בשבוע האחרון היתה לי הזדמנות טובה לראות שלושה משחקים מלאים של הסלטיקס, נגד קבוצות ברמתה, ולנסות להבין לאן שטה הספינה של דני איינג'.

הפרוייקט של איינג' וסטיבנס מגיע השנה לצומת החלטה חשובה ביותר, מאחר ועל פי כל הסימנים בוסטון תקבל שוב את אחת הבחירות הראשונות בדראפט הקרוב, בעקבות הטרייד שבו העבירה לברוקלין את פירס וגארנט לפני שלוש שנים.
איינג' ניסה בשנים האחרונות לבנות את בוסטון בדרך הקלאסית של בחירות דראפט וטריידים. הוא צבר ערימה גדולה של בחירות אותה הוא קיווה לנצל כדי להביא כוכבים גדולים לקבוצה, אם ע"י החתמתם כשחקנים חופשיים, או ע"י טרייד עם קבוצה אחרת – כוכב תמורת בחירות דראפט.
בפועל, הוא לא הצליח למשוך סופר סטאר אמיתי לקבוצה, והסיפור על הניסיון של כוכב הפוטבול טום בריידי לשכנע את דוראנט להגיע לבוסטון כבר נלעס בכל אמצעי התקשורת.

בעונה שעברה בוסטון, תחת המאמן סטיבנס, עשתה קפיצה יפה קדימה, והציפייה בתחילת העונה, עם צירופו של אל הורפורד לעמדת המנהיג הותיק, היתה שהקבוצה תתייצב לפחות במדרגת הביניים בין קליבלנד לשאר קבוצות המזרח.
בינתיים זה לא קרה.
אמנם הקבוצה סבלה מהעדרויות של חלק מהכוכבים (הורפורד, קראודר וגם תומאס), אבל יש תחושה שמשהו לא מתחבר, ושאין התקדמות של כל הקבוצה, אלא רק של חלק מהשחקנים.

קצת מספרים –
עיקר הבעיה היא דווקא בהגנה שירדה מהמקום הרביעי בעונה שעברה למקום ה 19 העונה, למרות שמרבית ההרכב לא השתנה, מה שהיה אמור לתת ערך מוסף. הקבוצה נחלשה בתחום החטיפות (מקום 17 לעומת שני אשתקד) וממשיכה להיות חלשה מאוד בריבאונד בשני צידי המגרש. פרמטר נוסף שנחלש הוא איבודי הכדור של היריב שירדו מ 16.4 למשחק ל 14.5 למשחק (ממקום שני בליגה למקום 11) וגם הנקודות שהקבוצה מייצרת מהאיבודים הללו, ירדו באותו יחס. בנוסף, הקבוצה מייצרת העונה פחות חמש נקודות למשחק מהתקפה מתפרצת.

ההתקפה של בוסטון השתפרה לעומת העונה שעברה ועלתה מהמקום ה 13 למקום השביעי, והיא מתבססת העונה הרבה יותר על הקליעה משלוש, עם 36% מניסיונות הקליעה לעומת 29% בעונה שעברה. גם אחוזי הקליעה משלוש עלו משמעותית, מ 25% ל 35%, מקום 15 בליגה בתחום. למרבה הפלא כמות הנקודות הממוצעת עלתה רק בחצי נקודה ל 106 למשחק.
הקבוצה נותרה בין המובילות בליגה באסיסטים (25 למשחק, מקום שלישי בליגה) וגם באיבודי כדור (רק 12 למשחק, מקום חמישי בליגה).

מה ראיתי?
סטיבנס מוביל את הקבוצה לכיוון אליו הולכת מרבית הליגה כיום, של ריווח המגרש והרבה קליעות משלוש. לזכותם יאמר שמרבית הזריקות לשלוש מגיעות ממצבים חופשיים ואחרי תנועה נכונה ותרגילים המבוצעים ביעילות. אמנם קראודר ובראדלי מדורגים בין שלושים המובילים בליגה באחוזים משלוש אבל סביר להניח שבפלייאוף, כשההגנות יעלו הילוך והלחץ יגבר, אחוזי הקליעה משלוש ירדו, ולקבוצה אין קלעי קלאץ' מוכחים כמו ריי אלן או פול פירס.

