עונת 2021-22 הסתיימה עם קאמבק מרשים ואליפות מרגשת של גולדן סטייט. בצד השני של ארה"ב, דוראנט וקיירי דאגו שלא נשתעמם באוף סיזן ושנשאר עסוקים. גם במזרח וגם במערב יש קונטנדריות שהתחזקו, יש קבוצות שמתכננות את הטנקינג שלהן ומריירות על ויקטור וומבניימה ויש את הניקס. אה, כן. ופופ ולברון בדרך לנפץ שיאים אישיים. לקראת העונה הקרובה, קבלו את פרויקט 'קבוצה ביום' של 'הכדור הכתום'.

הקבוצה היום: גולדן סטייט

נשארו: סטף קרי, קליי תומפסון, אנדרו וויגינס (קיבל הארכת חוזה), דריימונד גרין, ג'יימס וייזמן, קבון לוני (חוזה חדש), ג'ונתן קאמינגה, ג'ורדן פול (קיבל הארכת חוזה), מוזס מודי, אנדרה איגודלה (חתם לעונה נוספת בשכר מינימום), קווינדרי וות'רספון (חוזה דו כיווני)

עזבו: אוטו פורטר ג'וניור (חופשי לטורונטו), גארי פייטון 2 (חופשי לפורטלנד), דמיון לי (חופשי לפיניקס), חואן טוסקנו-אנדרסון (חופשי ללייקרס), נמניה בייליצה (חופשי לפנרבחצ'ה).

הגיעו: דונטה דיווינצ'נזו, ג'מייקל גרין, טיי ג'רום, ג'רום רובינסון (שוק חופשי), פטריק בולדווין ג'וניור, ראיין רולינס (דראפט), לסטר קווינונס (חוזה דו כיווני)

מתנדנדים: טיי ג'רום, ג'רום רובינסון

חמישייה: סטף קרי, קליי תומפסון, אנדרו וויגינס, דריימונד גרין, קבון לוני

ספסל: ג'ורדן פול, מוזס מודי, דונטה דיווינצ'נזו, ג'ונתן קאמינגה, ג'יימס וייזמן, ג'מייקל גרין, אנדרה איגודלה, פטריק בולדווין ג'וניור, ראיין רולינס.

המהלכים הגדולים של עונת 2021/22:

אז מה היה לנו שם:

סיכום עונת 2021-22

הרבה דברים קרו בווריורס בעונה שעברה, אבל הדבר הכי חשוב כנראה, הוא שהכדורסל השמח חזר. כבר במחנה האימונים ראינו את הנעת הכדור המפורסמת של הווריורס, והמון שימחה בקרב השחקנים. סטף קרי נראה שרירי ומוכן לאתגר החדש, כשלכולם היה ברור שמוקדם במהלך העונה, סטף הולך לשבור את שיא השלשות של ריי אלן. עוד תאריך ביומנים של כולם היה החזרה של קליי תומפסון, אחרי 2 עונות בחוץ עם פציעות קשות. עוד לפני זה מספר שחקנים התחרו על המקום האחרון בסגל במחנה האימונים, ומי שזה בו היה גארי פייטון 2. באותו זמן זה נראה חסר חשיבות. בהמשך, פייטון הפך לשחקן רוטציה משמעותי.

בהחלטה שנויה במחלוקת, הווריורס החליטו ללכת גם על עכשיו וגם על אחר כך. עם שלושה צעירים מבטיחים בסגל, ההמלצות של כל הפרשנים הייתה להחליף אותם במישהו שיעזור לווריורס להאבק על האליפות. לייקוב ומאיירס סירבו בתוקף. הם התעקשו שקאמינגה, מודי ו-וייזמן הם העתיד של גולדן סטייט, ושאפשר להצליח איתם גם בהווה. תחילת העונה הבטיחה המון כשהווריורס הובילו את הליגה בשלבים המוקדמים של העונה. סטף קרי שייט אל שיא השלשות של ריי אלן ושבר אותו כמובן במדיסון סקוור גארדן. אלא שדווקא אז הוא נכנס לסלאמפ הכי גדול בקריירה. אחוזי השדה ואחוזי השלושת נפלו. אולי זה קשור לעובדה שדריימונד גרין התחיל להעדר ממשחקים.

