קיץ 2018 היה קיץ רע לשחקנים. הכסף שהביאה קפיצת התקרה ב-2016 נגמר, ורוב הקבוצות מצאו את עצמן בלי יכולת להחתים שחקנים, או להיפטר מחוזים רעים. כאלה אגב יש לא מעט בליגה. תוסיפו את התחושה הכללית שהעונה הקרובה סגורה אצל הווריורס ותקבלו קיץ מייאש. מזל שאנחנו פה לעודד אתכם לקראת פתיחת עונת 18-19, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: קליבלנד קאבלירס

לדף הקבוצה:

קליבלנד קאבלירס

נשארו: קווין לאב (הארכת חוזה), ג'ורדן קלארקסון, ג'ורג' היל, רודני הוד (הצעת הענות), קייל קורבר, לארי נאנס ג'וניור, צ'די אוסמאן, ג'יי אר סמית', טריסטן תומפסון, אנטה זיזיץ'.

עזבו: לברון ג'יימס (לייקרס), חוזה קלדרון (דטרויט), ג'ף גרין (וושינגטון), אוקארו וויט (סאן אנטוניו ספרס), קנדריק פרקינס, לונדון פראנטס.

הגיעו: סם דקר, צ'אנינג פריי, דיוויד נוואבה, קובי סימונס, אייזאה טיילור (שוק חופשי), קולין סקסטון, בילי פרסטון (דראפט).

מתנדנדים: לוי ראנדולף, בונזי קולסון, ג'ון הולנד.

חמישייה: קווין לאב, לארי נאנס ג'וניור, ג'ורג' היל, רודני הוד, ג'יי אר סמית'.

ספסל: ג'ורדן קלארקסון, קייל קורבר, צ'די אוסמאן, טריסטן תומפסון, אנטה זיזיץ, קולין סקסטון, בילי פרסטון, סם דקר, צ'אנינג פריי, דיוויד נוואבה, קובי סימונס, אייזאה טיילור.

המהלכים הגדולים של עונת 2017-18:


אז מה היה לנו שם?

בקיץ 2017, אייזאה תומאס למד בדרך הקשה שה-NBA הוא עסק קר ונטול רגשות, במיוחד אצל דני ״סנטימנטים זה לחלשים״ איינג׳.

כשקיירי אירווינג היה על המדף, איינג׳ לא היסס והעביר בטרייד את אייזאה (הפצוע) בתוספת של ג׳יי קראודר, אנטה זיזיץי ובחירת סיבוב ראשון בדראפט 2018 (באדיבות ברוקלין) לקליבלנד. ברגע האחרון, אלטמן והקאבס התבכיינו ואיינג׳ הוסיף להם בחירת סיבוב שני ב-2020.

יוצאי בוסטון לא השתלבו בקליבלנד לא מקצועית ולא חברתית. אייזאה שיחק בקליבלנד 15 משחקים והעמיד סטטיסטיקה של  14.7 נק׳, ב-25% מהשלוש ו-4.5 אס׳. גם קראודר לא מצא את מקומו בקבוצה, וגילה שטיי לו הוא לא בראד סטיבנס, ולברון ג׳יימס הוא פלופר אבל לא כמו מרכוס סמארט, וניפק 8.6 נק׳, ב-32% מהשלוש, 3.3 ריב׳ ו-0.8 חט׳, ירידה מעונותיו בבוסטון (12.8 נק׳, ב-35% מהשלוש, 5.2 ריב׳, 1.3 חט׳) וזיזיץ׳ כמעט לא ראה פרקט.

מבחינה חברתית, חדר ההלבשה היה מפולג, כולם האשימו את כולם במצב של הקבוצה, במיוחד את קווין לאב, שהיה השעיר לעזאזל.

הרעל בחדר ההלבשה זלג גם לפרקט. בזמן שאייזאה שיחק, קליבלנד היו עם offensive rating של 106.8, מקום 18 בליגה, ועם defensive rating של 114.6, מקום אחרון בליגה. וככה, גבירותי ורבותי, אי אפשר לנצח משחקים.

