*נכתב בשיתוף עם דביר גרמה.

 

סן אנטוניו ואוקלהומה סיטי הן קבוצות הפוכות: לספרס יש את המאמן הכי ותיק והכי מוערך בNBA, בזמן שהמאמן של הת'אנדר מסיים את עונת הרוקי שלו.הספרס מבססים את המשחק שלהם העונה על הכנסות כדור, על משחק בין גבוהים, ועל בידודים (קוואי), אבל לא הולכים עם הראש בקיר. אם משהו נתקע תמיד יש עוד מסירה שתציל את זה. הת'אנדר משחקים בידודים לכוכבים שהרבה פעמים הופכים להירו בול. הספרס מוציאים מהשחקנים המשלימים שלהם 150 אחוז, בזמן שהת'אנדר כבר שנים לא מקבלת כלום מהצוות המסייע של דוראנט ו-ווסטברוק. לאור הפציעות של קרי, בלייק ופול זו הסדרה המעניינת של הסיבוב השני.

 

מאזן בעונה הסדירה:  2-2

 

חמישיות:

טוני פארקר-ראסל ווסטברוק – פארקר לא השחקן שהיה פעם, אבל אם ווסטברוק יהמר מולו יותר מדי, הוא יגרום לו לשלם. כל תרומה התקפית של פארקר תתקבל בברכה, בזמן שבצד השני התרומה של ווסטברוק היא חובה להצלחת הקבוצה. ווסטברוק הוא סופרסטאר לכל דבר ועניין והתלות של הת'אנדר בו היא כמעט מוחלטת. ווסטברוק כנראה יצטרך להתמודד בהתקפה עם דני גרין שהוא שומר טוב בהרבה מפארקר. גרין ינסה למנוע ממווסטברוק את החדירה, ולתת לו את הזריקה. ביום טוב ווסטברוק יכול לשרוף את היריבה. ביום רע, לשרוף את המועדון.

 

דני גרין – אנדרה רוברסון – גרין של השנה מאוד דומה לרוברסון. הגנה מרשימה, ונטל בהתקפה. אם גרין יצליח לתפוס יום קליעה, זה יעשה הבדל עצום עבור הספרס. רוברסון לא מהווה איום התקפי. הוא קלע העונה ב-31% אחוז מהשלוש. האחוזים של רוברסון משקרים טיפה, כיוון שרוב השלשות שהוא לקח היו פנויות לגמרי.

 

קוואי לנארד – קווין דוראנט – הדובדבן שבקצפת. השיפור המטאורי של קוואי העונה הופך את המץ' אפ למעניין יותר. שומר הפרימטר הטוב בליגה נגד 2.06 מטרים של קליעה בלתי ניתנת לעצירה. לנארד יצטרך לנסות להוציא את הכדור מהידיים של דוראנט ולמנוע ממנו לקבל את הכדור בעמדה נוחה לזריקה, אחרת זה-Game over. אחת המטרות של לנארד יהיו למנוע מדוראנט לקבל את הכדור במאני טיים, אם הוא אכן יצליח, הת'אנדר יאלצו להסתמך על כדרורים אינסופיים של ווסטברוק, דבר שנגמר בדרך כלל לטובת היריבה. צריך לזכור שלנארד העונה הוא לא רק שחקן הגנה, והתרומה ההתקפית שלו חשובה לספרס לא פחות מהתרומה בהגנה. לנארד יצטרך למצוא דרך להאט את דוראנט, ועדיין להביא את חלקו בהתקפה. דוראנט מוערך בעיקר על יכולות הסקורינג שלו, אבל הוא גם שומר מצויין בזכות האורך האין סופי, וריבאונדר טוב. התרומה של דוראנט היא קריטית, ואם ימשיך את היכולת שגילה נגד המאבס, הת'אנדר בצרות צרורות.