בינתיים קליי חזר לשחק וזכה לפסטיבל משלו. ג'ורדן פול ירד לספסל אחרי פתיחה מצויינת של העונה, אבל המשיך לשחק מצויין גם משם. אנדרו וויגינס קפץ מדרגה, ואפילו הצליח להשתחל לחמישיה של האולסטאר. אחרי שדייויס, קוואי ופול ג'ורג' נפצעו וויגינס ניצח בתחרות פופלריות נגד רודי גובר. למזלו לוקה ובוקר היו מועמדים בעמדות הגארד, ומחאות האוהדים לא הועילו. החיסרון של דריימונד מההרכב השאיר את סימניו על הווריורס שאיבדו בינתיים גם את המקום השני במערב לממפיס המפתיעה. כשדריימונד חזר, סטף נפצע. מרכוס סמארט נאבק עם סטף על הכדור ונחת לו על הקרסול. חודש לפני הפלייאוף סטף הושבת. המקום השלישי היה בסכנה, והווריורס הצליחו לשמור עליו בציפורניים, משחק אחד לפני דאלאס.

בסיבוב הראשון הווריורס פגשו את יוקיץ' ודנבר בלי מארי שלא חזר לשחק, ובלי מייקל פורטר ג'וניור שסיים את העונה בשלב מוקדם. ג'ורדן פול רשם סדרת בכורה פנטנטית עם מספרים לא ריאליים. סטף חזר בכושר שיא כשהוא עולה מהספסל, ולדנבר לא באמת היו תשובות. 4-1 לווריורס. בסיבוב השני הווריירס פגשו את הגריזליס הצעירים והמפתיעים. הם גנבו את הביתיות כבר במשחק הראשון בממפיס, למרות הרחקה של דריימונד גרין. במשחק השני הם איבדו את גארי פייטון 2 שהיה השומר הראשי של ג'א לפציעה. הווריורס שמרו על הבית במשחקים 3 ו-4 ועלו ליתרון של 3-1 כשבמשחק השלישי בסדרה ג'א נפצע בברך ומסיים את העונה. למרות זאת ממפיס הנחילה לגולדן סטייט תבוסה ב-39 הפרש במשחק חמש, ובלי קשר, הווריורס סגרו עניין במשחק שש. בגמר המערב הווריורס פגשו את לוקה ודאלאס, ולא התקשו לסגור עניין בחמישה משחקים. קרי הפך לשחקן הראשון שזוכה בגביע מג'יק ג'ונסון (MVP של גמר המערב).

בגמר הווריורס פגשו יריבה שונה לחלוטין – בוסטון סלטיקס. הסלטיקס היממו את הווריורס ברבע רביעי מושלם במשחק 1 וגניבת הביתיות. בוסטון גם עתה ליתרון 2-1, אלא שדווקא כאן העייפות מהפלייאוף, והפציעות שהסלטיקס גררו הפכו את הסדרה. הווריורס הרגישו רעננים מתמיד וסטף קרי השתלט על הסדרה. הווריורס נצחו בשישה משחקים, זכו באליפות רביעית ב-8 עונות, וסטף קרי זכה סוף סוף בגביע ה-MVP של הפיינלס, הגביע היחיד שהיה חסר לו בארון. גולדן סטייט חגגה בירידה על כל הפרשנים שלא ספרו אותם.

