המדור השבועי עם השאלות הבוערות והפעם הצטרפו: אריק גנות, טל קינן, שחר צ'יקוטאי – הנד צ'יק ומידן בורוכוב וניב שכטר מ'פוסט אפ'.

 

המירוץ ל-MVP, מי השלישיה שלך?

ניב שכטר: הזוג הצמוד משנה שעברה, אמביד ויוקיץ' ילכו ראש בראש גם השנה, בפער מהשאר. השלישי יהיה תלוי יותר בתוצאות הקבוצה. שיי יקבל קולות, דווין בוקר התחיל לקבל באז בתקשורת אבל בשקט בשקט slim reaper בעוד עונה לא הגיונית של 30+ נקודות ב50-50-90 שווה אזכור של כבוד.

הוא לא יזכה כי הוא חלק משלישייה גדולה אבל שווה אזכור במירוץ.

 

טל קינן:   מקום 3: יוקיץ'- הפסיד קצת משחקים אבל הנאגטס במקום השני במערב וכרגע מסתמן שהם פשוט מעבירים את העונה בקרוז קונטרול. המספרים: 29 נקודות ב-EFG של 60.4%, 13.2 ריבאונדים ו-9.2 אסיסטים.

מקום 2: לוקה- הגארד של המאבס מפציץ כל משחק וסוחב אחריו סגל שאמנם מתאים לו אבל עדיין קצת מוגבל למקום ה-3 במערב. המספרים: 31 נקודות 8 ריבאונדים ו-8 אסיסטים

מקום 1: SGA- הגארד של OKC מתעלה על הציפיות, נראה נהדר בשני צידי המגרש והכי חשוב, הוא סוחב חבורת צעירים על הגב שלו למקום הרביעי במערב ולפלייאוף. המספרים: 30.5 נקודות 6 ריבאונדים ו-6 אסיסטים.

אזכור כבוד: ג'ייסון טייטום

 

אריק גנות: יוקיץ' –  אחרי שני תארי MVP, אליפות ופתיחת עונה מצוינת. אין צורך להרחיב.

גם על אמביד כנראה שיהיה קשה להתווכח. ה-MVP המכהן פתח את העונה בסערה, ולמרות יריד מסויימת באחוזי הקליעה לקח אפילו יותר מהאחריות על ניהול המשחק (6.6 אס') וממשיך להגיע המון לקו ולקלוע מצוין. ההצלחה הקבוצתית של פילי בלי הארדן מעידה רבות על הכוכב המוביל שלה.

והשלישי – יש סיבות לשים פה את טייטום או לוקה, אבל קשה להתעלם בפתיחת העונה המבריקה של גילג'אוס-אלכסנדר. הוא עושה הכל טוב, אפילו הקליעה לשלוש כבר לג'יט, מוביל את הליגה בחטיפות ואת הת'אנדר למקום השלישי המפתיע במערב.

 

שחר צ'יקוטאי:  התואר הזה צריך להיות מוענק לשחקן הכי טוב של הקבוצה הכי טובה, ואלו השמות:

ניקולה יוקיץ זה ברור למה, כל משחק ההתקפה של דנבר בנוי עליו, הוא הציר המרכזי והוא בלתי ניתן לעצירה. הוא נמצא בעשייריה הפותחת של כל נתון חשוב. וגם הגנתית הוא לא חיסרון ואפילו טוב.
ג'ייסון טייטום מקבל את המקום כאן כי הוא השחקן שעיני הכל נשואות אליו כשמדברים על בוסטון סלטיקס. נכון, יש לו קבוצה טובה מאוד סביבו ועדיין ברגע שצריך טייטום יודע להתעלות ולקחת את המשחק עליו.

אנתוני אדוארדס הוסיף לארסנל הכלים שלו את המסירות ולמד לקבל החלטות טובות יותר. גם ההגנה שלו היא פקטור משמעותי והוא הסיבה המרכזית להצלחה של מינסוטה עד כה.

