התמונה של הג'וקר אוחז בגביע האליפות עדיין טרייה בראשינו, והנה כבר עונה חדשה בפתח. האם מלך חדש (או ישן) יקום וידיח את הג'וקר? האם ג'יילן בראון יצדיק את תואר השחקן הכי יקר בליגה? האם דני אבדיה יתקע יתד בליגה?

על השאלות הללו ועוד ננסה לענות בפרוייקט 'קבוצה ביום' של הכדור הכתום. עונת 23-24, יוצאים לדרך.

הקבוצה היום: סקרמנטו קינגס

נשארו: דומנטאס סאבוניס, דיארון פוקס, האריסון בארנס (חתם על הארכת חוזה ל-3 שנים ו-54 מיליון דולר), קיגן מורי, קווין הרטר, מאליק מונק, דאביון מיטשל, קסלר אדוארדס, טריי ליילס (הוחתם מחדש על 16 מיליון לשנתיים), אלכס לן (מינימום לשנה)

עזבו: ראשון הולמס (בטרייד, לדאלאס), פי.ג'יי דוזייר (שוחרר, ללא קבוצה)

הגיעו: ג'אוול מקגי, סשה וזנקוב, כריס דוארטה

מתנדנדים: יש מספר שחקנים שהוחתמו על חוזה למחנה האימונים, אל תטרחו ללמוד את השמות שלהם, גם אם ישארו בקבוצה לא יהיו משמעותיים

חמישייה: פוקס, הרטר, מורי, בארנס, סאבוניס

ספסל: מונק, מיטשל, דוארטה, וזנקוב, ליילס, מקגי, לן, אדוארדס

המהלכים הגדולים של עונת 2022/23:

 

אז מה היה לנו שם?

אם המילים "Light the beam" לא אומרות לכם שום דבר פספסתם את הפיל-גוד סטורי של עונת 22-23. סקרמנטו – אולי המועדון עם המוניטין הכי גרוע בליגה – הימרה על מייק בראון – אולי המאמן עם המוניטין הכי גרוע בליגה ביחס להישגים שלו – וניצחה בגדול. מייק בראון ביקש מהם לרוץ כמה שאפשר והביא אלמנטים להתקפה שאסף כעוזר מאמן בגולדן סטייט. התוצאה הייתה ההתקפה הכי טובה בליגה – סליחה, בהיסטוריית הליגה – מקום שלישי במערב וסדרת פלייאוף נהדרת מול האלופה היוצאת שהלכה לשבעה משחקים לפני שהניסיון של הווריורס ותצוגת ענק של סטף סיימו את המסע המופלא של הקינגס. סאבוניס ופוקס נבחרו לאולסטאר ולחמישיית הליגה השלישית ומייק בראון זכה בתואר מאמן העונה כשהפעם אף אחד לא יגיד שזה בזכות לברון

https://www.youtube.com/watch?v=TfhtPRZhMWc

 

 

קיץ חם

המטרה של הקינגס בקיץ הייתה בעיקר לשמור על הקיים ולשייף את הקצוות. אחרי שסימנה את עצמה כבית לשחקנים שלא מצאו בית בליגה – סאבוניס ומונק הן הדוגמאות הבולטות, אבל גם פוקס, הרטר ואחרים מתאימים לתיאור – היא האריכה את מערכת היחסים שלה עם טריי ליילס שלראשונה בקריירה יפתח עונה שלישית באותה הקבוצה ועם האריסון בארנס, שאחרי האכזבות בווריורס ובמאבס מצא את מקומו והפך לרול פלייר יעיל מאד. הם ויתרו על ראשון הולמס, שראה את התפקיד שלו מתכווץ לשחקן בשולי הרוטציה אבל צירפו את ג'אוול מקגי כרים ראנר עם שלוש טבעות אליפות. 