קיץ חם

בוב מאיירס הבטיח שהווריורס מוכנים לשלם מס מותרות (הרבה מס מותרות) כדי לשמור על הסגל, אבל בקצוות לפחות הווריורס העדיפו לחסוך. גארי פייטון קיבל הצעה ל-3 עונות מפורטלנד בשווי 24 מיליון דולר. הוא רצה להישאר בגולדן סטייט, אבל הקבוצה הציעה הרבה פחות (כ-10 מיליון ל-2 עונות). אוטו פורטר שהיה בווריורס על חוזה מינימום, קיבל 12 מיליון דולר מטורונטו ל-2 עונות, וגם הוא עזב. נמניה בייליצה החליט שהגיע הזמן לחזור לאירופה. 3 שחקני רוטציה משמעותיים, אבל עדיין שחקני רוטציה.גולדן סטייט הביאה תחליפים במחירים זולים בדמותם של דונטה דיווינצ'נזו (9 מיליון ל-2 עונות) וג'מייקל גרין (חוזה מינימום).עוזבים נוספים היו חואן טוסקנו אנדרסון שחתם בלייקרס, ודמיון לי שחתם בפיניקס.העזיבות היו אולי סביב חיסכון כספי, ואולי רצון של ההנהלה לפנות דקות לצעירים המבטיחים שיושבים על הספסל – קאמינגה, מודי, וגם ג'יימס וייזמן שאמור להיות בריא בפתיחת העונה. גם בלי דה וינצ'נזו וגרין, יש בווריורס כמה וכמה קופצים על הדקות שהתפנו.

בדראפט הווריורס הוסיפו את פטריק בולדווין ג'וניור וראיין רולינס, שניים שיקבלו דקות בעיקר בגארבג' טיים וינסו להשאיר מספיק רושם כדי להמשיך עם הקבוצה קדימה.

עד כאן הווריורס סגרו את הסגל לעונה הקרובה, אלא שכאן מתחיל כאב הראש של הקיץ הבא. שלושה מכוכבי האליפות מסיימים חוזה בצורה כזו או אחרת בקיץ הבא: ג'ורדן פול מסיים חוזה רוקי, והיה אמור להפוך לשחקן חופשי מוגבל. אנדרו וויגינס מסיים חוזה והיה אמור להפוך לשחקן חופשי. לדריימונד גרין יש אופציית שחקן לצאת מהשנה האחרונה בחוזה שלו. כאב ראש עצום לווריורס שמשלמים כבר עכשיו חשבון מס אסטרונומי. הבעיה היא שפול עד עכשיו על חוזה רוקי מגוחך, וכל דולר שמשולם לו מוכפל פי 8(!) כמס מותרות לליגה.

גרין דרש במהלך הקיץ חוזה מקסימום עם האמירה שהוא ויתר על כסף לאורך השנים, ועכשיו הווריורס "חייבים" לו. גולדן סטייט לא ממש מיהרו להציע לו את החוזה הנ"ל. על פי השמועות גם גרין וגם פול היו לא כתמול שלשום במחנה. אולי גרין כן היה, רק בגירסה העצבנית. זה הגיע לנקודת רתיחה עם מה שדווח בתחילה כעימות באימון בין גרין ופול. הווריורס אמרו שיטפלו בזה פנימית. אלא שיומיים לאחר מכן דלף סרטון מהאימון שבו נראה גרין מוריד את פול בנוק אאוט מהסרטים. לא ברור מה פול אמר לגרין, ברור שגרין לא חשב פעמיים ושלף אגרוף מכל הלב, שהתלבש לפול על הפנים ושלח אותו לפרקט. הסרטון עורר מהומה לא קטנה עם קריאות לווריורס להשעות את גרין. בסופו של יום, גרין בילה כמה ימים מחוץ למחנה, וקיבל קנס כספי לא ידוע, כיוון שהווריורס לא מחוייבים לדווח. השעיה אין.