 

מידן בורוכוב:  ״נהוג״ להעניק את ה MVP לשחקן שמשך את הקבוצה לטופ 2 בקונפרנס, אני חושב שצריך לתת לשחקן הכי טוב ברמה האישית (כמו בבייסבול)

במדדי ה-WS וה-Effectively יוקיץ׳ בפער מעל כולם. הוא פשוט רמה אחת משל עצמו וחייב להיות ה-MVP גם אם דנבר תסיים במקום ה-12 (היא לא)

אמביד ושג״א שמתחיל להסתמן כגארד הכי טוב בליגה (בלי יחסי ציבור)

דוראנט למרות פלרטוט עם 90/50/50 לא בטופ במדדים שציינתי (8 ביעילות, 13 ב-WS) ולכן לא בטופ 3 שלי.

האם אתם מאמינים בקסם?  (Do you believe in Magic?)

מידן בורוכוב: למה לא להאמין באורלנדו?

קבוצה שמשיגה את הדיפנסיב רייטינג ה-2 בטיבו בליגה, חמישיה מאוד מאוזנת וספסל טוב. שילוב פנטסטי של משחק בין גבוהים לנמוכים, קבוצה מאוד מאומנת, הנעת כדור מאוד מרשימה. יש להם את כל הנתונים לסיים טופ 6 במזרח. הם מוכחים שאפשר להצליח גם בלי לזרוק בלי הפסקה מעבר לקשת (מקום 28 בזריקות מדאוןטאון).

בנקרו מסתמן כבאנקר, סאגס משתלב מצויין, הוואגנרים כנראה צמד האחים הטוב בליגה. קול, אייזיק, האריס ואינגלס המנוסים הופכים את המג׳יק לקבוצה על real.

 

ניב שכטר:  כן. ולא. כן מאמין שיעלו לפלייאוף, כי הם מסתמכים על הקלישאה שבהגנה אין יום רע. הם מאומנים, ארוכים ועמוקים, כשבכל יום שחקן ספסל יכול להביא 25+ נק (אנתוני, מו ווגנר). מצד שני ההתקפה שלהם די מקרטעת במשחק העומד ומאוד תלויה ביכולת שלהם לייצר מתפרצות מההגנה (מקום 1 בליגה).

אני רואה אותם רצים חזק בעונה הרגילה, אבל הקושי שלהם במשחק עומד, יהיה בולט בפלייאוף.

 

טל קינן:   השאלה למה הכוונה מאמין? אם הכוונה שאורלנדו יצליחו להגיע לפליאוף מהטופ 6 אז אני לא מאמין. אני כן מאמין שזאת קבוצה שמשחקת חזק ואינטנסיבי, בעיקר בהגנה (מקום 3 בליגה עם דפנסיב רייטינג של 107.6). הם מחוייבים בכל פוזשן וקרדיט ענק מגיע לג'מאל מוזלי שבעיני כרגע הוא מאמן העונה. ההגנה שלהם אמיתית. מאידך הם לא מספיק כישרוניים כדי לייצר התקפה נורמלית, בטח במשחק העומד וזה יגביל אותם העונה. לעומת זאת העתיד בסה"כ מבטיח. יש המון שחקנים צעירים, וואגנר ובאנקרו זה אחלה צמד להתבסס עליו ולמרות שאין שחקן פוטנציאל טופ 10, הסגל הזה בתוספת חיזוקים יכול לרוץ בצמרת המזרח בשנים הבאות.

 

אריק גנות:  ובכן… בצורה מתונה. חלק מההצלחה שלהם מגיע מלו"ז יחסית קל, אבל ממש לא הכל. השיפור ההגנתי שלהם כנראה לגיטימי, וניתן להסביר אותו בהתבגרות של קבוצה צעירה. ג'יילן סאגס מצליחה סוף סוף למצוא את מקומו כמומחה הגנתי, ויחד עם פולץ', האריס ובלאק יש להם קו אחורי של בולדוגים רציניים בהגנה, ובכדורסל המודרני זה מאוד מקשה על יריבות.