במהלך התקופה הזו, לברון הראה קשת של רגשות על הפרקט, לעיתים אדיש ולעיתים עצבני וחסר סבלנות. בטוויטר, לעומת זאת, הוא היה דיי עקבי והתנהג כמו פולניה זקנה עם ציוצי פאסיב אגרסיב.

כאילו לקאבס לא היו מספיק צרות1: קווין לאב שבר את היד והחמיץ 20 משחקים.

חלק מהאנשים קברו את הקאבס, אמרו שבקצב הזה, הם יעופו בסיבוב הראשון בפלייאוף, חלק אמרו שלברון שומר את עצמו לפלייאוף והוא יגיע שוב לגמר הליגה. חלק מהפרשנים טענו שהסיכוי שלברון ישאר בקליבלנד הוא גדול אם יגיע לגמר, חלק טענו שלברון כבר עם רגל בחוץ (הוא רשם את הילדים שלו לבי״ס בלוס אנג׳לס). הרעיון שאולי לברון יעזוב בקיץ שיגעה את המערכת בקליבלנד, וכך ממש לפני הטרייד דדליין, עשה לברון, זאת אומרת קובי אלטמן, 3 מגה-אולטרה טריידים.

6 שחקנים, בחירת סיבוב ראשון ובחירת סיבוב שני עברו ל-4 קבוצות בליגה ב-3 טריידים שונים ובתמורה קליבלנד קיבלו 4 שחקנים חדשים. תומאס, פריי, קראודר, רוז, שאמפרט ו-וויד בחוץ. קלארקסון, נאנס, הוד והיל בפנים. וכל זה במשך כמה שעות ממש לפני סוף הטרייד דדליין.

הטירוף הזה עלה לקאבס יותר מ-50 מיליון דולר במס מותרות, אבל נתן להם קו אחורי משופר עם היל, קלארקסון והוד ובקו הקדמי את נאנס, סנטר/פורוורד ריבאונדר, אתלטי, חזק והגנתי. העתיד שוב נראה ורוד. קובי אלטמן קיבל מחמאות על הטריידים שעשה והעיר קליבלנד צהלה ושמחה. אבל לא להרבה זמן.

אגב, הטירוף הזה גם מיתג סופית את דני איינג׳ כגאון מרושע, כיוון שמהטרייד על קיירי ואייזאה, קליבלנד יצאה מאוד מאוד מופסדת. קליבלנד ויתרה על קיירי, 5 פעמים אולסטאר, אלוף NBA והמשורר והמלחין של אחד מסלי הקלאץ׳ הגדולים ב-NBA. בתמורה הקבוצה קיבלה את זיזיץ׳, בחירת סיבוב ראשון ב-2018 (קולין סקסטון) ובחירת סיבוב שני ב-2020. על קיירי כן?

כאילו לקאבס לא היו מספיק צרות2: באמצע מרץ, טיי לו לקח חופשה מסיבות בריאותיות, הפסיד 9 משחקים וחזר קצת לפני הפלייאוף. בסופו של דבר, הקאבס סיימו את העונה הסדירה במאזן 32-50 ועם המקום הרביעי במזרח.

כמה דרמה בעונה אחת. מי אמר שמשעמם בקליבלנד?

היריבה הראשונה של קליבלנד בפלייאוף היתה אינדיאנה. הקאבס היו צריכים 7 משחקים ותצוגות הירואיות של לברון כדי לנצח את הסדרה. תצוגות שלברון גם סיפק עם 34.4 נק׳, ב-35% לשלוש ו-55% מהשדה אליהם הוסיף 7.7 אס׳, 10 ריב׳, 1.4 חט׳ ובלוק למשחק.

משחק 7 למשל, יכנס לפנתיאון

בסוף הסדרה מול הפייסרס, לברון היה מותש.