הריג'קט התורן שהקינגס אספו הגיע בטרייד מאינדיאנה. כריס דוארטה היה בחירת לוטרי רק לפני שנתיים, אך חגג בקיץ האחרון 26 (הוא מבוגר מפוקס ומונק שיתחילו את השנה השביעית בליגה). עונת הרוקי שלו הייתה מוצלחת והוא נבחר לחמישיית הרוקיז השניה, אך סבל מפציעות ומהעובדה שאינדיאנה צירפו רוקי מוצלח לא פחות על העמדה שלו (בנדיקט מאת'ורין). הוא ירד במספרים בכל הקטגוריות אבל הקינגס מקווים שהוא יפרח בשיטה שלהם, ויוכל לתת דקות בשתי עמדות הכנף. 

הקינגס אמנם העבירו את בחירת הדראפט שלהם לדאלאס, אבל בכל זאת צירפו רוקי מעניין לסגל: סשה וזנקוב, ה-MVP של היורוליג. וזנקוב נבחר ב-2017 בסיבוב השני על ידי ברוקלין ומשם הזכויות עליו עברו לקליבלנד, סקרמנטו בחרו עבור קליבלנד באיייזיה מובלי, אח של, ובתמורה קיבלו את הזכויות על וזנקוב. הקיץ וזנקוב חתם בקבוצה על חוזה לשלוש עונות בסכום כולל של 20 מיליון דולר כשהעונה השלישית היא אופציית קבוצה.

 

ועכשיו מה, מה עכשיו?

נאמר את המובן מאליו: קבוצה לא נשארת הפתעת הליגה שנה שניה ברציפות. קבוצות מתחילות להתייחס יותר ברצינות ומשהו מהמומנטום הראשוני הולך לאיבוד. שתי הקבוצות האחרונות שסומנו כ"הפתעות העונה" הראו את שני הכיוונים שאליהן קבוצה כזו יכולה ללכת: אטלנטה, שהייתה הפתעת הליגה ב-2021, לא הצליחה לעמוד ברף שהציבה לעצמה ונתקעה בבינוניות. ממפיס, הפתעת העונה של 2022, הייתה אחת הקבוצות הטובות בליגה בעונה שעברה (לפחות עד שהדברים השתבשו). פיניקס היא דוגמה נוספת לקבוצה שעשתה את הצעד קדימה מהפתעה נעימה (בבועה) למועמדת אמיתית לאליפות, אבל עשתה זאת לא מעט בגלל עזרה "מבחוץ". 

סקרמנטו ייחודית כי היא לא עשתה את ההתקדמות בגלל עונה יוצאת דופן של שחקן כזה או אחר. פוקס וסאבוניס, מספרית, נתנו עונה זהה לשתי העונות הקודמות. השיפור היה ביעילות – שני הכוכבים רשמו עונות שיא באחוזי קליעה משוקללים – ונבע משיטת המשחק. סקרמנטו דורגה בצמרת הליגה בתנועת שחקנים בהתקפה ובהגנה, במסירות ובאסיסטים. וכשהיתרון הקבוצתי נובע משיטת משחק קשה יותר לעצור את הקבוצה הזו.

המשחק של סקרמנטו מסתמך על הדריבל הנד אוף ו\או פיק אנד רול בין סאבוניס ופוקס, כשהם מנצלים את התנועה הבלתי פוסקת של הקלעים סביבם: מורי, הרטר, בארנס ומונק דורגו כולם בצמרת הליגה בכמות התנועה בהתקפה כשהשניים הראשונים היו בין מובילי הליגה באחוזים מחוץ לקשת. עם כל כך הרבה תנועה וספייסינג, היכולת של פוקס להגיע לטבעת או של סאבוניס לנצל מיס מאצ'ים הייתה קלה בהרבה.