אבל עדיין חסר להם רים פרוטקטור רציני, והשילוב של ווגנר ובנקרו עם קו אחורי שמתקשה מאוד לקלוע מבחוץ יכול לתת התקפה סבירה ולא יותר. הם במצב טוב להתחזק, אבל הקבוצה הנוכחית כנראה מוגבלת וקשה לדמין אותה עוברת סיבוב בפלייאוף.

 

שחר צ'יקוטאי:  יגעת ולא מצאת – אל תאמין, לא יגעת ומצאת – אל תאמין, יגעת ומצאת – תאמין. אורלנדו מג'יק עשו שינוי גדול כבר בעונה שעברה. המטרה הייתה ברורה – להתאמץ ולהטביע תרבות של עבודה. הקרדיט על זה הולך למאמן ג'אמל מוזלי ששינה את התרבות. אם בעבר סגנון המשחק של אורלנדו היה לגרום ליריב להירדם משעמום כעת סגנון המשחק הפך להיות לחץ על הכדור ולהוציא את היריב מדעתו, לכן גם אורלנדו מובילה בחטיפות וגרימת איבודים. השילוב בין צעירים רעבים לוטרנים "קרציות" (ג'ו אינגלס וגארי האריס) שלוקחים את הקבוצה כפרוייקט ועושים ממנה פרח.

פניקס סאנס ברצף נצחונות מאז חזרתו של בוקר, גם במשחקים בהם קווין דוראנט ישב. בוקר הכוכב המוביל? ולאן?

שחר צ'יקוטאי:  וואלה השאלה הזאת עשתה נאחס לרצף. פיניקס היא הקבוצה של בוקר, למרות שדוראנט וביל משחקים שם. בוקר הפך מהפך רציני משחקן שמחפש את הסטטיסטיקה לשחקן שמנצח משחקים. הוא שולט במשחק במגוון דרכים, אם זה בקליעה יעילה (92% מהעונשין 50% מהשדה ו-40% משלוש) ואם זה באס' שהוא מחלק לחברים, העונה הוא עומד על 8.5, כאשר הוא מוכן לוותר על חלקו כדי שדוראנט וביל ירגישו בנוח בקבוצה. זאת הגדולה שלו. הם בדרך לגמר, אבל הבריאות זה עקב האכילס של הקבוצה.

 

מידן בורוכוב: לא מתרשם בכלל מפיניקס, במאזן 3-9 מול קבוצות מתחת ל 50 אחוז עם 2 ניצחונות בלבד על קבוצות מעל 50 אחוז. (כולל 2 הפסדים לספרס). ווגל שוחק את KD (אני יכול להבין אותו, הוא לא ירצה להזרק מקבוצה), בוקר חזר מהפציעה וזו הקבוצה שלו, אני בספק אם מבראדלי ביל תגיע הישועה והוא רק יפריע לבוקר.

פיניקס משחקים כדורסל לא טוב, הירו בול. דוראנט מעולה אבל יש לו נטייה להגיע עייף למאני טיים. לסאנס יש לוח משחקים קשוח ב 15 המשחקים האחרונים של העונה. אני לא חושב שיסיימו מעל 5 במערב. מה גם שדוראנט לא יהיה בריא לאורך כל העונה.

 

ניב שכטר:   מצחיק שבשאלה הראשונה שירבבתי את דוראנט לקטגוריית הmvp כשיש ספק אם הוא השחקן הטוב בקבוצה שלו. איכשהו תמיד הוא נופל לקבוצות האלה. כן, פניקס תלך לאן שבוקר יקח אותם. מאוד מוקדם לדעת לאן פניקס ילכו, בעיקר כי לא ראינו עדיין את שלושת הכוכבים ביחד. אבל הפוטנציאל שלהם בשמיים, ובעיקר תלויה בעמידות השחקנים המובילים כי הסגל קצר מאוד. הימור שלי, כמו (כמעט) בכל פרוייקט גלקטיקוס שלא נוצר בצורה אורגנית, זה ייכשל על בריאות וקארמה.

