט, אבל הגיע ל – NBA דרך ה – CBA (ליגת המשנה אז). הוא שיחק 3 עונות ב – NBA ו – 3 עונות באירופה. ב – 2003 הוא התחיל את הקריירה המנהלתית שלו כסקאוט בניקס, לפני שקודם למנהל תחום שחקנים. ב – 2005 הוא עבר לסן אנטוניו באותו תפקיד. הוא נשאר בסן אנטוניו 5 עונות וחלק מהזמן גם שימש כג'נרל מנג'ר של האוסטין טורוס, קבוצת הדי ליג של הספרס. להיות מספר 4 בספרס זה לא עניין של מה בכך, וזה מה שהקפיץ אותו לתפקיד בניו אורלינס. הנה דברים שאמר עליו גרג פופוביץ':

"הוא היה מעורב בכל דבר בקבוצה שלנו ועשה את כל החבילה. הוא ישב בישיבות המאמנים והוידאו. הוא מבין ויכסה את כל התפקידים הדרושים, יחלוק את דעתו, ישאל לעצה, יוביל ויעשה את זה כיף. באותו זמן הוא עושה עבודה מצויינת." עם כזאת המלצה, אין פלא שהיה מבוקש בניו אורלינס ובפיניקס לפני שחתם בניו אורלינס.

הוא שרד את העדר הבעלים ב – 2011 ואת הגעת הבעלים החדש ב – 2012. הוא נאלץ לותר על כריס פול, אבל גם קיבל את אבן הפינה החדשה, אנתוני דייויס, שיועד להיות הטים דאנקן של ניו אורלינס, בדרך לשכפול ההצלחה של סן אנטוניו בעיר הג'אז. אלא, שלפחות ע"פ התוצאות, במקום לשחזר את סן אנטוניו, ניו אורלינס משחזרת את מיניסוטה של אותה תקופה, עם אנתוני דייויס בתפקיד קווין גארנט. אלמנט חשוב בסיפור הוא המזל או יותר נכון חוסר המזל, הפציעות של שחקני המפתח, שפוגעות בקבוצה פעם אחר פעם.

דייויס פרח בשלב מוקדם מאוד, ונראה שבמקום להקיף אותו בכשרון צעיר (כמו מיניסוטה, אוקלהומה סיטי), בניו אורלינס בחרו להביא שחקנים מוכנים וללכת על הפלייאוף בכל הכח. זה התחיל בג'רו הולידיי שהובא מפילדלפיה תמורת הזכויות על נרלנס נואל ובחירת סיבוב ראשון ב – 2014. אין ספק שזה מחיר מאוד גבוה לשלם על רכז שאינו נחשב מהעילית של הליגה, אבל את ההבדל שהולידיי עושה עבור ניו אורלינס אפשר לראות בעונה הזו. איתו הם 16 – 15, בלעדיו הם 2 – 13. האם זה מצדיק שתי בחירות לוטרי? האם נרלנס נואל ואלפריד פייטון היו תורמים יותר? אין לדעת. שאלה זו תישאר בתחום התיאוריה.

אחרי הולידיי הביאו את טייריק אוונס בתמורה ללופז. לופז לא התאים לסכימות ההגנתיות שרצה מונטי וויליאמס והעובדה שהייתה להם את ההגנה הגרועה בליגה הקלה על הויתור עליו. מצד שני, השילוב בין אוונס, גורדון והולידיי בזמנו נראה קצת מוזר. בכדורסל של היום הוא קצת יותר מובן. כשהשלושה היו בריאים על המגרש, זה עבד מצוין. הבעיה שזה לא קרה יותר מדי. הולידיי החסיר המון משחקים בעונת 2013-14 וגם בעונת 2014-15. בעונה ההיא, למרות החסרון של הולידיי בכל החצי השני של העונה (חזר רק לפלייאוף), השילוב של אוונס ודייויס הצליח להחזיר את הפליקנס לפלייאוף (וגם העובדה שדוראנט היה פצוע ושדייויס קלע שלשה משוגעת שעשתה את ההבדל בין ניו אורלינס ואוקלהומה סיטי). הפליקנס עפו בסוויפ נגד גולדן סטייט בסדרה שנחשבה כשכר לימוד.

אם רציתם לדעת איך נראה החזון של הפליקנס לקבוצה שלהם, תראו את 42 הדקות הראשונות של משחק 3 בפלייאוף 2015 (ותתעלמו ממה שקרה ב-6 הדקות האחרונות).

