המדור השבועי מסכם את השבוע הראשון לבלגאן הקיץ והפעם הצטרפו: אריק גנות, טל קינן, שרית מרקוביץ' שויד, מידן בורוכוב ואורן לוי הצלע הדרומית בפודקאסט '7 שניות או יותר'

 

ההחתמות שאהבתם מבחינת וליו פור מאני?

טל קינן: היו לא מעט. ההחתמות של שחקני המינימום בפיניקס בדגש על אריק גורדון ויוטה וואטנאבה. ההחתמה של גייב וינסנט על 33 מיליון ל-3 עונות אוסטין רביס בחוזה של 14 מיליון בלבד לאחר שקבוצות רצו להציע לו בין 20- ל-25 מיליון בעונה זה בינגו. הרב ג'ונס שחותם על אותו חוזה כמו ריבס זאת גם מציאה בתנאי שיצליח לעשות התקדמות התקפית, אבל מצד שני הוא כבר עכשיו אחד משומרי הפרימטר הטובים בליגה. מעל כולם בעיני זה סת' קרי. אמנם נתן עונה יחסית חלשה אך זה היה בעיקר בגלל פציעות. 9 מיליון ל-2 עונות זה מחיר מצחיק לקלעי על שמוסגל לייצר לעצמו.

 

מידן בורוכוב: אולי זה דל״פ אבל החוזה של קיירי בסדר, בעיקר מבחינת האורך שלו (3 שנים בלבד). דל״פ בריבוע – ווסטברוק לשנתיים ב-8 מיליון עבור הקליפרס זו מציאה, הוא ממשיך בקליפרוניה בכלום כסף. תומאס בריאנט שיובש כמו משמש בדנבר שווה 5.4 ל-2 עונות. ג׳וש ריצ’ארדסון ב6 מיליון לשנתיים זה פול ואליו פור מאני. רג׳י ג’קסון ב-10 וקצת לשנתיים החתמה טובה של דנבר שאיבדה את בראון.

שייק מילטון תחת הראדר עם 10 לשנתיים במינסוטה זה אחלה. ג׳יילן מק׳דניאלס ל-2 עונות ב-9.3 בטורונטו מוכיח שלא צריך לעשות חור בארנק עבור שחקנים מוכחים.

 

אריק גנות: ההחתמות של הלייקרס מצוינות כולן, בראשן זו של אוסטין ריבס. קצת הופתעתי שאף קבוצה לא הציעה לו את חוזה המקסימום שהוא יכול לקבל, קצת פחות מ-100 M$, והלייקרס קיבלו שחקן שנראה מצוין במחיר של נאז ריד.

ג'וליאן שאמפיין בספרס לא זכה לכותרות, אבל נראה מצויין בסיום העונה שעברה וכרגע בליגת הקיץ ויכול להתברר כגניבה רצינית עם חוזה קטן ל-4 שנים.

דריימונד גרין כבר מעבר לשיאו, אבל קיבל חוזה קטן יותר משחקנים כמו קוזמה ולא הרבה יותר גדול מזה של פלטל. הוא ייתן הרבה יותר משניהם.

ווסטברוק אבל הוא שיחק נהדר בפלייאוף וחתם בשביל מינימום לשנתיים.

 

שרית שויד: ההחתמה של אריק גורדון בפיניקס מצוינת. חוזה של 6.5 מיליון דולר לשנתיים לקלעי נהדר ושומר טוב. תוספת נהדרת לסאנס, שחייבים שחקנים שירווחו את הפרקט עבור הטריו שלהם.

שתי החתמות נוספות שאהבתי שייכות ללייקרס שהחתימו את אוסטין ריבס על 56 מיליון דולר ל-4 שנים ואת גייב וינסנט על חוזה של 33 מיליון דולר לשלוש שנים. 2 שחקנים שלא נבחרו בדראפט, הוכיחו את עצמם בפלייאוף והפכו לשחקנים לגיטימיים בליגה. שניהם שחקנים קבוצתיים, קשוחים ובלי אגו, שמתאימים לשחק לצד לברון ודיוויס.

 

אורן לוי:   אמרת וליו פור מאני אמרת פיניקס – שסידרה לעצמה יופי של ספסל עם חוזי מינימום. מה שכן, ראוי להזכיר את אופציות השחקן של חלקם (שהופכים את חוזי המינימום ללא מסובסדים), מה שהוציא כ-10 מיליון דולר נוספים מהכיס של הבעלים החדש. אני אוהב במיוחד את האפסייד של יוטה וואטנבה והניסיון של אריק גורדון, אבל גם שאמזי מטו ודרו יובנקס יכולים להתברר כחתיכות חשובות. אחלה לייקרס, ואחלה קליבלנד, אבל אני מבסוט אקסטרה על אינדיאנה דווקא. כן, אובר-פיי לברוס בראון, אבל בלי נזק, ואהבתי את ההשגה של טופין מהניקס עבור לייק וסאבסקרייב לעמוד הטוויטר שלהם.