בינתיים הווריורס הצליחו לסכם עם פול על הארכת חוזה – 140 מיליון דולר ל-4 עונות. סכום אסטרונומי. אחרי שהירו חתם על 130 ל-4, היה ברור שהחוזה של פול אמור להיות באותו סדר גודל, ואולי טיפה עשיר יותר. לצורך ההשוואה נזכיר רק שאר ג'י בארט חתם על 120 מיליון דולר ל-4 עונות בניקס. דיאנדרה אייטון חתם בקיץ על 133 מיליון דולר ל-4 עונות באינדיאנה וחזר לפיניקס. אין ספק שהווריורס מאמינים בקומבו גארד שלהם, כמי שאמור להוביל את הקבוצה אחרי סטף קרי. שעתיים לאחר מכן, בום נוסף. גם אנדרו וויגינס סוגר. וויגינס שהיה אחד מכוכבי האליפות, מפתיע ומסכים לקיצוץ בשכר. וויגינס סוגר על 109 מיליון דולר ל-4 עונות, ויתחיל את החוזה הבא שלו באיזור ה-24 מיליון דולר, אחרי שבעונה הקרובה הוא ירוויח מעל 33 מיליון דולר. וויגינס היה יכול לקבל הרבה יותר בשוק החופשי, אם היה ממשיך ביכולת מהעונה האחרונה. שומר מצויין ושחקן התקפה טוב מאוד. עדיין וויגינס כנראה רצה להישאר בסן פרנסיסקו, והחוזה הזה היא עדות שהוא נהנה לשחק בגולדן סטייט. הוא לא עושה את ההשוואה לפול ולחוזה שהרוקי קיבל.

זוכרים את הסיפור על סבתא בישלה דייסה? נתנה לסטף, נתנה לקליי, נתנה לפול, נתנה לוויגינס, ולמי לא נשאר? נכון לכרגע הווריורס עומדים להוציא בעונת 2023-24 כחצי מיליארד דולר על שכר שחקנים ומס מותרות, וזה כולל 12 שחקנים בסגל: קרי, קליי, פול, גרין, וויגינס, וייזמן, לוני, קאמינגה, דה וינצ'נזו, מודי, בולדווין ורולינס. כל שחקן נוסף, גם בשכר מינימום יעלה כ-10 מיליון דולר עם המס. במידה וירצו או יצטרכו לתת העלאה למי מהשחקנים שיש לו אופציית שחקן (גרין, דה וינצ'נזו) זה כמעט בלתי אפשרי. חיזוק מבחוץ כמעט בלתי אפשרי. אבל היי, זה הכאב ראש של הקיץ הבא. בינתיים בוא נהנה מהגירסה הזו של הווריורס שתעלה לג'ו לייקוב רק כ-360 מיליון דולר.

בכל מקרה, אם בקיץ שעבר הבשורה שיצאה מהמחנה הייתה שובו של הכדורסל השמח, מהמחנה הזה הבשורה היא דריימונד גרין על סף פיצוץ גרעיני.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

במידה ולא תהיה הפתעה מרעישה, הווריורס הולכים לפתוח את העונה עם דריימונד גרין טעון. אגרוף במערכה הראשונה, יהפוך בקלות לבעיטה בביצים במערכה השלישית, ואף אחד לא יכול לדעת אם זה יופנה כלפי מישהו מהקבוצה שלו, או יריבים. אין ממש ספקות שגרין לא ממש שמח מהיחס של הווריורס אליו. הוא רואה את קרי מקבל את כל הכסף האפשרי בלי בעיה. הוא רואה את קליי מסיים את העונה וחותם על חוזה מקס. ועכשיו הוא רואה את פול מרוויח הרבה יותר כסף ממנו. גרין הוא לא אחד ששומר בבטן, הוא מסוכן עם מיקרופון ביד, ומסוכן כלפי היריבים וחבריו לקבוצה. אף אחד לא יודע מאיפה ואיך יגיע הפיצוץ, רק שהוא בוא יבוא.