המשחק השוטף וחלוקת הנקודות המאוזנת (ארבעה שחקנים בדאבל פיגרס) טובים מאוד לעונה הרגילה, אבל כשהסיום צמוד ויש צורך בפעולות של יחיד, הקבוצה בבעיה, מאחר והשחקן היחיד שמסוגל לייצר סל בעצמו הוא איזייה תומאס. לפחות במשחקים נגד OKC ונגד הניקס, כשההגנה התרכזה בו, התרשמתי שקבלת ההחלטות שלו לא היתה טובה והוא איבד לא מעט כדורים או נכנס עם הראש בקיר.
התלות של התקפת הקבוצה בתומאס הולכת ומתגברת ודוגמא מצויינת לכך הוא הרבע האחרון מול מיאמי בו הוא קלע 29 נקודות מתוך 35 של הקבוצה. איני יודע אם זו בחירה של סטיבנס או שהוא נגרר אחרי ההתפתחויות במגרש.

סטיבנס, כמקובל היום, מנהל בקפדנות את חלוקת הדקות ואף שחקן בקבוצה אינו משחק יותר מ 35 דקות למשחק. לדעתי, הוא משתמש פחות מדי ברכז הצעיר טרי רוזייר, שהתקדם מאוד השנה, ויכול להוסיף אתלטיות וקפיציות שכל כך חסרות לקבוצה. בנוסף הייתי נותן יותר דקות לרוקי ג'יילן בראון שחייב להשתפשף על מנת להתקדם.

שורה תחתונה –
לבוסטון יש היום חבורה גדולה של שחקנים צעירים, שרובם שחקנים משלימים, שעדיין לא בשלה לעשות את הצעד הנוסף למדרגה של קליבלנד ואולי, אולי למדרגה של טורונטו.
השילוב של הורפורד הולך ומשתפר וכשהחמישייה הראשונה משחקת לקבוצה יש מאזן מצויין, אבל מול קבוצות עם מאזן טוב יותר התוצאה גרועה מאוד: 9-0. קראתם נכון – אפס נצחונות.
בוסטון לא ממש מצליחה לאיים על הגדולות, אולי קצת לדגדג אותן, אבל לא יותר מזה. המספרים ההתקפיים השתפרו מאוד, אבל ההגנתיים הורעו, והתוצאה היא דריכה מסויימת במקום.

מה הלאה?
בוסטון שוב תעמוד במרכז השמועות והניחושים לגבי טרייד גדול בחלון ההעברות הקרוב (קאזינס?) ובוודאי בפגרה, בזכות ערימת בחירות הדראפט שיש לה, והגמישות הכלכלית המאפשרת לה לגייס לפחות עוד כוכב גדול אחד בקיץ.
אני חושב שההחלטה לגבי טרייד מיידי תושפע מניתוח הסיכויים להדיח את לברון ושות' מהכתר כבר העונה. נכון לעכשיו, הסיכוי לכך נמוך, גם אם הקבוצה תבצע את הטרייד האופטימלי מבחינתה.
התחושה שלי היא שאיינג' לא יבצע מהלך משמעותי במהלך העונה, אלא יתן לצוות הנוכחי להמשיך ולרוץ מתוך תקווה לעבור לפחות שלב אחד בפלייאוף, ואולי להגיע לגמר המזרח, ולפחות לצבור עוד ניסיון. בפגרה הוא יעשה הכל על מנת לצרף שחקן שובר שיוויון כדי להתמודד בעונה הבאה על האליפות, כולל ויתור על הבחירה הראשונה, אם יזכה בה.

ומה לגבי טרייד על קאזינס?
אני הייתי לוקח את ההימור ומביא אותו. אני מאמין שעם מערכת יציבה וניהול מסודר כמו בבוסטון הוא יכול לפרוח. חוץ מזה, אולי צריך איזה פריק אחד שינענע קצת את כל הנייס-גאייס של בוסטון.