לאמרכוס אולדריג'  – סרג' איבקה  – איבקה התקשה בסדרה הקודמת נגד נוביצקי והמאבריקס, נוביצקי הצליח בגילו המופלג לסיים את הסדרה עם 20.4 נק' בממוצע ב50% מהשדה.מבחינת קליעה, לאולדריג' יש סט יכולות דומה לזה של נוביצקי. אין לו את טווח ה3, אבל הוא יכול לקלוע מכל נקודה בתוך הקשת. איבקה הוא חוסם מעולה, אבל ההכרח לשחק רחוק מהסל נמצא בעוכריו ובעוכריה של אוקלהומה סיטי. אם אולדריג' ישחק קרוב לסל, איבקה יסתדר טוב יותר. בהתקפה איבקה חייב להביא קליעה טובה. הוא יקבל המון מבטים וחייב לנצל אותם. הוא גם חייב לנצל את האתלטיות שלו ולהציק לספרס בריבאונד ההתקפה.

טים דאנקן – סטיבן אדאמס – האיום ההתקפי העיקרי של אדאמס הוא בפיק אנד רול. ההגנה של הספרס תכיל את זה עם עזרה של שחקנים אחרים. אדאמס יתקשה לקחת ריבאונד התקפה על ההגנה של הספרס שסוגרת מצויינת לריבאונד. דאנקן כבר לא שחקן ההתקפה שהיה בעבר, אבל כל הכישורים עדיין שם, ואם הספרס יצטרכו אותו הוא יופיע. אדאמס הוא האינפורסר של אוקלהומה סיטי, ויש צפי ל2-3 עבירות קשות במהלך הסדרה.

 

ספסל

 

בספסל של הספרס אפשר למצוא את היצירתיות של ג'ינובילי ודיאו, הסקורריות של מילס, הקשיחות של ווסט והיעילות ההתקפית של מריאנוביץ',אבל אני רוצה להתרכז בשניים אחרים- קייל אנדרסון וג'ונתן סימונס, מפני שהם יכולים לתת מנוחה לכוכב של הקבוצה-קוואי לנארד. שניהם שחקני כנף לא משופשפים התקפית, אבל שניהם שחקנים שמסוגלים להציק לדוראנט בהגנה בגלל האורך והאתלטיות שלהם. אם פופ יצליח לשלב אחד משניהם יחד עם קוואי בחמישייה ולתת לקוואי לשמור את שחקן הכנף השני, הספרס ירוויחו פעמיים. גם שחקן ההגנה הכי טוב בליגה יוכל לעזור יותר, וגם יגיע לסיום המשחק רענן יותר.

 

בספסל של הת'אנדר אפשר למצוא את הסנטר הטוב יותר בקבוצה-אנאס קאנטר, גבוה קשיש בשם ניק קוליסון, את הרוקי קמרון פיין ושורה של שוטינג גארדס- וויטרס, מורו, סינגלר ופוי.למרות הריבוי בקלעים, אין אחד שיכול לעלות מהספסל ולשנות משחק. כולם שחקנים חד מימדיים שלא ממש מצליחים להביא לידי ביטוי את הכשרון שלהם באוקלהומה סיטי. גם בעמדת הרכז יש בעיה, כיוון שהרוקי קמרון פיין עדיין לא מספיק טוב בשביל הרמה הזו. בסדרה נגד דאלאס דונובן העדיף לתת לפוי לרכז את החמישיה השניה. בשביל לנצח דונובן חייב לקבל תרומה משמעותית ממישהו מהגארדים על הספסל.

 

קרב המוחות

 

בקרב המוחות הזה אין באמת כוחות. מצד אחד נמצא שועל הקרבות הוותיק שכבר ראה הכל, ומהצד שני נמצא גור השועלים בילי דונובן שבשבילו זהו פלייאוף ראשון אחרי שהגיע מפלורידה(ותודה לשימי שמזכיר את זה בכל קלוז אפ עליו) .הספרס הם הקבוצה הטובה יותר, ויש להם את כל הכלים להתמודד עם הת'אנדר. העובדה שהם לא צריכים לעשות התאמות מיוחדות בסדרה הזו נותנת להם את היתרון. קל יותר לשחק את הכדורסל ששיחקת כל העונה מאשר לבצע התאמות חדשות כמו שהת'אנדר יצטרכו לעשות.