בסיבוב השני, חיכתה טורונטו. אם מישהו חשב שהעובדה, שטורונטו שסיימה במקום הראשון במזרח ונתנה את העונה הכי טובה בתולדות המועדון ולברון מותש אחרי 7 משחקים אינטנסיביים, יעזרו לטורונטו לנצח את הסדרה, טעה ובגדול. בפעם השלישית ברציפות, לברון העיף את טורונטו מהפלייאוף. ובפעם השניה ברציפות, בסוויפ מהדהד. אבל עזבו, טורונטו היתה רק אתנחתא קומית בין הסדרות המתישות שהיו לקליבלנד נגד אינדיאנה ובוסטון.

בגמר המזרח חיכתה בוסטון, אמנם פצועה וחבולה, אבל יחידה לוחמת וקשוחה. הקאבס היו צריכים עוד סיבוב של 7 משחקים, עוד התעלות של לברון וניצחון נוסף במשחק מס׳ 7.

איך קבוצה, שעברה את אחת העונות הכי הזויות אבר, שהחליפה חצי סגל באמצע העונה, שסיימה במקום 29 בליגה בהגנה ומקום 23 בריבאונד, עולה לגמר הליגה? התשובה היא, כמובן, לברון ג׳יימס, הטבלה הבאה מראה, את העליה במספרים של לברון בעונה הסדירה לעומת הפלייאוף, אמנם האחוזים מהשדה ומהשלוש בפלייאוף ירדו קצת בהשוואה לעונה הסדירה, אבל אפשר לשייך את הירידה באחוזים להגנות החזקות בפלייאוף.

דקות משחק נקודות אסיסטים ריבאונדים %לשלוש %מהשדה
עונה סדירה 36.9 27.5 9.1 8.6 36.7% 54.2%
פלייאוף 41.9 34 9 9.1 34.2% 53.9%

חשוב לציין כי האמון של לברון בשחקנים, שהגיעו אחרי המפץ הגדול שעבר על הקבוצה, הלך וירד. בפלייאוף, דקות המשחק של הוד, נאנס וקלארקסון נפגעו משמעותית וירדו מ-22.9 דקות בממוצע בעונה הסדירה ל-15.2 דקות בממוצע בפלייאוף. אז מה המסקנה מכל הסיפור הזה? אף פעם אל תהמרו נגד לברון.

גמר הליגה היה כבר סיפור אחר לגמרי. פה לא היה צורך ב-7 משחקים. הווריורס הסתפקו ב-4. כשבמשחק הראשון ג׳יי אר עשה את זה והוציא ללברון את הרוח מהמפרשים.

לא שלקליבלנד היה באמת סיכוי מול המכונה המשומנת של גולדן סטייט, אבל ה-brain fart של ג׳יי אר סמית׳ היה חייב התייחסות כלשהי בטור.

קיץ חם

על שוק השחקנים החופשיים של קיץ 2018 מדברים כבר לפחות שנתיים, ובעיקר על לברון. האם ישאר בקליבלנד? האם יעזוב? ואם יעזוב אז לאן? השמועות וההימורים על הקבוצה הבאה של לברון לא הפסיקו לצוץ במשך כל עונת 2017-18. דיברו על כך שלברון ישאר בקליבלנד, יעבור ליוסטון, ללייקרס ואפילו על הקליפרס היו שמועות. לברון, כמובן, שמר את הקלפים קרוב לחזה.

וכך כשהגיע דראפט 2018 לקליבלנד לא היה מושג מה לברון מתכנן לעשות. הקאבס החליטו לבחור בקולין סקסטון במקום ה-8 בדראפט (הבחירה שקליבלנד קיבלו על קיירי בטרייד עם בוסטון). ההגיון מאחורי ההחלטה של קליבלנד היתה שאם לברון נשאר, סקסטון יכול לסייע לו ולהוריד ממנו עומס בהובלת הכדור ובקליעה, מיני קיירי אם תרצו. ואם לברון עוזב, סקסטון יסמן את הבניה מחדש של הקבוצה.