גם מהצד של הנהלת הווריורס עולות שאלות לא פשוטות, בטח בעקבות מה שקרה במחנה. האם נמאס להם מהשערוריות של גרין, מהבריחה שלו מאחריות, מההאשמות שהוא מפזר? אולי הם בונים על זה שיעזוב בקיץ הבא כדי לחסוך לא מעט כסף? השאלה במקרה זה היא איך הם מתכננים להחליף אותו? גרין הוא שחקן הגנה חד פעמי, וגם התרומה שלו בהתקפה היא לא מבוטלת, למרות שהיא לא תמיד מוערכת. גרין מניע את הקבוצה, מניע את הכדור, יודע לזהות מצבים ולנצל אותם. נכון, הקליעה כבר יותר מעונה לא עובדת, אבל זה לא מונע ממנו להשפיע על ההתקפה בדרכים אחרות. אין כיום בליגה שחקן שמסוגל לעשות את מה שגרין עושה.

בעיה נוספת שקר יצטרך להתמודד איתה היא הרוטציה. קאמינגה ומודי כבר לא רוקיס, וג'יימס וייזמן בריא. שלושת הצעירים רוצים דקות. הם צריכים דקות כדי להתפתח. השאלה היא על חשבון מי? זה לא נראה שמישהו מהותיקים ישמח לפנות מקום. קר יצטרך למצוא דרך לרצות את כולם, בין אם הם צעירים או ותיקים. וייזמן יאלץ לעלות מהספסל שכן קבון לוני הרוויח ביושר את המקום בחמישיה בפלייאוף האחרון, אולי העמדה הכי חלשה בסגל. קאמינגה ומודי גם. ההערכה שלי היא שקר ינסה להעלות את העומס על הצעירים ולתת להם יותר דקות, ולהוריד את העומס מהותיקים כדי שאלו יגיעו לפלייאוף בריאים ובכושר.ההערכה שלי היא שנראה את קרי, קליי וגרין מתייצבים על איזור ה-28-30 דקות, כשהשאר מקבלים יותר דקות והזדמנויות להוביל את הקבוצה גם אם זה יעלה בניצחונות. יותר מנוחות לקרי, קליי וגם גרין.

על סגנון המשחק אין מה להרחיב יותר מדי. ההתקפה תתבסס על המון תנועה, חסימות אוף בול, הנעת כדור, ושחקן היסטורי אחד. ההגנה תמשיך להיות הגנת חילופים אגרסיבית. יהיה מעניין לראות איך הצעירים ישתלבו. במיוחד וייזמן שלפני הפציעה לא ממש מצא את עצמו בסגנון הזה, ופגע בווריורס יותר ממה שתרם. במשחקי האימון הוא נראה חזק ואגרסיבי, והגיע לטבעת פעם אחר פעם. כשיתחילו לשחק על אמת, זה יהיה הרבה יותר קשה. נחמה אחת לקר היא כמות הקבוצות שהולכות לטנקינג (הוומבמאניה) והמון משחקים שיגמרו עוד לפני כדור הביניים. עדיין זה נראה שהמערב התחזק לעומת העונה הקודמת, ואם הווריורס רוצים להגיע רחוק, הם יצטרכו לסיים בטופ 4.

קר נראה עייף עוד לפני שהתחילה העונה, ומעבר לבעיות הנוכחיות, יצטרך רוב העונה להתמודד עם תקשורת שלא אוהבת חוסר ודאות. זוכרים את 2018-19 כשדוראנט היה במרכז העניינים? העונה זה הולך להיות גרין. השאלה היא האם למישהו בסגל יש אומץ להגיד לדריימונד שלא צריך אותו.

בכל מקרה לווריורס יש סגל עמוק ומוכשר כדי לאבד המון גובה, בטח כשחצי ליגה עסוקה בוומבימאניה.

תחזית: .54 ניצחונות, מקום שלישי במערב. יגיעו לפחות לגמר המערב, אליפות היא לא מילה גסה. גם התפרקות נמצאת בלקסיקון, לפחות של דריימונד. אגרוף שנורה בפריסיזן, יכול לפרק את הקבוצה בטרייד דדליין.