 

טל קינן:    דווקא הלילה הסאנס הפסידו כשדוראנט חזר אבל זה לא גורע מהציפיות שלי מהם. בוקר הראה כבר בפלייאוף הקודם שהוא מסוגל לעשות הכל התקפית, כולל לנהל משחק ברמה גבוהה. הרבה חששו שאין לסאנס רכז אמיתי אבל כל עוד בוקר בריא ויהיה עם הכדור ביד, הסאנס יראו נהדר, ברמת היקחו אליפות נהדר. דוראנט בעונה מופלאה אבל מסתמן כי הוא יהיה בעיקר הפינישר של התקפות הסאנס ואולי בפלייאוף יצליח להעלות הילוך הגנתית. הסאנס כרגע תלויים בקבלת ההחלטות של בוקר, כי לגבי היכולת שלו לקלוע ולייצר לעצמו אני לא מודאג. אישית אני מאמין שניהול המשחק של בוקר מספיק טוב כדי להגיע לגמר הליגה.

 

אריק גנות:  לא מדברים על זה יותר מדי אבל דוראנט נותן עונה נהדרת עד עכשיו. מעל 31 נק' באחוזי קליעה קרובים ל-50/50/90 זה מצוין בכל קנה מידה, אפילו שלו. הוא שומר טוב ובלי ביל החזיק את הקבוצה כמעט לבד כשבוקר ישב בחוץ.

קשה לומר שבוקר יותר טוב ממנו, אבל כנראה שהוא יותר חשוב ממנו לקבוצה. כל עוד ביל לא ממש תורם, אין בפיניקס מובילי כדור רציניים, ובוקר עשה צעדים גדולים בתחום השנה. הוא מוסר 8.5 אס' למשחק והקבוצה עם 126 אופנסיב רייטינג איתו, לעומת 118 בסך הכל, איתו ובלעדיו.

הקבוצה הזו מספיק טובה להתמודד על אליפות.

יוסטון רוקטס מחזיקה כרגע בדירוג ההגנתי הטוב ביותר. סוד ההצלחה?

אריק גנות: קודם כל – שחקני הגנה טובים. יוסטון הוסיפו את ואנווליט וברוקס, שני שחקני  הגנה מצוינים (ברוקס עם בחירה לחמישיות ההגנה בעונה שעברה). ג'בארי סמית' מחשב לשחקן הגנה טוב כשהגיע לליגה, ולמרותש בעונה הקודמת הוא לא ממש הצליח לממש את ההבטחה העונה הוא משתפר וזה ניכר.

אבל אולי השיפור הגדול ביותר הוא זה של שנגון. אחרי שתי עונות ראשונות לא מבריקות בתחום, הוא הוריד משקל ונהיה הרבה יותר אתלטי, מצליח לעזור יותר ומנצל את הגודל שלו כדי לעכב התקפות בסגנון יוקיץ'. ה-DBPM שלו מעל זה של גובר ומובלי, והוא הפך לעוגן הגנתי רציני עם מניות בהצלחה של יוסטון בשני צידי המגרש.

 

שחר צ'יקוטאי:  בניית מערכת נכונה. הרוקטס הביא מאמן הגנתי מצויין, הביאו את פרד ואן-וליט ואת דילון ברוקס שהם שחקנים הגנתיים מעולים שהם גם אחלה דוגמאות אישיות בהגנה לצעירים שלומדים מהם את מוסר העבודה ואת תוכנית המשחק.