ההחתמות שגרמו לכם לתהיות?

אורן לוי: החוזה של דילון ברוקס ביוסטון הרגיש כמו הגזמה פראית כשראינו אותו לראשונה, ומאז לא הרבה השתנה. זה קרה גם עם ג'וק לאנדייל, אבל אז גילינו ש-75 אחוז מ-32 המיליון בחוזה שלו לא מובטחים. עם ברוקס זה לא המצב. לנייט דאנקן הייתה תאוריה מה קרה שם, אבל זה על הפנים מכל הכיוונים בעיני. טורונטו אכלה כאפה, אבל זה יותר ביקורת על הטרייד-דדליין האחרון מאשר השבועות האחרונים. אני לא עף על בוסטון בינתיים גם, אבל נראה. זאת לא החתמה (בכלל, לקחתי את השאלה הזאת לאן שבא לי), אבל לא הבנתי גם את הלחץ של סקרמנטו להחתים את סאבוניס על הארכת חוזה מופרזת.

 

טל קינן:  לא מבין את מהלכי הרוקטס. מבין שהם רוצים וטרנים לצד הצעירים אבל הם החתימו יותר מידי. למה להביא את ואן וליט על 130 ל-3 (לפחות עונה שלשית אופציית קבוצה) את לנדייל על 32 ל-4 ומעל כולם את דילון ברוקס, שלא ידוע באופיו הנוח או כזה שמסוגל להיות מנטור לשחקנים, ב-80 ל-4 עונות?!?!? יותר מידיו שנים לשחקן שלא משתלב בטיימליין של הרוקטס וכזה שעלול לקחת זריקות מהצעירים ולפגוע בהתפתחותם. לא אהבתי את שרודר לראפטורס ב-26 לשנתיים, מה הם צריכים אותו? דניס צריך לשחק בקונטנדרית. רג'י ג'קסון, שלא עשה כלום בפלייאוף, חותם מחדש בנאגטס על 10 לשנתיים זה מגוחך.

 

מידן בורוכוב: ה-החתמה שגרמה לתהיות היא החוזה העצום לג׳רמי גראנט, בהתחשב בעובדה שיום למחרת לילארד הודיע שהוא רוצה טרייד

80 מיליון דולר לדילון ברוקס ביוסטון, לא מבין לא את הסכום ולא את הרציונל. שוב יוסטון והפעם 130 ל-3 עונות לואן וליט, זה כשיש מספיק גארדים צעירים בקבוצה.

קוזמה מאריך חוזה בויזארדס, ככה הולכים לבניה מחדש? החלטה קצת מוזרה של וושינגטון.

אני לא הייתי מאריך חוזה להאריסון בארנס במקום הקינגס.

 

אריק גנות:  ג'רמי גראנט לא בהכרח נורא בוואקום, אבל מסמן את חוסר הדרך של פורטלנד כמועדון. קבוצה שלא הגיעה לפליי אין לא אמורה לעשות אוברפיי לשחקנים שיש לה כשהכוכב שלה רוצה ללכת והאסטרטגיה ההגיונית היחידה היא טנקינג.

 קוזמה בוושינגטון לא הגיוני בצורה דומה. אחרי הויתור על פורזינגיס וביל, היה ברור שפניהם לבניה מחדש. ואז הם נתנו קצת יותר מדי כסף לשחקן ותיק שלא יביא אותם להישגים וגם יושב על העמדות של הפרוספקטים הכי מבטיחים שלהם.

דילון ברוקס – סריוסלי?! מי היה נותן לו יותר מ-MLE?

 ונאז ריד – לא חוזה נורא, אבל לא הגיוני להוציא כ"כ הרבה על קו קדמי של מקום 8.

 

שרית שויד: ליוסטון היה כסף והרבה, אז היא החליטה לבזבז אותו, היא נתנה 128.5 מיליון דולר לשלוש שנים לפרד ון וליט, שחקן מצוין, אולסטאר, אבל לא שחקן מקס. חוזה מנופח נוסף ניתן לדילון ברוקס, 80 מיליון דולר ל-4 שנים לשחקן הגנה מצוין, אבל גם שחקן עם קבלת החלטות רעה ואחד השחקנים הכי לא יעילים התקפית בליגה.