ביום השני לפתיחת שוק השחקנים החופשיים, לברון הודיע שהוא מצטרף ללייקרס.

אחרי שבהחלטה הראשונה, ההחלטה, ב-ה הידיעה, ESPN שידרו בשידור חי, ראיון של 75 דקות עם לברון בו הוא הודיע לאומה, שהוא לוקח את הכישרון שלו לסאות׳ ביץ׳ (ההחלטה, אגב, הגיעה 30 דקות לתוך התכנית), חשבתי שלהחלטה השניה, לברון יעשה הפקת ענק, לפחות תכנית ריאליטי בכיכובו. במקום, קיבלנו הודעה יבשה בטוויטר, מהסוכן של לברון, ריץ׳ פול

הפעם לא שרפו גופיות של לברון.

קליבלנד איבדו 2 סופרסטארים בשנתיים. בעוד שעל לברון לא יכלו לעשות טרייד ורק חיכו למוצא פיו, על קיירי עשו טרייד, אבל בסופו של דבר, קיבלו מעט מאוד בתמורה. Great job everybody. בקליבלנד הבינו שאם הם לא רוצים לאבד את האולסטאר האחרון שנשאר להם ולהשאר בלי כלום, יש להם 2 אופציות: להאריך ללאב חוזה או להעביר אותו כבר עכשיו בטרייד וללכת על עונת טאנקינג. דן גילברט הצהיר שהוא לא מוכן לעשות טאנקינג, מה שהשאיר את קליבלנד עם האופציה הראשונה בלבד, וכך לאב חתם על הארכת חוזה של 120 מיליון דולר ל-4 שנים. דווקא לאב, שהיה ילד הכאפות של הקבוצה, נשאר.

לאב עבר עונות לא פשוטות בקליבלנד, היום כשהוא בן 30 ואחרי פציעות, קצת שכחנו שהוא בעצם שחקן מצוין, למרות הרכות בהגנה. בעונה האחרונה, לאב קלע 17.6 נק׳, עם 2.3 שלשות במשחק ב-41.5% והוריד 9.3 ריב׳. במזרח הוא אולסטאר, ובינינו, כמה אולסטארים יגיעו לאוהיו מרצונם החופשי? לקליבלנד לא היתה ברירה, הם היו צריכים לנעול את האולסטאר היחיד שנשאר ברשותם. חוץ מזה, במקרה הכי גרוע, ולאב לא יעמוד בציפיות, קליבלנד יכולים להעביר אותו בטרייד בהמשך ולבנות מחדש.

מלבד סקסטון שהגיע מהדראפט וקווין לאב שהאריך חוזה, הצטרפו לקבוצה דיוויד נוואבה, סם דקר וצ'אנינג פריי, שחזר מגלות בת כמה חודשים בלוס אנג׳לס. שאר הסגל של קליבלנד לא ממש השתנה. רודני הוד היה חופשי מוגבל, אבל לא מצא הצעות ובסופו של דבר חתם על הצעת הענות מקליבלנד.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

טיי לו צריך להוכיח שהוא יכול לעשות ספולסטרה, שבלי לברון הוא יכול להפוך את קליבלנד לקבוצה ולהביא אותה לפלייאוף או לפחות לסף פלייאוף. רף הציפיות מקליבלנד ירד משמעותית, אף אחד לא מצפה מקליבלנד להגיע לגמר המזרח, ובטח שלא לגמר הליגה. רמות הלחץ ירדו פלאים. 

מבחינת סגנון המשחק, אתחיל בצד ההגנתי. בעונה שעברה, ההגנה של קליבלנד, עם לברון, היתה נוראית, המגמה לא צפוייה להשתנות בעונה הקרובה, לקליבלנד יש מעט שחקני הגנה (לארי נאנס ג׳וניור ודיוויד נוואבה למשל), אבל יותר מידי שחקנים שלא שומרים או מבוגרים או שניהם. אז זה הולך להראות דיי מכוער.