בדומה לאורלנדו גם יוסטון לוחצת מאוד את הכדור, אך בניגוד לאורלנדו הלחץ על הכדור לא מתבטא בחטיפות אלא מתבטא בהיצמדות לשחקנים ולגרום להם לקחת זריקות קשות עם הגנה בפנים. שני החבר'ה שהגיעו בקיץ עושים את זה מעולה לאורך הקריירה וכעת גם יתר השחקנים עושים זאת בצורה טובה. ועדיין הם מתקשים בצד ההתקפי ומול קבוצות שיש להם סופרסטאר שיודע איך לפרק את ההגנה.

 

מידן בורוכוב: כנראה שמה שעבד בבוסטון עובד ביוסטון, יודקה מסתמן כמאמן הגנתי טוב. יוסטון קבוצה צעירה עם המון פוטנציאל והתלהבות במשחק שלה. נתון מדהים שיוסטון במקום ה-26 וה-27 בלבד בחסימות וחטיפות, מה שאומר שסטט׳ יכולה לפעמים לבלבל.

יוסטון משחק הגנה ומאפשרת לקבוצות שמשחקות מולה אחוז נמוך, זה עניין של רצון יותר מאשר יכולת. בכללי יוסטון קבוצה עם לא מעט חוסרים וקשה לי להאמין שתשאר טופ 5 הגנתי גם בסוף העונה.

אני מאחל להם שימשיכו בתהליך ומי יודע? אולי בגמר 2027 יהיה שחזור של של גמר 1995.

 

ניב שכטר: אימה יודוקה ודילון ברוקס. קבוצה שהיא ממש הנגטיב מאיך שנראתה בשנה שעברה. דילון ברוקס מועמד לשחקן ההגנה כשהוא לא רק לוקח על עצמו את כוכבי היריבה אלא הביא איתו מהאופי הנאסטי שכל כך חסר לקבוצה צעירה.

אימה יודוקה עם פילוסופית הגנה של סוויצ'ים ומניעת שלשות בכל מחיר. שנה שעברה יוסטון היו מקום 28 בליגה בהגנה על ה-3, ו-30 בהגנה על מתפרצות,  השנה מקום 2 ו-1 בהתאמה.

תשומת הלב לפרטים מורגשת. כששחקן עושה טעות, מייד אימה מוציא אותו ומסביר לו שטעה. גבארי פארקר וג'יילן גרין ישבו על הספסל ברגעים מכריעים וכולם מבינים שיש accountability.

 

טל קינן:    אמנם הרוקטס ירדו למקום השביעי אבל לדעתי הסוד שלהם זה שיש להם פורוורדים ששומרים אישית מצויין ומסוגלים לשבור חסימות כגון דילון ברוקס וג'בארי סמית'. ואן וליט מראה יכולת לנוע בין חסימות ולסגור כל יתרון שההתקפה מייצרת ואפילו ג'יילן גרין נראה כמו שחקן הגנה טוב בעיקר כשהוא שומר מובילי כדור בפיק אנד רול (קולעים עליו 0.75 בפוזשנים כאלו). גם שנגון, שלא נחשב שומר טוב, בסה"כ מנסה ומצליח לשמור טוב בדרופ (שומר את הרול מן על 0.6 נקודות לפוזשן). היכולת של הרוקטס לא לפספס רוטציות ולבצע בצורה נכונה את מה שיודוקה מבקש מהם ולהיות ממשומעים היא שהופכת אותם לאחת ההגנות הטובות בליגה.

עד כמה הליגה צריכה להתערב בפרשיה החדשה של ג'וש גידי?