המנצחים של השבוע?

שרית שויד:  הלייקרס ופיניקס החתימו שחקני רוטציה טובים מסביב לכוכבים שלהם, הוסיפו עומק והתחזקו בדיוק בעמדות שהיו צריכים.

מנצח נוסף הוא מקס שטרוס, שאחרי פלייאוף מוצלח עם מיאמי, יקבל מקליבלנד 63 מיליון דולר ל-4 שנים ויחזק את העמדה שהיתה הכי בעייתית אצל הקאבס בעונה האחרונה.

גם מילווקי במנצחות, אחרי שהצליחה לשמור על מידלטון וברוק לופז בסגל ולשמור על המשכיות בקבוצה.

ברוס בראון גם יכול לסמן וי. אחרי שעשה פלייאוף מצוין והיה חלק משמעותי באליפות של דנבר, הגיע השדרוג במשכורת ובראון יקבל 45 מיליון דולר לשנתיים וישדרג את הסגל של אינדיאנה.

 

אורן לוי: סאבוניס מהשאלה הקודמת, למלו בול, אנתוני אדוארדס, טייריס האליברטון ודזמונד ביין זה האובייס. גם מקס שטרוס קיבל סטפה רצינית, אבל אני סבבה עם זה. רוי האצ'ימורה ודיאנג'לו ראסל זה כבר משהו אחר, והם למעשה קיבלו את הכסף שהיה אמור להגיע לאוסטין ריבס. רג'י פאקינג ג'קסון מנצח, עם חוזה ותפקיד חסרי פרופורציה בעליל עבור האלופה, שהיא במקרה גם קבוצת הליג פאס המועדפת עלי, או לפחות הייתה כי מה נטרק.

 

טל קינן: בעיני בראש ובראשונה המנצחת של השבוע היא הבלייזרס. סוף סוף לילארד ביקש טרייד ועכשיו שני הצדדים יועלו להמשיך הלאה. הבלייזרס יבנו מחדש עם חבילה יפה סביב סקוט ולילארד יקבל הזדמנות להתחרות. הלייקרס ללא ספק מנצחת כאשר כל מהלך שלהן היה בינגו, גם שחקני המינימום שהחתימו כמו רדיש, פרינס והייז הם הימורים טובים. הסאנס כאמור שיחקו אותה עם חיזוקים טובים בחוזי מינימום סביב לרבעייה. דאלאס עם דראפט טוב והבאה של קרי והולמס, השארה של פאוול בחוזה נוח, החתמה של קיירי בחוזה סביר והיפטרות מברטאנס. אולי גם מיאמי תצא מנצחת אם לילארד אכן יגיע לשם כמו שהוא ביקש.

 

מידן בורוכוב: הלייקרס עשו פגז של קיץ. אמנם איבדו את לוני ווקר(חבל) ושרודר(נתגבר) פלינקה הצליח להתחתים את ריבס ל 4 עונות, דיאנגלו ראסל לשנתיים בלבד(אוהב את האורך של החוזה) הצ׳ימורה ל 3. ו 2 תוספות מעולות בדמות גייב וינסנט (יוסיף קליעה), ג׳קסון הייז החתמה מגה סולדית ועל הדרך להחתים את קאם ראדיש שייתן פה ושם כמה דקות. פלינקה שיחק אותה ובענק. צריך לזכור את הלייקרס של השליש האחרון של העונה שהייתה טובה הגנתית והעפילה לגמר המערב.

ראויה לציון מילווקי (האחים לופז, מידלטון, קראודר).

 

אריק גנות: הלייקרס, בגדול. החתלימו את כל השחקנים שלהם על חוזים סבירים, התחזקו בגדול עם וינסנט, פרינס והייז, ובדיוק במקומות שהיו חסרים להם. קיץ מצוין שמשלים טרייד דדליין מצוין בעונה שעברה כדי ליצור את הקבוצה השניה במערב, אם היא בריאה.

מילווקי גם צריכים להיות די שמחים. אמנם לא ממש התחזקו אבל היו בסיכון אמיתי לאבד את לופז, מה שדי היה מפרק את הקבוצה ואת שאיפות האליפות.

אהבתי גם את הכיוון שהרוקטס לקחו. רבים לא הבינו למה הם משלמים לואנווליט, גרין וברוקס, אבל הם הוסיפו ווטראנים, ווינרים מוכחים ובעיקר שחקני הגנה טובים שאמורים לייצב את חדר ההלבשה ולהוסיף אופי לחבורה הצעירה שם.