בצד ההתקפי, יש לטיי לו יותר סיבות לחייך. כשלאב הגיע לקליבלנד, הוא נאלץ לשנות את סגנון המשחק שלו כדי להתאים את עצמו לסגנון של לברון. עכשיו, בלי לברון בסביבה, לפחות בהתקפה, לאב יכול לחזור למהלכים שעשה ביעילות גבוהה בעונותיו במינסוטה.

בעונת 2013-14, עונתו הטובה ביותר בקריירה והאחרונה במינסוטה, לאב קלע 26.1 נק׳, הוריד 12.5 ריב׳ ומסר 4.4 אס׳. המהלך ההתקפי הכי יעיל שלו באותה עונה במינסוטה היה מהאלבו, לאב יכל לקלוע, לחסום לקלעים או למסור לשחקן אחר, כשהגיע לקליבלנד, נאלץ לוותר על התפקיד הזה לטובת לברון. והרי המספרים: בעונת 2013-14 במינסוטה לאב משחק באלבו עם 8 נגיעות בכדור למשחק. בעונתו הראשונה בקליבלנד, המספר ירד ל-2 נגיעות בכדור וכל עונה המספר רק ירד, עד שבעונה האחרונה, 2017-18, לאב סיים עם 1.6 נגיעות בכדור.

בעונה הבאה, לאב יחזור לשחק מהמקומות שהוא אוהב וטוב בהם. באלבו, בפוסט, מהשלוש, הוא יהיה האופציה הראשונה בהתקפה והכל יעבור דרכו.

אבל מה יש לקליבלנד להציע בהתקפה מלבד לאב? יש לקליבלנד עוד שחקנים שמסוגלים ליצור ולקלוע, כמו רודני הוד, ג׳ורג׳ היל וג׳ורדן קלארקסון. הבעיה ששני הראשונים פציעים ושלושתם לא נתנו תפוקה יציבה בעונות האחרונות. קורבר וג׳יי אר סמית׳ שם בשביל השלשות, אבל שניהם כבר מזמן מעבר לשיא. אולי סקסטון יוכל להשתלב בהתקפה כסקורר שני בקבוצה, יש לו את הפוטנציאל, אבל עד שהוא לא ישחק בליגה לא נדע. אופציה נוספת לשחקן שיכול לספק נקודות, הוא צ׳די אוסמאן, שבעונה שעברה הראה ניצוצות, ואמור לקבל יותר דקות העונה ולהשתפר.

בשורה התחתונה, כרגע, לקליבלנד אין סקורר יציב נוסף שיכול לספק נקודות כשצריך.

תחזית: כשלברון עזב את קליבלנד בפעם הקודמת, בתי עסק פשטו רגל, מעל העיר היה זיהום אוויר כבד, כתוצאה משריפת הגופיות של לברון והקאבס צנחו מהמקום הראשון בליגה למקום השני מהסוף. עונת 2018-19 לא צפוייה להיות כזאת מזעזעת, אבל היא תהיה רחוקה מלהיות טובה. לאב כבר היה פעם שחקן אלפא, כששיחק במינסוטה. ועכשיו בלי לברון, לאב יחזור להיות השחקן המוביל והאופציה הראשונה בהתקפה, אבל כמו בתקופתו במינסוטה, גם פה, הקבוצה לא תגיע לכלום. השיר ״your love alone is not enough״ של manic street preachers מסכם בדיוק את הנקודה הזו. אני צופה שלקליבלנד יהיו 30 ניצחונות העונה והם ימצאו את עצמם מחוץ לפלייאוף, במקום תשיעי או עשירי במזרח.

וגאס חזתה לקבוצה 31.5 ניצחונות, חושבים שאתם יודעים יותר טוב? בואו לשחק במשחק האובר-אנדר שלנו.