 

ההחלטה להחליף את מונטי וויליאמס שהביא אותם לפלייאוף באלווין ג'נטרי (שהעיף אותם משם) הייתה שנויה במחלוקת, אבל לא היא זו שגרמה לעונה שאחריה להיות מזעזעת. הפעם גם אוונס וגם הולידיי נעדרו מרוב העונה ובלי שניהם לפליקנס לא היה מה למכור בקרבות הפלייאוף.

בקיץ האחרון הגיעו לסופם החוזים של אנדרסון וגורדון והוחלט על שינוי כיוון. אחרי שכל שנה הקבוצה סיימה בחלק התחתון של הליגה בהגנה, הוחלט לשים דגש על התחום הזה. לשם כך, החתימו את היל, מור וגאלאווי. היל קיבל הרבה יותר מדי כסף בשביל מה שעשה בליגה עד כה, אבל בפועל זה עובד. ניו אורלינס מדורגת שביעית בדירוג הגנתי העונה, וחמישית מאז החזרה של הולידיי.

כשהולידיי ואוונס בריאים, הקבוצה הזו שווה פלייאוף, בטח אם ימשיכו לשמור בצורה זו. בלעדיהם זה לא יעבוד. בקיץ שניהם מסיימים חוזה. הפציעות של הולידיי הם בעיקר חוסר מזל ואצל אוונס יש פחד מבעיית ברכיים שעלולה להיות בעוכריו. האם יצליחו לשמור אותם? כמה זה יעלה להם? אחת הבעיות הקשות של הקבוצה היא תשלומי יתר, גם בטריידים (הולידיי) וגם בהחתמות (אשיק, היל). השאלה היא גם איפה בפלייאוף הם נמצאים. על הנייר זה נראה שהם בחצי התחתון של המערב. מאיפה אמורה להגיע ההתקדמות? האם דייויס יכול לתת יותר ממה שנתן עד עכשיו? האם באדי הילד יתפתח לקלע מפחיד? זה נראה שההתקדמות מבפנים מוגבלת, וצריך לקרות טרייד\בחירת דראפט נבונה שתעזור לקבוצה להתקדם.

3 העונות הקרובות הולכות להיות חשובות מאוד. לא ברמת התוצאות כי אם בהתקדמות הקבוצה. ב – 2020 לאנתוני דייויס יש אופציה לצאת מהחוזה שלו. אמנם האינטרס הכספי להישאר בניו אורלינס עצום, אבל מצד שני ספק אם דייויס ירצה להשאר בקבוצה שלא הולכת לשום מקום. דייויס משחק בניו אורלינס 4.5 עונות ואחרי שכבר הגיעו לפלייאוף חזרו למעמד של קבוצת סף פלייאוף\לוטרי. אין להם הרבה מקום לשיפור מהשוק החופשי, וגם בחירת דראפט גבוהה כנראה לא תהיה להם.

מלבד הפציעות את הקבוצה רודפות, בשנים האחרונות, גם טרגדיות. ההתאבדות של זוגתו של אנדרסון, הטרגדיה של מונטי וויליאמס (אמנם כשכבר עבד בת'אנדר אבל מאוד קשור לשחקנים ולארגון) שאשתו נהרגה בתאונת דרכים, הרצח של ברייס דז'אן ג'ונס ששיחק בקבוצה בעונה שעברה, והמקרה האחרון הוא הסיפור המשפחתי של הולידיי שבזמן ההריון של אשתו גילו שהיא חולה בסרטן. רצף פציעות שרודף אחרי מועדון כבר ראינו בעבר, רצף טרגדיות כזה לא זכור לי. המועדון ידע לתמוך בשחקנים שלו לאורך כל המקרים המתוארים.

הנקודה הישראלית היא ירון ארבל, הסקאוט הישראלי שעובד עבור המועדון. ארבל הגיע למועדון ב – 2011. הוא מועסק שם כסקאוט בינלאומי עד היום. בעבר, אוריאל דסקל פרסם כתבה מפורטת על העבודה של ארבל בניו אורלינס, איך הוא הגיע לשם, ומה התפקיד שלו כולל. מומלץ. אנחנו פנינו לירון במהלך הכנת הכתבה. להתראיין עבורינו הוא לא יכל, אבל הסכים לענות לשאלות הגולשים. מוזמנים להכנס לפורום שלנו, יש כבר שרשור שאלות, ולהוסיף את השאלות שלכם.

נקודה לזכותם: עד כה לא ראינו את החזון שלהם במלואו לאורך זמן. כשכל שחקני המפתח היו בריאים זה נראה טוב. לאורך זמן זה פשוט לא קרה.

נקודה לרעתם:  תשלומי יתר. גם בחוזים שהם מחתימים, גם בטריידים שהם עושים.