הארדן רוצה טרייד,  דריל מורי מקווה להשאיר אותו. האם יש סיכוי לתיקון והיכן הייתם רוצים לראות את הארדן?

אריק גנות: סיכוי לתיקון? לך תדע מה עובר לאיש מוזר כמו הארדן בין האוזניים.  אולי יתרצה, אולי יעשה צרות. מה שבטוח, הוא כבר לא השחקן שהיה. ייתן שלושה משחקים רעים על כל שניים טובים, מה שפחות או יותר מבטיח אכזבה והדחה מוקדמת בפלייאוף. גם אם הוא היה רוצה להישאר, אם פילי רוצה לאתגר את מילווקי, בוסטון או מיאמי הוא לא הפתרון.

בתחילת האופסיזון דובר על רצון שלו לחזור ליוסטון, ודווקא יכול היה להיות נחמד לראות אותו עושה מנטורים לצעירים שם, אבל זה כבר לא יקרה לאור מצב הקאפ. בעיני הוא לא צריך להיות בקונטנדרית רצינית.

 

שרית שויד: דריל מורי לא טמבל, הוא יודע טוב מאוד שהארדן ממורמר וכועס יכול להרוס את הקבוצה מבפנים. הוא גם יודע שאין בליגה יותר מידי ביקוש לפרימדונה בן 33, בשנה אחרונה של חוזה ואחרי עוד כישלון בפלייאוף. לא אופתע אם ההצהרה של מורי שהוא רוצה את הארדן בפילי נועדה רק בשביל להעלות את ערך הטרייד. בסופו של דבר מורי רוצה לקבל תמורה בעד האגרה.

נראה שהקליפרס הם היעד שהכי מתאים לסגנון של הארדן. גם מבחינת סגנון המשחק וגם מבחינת סגנון הבילויים וחיי הלילה שיש לעיר להציע.

 

אורן לוי: יש סיכוי לתיקון כי דריל מורי עקשן בערך כמו שהארדן מבולבל. אבל לדעתי זה נגמר. אישית, ואולי זה מחוץ לגבולות השאלה, הייתי רוצה 'לראות' את הארדן באלבה ברלין, שנחאי שארקס, בגט אפ של אי אס פי אן, או בכל מקום אחר שאני לא אצפה בו בלי קשר. בלי לזלזל באיכות שלו כשחקן, פשוט לא כיף לראות אותו. מבחינת האיכות שלו כשחקן – עכשיו אני כן אזלזל – אני כבר לא חושב שהוא טוב כמו שהוא חושב שהוא. קליפרס נשמעת כמו אופציה טובה בשבילו, ואולי היחידה שעונה להגדרה.

 

טל קינן:  אני חושב שהארדן לא כזה מתוסכל שהוא ישבית את עצמו כמו ברוקטס. אם לא ימצאו לו טרייד הוא ישחק כדי להלעות את הערך שלו. כרגע הארדן שחקן של הסיקסרס ועד שלא ימצא טרייד טוב למורי אין סיבה להעביר אותו. בניגוד לסיטואציה עם סימונס יכול להיות שעדיף לסיקסרס עונה אחרונה של הארדן ואז לאבד אותו בחינם בקיץ, מאשר להשיג תמורתו חבילת שאריות שתפגע בפילי להתמודד העונה. אני מקווה שישאר בסיקסרס וינסה לשבור את הנאחס של לעבור סיבוב שני ביחד עם אמביד והמאמן החדש ניק נרס. יש סגל טוב בפילי וגם פטריק בברלי, שמתאים מאד לצד הארדן, הצטרף.

 

מידן בורוכוב: הייתי רוצה לראות את הארדן בלאס וואגס, עושה את מה שהוא מצטיין בו.  הוא המלפפון החמוץ של הקיץ. חוסר מודעות לעצמו, אני חושב שמורי צודק – הארדן פציע, ירד ביכולת שלו להיות סקורר טיר 1 בליגה (כבר לא מבקר בקו העונשין בתדירות של ביקור במועדוני וואגס)

שיעבור לשחק בקליפרס, 4 וחצי שעות נסיעה מווגאס, פילי תקבל את פול ג׳ורג׳ וכולם יהיו מרוצים (שיעבירו את טוביאס + מה שיש להציע על לילארד).

פורטלנד לא מרוצה מההצעה של מיאמי, מאיזו הצעה כן תהיה מרוצה אם בכלל, והיכן הכי יתאים לדעתכם?

מידן בורוכוב: לילארד מתאים בערך לכל קבוצה בחצי הכדור הצפוני. אין מנוס מטרייד משולש על לילארד, קשה לי לראות קבוצה אחת מצליחה להשלים מהלך של פאונד פור פאונדס עבורו.