מה שמוביל אותנו ל:מה דונובן צריך לעשות לעשות כדי לגרום לסנסציה? אז הדבר ראשון שהוא צריך לעשות הוא להחזיר לשחקנים שלו את המחויבות ההגנתית שאפיינה אותם בימי ברוקס. העונה, הת'אנדר סופגים כ103 נק' ל100 פוזשנים, לעומת 101 נק' מלפני שנתיים, עם ברוקס ודוראנט בריא. כמו כן, הוא צריך להבהיר לווסטברוק שהוא לא יכול להמר על חטיפות כמו שהוא עושה כל הקריירה אלא להישאר סבלני בהגנה ולא ליצור חורים שאין קבוצה שתדע לנצל אותם טוב יותר מהספרס. דבר נוסף שדונובן צריך לעשות הוא למצוא דרך לתת לקאנטר יותר דקות. היכולת ההתקפית ידועה, וגם ההגנתית. אם דונובן ימצא דרך להסתיר אותו בהגנה, וכך לתת לו יותר דקות, זה ייתן לו בוסט משמעותי בהתקפה.

אקס פאקטור

 

אצל הת'אנדר זהו אנאס קאנטר הטורקי. קאנטר התעלה על עצמו בסיבוב הקודם והמשיך להוכיח את עצמו כשחקן התקפה משובח. בסדרה נגד המאבריקס, קאנטר קלע 15.2 נק' למשחק ב70.7 אחוז מהשדה, לעומת 12.7 נ'ק ב57 אחוז מהשדה בעונה הרגילה. הפיק נ' רול של ראסל וקאנטר הפך למהלך קטלני ביותר שקשה מאוד לעצור, ולעשות את כל זה כשזאזא פאצ'וליה שומר עליך- זה לא קל. קאנטר ביסס את מעמדו כאופציה השלישית בהתקפת הת'אנדר, מעל איבקה, מה שמספק לת'אנדר סוף סוף נשק רציני מהספסל.

ובצד ההגנתי? אאוץ'. קאנטר הוא ה-נטל ההגנתי של הת'אנדר, בעיות מיקום, חוסר אגרסיביות ותזוזה לא נכונה של הרגליים. הדקות של קאנטר יקבעו על סמך היכולת בהגנה ולא בהתקפה. אם קאנטר יצליח להשאר על המגרש, בלי להזיק בהגנה, זה יהיה בוסט משמעותי לאוקלהומה סיטי.

דני גרין הוא ההפך המוחלט של קאנטר, שומר אדיר ונטל התקפי. השחקן שהיה אחד משחקני הD&3 הטובים בליגה נשאר רק עם הD. הספרס יצטרכו את גרין כשומר העיקרי של ווסטברוק במהלך הסדרה, מהסיבה שפארקר לא באמת מסוגל להפריע לווסטברוק. אם הוא ימצא את הקליעה שלו, זה יהיה יתרון אדיר לסן אנטוניו. למרות היכולת הגרועה, גרין ימשיך לזרוק, כיוון שככה עובדת ההתקפה של סן אנטוניו.

בהגנה גרין יהיה חייב להקשות על ווסטברוק, להיות אגרסיבי ולהמשיך לגרום לראסל לאבד את עצמו ברגעים המכריעים. ווסטברוק והת'אנדר כבר בדרך לקבלת דוקטורט באיבוד יתרונות ברבע האחרון. בעונה הרגילה ווסטברוק קלע ב39.7% ברבע הרביעי, לעומת 45.4% במשחק כולו. אם גרין יצליח להקשות על החדירה של ווסטברוק לאזור הצבע, ולגרום לו לקחת שלשות הסיכויים של הספרס לנצח ישתפרו פלאים(מבחינת אחוזים, ווסטברוק הוא הקלע שלשות השני הכי גרוע העונה, אחרי קובי ברייאנט).

 

תחזית: 4-2 מאתגר, אך משכנע לסן אנטוניו.