הבעיה של הקינגס הייתה בהגנה: היא דורגה אחרונה בין קבוצות הפלייאוף (ואפילו הפלייאין) בדירוג הגנתי ודורגה בין 5 האחרונות בליגה באחוזי הקליעה של היריבה מתחת לטבעת ובאחוזי הקליעה של היריבה מחוץ לקשת. פרט לסקרמנטו רק יוסטון הופיעה בחמש האחרונות בשתי הרשימות. בפלייאוף, כשהכדורסל הפך פיזי יותר, הקינגס התקשו אפילו יותר: סאבוניס נחשב לאחד מהריבאונדרים הטובים בליגה, אבל קוון לוני רשם שלושה משחקים של 20 ריבאונדים מולו, בסך הכל לוני אסף 37 לוחות בהתקפה בסדרה הזו, הנתון הגבוה ביותר לסדרת פלייאוף מאז בן וואלאס ב-2003. 

מהבחינה הזו קשה לראות איך התוספות שסקרמנטו עשו בקיץ הופכות למשמעותיות. ג'אוול מקגי שיהיה בן 36 בינואר היה אולי רים פרוטקטור מוצלח בעברו, אבל קשה לראות אותו נותן דקות משמעותיות בסדרת פלייאוף. התוספות של וזנקוב יכולה להיות משמעותית בהתקפה, אבל הוא חור הגנתי בסטנדרטים של הליגה ובגיל 28 קשה לראות אותו עושה קפיצה משמעותית.

 

המשמעות של כל מה שנכתב עד כאן הוא שסקרמנטו עדיין יכולה להיות אחת מהקבוצות הטובות במערב. למרות ההתחזקות של היריבות. להוציא את דנבר ופיניקס קשה לסמן קבוצות שבאופן ודאי אמורות לסיים עם מאזן טוב יותר מסקרמנטו: הלייקרס, הקליפרס והווריורס מבוגרות יותר, ויתרון הביתיות הופך למשמעותי פחות בשנים האחרונות. ממפיס תחסר את ג'ה ומינסוטה, ניו אורלינס הת'אנדר ודאלאס יכולות אולי לעקוף את הקינגס, אבל זה טעון הוכחה. 

מהצד השני, מתוך כל הרשימה הזו רק הת'אנדר, מינסוטה ואולי ניו אורלינס הן קבוצות שסקרמנטו יכולה בוודאות לעבור בסדרת פלייאוף. אני מעריך שהקינגס ינסו לראות במהלך העונה אם הם יכולים למצוא שחקן שישלב קשיחות ו\או הגנה על הטבעת עם קליעה יציבה מחוץ לקשת. במקרה הזה בארנס ודאביון מיטשל כנראה יהיו השחקנים הראשונים שהקינגס יהפכו לזמינים לטרייד. הם לא צריכים סופרסטאר, רק מישהו שיוכל להתמודד עם הקוון לונים והסטיבן אדאמסים של העולם או לחלופין מישהו שיהפוך את הצבע שלהם לפרוץ פחות, ויאפשר לגארדים ושחקני הכנף לשמור טוב יותר על הקשת. מבט קצר על  התרומה של ברוס בראון וקנטביוס קולדוול פופ לריצת האליפות של דנבר אמור להספיק להם כדי להבין את המשמעות, גם אם מבחינת הסקיל סט הנדרש הם מחפשים שחקן שונה.

 

תחזית

כאמור הקינגס אמורים להיות טובים בעונה הסדירה, זה לא אומר שהם שוב יסיימו בין שלוש הראשונות במערב, אבל אני כן מצפה שיסיימו במקום 5-6 עם 46 נצחונות. אם יבצעו טרייד מעבר סיבוב – ואולי אפילו גמר אזורי – בהחלט ריאלי מבחינתם, בעיקר מכיוון שהם נמצאים בנקודה הנכונה על הטיימליין: פוקס, מיטשל, מונק, הרטר, סאבוניס וגם דוארטה ו-וזנקוב: כולם נמצאים בפריים או בכניסה אליו. אם הסגל יישאר כמו שהוא הקרן עדיין תודלק לא מעט בסקרמנטו בעונה הסדירה, אבל השמיים של בירת קליפורניה יאלצו להסתפק בירח במאי ויוני.