אני ממש לא אוהב את הרעיון שיהיה בבוסטון אבל הם יכולים להציע עבורו את בראון וברוגדון (לא בטוח ששווה לבוסטון). מבן סימונס הייתי בורח כמו מלבה רותחת. לג׳אז יש המון מה לתת(שחקנים צעירים + בחירות דרפאט עתידות) אבל זאת לא כוונותו של לילארד. אולי טרייד משולש עם הקליפרס ופילי לקחת קצת מכל אחת, הקליפרס תקבל את הארדן, פילי את לילארד ופורטלנד תקבל ערמת שחקנים ובחירות דרפאט.

 

אריק גנות: הבעיה היא שפורטלנד עדיין נרואים את לילארד כנכס. הוא לא. לא כי הוא לא שחקן טוב, אלא כי אחרי בקשת הטרייד ואחרי שהסוכן שלו הודיע לכל קבוצה שהיא לא מיאמי שלא כדאי להם לקחת אותו, יש רק שתי אפשרויות – או שיהיה טרייד למיאמי, או שלא יהיה טרייד בכלל.

 זה יוצר מצב דומה לזה של ביל בוושינגטון, אף קבוצה לא תיקח את לילארד בטרייד כשהיא יודע שהוא לא רוצה להיות בה. וביל עבר בשביל כלום בפיתה.   מיאמי יכולה להציע חבילה לא רעה עם הירו, לאורי, יוביץ', חאקז ובחירות דראפט. פורטלנד צריכה לקחת את זה במקום לשחק צ'יקן עם יתר הליגה.

 

שרית שויד: אין הרבה קבוצות עם מקום תחת תקרת השכר, כאלו שיוכלו לספוג את החוזה הענק של לילארד.

אם פילי תוכל לפנות את המשבצת שעליה יושב הארדן ולהביא את לילארד כולם יכולים לצאת מורווחים לילארד אף פעם לא שיחק ליד ביג-מן כמו אמביד ואמביד אף פעם לא שיחק עם גארד כמו לילארד. זה יכול להיות מתכון מנצח שיוביל לאליפות.

קבוצה נוספת שיכולה להיכנס למיקס היא סן אנטוניו. לספרס יש מקום תחת תקרת השכר והיא יכולה להציע לפורטלנד שחקני רוטציה צעירים וטובים ומס' בחירות דראפט. למרות שההתאמה של לילארד לספרס לא מושלמת מבחינת הטיים-ליין של וומבאניימה, לילארד הוא וטרן ומודל נהדר לחיקוי.

 

אורן לוי:  לא בטוח שההגדרה 'לא מרוצה' מתאימה פה בהכרח. כלומר, לקבוצות יש נטיה להעריך את השחקנים (והחוזים) שלהם, אבל בינתיים זה אפילו לא חייב להיות זה. נניח שההיט היו מציעים הצעה מדהימה – אין להם אפשרות כזאת, אבל זרמו איתי – התגובה הראויה של פורטלנד במו"מ שכזה, יהיה להראות חוסר שביעות רצון. שקר כזה נועד לשפר את ההצעה אפילו יותר, ואולי גם להשיג אחת טובה יותר מקבוצה אחרת. לא יודע למי אני מטיף פה. ההצעה של ההיט בטח גרועה בשלב הזה, כי אנדי אליסברג יודע מה הוא עושה. אני מקווה שלילארד ינחת בהיט, אבל ברור שיש קבוצות רלוונטיות עם יותר מה להציע.

 

טל קינן: אני חושב שפורטלנד מצפה להצעה כמו שהקאבס שילמו על דונבן מיטשל בקיץ שעבר, משמע שהם מצפים לחמש בחירות סיבוב ראשון (או 6 עם אבאג'י) ושחקן עם פוטנציאל. היחידה שיכולה לשלם מחיר כזה מבלי להיחלש משמעותית מסביב ללילארד היא הנטס. הבעיה היא שהבחירות של הנטס אינן שלהם, רובן שייכות לסאנס. לך תהמר שבוקר, שיהיה בשיא הפריים שלו, יכשל להוביל קבוצה לאחר שדוראנט וביל יזדקנו. בנוסף לילארד, על אף חיבתו למיקאל, לא רוצה להגיע לברוקלין. אישית אני מקווה שלילארד יגיע למיאמי כמו שהוא רוצה כי ההתאמה שלו לבאם ובאטלר מושלמת. לא משנה מי ישאר סביב הטריו הזה, הם יהיו קונטנדרים בכירים.