טל קינן:   הליגה צריכה להתערב. אני לא בדיוק מבין מה קרה שם ואני מודה שמבחינתי יש מצב שלא הייתה שם שום עבירה. מאידך הליגה כגוף המעסיק שלי גידי חייב לברר האם הייתה שם עבירה פלילית. בענייני מוסר זאת כבר שאלה אחרת ואנחנו רואים שחקנים כמו מיילס ברידג'ס שעדיין משחק בליגה למרות שהואשם באלימות כלפי אשתו. הסיטואציה של גידי יותר מעורפלת מבחינת מוסר (אם הוא בן 20 והיא בת 17 אני לא בהכרח סבור שהיה ניצול אבל כמובן שזה משהו שצריך להיבדק). בכללי אני חושב שיש מקום לארגון כמו ה-NBA שמחשיב את עצמו כארגון פרוגרסיבי ומתקדם, להתערב יותר בפרשיות כאלו.

 

אריק גנות:  ממה שנכתב עד עכשיו לא ברור האם הנערה היתה מעל או מתחת לגיל ההסכמה.

אם היא מעל גיל ההסכמה – קשה לראות מה בדיוק העניין של הליגה. היא לא צריכה להיות משטרת המוסר, ואם הכל חוקי אז הכל חוקי.

אם היא מתחת לגיל ההסכמה – אז יש פה אירוע פלילי, וצריך להגיב אליו כמו לאירועים פליליים אחרים. בהנחה שלא קרה פה משהו אלים, זו עברה מינורית יותר מעברות הנשק של ג'א, ובוודאי מהאלימות הנוראית של ברידג'ס, וקרובה יותר לשטויות שקיירי עשה. הרחקה ל-10 משחקים וקנס נראים כמו עונש הולם, מעבר לעונש הפלילי.

 

שחר צ'יקוטאי:  האמת, אני חלוק בזה. בארקלי אמר פעם "אני שחקן כדורסל, אני לא מחנך של הבן שלך". וזה נכון. מקום העבודה לא צריך להיכנס לחיים הפרטיים של אדם, אם הוא עשה משהו שעובר על החוק אז המשטרה צריכה להיות מעורבת, לא הליגה. מה גם שהפער הגילאי הוא לא נורא גדול, זה פער הגיוני וגם נשמע שזה נעשה בהסכמה של הבחורה. מצד שני הליגה היא לא רק מקום עבודה, השחקנים הם דמויות ציבוריות ועל כן יש להם יותר אחריות ויותר אמירה.

אני לא חושב שהליגה צריכה להתערב בזה, אם זה פלילי אז המשטרה צריכה לעסוק בזה כמו בכל דבר פלילי שמקום העבודה לא מתערב.

 

מידן בורוכוב: פרשיה שקצת חרגה מגבולות הטעם הטוב. בסופו של יום יש עניין של יחסים בהסכמה בין גבר (יש יאמרו נער) לנערה.

האש והלהבות סביב גידי שנראה בחור טוב ישימו אותו בקטגוריה מאוד בעייתית בהמשך. לחשוב שאם היו רשתות חברתיות באייטיז, מי יודע אם לקארל מאלון הייתה קריירה של HOF? או קריירה בכלל?

העניין התפוצץ לאחר שהיא התפארה בכך שגידי והיא מנהלים רומן (הניסוח הכי עדין שמצאתי), זה לא פדופליה, כפייה, או עבירה פלילית למרות שהחוק לרעת גידי.

אני לא חושב שצריך להתערב אבל חייבים לחדד את העניין עם שחקנים צעירים, שלא ימעדו בעתיד.

 

ניב שכטר: לא אהבתי את העונש המוגזם למוראנט, ועכשיו הכל ייראה בפריזמת העונש הזה.

אני לא יודע מה פרטי המקרה (יש הרבה דיווחים סותרים), אבל הטענות כאילו לצבע העור כאן יש השלכה לתגובת הליגה צפות ולא סתם. באופן אישי אני חושב שהליגה צריכה להתערב במידה ותיפתח חקירה פלילית, אבל לא לפני. באופן כללי יש תחושה שהליגה מאפשרת אלימות נגד נשים, כל עוד זה לא פוגע במותג. וזה איך לומר, מבחיל.